Προς το περιεχόμενο

Δε μου δηλώνουν τη παραίτηση


jackess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά μην περιμένεις καθόλου, κάντο τώρα. Στείλε και email για να έχεις αποδεικτικά στοιχεία ότι έχεις ζητήσει την παραίτησή σου. Μίλα με τον λογιστή άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/7/2021 στις 9:16 ΠΜ, onelonelystar είπε

Βασικά μην περιμένεις καθόλου, κάντο τώρα. Στείλε και email για να έχεις αποδεικτικά στοιχεία ότι έχεις ζητήσει την παραίτησή σου. Μίλα με τον λογιστή άμεσα.

Έχω email που να αποδεικνύει την παραίτηση οπότε οκ. τώρα σ/κ δεν υπάρχει κανένας στην εταιρία και να έπαιρνα. Αναγκαστικά περιμένω αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jackess είπε

Έχω email που να αποδεικνύει την παραίτηση οπότε οκ. τώρα σ/κ δεν υπάρχει κανένας στην εταιρία και να έπαιρνα. Αναγκαστικά περιμένω αύριο.

Ενδεχεται η παραιτηση σου να μην γινει αποδεκτη....οποτε παραμενεις εκει που εισαι. Εκτος αν πληρωσεις αποζημιωση στον εργοδοτη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2021 στις 10:44 ΜΜ, jackess είπε

 

Κάτι άκυρο, δεν είναι υποχρεωμένη η παλια εταιρια εφοσον δεν έχει δηλώσει τη παραίτηση να φανεί η κατάθεση στο λογαριασμό μισθοδοσίας για τις μέρες του ιουλίου που δούλευα;

Αν δεν γίνει έλεγχος τότε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ELTASSOS1 είπε

Ενδεχεται η παραιτηση σου να μην γινει αποδεκτη....οποτε παραμενεις εκει που εισαι. Εκτος αν πληρωσεις αποζημιωση στον εργοδοτη σου...

Το σκέφτηκα και το έψαξα λίγο online και αυτό ήταν που βρήκα:

"Η οικειοθελής αποχώρηση μπορεί να γίνει είτε ρητά (γραπτά ή προφορικά) είτε σιωπηρά

και εκφράζει τη βούληση του εργαζομένου να πάψει να παρέχει υπηρεσίες σε συγκεκριμένο εργοδότη.

Δε προβλέπεται στο νόμο δυνατότητα του εργοδότη να αρνηθεί ή να μην αποδεχτεί την παραίτηση του εργαζομένου.

Μάλιστα, ο εργοδότης υποχρεούται να προβεί σε αναγγελία της οικειοθελούς αποχώρησης του εργαζομένου στον ΟΑΕΔ μέσω του πληροφοριακού συστήματος «ΕΡΓΑΝΗ».

Η υποχρέωση αναγγελίας θα πρέπει να υλοποιηθεί μέσα σε τέσσερις εργάσιμες ημέρες από την αποχώρηση του εργαζομένου (άρθρο 38 ν. 4488/2017)."

3 ώρες πριν, tsioulak είπε

Αν δεν γίνει έλεγχος τότε όχι.

Καλά όχι ότι με ενδιέφεραν τα ψίχουλα αυτά αλλά λέμε τώρα... 

2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Εντωμεταξύ από την Τετάρτη που είχε ανοίξει το θέμα, θα ήταν πιο γρήγορο να βρεθεί λύση με τους εργοδότες από το να γράφουμε εδώ διάφορα.

Το πιστεύω και εγώ αλλά δε θέλω να προβώ σε καταγγελίες ακόμα, όπως είπα θα περιμένω σήμερα 12 του μήνα να με εξοφλήσει και να δηλώσει τη παραίτηση, αν δε, θα αναγκαστώ να πάρω τηλέφωνο τσαμπουκαλεμένος που δεν είναι και του στυλ μου 

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε

@jackess Αν θες στειλε ενα Pm να μου πεις ποια εταιρια στο εκανε αυτο,οχι οτι εχω κονε,απλα μενω Καλαματα.

θα προτιμούσα να το κρατήσω κρυφο μεχρι να με φτάσει στα όρια :P

Επεξ/σία από jackess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2021 στις 11:02 ΜΜ, Mikelpcpro_GR είπε

Θα ήθελα να μάθω την κατάληξη τελικά τι έγινε; 

Δευτέρα εν τέλη δε κατάφερα να πάρω τηλ και εχθές τρίτη δούλευα μεχρι αργά το απόγευμα που είχαν κλείσει τα γραφεία τους. Σήμερα όμως τους πήρα τηλέφωνο τσαντισμένος και αφού τους τα έχωσα με ευγενικό τρόπο μου είπαν πως για τη μισθοδοσία (15 του μήνα και δεν με έχουν πληρώσει ακόμα ενώ οι πρώην συνάδελφοι μου πληρώθηκαν) δε γνωρίζουν γιατί δεν την έχω πάρει και θα το κοιτάξουν, ενώ για τη δήλωση παραίτησης μου είπαν κατα λέξη "χάσαμε τη προθεσμία ηλεκτρονικής δήλωσης και τώρα η λογίστρια πρέπει να πάει στον ΟΑΕΔ να τη δηλώσει εγγράφως".

Δε ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό, τους είπα θα πρέπει να διευθετηθεί σύντομα γιατί έχει περάσει καιρός και το κλείσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Ήσουν πολύ σκληρός, παίζει να ιδρωσαν από το άγχος τους και να ανατριχιασαν από τον τρόμο τους... 😆

Μου το λέει και η γυναίκα μου αυτό, πριν μου πετάξει τη παντόφλα 😅

Να βάλω τη λογίστρια μου να πάρει να απειλήσει λίγο αντρικά γιατί εγώ δε το κατέχω; 🙁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://prev2016.oaed.gr/anangelia-oikeiothelous-apochoreses-prosopikou

Εδώ πάντως λέει, αν δεν έχει αλλάξει κάτι, ότι εκπρόθεσμη δήλωση παραίτησης θεωρείται απόλυση. 

Επεξ/σία από JohnJohn3484
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, JohnJohn3484 είπε

http://prev2016.oaed.gr/anangelia-oikeiothelous-apochoreses-prosopikou

Εδώ πάντως λέει, αν δεν έχει αλλάξει κάτι, ότι εκπρόθεσμη δήλωση παραίτησης θεωρείται απόλυση. 

Πριν απο μισή ώρα με πλήρωσαν πάντως αλλά σε εργάνη δεν εμφανίζει τίποτα.

Απόλυση δε σημαίνει αποζημίωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...