Προς το περιεχόμενο

Δε μου δηλώνουν τη παραίτηση


jackess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραιτήθηκα στις 15 του προηγούμενου μήνα με 2 βδομάδες notice. Έχω υπογράψει την οικειοθελής αποχώρησή μου και έχω υπογράψει σύμβαση στη νέα μου δουλειά. Στην εργάνη εμφανίζεται ο νέος εργοδότης κανονικά αλλά εμφανίζεται και ο παλιός. Στις οικειοθελής αποχωρίσεις τίποτα. 

Στη δήλωση του self test μου βγάζει error ότι επιλογές και να διαλέξω. Με άλλα λόγια δε μπορώ να δηλώσω τα self test μου και φαίνεται πως εργάζομαι σε δύο εργοδότες ταυτόχρονα. (full time και οι δύο)

Τι μπορεί να γίνει αν είμαι δηλωμένος ταυτόχρονα σε δύο; Και τι μπορώ να κάνω με τον παλιό εργοδότη αν αρνείται να μου δηλώσει τη παραίτηση. Παίρνω τηλέφωνα και όλο λένε πως "δε προλάβαμε σήμερα" και "δεν είναι κανένας εδώ τώρα πάρτε αύριο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στείλε τους ένα μύνημα ότι θα απαιτήσεις τα δεδουλευμενα για όσο διάστημα φαίνεσαι ότι δουλεύεις εκεί πέραν της αποχώρησης σου και θα τρέξουν να το κάνουν άμεσα.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jackess είπε

Παραιτήθηκα στις 15 του προηγούμενου μήνα με 2 βδομάδες notice. Έχω υπογράψει την οικειοθελής αποχώρησή μου και έχω υπογράψει σύμβαση στη νέα μου δουλειά. Στην εργάνη εμφανίζεται ο νέος εργοδότης κανονικά αλλά εμφανίζεται και ο παλιός. Στις οικειοθελής αποχωρίσεις τίποτα. 

Στη δήλωση του self test μου βγάζει error ότι επιλογές και να διαλέξω. Με άλλα λόγια δε μπορώ να δηλώσω τα self test μου και φαίνεται πως εργάζομαι σε δύο εργοδότες ταυτόχρονα. (full time και οι δύο)

Τι μπορεί να γίνει αν είμαι δηλωμένος ταυτόχρονα σε δύο; Και τι μπορώ να κάνω με τον παλιό εργοδότη αν αρνείται να μου δηλώσει τη παραίτηση. Παίρνω τηλέφωνα και όλο λένε πως "δε προλάβαμε σήμερα" και "δεν είναι κανένας εδώ τώρα πάρτε αύριο"

Δε μου φάινεται απίθανό να παίζει όντως αυτό. (οχι ότι αυτό έχει κάποια σημασία στη τελική αλλά δε το βλέπω απίθανο να συμβαίνει όντως).

Τι λόγο μπορεί να έχει να "αρνείται" να δηλώσει τη παραίτηση; Τι έχει να κερδίσει;

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά έπρεπε πρώτα να σου δηλώσει την παραιτηση ο προηγουμενος εργοδότης και μετά να σε δηλώσει ο νέος σαν πρόσληψη.

Τώρα αν γίνει έλεγχος, θα βρεθούν αντιμέτωποι και οι 2 εργοδότες, καθώς δεν γνωρίζουν αν έγινε εσκεμμένα ή όχι , γιατι θα δηλωθούν ταυτόχρονες ώρες εργασίας σου στην Εργάνη μαζί με τον άλλον εργοδότη και διπλά ένσημα.

Προτείνω να μιλήσεις με το λογιστήριο της νέας σου εταιρείας και να τους ενημερώσεις. Το πιθανοτέρο να μιλήσετε με την επιθεώρηση εργασίας άμεσα, για να είναι οκ ο νέος σου εργοδότης και να την πέσουν στον παλιό.

