Προς το περιεχόμενο

MAUI ομπρέλα θαλάσσης Praktiker [EΞΑΝΤΛΗΘΗΚΑΝ]


ge0rgi0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλες οι maui για τα λεφτα τους αλλα με δυνατές ριπές αερα μπορουν ανετα να σπασουν δυστυχώς. Εχω σπασει απο μια εγω και φιλος.

Μετα απο ερευνα πηγα σε αυτες https://www.praktiker.gr/p/omprela-thalassis-campus-imiepaggelmatiki-200cm-mple-102521

εχουν χοντρα σιδερα που δεν λυγίζουν με τον αερα (οχι ακτινες).

 Μοναδικο μειονεκτημα ειναι οτι ειναι  αρκετα πιο βαρια απο την maui που σε συνδυασμο με το κρουστικο κονταρι την κανει πιο κουραστικη στην μεταφορα ειδικα σε παραλιες που πρεπει να διανύσεις αποσταση. 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, Dreamcatcher είπε

Πολύ καλες οι maui για τα λεφτα τους αλλα με δυνατές ριπές αερα μπορουν ανετα να σπασουν δυστυχώς. Εχω σπασει απο μια εγω και φιλος.

Μετα απο ερευνα πηγα σε αυτες https://www.praktiker.gr/p/omprela-thalassis-campus-imiepaggelmatiki-200cm-mple-102521

εχουν χοντρα σιδερα που δεν λυγίζουν με τον αερα (οχι ακτινες).

 Μοναδικο μειονεκτημα ειναι οτι ειναι  αρκετα πιο βαρια απο την maui που σε συνδυασμο με το κρουστικο κονταρι την κανει πιο κουραστικη στην μεταφορα ειδικα σε παραλιες που πρεπει να διανύσεις αποσταση. 

Aυτη ειχα παρει πριν 10-11 χρονια για τους γονεις μου στη Ναξο και την εχουν ακομα. Και παιζει με φουλ αερα παντα. Εχει χαλασει/λασκαρει μονο στο σημειο της ανακλησης και ειναι μονιμα υπο μια γωνια 10-20μοιρες.

Οποτε εγω φετος που πηρα διαλεξα μια ιδιου στυλ απο πρακτικερ, αλλα χωρις την ανακληση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα από Σκλαβενίτη μαύρη 2.20 στα 32€

Είχε και κρουστικό αλλά το 30mm και νομίζω ήταν λίγο μεγάλο. Αν και το εσφιξα με τη βίδα και ίσως ήταν οκ. 

Δε το πήρα τελικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα τον πατέρα μου στο prakriker να πάρει μια maui ομπρέλα 2,20 m και να πάρει το αντίστοιχο κρουστικο κοντάρι που θα του πρότεινε ο υπάλληλος! 
 

ο υπάλληλος του έδωσε το κοντάρι με διάμετρο 28! Εδώ διαβάζω όμως ότι το πιο ταιριαστό είναι το 30! 
 

Τη χρησιμοποιεί κανείς με κοντάρι 28 να μ πει εντυπώσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/07/2021 at 23:23, laz1 said:

Εγώ για την 2,20 πήρα το Φ28 κρουστικό, αλλά για το πάνω το κομμάτι της ομπρέλας. Για το κάτω δεν κάνει.

 

On 13/07/2021 at 23:35, elpenor said:

Και εγώ με Φ28 είχα πάρει την 2,20 και εφαρμόζει άψογα.

 

On 14/07/2021 at 00:09, AntiCambeR said:

Στο Φ32 για να μπεί και το κοντάρι της ομπρέλας πρέπει να αφαιρεθεί το πριτσίνι, στο Φ30 δεν νομίζω να χωράει.

Αν θες να μην χρησιμοποιήσεις το κοντάρι της ομπρέλας, τότε θα πάρεις το κρουστικό Φ28, χωράει άνετα και ίσως να  περισσεύουν και κάπου 2mm.

Μικρότερο κρουστικό του Φ28 δεν ταιριάζει και μεγαλύτερο θα κολυμπάει.Το αμέσως μικρότερο κρουστικό είναι Φ22.

Εγώ πάντως όπως και οι περισσότεροι, πήρα το κρουστικό Φ28 αλλά απο Σκλαβενίτη που τα έχει σε προσφορά -20%, στο Praktiker δεν τα έχει σε προσφορά.

 

33 minutes ago, kokinosx said:

Έστειλα τον πατέρα μου στο prakriker να πάρει μια maui ομπρέλα 2,20 m και να πάρει το αντίστοιχο κρουστικο κοντάρι που θα του πρότεινε ο υπάλληλος! 
 

ο υπάλληλος του έδωσε το κοντάρι με διάμετρο 28! Εδώ διαβάζω όμως ότι το πιο ταιριαστό είναι το 30! 
 

