Προς το περιεχόμενο

Δε μου δηλώνουν τη παραίτηση


jackess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, jackess είπε

Επανέρχομαι γιατί λείπω συνεχώς αυτές τις μέρες λόγο δουλειάς και δε προλαβαίνω. Η λογίστρια ενημέρωσε την εταιρία (πρώην) πως θα κινηθεί νομικά και με καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας και της απάντησαν "Έγινε θα ενημερώσουμε την υπεύθυνη και σας καλούμε" Φυσικά και τηλεφωνάκι δεν έχουν πάρει ποτέ.

Εμένα έπαιρνε όλη μέρα την επιθεώρηση και ούτε αυτοί σήκωσαν τηλέφωνο. Μου είπε πως θα πάει απο εκεί (στην επιθεώρηση τομέα αθηνων η κατι τετοιο) μαζί με τη δικηγόρο απο την εργασία της και θα κάνουν και εξώδικο για αποζημίωση(?) κάτι τέτοιο αν κατάλαβα καλά.

Έχουμε Σεπτέμβρη (καλό μήνα σε όλους) και δε λένε να με απολύσουν. αν είναι δυνατόν.

Νομικές ενέργειες και τέλος, και πολυ άργησε. Σιγά μην θέλουν και 6 μήνες για να δηλώσουν την παραίτηση στο σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλα θα τα δούμε πια σ'αυτή τη χώρα.. Σε λίγο θα παρακαλάνε και τους εργαζόμενους να δίνουν καλές συστάσεις για τους πρώην εργοδότες τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Helionar είπε

Όλα θα τα δούμε πια σ'αυτή τη χώρα.. Σε λίγο θα παρακαλάνε και τους εργαζόμενους να δίνουν καλές συστάσεις για τους πρώην εργοδότες τους..

ΠΕΣ ΤΟ ΨΕΜΜΑΤΑ! γιατί συνέβη κάτι αντίστοιχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε κάποια νέα:

Με κάλεσε η εξωτερική λογίστρια τους και με ενημέρωσε πως έχει αναλάβει την αποχώρηση μου.

Μου πρότεινε να κάνουμε νέα αποχώρηση και να πληρωθώ τους μήνες που έμεινα στην εταιρία "υποχρεωτικά".

Το μόνο μου μείον πως δε θα μετρήσουν τα ένσημα του πρώην εργοδότη προς τη "σύνταξη μου".

Από εκεί και πέρα λέει πως δεν θα υπάρχει κάποιο θέμα εφόσον δεν κάνω εγώ καταγγελία (ο εργαζόμενος είπε βασικά).

Μέχρι και η λογίστρια μου είναι μπερδεμένη.

Γνώμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2021 στις 11:40 ΠΜ, jackess είπε

Είχαμε κάποια νέα:

Με κάλεσε η εξωτερική λογίστρια τους και με ενημέρωσε πως έχει αναλάβει την αποχώρηση μου.

Μου πρότεινε να κάνουμε νέα αποχώρηση και να πληρωθώ τους μήνες που έμεινα στην εταιρία "υποχρεωτικά".

Το μόνο μου μείον πως δε θα μετρήσουν τα ένσημα του πρώην εργοδότη προς τη "σύνταξη μου".

Από εκεί και πέρα λέει πως δεν θα υπάρχει κάποιο θέμα εφόσον δεν κάνω εγώ καταγγελία (ο εργαζόμενος είπε βασικά).

Μέχρι και η λογίστρια μου είναι μπερδεμένη.

Γνώμες;

Η οτι μας τρολλάρις ή ότι κανείς από τους εμπλεκόμενους δεν έχει ιδέα. Σορρυ αλλά....όλη η διαδικάσια λύνεται με μια ολιγόλεπτη επίσκεψη στον ΟΑΕΔ. Πάει ο εργοδότης / λογιστής του και καταθέτει εκπρόθεσμα την αποχώρηση σου. Εφόσον έχει την υπογραφή σου, το ΟΑΕΔ την δέχεται χωρίς κανένα πρόστιμο ή οτιδήποτε άλλο.

Το να πληρωθείς χρήματα για τους μήνες που δεν δούλεψες, και μάλιστα να μην πάρεις και ένσημα για τα χρήματα αυτά δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως θα μπορούσε να είναι νόμιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

πάρε τα λεφτά και ξεμπέρδεψε όσο πιο γρήγορα.

τα ένσημα γιατί δεν θα τα πάρεις? ή εννοείς για αυτό το μικρό διάστημα μόνο?

Για το διάστημα που είμαι ταυτόχρονα σε 2 8ωρες εργασίες έλεγε.

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Η οτι μας τρολλάρις ή ότι κανείς από τους εμπλεκόμενους δεν έχει ιδέα. Σορρυ αλλά....όλη η διαδικάσια λύνεται με μια ολιγόλεπτη επίσκεψη στον ΟΑΕΔ. Πάει ο εργοδότης / λογιστής του και καταθέτει εκπρόθεσμα την αποχώρηση σου. Εφόσον έχει την υπογραφή σου, το ΟΑΕΔ την δέχεται χωρίς κανένα πρόστιμο ή οτιδήποτε άλλο.

