Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε windows 10 από 7 σε παλιο υπολογιστή


katerinafm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, katerinafm είπε

Δεκτό. Αλλά γιατί τα 7 τα τρέχει μια χαρά και μπορώ και φουλ gaming και όλα να κάνω στα 7? Ενημερωτικά ρωτάω

Τα 10αρια ειναι πιο βελτιωμενα υποτιθεται και τα errors σε θεματα hardware πανε συννεφο , τετοια θεματα τα 7αρια δεν ειχαν ποτε , θα με θυμηθεις οταν πρωτοκυκλοφορησουν τα 11 , εκει να δεις τι error εχει να πεσει.

Αν εισαι Αθηνα ο φθηνοτερος ssd κανει 17,80 μη προσπαθεις να αναστησεις τον σκληρο σου , κοψε απο καπου και παρε ενα δισκο καινουριο και τον παλιο καντον αποθηκη μεχρι να πεθανει τελειως.

https://www.skroutz.gr/s/8981227/Intenso-High-Performance-SSD-120GB-2-5-3813430.html

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, dkstopo είπε

λυμένη άσκηση...

χρειάζεσαι την έκδοση 1909 για εγκατάσταση αλλιώς οι μπλε οθόνες θα είναι εκει συνεχως

η cpu θα είναι στο 100% (fake)

θα προσπαθεί να κάνει update αλλά δεν θα κάνει. θα παίρνεις μια μπλε οθόνη και θα κάνει roll back (θα το συνηθίσεις και δεν θα σε πειράζει)

Γιατί αυτή την έκδοση συγκεκριμένα? Τι έχει αυτή που πιστεύετε ότι θα έχει διαφορετικό αποτελεσμα από τώρα?

1 ώρα πριν, sixfeetunder είπε

Παντως το οτι και τα σκαλωματα που τρωει δεν ειναι σταθερα και τελικα σε αφησε λιγο λιγο να μπεις σε ασφαλη λειτουργια θα επιμεινω οτι ειναι ευκαιρια να δεις για bad sectors στον σκληρο η καποιο memtest ..Οσο για το 100% δεν θυμαμαι αλλα τα 10 μηπως κανουνε καποιο index ?καλα θα ειναι στης διεργασιες να δεις και την χρηση του δισκου

 

Γυρίζω πίσω σε αυτό για να πω ότι στο safe mode με το που παω να κάνω check for errors λεει ότι έχει θέμα, και στο command prompt με chkdsk C : λέει ότι δε μπορεί να συνεχίσει στο safe mode και read only mode, αλλά πως να το κάνω απο κανονικό Boot αφου κρασαρει πριν καν προλαβω να κανω τιποτα

Επεξ/σία από katerinafm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, katerinafm είπε

Γιατί αυτή την έκδοση συγκεκριμένα? Τι έχει αυτή που πιστεύετε ότι θα έχει διαφορετικό αποτελεσμα από τώρα?

Γυρίζω πίσω σε αυτό για να πω ότι στο safe mode με το που παω να κάνω check for errors λεει ότι έχει θέμα, και στο command prompt με chkdsk C : λέει ότι δε μπορεί να συνεχίσει στο safe mode και read only mode, αλλά πως να το κάνω απο κανονικό Boot αφου κρασαρει πριν καν προλαβω να κανω τιποτα

21H1 ISO μπαινει με κλειστα τα ματια μην ακους διαφορα για παλαιοτερες εκδοσεις , clean install πας να κανεις , το hardware σου εχει προβλημα , δεν θα στο ξαναπω αλλη φορα , οσο και να προσπαθησεις ετσι οπως ειναι , δεν προκειται ποτε να το φτιαξεις , χωρις να θελω να σε στεναχωρησω.

1 ώρα πριν, katerinafm είπε

Γιατί αυτή την έκδοση συγκεκριμένα? Τι έχει αυτή που πιστεύετε ότι θα έχει διαφορετικό αποτελεσμα από τώρα?

