Προς το περιεχόμενο

Βελτιωμένο στα σημεία και χωρίς 4K ανάλυση το νέο Nintendo Switch OLED


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τι χρήση κάνεις στο κινητό και στο tablet σου; Τα κρατάς στα 30-40 εκατοστά από τα μάτια σου για να παίζεις games με physical controls, ας πούμε;

Ναι, είναι ακριβώς η ίδια απάντηση στην ερώτηση «γιατί δεν βάζουν 1080p οθόνη».

Στέκεσαι αποκλειστικά στην ανάλυση. Ναι θα ήθελα να ήταν μεγαλύτερη. Δεν το θεωρώ όμως και μέγα πρόβλημα του Switch, το θεωρώ απλά σημαντικότερο από ότι ο Νίκος ή εσύ. Μπορώ να ζήσω και με τα 210ppi που έχει καθότι είναι αρκετά, άσχετα αν θέλω περισσότερα. Και γιατί άλλωστε να μην ζητάω περισσότερα. Το βασικό μου παράπονο είναι η τιμολογιακή της πολιτική. Γιατί νομίζεις έριξα άκυρο στα 80ρια της Sony και πήγα σε SeX και game pass? Λίγο πιο φιλόξενη τιμολογιακά θα μπορούσε να είναι αλλά με πελάτες που δικαιολογούν έτσι εύκολα την πολιτική της και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν τα ποσά που ζητάει, σε συνδιασμό με την έλλειψη ανταγωνισμού, δεν βλέπω φώς στον ορίζοντα.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NickTG είπε

Για εμάς τους καταναλωτές προφανώς και δεν είναι, δεν διαφωνώ. Όμως σε αυτά τα θέματα οι εταιρείες κοιτάνε και το κόστος. 

Για αυτό και θέλω να δω τι θα κάνει και η Sony που δείχνει να έχει αντίστοιχα προβλήματα. Αν δεν αλλάξουν ούτε αυτοί κάτι τότε προφανώς αυτοί η στάση τους βγαίνει πιο οικονομική. 

Εδω δεν εκανε τιποτα με το lite που τα εχει ενσωματωμενα...εβγαλε ολοκληρη προβληματικη κονσολα ουτε καν χειριστηριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 hours ago, music_lover said:

Στέκεσαι αποκλειστικά στην ανάλυση. Ναι θα ήθελα να ήταν μεγαλύτερη. 

Όχι, δεν θα ήθελες να είναι μεγαλύτερη. Γιατί για να σε ενδιαφέρει η ανάλυση της οθόνης, σημαίνει ότι σε ενδιαφέρει να παίζεις handheld. Και αν σε ενδιαφέρει να παίζεις handheld, σημαίνει ότι σε ενδιαφέρουν κι άλλα πράγματα όπως η φορητότητα, η θερμική συμπεριφορά, η αυτονομία της συσκευής κοκ.

Η μεγαλύτερη ανάλυση (ένα feature που είναι κατά βάση περιττό για gaming σε αυτές τις ίντσες στην απόσταση που το κρατάει ο μέσος ενήλικας) θα απομείωνε όλα τα υπόλοιπα features που είναι πολύ σημαντικότερα για handheld gaming. Ή αν δεν τα απομείωνε, τότε θα μιλούσαμε για μία συσκευή που θα κόστιζε όσο ένα high-end smartphone (και άρα θα πήγαινε άπατη).

Από εκεί και πέρα, τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι γνωστά, δεν υπάρχει λόγος να τα αναλύουμε και πολύ:

  • Θες φθηνό gaming; Δεν πας σε Nintendo, πας σε PC ή σε Xbox.
  • Θες γραφικάρες; Δεν πας σε Nintendo, πας σε PC, Xbox ή PS5.
  • Θες τα exclusives της Sony; Δεν πας σε Nintendo, πας σε PS5.

Είναι πολύ συγκεκριμένοι οι λόγοι για τους οποίους αγοράζει κάποιος Nintendo Switch: τα exclusives της Ν, η φορητότητα και τα indies. 

