Προς το περιεχόμενο

MAUI ομπρέλα θαλάσσης Praktiker [EΞΑΝΤΛΗΘΗΚΑΝ]


ge0rgi0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τελικά πήρα το κρουστικό 28 mm.Μπαίνει μέσα η ομπρέλα και περισσεύει χώρος κιόλας.

Υποτίθεται πως η βάση της ομπρέλας έχει εξωτερική διάμετρο 29 mm, τότε πώς χωράει στο κρουστικό που είναι 28 mm εσωτερικά;Εμένα μου φάνηκε πως είτε η εξωτερική διάμετρος του κονταριού της ομπρέλας είναι 26 mm, η που το κρουστικό έχει μεγαλύτερη εσωτερική διάμετρο.

Δεν μπορούσα να τα μετρήσω με παχύμετρο γιατί είναι ηλεκτρονικό και χρειάζεται μπαταρία.

Πάντως αν δω πως το σημείο της ανάκλισης είναι ευαίσθητο στον αέρα χωρίς να το έχω σε κλίση, θα βάλω πχ 1 τσέρκι.Σε κλίση εφόσον κουνιέται με τον αέρα, είναι λογικό να φαγωθεί κάποια στιγμή, αν χαλάσει μετά πάμε σε άλλες πατέντες, πχ ηλεκτροσυγκόλληση, αν φυσικά το πιάνει ως υλικό.

Και κάτι άλλο, έχω 1 απλή ομπρέλα και έχει πολύ λεπτό σωλήνα, εκεί πχ ταιριάζει μάλλον το κρουστικό 22mm.

Δηλαδή είναι θέμα τύχης να ταιριάξει 1 κρουστικό σε 2 ομπρέλες, το κρουστικό μένει, όμως η ομπρέλα είναι πιο πιθανό να χαλάσει.Εντωμεταξύ, μου λέει 1 εκεί κοντά που μένω:

-Εγγύηση και μαλ@@ίες.Επιασε σκουριά το ίδιο κρουστικό και κόλλησε.Καλά και δεν μπορούσε να το ξεκολλήσει;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2021 στις 4:10 ΜΜ, allareas είπε

δεν κάνουν αυτές οι πλαστικές, σπάνε πολύ εύκολα, αν δεν είναι σε παραλία με άμμο

Είναι όμως καλή λύση για μικρές ομπρέλλες, πάντα σε αμμώδης παραλίες.

Αν είναι μεταλλική ίσως κάνει δουλειά, αλλα οι τιμές τους είναι σχεδόν όσο και ένα κρουστικό

https://www.skroutz.gr/s/29703420/Βάση-Ομπρέλας-Πλαστική-Βιδωτή-20XL101.html

Χρησιμοποιώ αυτό το πλαστικό βιδωτό μαρκούτσι εδώ και 2 χρόνια με την MAUI σε παραλία με χοντρό βότσαλο που πηγαίνουμε συνέχεια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Το κόλπο είναι να το βιδώνεις μέχρι το τέρμα του εκεί που τελειώνουν οι στροφές της βίδας και δεν καταλαβαίνει τίποτα από αέρα.

Όπως ειπώθηκε όμως πάντα σε συνδυασμό με 1-2 σχοινάκια στις άκρες της ομπρέλας από την μεριά που φυσάει ο άνεμος.
Τα σχοινάκια είναι απαραίτητα διότι η 2.20 έχει αρκετά μεγάλη διάμετρο και σε πολύ δυνατή ριπή υπάρχει η περίπτωση να «γυρίσει» ανάποδα, όπως οι κλασσικές ομπρέλες της βροχής στον αέρα.

 


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, numb75 said:

Ωραία παραλία πάντως ! Που είναι;

 

1 minute ago, d_gkal said:

Θυμίζει βο'ι'δοκοιλια...

Πορί , κουφονησια !

3/5 έχουν Μάουι και 2/5 κρουστικο 🤍💙

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα Σκλαβενιτη (Σερρες) και οντως ειχε -20% στις Μαουι και στα κρουστικα (goldenfleece) και πηρα το πακετο με την μεγαλη (2,2), Ευχαριστω ολους για τη συζητηση γιατι για να ειμαι ειλικρινης πριν κανω παιδι δεν ειχα ιδεα απο ομπρελες ποσο μαλλον απο κρουστικα κτλ και το προηγουμενο Σαββατο με την ομπρελλα που ειχαμε (με πλαστικη βυδωτη βαση) την εστηνα καθε 20 λεπτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, default είπε

Πηγα Σκλαβενιτη (Σερρες) και οντως ειχε -20% στις Μαουι και στα κρουστικα (goldenfleece) και πηρα το πακετο με την μεγαλη (2,2), Ευχαριστω ολους για τη συζητηση γιατι για να ειμαι ειλικρινης πριν κανω παιδι δεν ειχα ιδεα απο ομπρελες ποσο μαλλον απο κρουστικα κτλ και το προηγουμενο Σαββατο με την ομπρελλα που ειχαμε (με πλαστικη βυδωτη βαση) την εστηνα καθε 20 λεπτα. 

Τελικά ποιο κρουστικό πηρες; Και εγώ πριν λίγο στον Σκλαβενίτη Σέρρες ήμουν κα τα χαζευα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα κρουστικό και λέω πόσο πίσω έχω μείνει! Πλέον παίρνουν τα τρυπάνια στην παραλία! χαχα.

Με το πλαστικό ματσούκι απο Τζάμπο δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την ομπρέλα! Πάντα βάζουμε βέβαια 1 ή 2 σχοινάκια όταν φυσάει για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!

Εγώ έχω μια Solart η οποία οριακά και με πατέντα έμπαινε σε Clio και Getz.

Και αγόρασα την  Maui 1,80 για να την παίρνω όταν πηγαίνω με την μηχανή.

Thanks TS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα και εγώ από πέρσι που έψαχνα την ομπρέλα (2.20) για το κρουστικό αλλά θεωρούσα ότι δεν χρειάζεται και ότι είναι αρκετά ακριβό γι'αυτό που προσφέρει.

😁Τελικά πήρα 2 ομπρέλες και δύο κρουστικά από max stores με 20% επιστροφή σε yellows.Είναι πραγματικά  απίστευτος σε συνδιασμό με την ομπρέλα.

Νομίζω τρέχει ακόμα η προσφορά και για το κρουστικό με 20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Kzaxas είπε

 

😁Τελικά πήρα 2 ομπρέλες και δύο κρουστικά από max stores με 20% επιστροφή σε yellows.Είναι πραγματικά  απίστευτος σε συνδιασμό με την ομπρέλα.

Νομίζω τρέχει ακόμα η προσφορά και για το κρουστικό με 20%.

Τιμες αρχικες (χωρις να υπολογησεις το 20% επιστροφης) ιδιες με του θεματος; Αρα καλυτερα απο εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...