Γυρίζω πίσω σε αυτό για να πω ότι στο safe mode με το που παω να κάνω check for errors λεει ότι έχει θέμα, και στο command prompt με chkdsk C : λέει ότι δε μπορεί να συνεχίσει στο safe mode και read only mode, αλλά πως να το κάνω απο κανονικό Boot αφου κρασαρει πριν καν προλαβω να κανω τιποτα

Οπου πας να επεμβεις πρεπει να το κανεις σαν Administrator , αλλιως δεν σ'αφηνει

σε ειπα φτιαξε usb με linux , αμεσως θα καταλαβεις (γιατι δεν το καταλαβαινεις και επιμενεις) οτι εχεις προβλημα.

τα linux βλεπουν τα windows , το αντιθετο δεν γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάρε έναν νέο δίσκο, δεν θα πάει χαμένος, καλύτερα 500αρι γιατί στην επόμενη μπλε οθόνη θα αλλάξεις mobo cpu κοκ

αυτός ήταν ενας γ@μ@τος δίσκος 

 

Επεξ/σία από dkstopo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, triplex1 είπε

21H1 ISO μπαινει με κλειστα τα ματια μην ακους διαφορα για παλαιοτερες εκδοσεις , clean install πας να κανεις , το hardware σου εχει προβλημα , δεν θα στο ξαναπω αλλη φορα , οσο και να προσπαθησεις ετσι οπως ειναι , δεν προκειται ποτε να το φτιαξεις , χωρις να θελω να σε στεναχωρησω.

Οπου πας να επεμβεις πρεπει να το κανεις σαν Administrator , αλλιως δεν σ'αφηνει

σε ειπα φτιαξε usb με linux , αμεσως θα καταλαβεις (γιατι δεν το καταλαβαινεις και επιμενεις) οτι εχεις προβλημα.

τα linux βλεπουν τα windows , το αντιθετο δεν γινεται.

Δεν επιμένω σε τίποτα και ούτε χρειάζεται να απαντάτε αν έχετε πει ότι χρειάζεται. Εγώ θέλω να εξαντλήσω όλες τις επιλογές μου και να ακούσω διάφορες γνώμες πριν πάω να αγοράσω καινούργιο ssd. Η συζήτηση τσάμπα είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, katerinafm είπε

Δεν επιμένω σε τίποτα και ούτε χρειάζεται να απαντάτε αν έχετε πει ότι χρειάζεται. Εγώ θέλω να εξαντλήσω όλες τις επιλογές μου και να ακούσω διάφορες γνώμες πριν πάω να αγοράσω καινούργιο ssd. Η συζήτηση τσάμπα είναι. 

δεν θα απαντησω ξανα μη στεναχωριεσαι καθολου , θα σε αφησω να τα εξαντλησεις ολα.

262546170_(38).png.1217a5867bd0438f2d4ef42bac7d0a7c.png

33 λεπτά πριν, dkstopo είπε

πάρε έναν νέο δίσκο, δεν θα πάει χαμένος, καλύτερα 500αρι γιατί στην επόμενη μπλε οθόνη θα αλλάξεις mobo cpu κοκ

αυτός ήταν ενας γ@μ@τος δίσκος 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην είχαμε happy ending με τα 10 παιδια με αυτόν τον σκληρο αλλά το πρόγραμμα macrium reflect δούλεψε τέλεια και με πήγε πίσω στα 7 και μπορώ να χρησιμοποιήσω το pc μου πάλι. Peace ✌️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, katerinafm είπε

Μπορεί να μην είχαμε happy ending με τα 10 παιδια με αυτόν τον σκληρο αλλά το πρόγραμμα macrium reflect δούλεψε τέλεια και με πήγε πίσω στα 7 και μπορώ να χρησιμοποιήσω το pc μου πάλι. Peace ✌️

Μπραβο σου που τα καταφερες και χωρις εμας που σε αφησαμε επισης στα κρυα του λουτρου.Παντως ευκαιρια ειναι να κανεις και επιμενω σε αυτο ενα τεστ με hard disk sentinel .Συνχαρητηρια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...