Και τελοσπάντων, το Switch είναι προβληματικό σε τόσο σημαντικότερα επίπεδα (drift, online, performance σε 1st και 2nd-party games) που η γκρίνια για το αν θα σηκώνει 1080p στις 7" μου μοιάζει εξαιρετικά ανούσια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, AtiX είπε

Όντως έχεις την ίδια εμπειρία αν παίξεις το ίδιο παιχνίδι στο switch και στον emulator…

Εχεις δικιο αν δεν καψεις 400 ευρω για την αυθεντική εμπειρια Nintendo δεν λεει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Όχι, δεν θα ήθελες να είναι μεγαλύτερη. Γιατί για να σε ενδιαφέρει η ανάλυση της οθόνης, σημαίνει ότι σε ενδιαφέρει να παίζεις handheld. Και αν σε ενδιαφέρει να παίζεις handheld, σημαίνει ότι σε ενδιαφέρουν κι άλλα πράγματα όπως η φορητότητα, η θερμική συμπεριφορά, η αυτονομία της συσκευής κοκ.

Η μεγαλύτερη ανάλυση (ένα feature που είναι κατά βάση περιττό για gaming σε αυτές τις ίντσες στην απόσταση που το κρατάει ο μέσος ενήλικας) θα απομείωνε όλα τα υπόλοιπα features που είναι πολύ σημαντικότερα για handheld gaming. Ή αν δεν τα απομείωνε, τότε θα μιλούσαμε για μία συσκευή που θα κόστιζε όσο ένα high-end smartphone (και άρα θα πήγαινε άπατη).

Από εκεί και πέρα, τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι γνωστά, δεν υπάρχει λόγος να τα αναλύουμε και πολύ:

  • Θες φθηνό gaming; Δεν πας σε Nintendo, πας σε PC ή σε Xbox.
  • Θες γραφικάρες; Δεν πας σε Nintendo, πας σε PC, Xbox ή PS5.
  • Θες τα exclusives της Sony; Δεν πας σε Nintendo, πας σε PS5.

Είναι πολύ συγκεκριμένοι οι λόγοι για τους οποίους αγοράζει κάποιος Nintendo Switch: τα exclusives της Ν, η φορητότητα και τα indies. 

Και τελοσπάντων, το Switch είναι προβληματικό σε τόσο σημαντικότερα επίπεδα (drift, online, performance σε 1st και 2nd-party games) που η γκρίνια για το αν θα σηκώνει 1080p στις 7" μου μοιάζει εξαιρετικά ανούσια.

Σου εξήγησα ότι δεν θεωρώ μέγα πρόβλημα την ανάλυση των 720p και για αυτό δεν επέμενα ποτέ σε αυτήν και ανέφερα ότι κύριο πρόβλημα μου είναι η υψηλή τιμή του και εσύ έκανες ολόκληρη ανάλυση στήριξης της οθόνης του χωρίς να πεις κουβέντα για την ακριβή πολιτική της. Η άποψη σου είναι είναι σωστή αλλά δεν νομίζω πως έπρεπε να κάνεις quote το post μου γιατί δεν είμαι από αυτούς που το θεωρούν κύριο μέλημα. Είπα, τα 210ppi είναι αρκετά. Θα ζήσω και με αυτά. Ναι θα ήθελα περισσότερα. Αν δεν μπορεί η Nintendo επειδή την περιορίζει η τεχνολογία ή το κόστος, δεκτό. Δεν γίνεται? Πάμε παρακάτω. Εξακολουθώ όμως να θέλω, ίσως στο μέλλον, όταν και αν μπορέσει. Διαφωνώ μόνο ως προς το "γκρίνια". Δεν γίνεται να θεωρούμε γκρίνια, οτιδήποτε καλύτερο ζητάμε ως πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SofosLykos είπε

Εχεις δικιο αν δεν καψεις 400 ευρω για την αυθεντική εμπειρια Nintendo δεν λεει :P

Γιατί οι άλλοι στα χαρίζουν??? 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SofosLykos είπε

Σε σχεση με emulator  που ανεφερες :D

Ναι βρε αλλά και τα παιχνίδια emulator δεν είναι της πραγματικότητας? θα πεις σε κάποιον δεν δίνω 300€ για πραγματική εμπειρία ποδοσφαίρου ή 10.000 για να πάω να σκοτώνω τρομοκράτες? 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ναι βρε αλλά και τα παιχνίδια emulator δεν είναι της πραγματικότητας? θα πεις σε κάποιον δεν δίνω 300€ για πραγματική εμπειρία ποδοσφαίρου ή 10.000 για να πάω να σκοτώνω τρομοκράτες? 😉