Το πιθανότερο να είναι σε άδεια ο λογιστής απο τον παλιό εργοδότη σου ή απλά δεν ασχολήθηκαν καθόλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrLo είπε

Δε μου φάινεται απίθανό να παίζει όντως αυτό. (οχι ότι αυτό έχει κάποια σημασία στη τελική αλλά δε το βλέπω απίθανο να συμβαίνει όντως).

Τι λόγο μπορεί να έχει να "αρνείται" να δηλώσει τη παραίτηση; Τι έχει να κερδίσει;

Ίσως να φοβάται οτι θα χάσει κανένα πρόγραμμα επιδοτούμενο αν δεν έχει βρει αντικαταστάτη...

Το πιθανότερο είναι να έχει ξεχαστεί η δήλωση βέβαια.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι και σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

υποτιθεται τελευταια ημερα εργασιας στον προηγουμενο εργοδοτη ηταν 30/6 και ξεκινουσα στον τωρινο 1/7. καμια σχεση μεταξυ τους οι δυο κλαδοι εργασιας

δε με ενδιαφερει ιδιαιτερα να απειλω με επιθεωρηση εργασιας αλλα μεχρι να την ανεβασουν και να εχω τελειωσει επισημα τι επιπτωσεις μπορει να εχω φορολογικα, ας το πω, ενω φαινομαι σε δυο εργοδοτες.

αντικαταστατη δεν εχει βρει και απο οσο ξερω πρεπει να με ξοφλησει για να φυγω και η εταιρια πληρωνει καθε 10 του μηνα, μηπως γιαυτο; περιμενει να το δηλωσει στις 10 αφου με πληρωσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, onelonelystar είπε

Πηγαινε στο λογιστή της εταιρείας για να σου κάνει τη διαδικασία.

Δε γίνεται μιας και εγώ είμαι Αθήνα και η εταιρία Καλαμάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, onelonelystar είπε

από τηλέφωνο?

Απο τηλέφωνο δήλωσα τη παραίτηση, μου έστειλαν με email να υπογραψω και την έστειλα πίσω. Απο τηλέφωνο μου λένε δε προλάβαμε. θα περιμένω μεχρι τις 12 του μήνα και μετά θα πάρω και θα απειλήσω με επιθεώρηση. Απλά ήθελα να μάθω τι γίνεται σε περίπτωση που φαίνομαι σε δύο εργοδότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jackess είπε

Απο τηλέφωνο δήλωσα τη παραίτηση, μου έστειλαν με email να υπογραψω και την έστειλα πίσω. Απο τηλέφωνο μου λένε δε προλάβαμε. θα περιμένω μεχρι τις 12 του μήνα και μετά θα πάρω και θα απειλήσω με επιθεώρηση. Απλά ήθελα να μάθω τι γίνεται σε περίπτωση που φαίνομαι σε δύο εργοδότες.

Ενημέρωσε τον τωρινό σου εργοδότη! Μην περιμένεις τον παλιό.

Θα μπλέξεις χειρότερα όσο περνάνε οι μέρες. Και αν γίνει έλεγχος στην εταιρεία σου, θα γίνει φασαρία με λογιστές, διοίκηση και εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνεννόηση με την εταιρεία σου, με λογιστή ίσως και κάποιον δικηγόρο, να στείλετε ενημερωτική πιστολή η και email στην επιθεώρηση εργασίας. Στην επιστολή να αναφέρετε το πρόβλημα που υπάρχει και πως για άγνωστους λόγους η με δόλιο σκοπο (αυτό θα το αποφασίσει ο δικηγόρος) η πρώην εταιρεία σου δεν δηλώνει την παραίτηση στο σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ενημερώσει τον τωρινό μου εργοδότη. Η αλήθεια είναι ντρέπομαι να μπλέξω τον τωρινό μου εργοδότη με δικηγόρους κλπ.

Κάτι άκυρο, δεν είναι υποχρεωμένη η παλια εταιρια εφοσον δεν έχει δηλώσει τη παραίτηση να φανεί η κατάθεση στο λογαριασμό μισθοδοσίας για τις μέρες του ιουλίου που δούλευα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...