Τη χρησιμοποιεί κανείς με κοντάρι 28 να μ πει εντυπώσεις ;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, kokinosx είπε

Έστειλα τον πατέρα μου στο prakriker να πάρει μια maui ομπρέλα 2,20 m και να πάρει το αντίστοιχο κρουστικο κοντάρι που θα του πρότεινε ο υπάλληλος! 
 

ο υπάλληλος του έδωσε το κοντάρι με διάμετρο 28! Εδώ διαβάζω όμως ότι το πιο ταιριαστό είναι το 30! 
 

Τη χρησιμοποιεί κανείς με κοντάρι 28 να μ πει εντυπώσεις ;

Ο Πατέρας σου θα πάει κουφονήσια... Ελληνα Πατέρα Αθάνατε πολυ εργαλείο!!!!😃 

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, default είπε

το 32αρι δε κανει? (εννοω για την 2,20 και φυσικα χρησιμοποιοντας και το κονταρι της ομπρελλας)

Το 32αρι κανει αν θες να βαλεις και το κονταρι της ομπρελας αλλα πρεπει να βγει το πριτσινι που εχει στο κατω μερος το κονταρι αλλιως δεν μπαινει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πριτσινι να υποθεσω οτι θελει επεμβαση? Οποτε θα περασω ξανα απο Σκλαβενιτη να δω αν εχει 30αρι κρουστικο και θα τα τραμπαρω στο ταμειο για να αποφυγω αναιτιες ενεργειες που μπορει να καταστερψουν το κονταρι. Ευχαριστω για την πληροφορηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kokinosx είπε

Έστειλα τον πατέρα μου στο prakriker να πάρει μια maui ομπρέλα 2,20 m και να πάρει το αντίστοιχο κρουστικο κοντάρι που θα του πρότεινε ο υπάλληλος! 
 

ο υπάλληλος του έδωσε το κοντάρι με διάμετρο 28! Εδώ διαβάζω όμως ότι το πιο ταιριαστό είναι το 30! 
 

Τη χρησιμοποιεί κανείς με κοντάρι 28 να μ πει εντυπώσεις ;

Μια χαρά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2021 στις 10:14 ΜΜ, cvstratos92 είπε

Μια ερώτηση επειδη πήγα και τα είδα στο praktiker- Η maui 2.20 με κρουστικό Φ32 έπαιζε αρκετά ενώ με φ30 ήταν όσο πρέπει. 

Η γνώμη σας ? 

Ακριβώς έτσι. Πήρα την 2.20 με το Φ30 και εφαρμόζει τέλεια. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε Φ30 είτε Φ28 κάνει - το έψαξα αρκετά και από κοντά. Το φ28 ειναι όσο και το κοντάρι της ομπρέλας , το φ30 είναι λίγο μεγαλύτερο αλλα κάνει μια χαρά! Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε και το κοντάρι της ομπρέλας χωρίς τη σφήνα που έχει πρέπει να πάτε σε Φ32 όπως αναφέρθηκε αλλα δε νομίζω ότι ενδείκνυται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2021 στις 3:34 ΜΜ, cvstratos92 είπε

Είτε Φ30 είτε Φ28 κάνει - το έψαξα αρκετά και από κοντά. Το φ28 ειναι όσο και το κοντάρι της ομπρέλας , το φ30 είναι λίγο μεγαλύτερο αλλα κάνει μια χαρά! Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε και το κοντάρι της ομπρέλας χωρίς τη σφήνα που έχει πρέπει να πάτε σε Φ32 όπως αναφέρθηκε αλλα δε νομίζω ότι ενδείκνυται.

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι δεν ενδεικνυεται; Το εχω κανει και δεν βλεπω καποιο προβλημα. Μπορει να μου εχει ξεφυγει κατι και να κινδυνευει κοσμος διπλα μου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, safridia said:

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι δεν ενδεικνυεται; Το εχω κανει και δεν βλεπω καποιο προβλημα. Μπορει να μου εχει ξεφυγει κατι και να κινδυνευει κοσμος διπλα μου.

 

Τα κρουστικα αντικαθιστουν τα κονταρια των ομπρελων που δινονται μαζι με την ομπρελα

Δεν συστηνονται να τοποθετουνται σαν βασεις μεσα στις βασεις των κονταριων και στη συνεχεια στην βαση της ομπρελας

Υπαρχει το κρουστικο και η ομπρελα

Ετσι θα εχετε το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα στην αεροδυναμικη αλλα και στο κεντρο βαρους
 

Απάντηση από hammering stake 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ειναι να το δεχθουμε μοιρολατρικα τοτε το δεχομαι, δεν υπαρχει αντεπιχειρημα για αυτο. Εχουν κανει καποια ερευνα; Η ειναι θεμα πιστης γιατι ετσι;
Εαν υπαρχει καποιος που βλεπει καποιο πραγματικο προβλημα ας το γραψει, ειλικρινα με ενδιαφερει.
Απο την αλλη μερια ενα επιχειρημα υπερ ειναι οτι προστατευει τον ευαισθητο μηχανισμο ανακλισης κατα βουληση.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...