Νομιζω για να σκοτωνω τρομοκρατες θα με πληρωνανε οχι θα πληρωνα. Anyways off topic :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, music_lover said:

Σου εξήγησα ότι δεν θεωρώ μέγα πρόβλημα την ανάλυση των 720p και για αυτό δεν επέμενα ποτέ σε αυτήν και ανέφερα ότι κύριο πρόβλημα μου είναι η υψηλή τιμή του και εσύ έκανες ολόκληρη ανάλυση στήριξης της οθόνης του χωρίς να πεις κουβέντα για την ακριβή πολιτική της. 

 

2 hours ago, Malthador said:
  • Θες φθηνό gaming; Δεν πας σε Nintendo, πας σε PC ή σε Xbox.

download.jpg.f19d2d09a3fa0e97b1f2e74a1e0cdc10.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, mtifosi said:

Εδω δεν εκανε τιποτα με το lite που τα εχει ενσωματωμενα...εβγαλε ολοκληρη προβληματικη κονσολα ουτε καν χειριστηριο.

Γιατί είπα κάπου πως έκανε? Δεν καταλαβαίνω πως ταίριαζε η απάντησή σου με αυτό που έγραψα. 

Κάποιος άλλος, όχι εγώ, θα έλεγε πως απλά ήθελες να αποφύγεις την αναφορά στη Sony. 

5 hours ago, Malthador said:

Θες φθηνό gaming; Δεν πας σε Nintendo

Τι? Μόνο αυτή η μικρή αναφορά? 

Που είναι η δίκαιη αγανάκτηση? Το δριμύ κατηγορώ? 

Πως το προσπερνάς έτσι απλά!? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, NickTG είπε

Τι? Μόνο αυτή η μικρή αναφορά? 

Που είναι η δίκαιη αγανάκτηση? Το δριμύ κατηγορώ? 

Πως το προσπερνάς έτσι απλά!? 

Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι έγραψε ένα κείμενο πόσων γραμμών για την οθόνη με ένα σωρό επιχειρήματα και αφιέρωσε μόνο μια στο βασικό θέμα συζήτησης μας που ήταν η τιμολογιακή πολιτική της Nintendo. Τουλάχιστον δεν την στήριξε όπως κάνετε οι φαν της.

Συνεχίζεις όμως βλέπω την ειρωνική συμπεριφορά και απλά επιβεβαιώνεις όσα έγραψα προηγουμένως. Λυπάμαι που πίστεψα ότι ήσουν διαφορετικός από πολλούς άλλους εδωμέσα και ότι θα μπορούσα να κάνω μια νορμάλ κουβέντα μαζί σου.

Δε βαριέσαι όμως ρε Νίκο, γράψε λάθος κρίση, κουβέντα ήταν και πάει, bye.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, music_lover said:

Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι έγραψε ένα κείμενο πόσων γραμμών για την οθόνη με ένα σωρό επιχειρήματα και αφιέρωσε μόνο μια στο βασικό θέμα συζήτησης μας που ήταν η τιμολογιακή πολιτική της Nintendo. Τουλάχιστον δεν την στήριξε όπως κάνετε οι φαν της.

Συνεχίζεις όμως βλέπω την ειρωνική συμπεριφορά και απλά επιβεβαιώνεις όσα έγραψα προηγουμένως. Λυπάμαι που πίστεψα ότι ήσουν διαφορετικός από πολλούς άλλους εδωμέσα και ότι θα μπορούσα να κάνω μια νορμάλ κουβέντα μαζί σου.

Δε βαριέσαι όμως ρε Νίκο, γράψε λάθος κρίση, κουβέντα ήταν και πάει, bye.

Χαλάρωσε music_lover. 

Χιουμοριστικο ήταν το μήνυμά μου. Απλά δεν έβαλα φατσουλα γιατί θεώρησα ότι φαίνεται από την υπερβολή που χρησιμοποίησα. :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...