Το να πληρωθείς χρήματα για τους μήνες που δεν δούλεψες, και μάλιστα να μην πάρεις και ένσημα για τα χρήματα αυτά δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως θα μπορούσε να είναι νόμιμο.

Ο ΟΑΕΔ είπε πως δεν δεχόταν την εκπρόθεσμη αποχώρηση μου διότι η υπογραφή μου δεν ήταν "πρωτότυπη". Από ότι κατάλαβα από αυτά που είπε, θα πληρώσουν για τους 2 μήνες μισθούς και ένσημα αλλά τα ένσημα δεν θα "μετρήσουν" ή κάτι τέτοιο. Αυτό που βρήκα online είναι το παρακάτω. Αν υποχρεούνται να κάνουν καταγγελία με πρόστιμο 800 ευρώ ΣΥΝ η αποζημίωση (?) λόγο καταγγελίας σύμβασης που υποχρεούνται τώρα να τη καταθέσει στο λογαριασμό μισθοδοσίας: 

"Η αποζημίωση πρέπει να καταβάλλεται ολόκληρη και δεν επιτρέπεται η μερική ή ελλιπής καταβολή της. Με την υπ’ αριθ. 26034/695/2019 Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ B’ 2362) θεσπίζεται η υποχρεωτική καταβολή από τους εργοδότες της αποζημίωσης απόλυσης των εργαζομένων σε λογαριασμούς πληρωμών των δικαιούχων μισθωτών."

 Τότε απο ότι κατάλαβα τους συμφέρει να με πείσουν να υπογράψω δύο μήνες καθυστερημένα και να μου δώσουν δύο μισθούς που τους βγαίνει φθηνότερα. Κάτι ακόμα που μου είπε ήταν πως μεσολάβησε ο Αύγουστος και δε κινούταν τίποτα πράγμα που δε ξέρω αν αληθεύει.

Τώρα το τί θα γίνει εν τέλη δε ξέρω, δε με έχει ξανακαλέσει απο τη τελευταία φορά που μιλήσαμε (παρασκευή)

Screenshot_2.png.35803ec2955a90432b8c08ca5de18a7a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jackess είπε

Για το διάστημα που είμαι ταυτόχρονα σε 2 8ωρες εργασίες έλεγε.

Ο ΟΑΕΔ είπε πως δεν δεχόταν την εκπρόθεσμη αποχώρηση μου διότι η υπογραφή μου δεν ήταν "πρωτότυπη". Από ότι κατάλαβα από αυτά που είπε, θα πληρώσουν για τους 2 μήνες μισθούς και ένσημα αλλά τα ένσημα δεν θα "μετρήσουν" ή κάτι τέτοιο. Αυτό που βρήκα online είναι το παρακάτω. Αν υποχρεούνται να κάνουν καταγγελία με πρόστιμο 800 ευρώ ΣΥΝ η αποζημίωση (?) λόγο καταγγελίας σύμβασης που υποχρεούνται τώρα να τη καταθέσει στο λογαριασμό μισθοδοσίας: 

"Η αποζημίωση πρέπει να καταβάλλεται ολόκληρη και δεν επιτρέπεται η μερική ή ελλιπής καταβολή της. Με την υπ’ αριθ. 26034/695/2019 Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ B’ 2362) θεσπίζεται η υποχρεωτική καταβολή από τους εργοδότες της αποζημίωσης απόλυσης των εργαζομένων σε λογαριασμούς πληρωμών των δικαιούχων μισθωτών."

 Τότε απο ότι κατάλαβα τους συμφέρει να με πείσουν να υπογράψω δύο μήνες καθυστερημένα και να μου δώσουν δύο μισθούς που τους βγαίνει φθηνότερα. Κάτι ακόμα που μου είπε ήταν πως μεσολάβησε ο Αύγουστος και δε κινούταν τίποτα πράγμα που δε ξέρω αν αληθεύει.

Τώρα το τί θα γίνει εν τέλη δε ξέρω, δε με έχει ξανακαλέσει απο τη τελευταία φορά που μιλήσαμε (παρασκευή)

Screenshot_2.png.35803ec2955a90432b8c08ca5de18a7a.png

Το πρόστιμο αφορά το ΙΚΑ (σε πιθανό έλεγχο)και όχι το ΟΑΕΔ. Το ΟΑΕΔ δεν βάζει πρόστιμα παρά μόνο για εκπρόθεσμες προσλήψεις (για ευνόητους λόγους). Στο λέω γιατί το έχω πράξει δεκάδες φορές. Το να μην πάρεις ένσημα και να πληρωθείς μισθό επίσης δεν στέκει με καμία δύναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Το πρόστιμο αφορά το ΙΚΑ (σε πιθανό έλεγχο)και όχι το ΟΑΕΔ. Το ΟΑΕΔ δεν βάζει πρόστιμα παρά μόνο για εκπρόθεσμες προσλήψεις (για ευνόητους λόγους). Στο λέω γιατί το έχω πράξει δεκάδες φορές. Το να μην πάρεις ένσημα και να πληρωθείς μισθό επίσης δεν στέκει με καμία δύναμη

Δε μου είπε πως δεν θα τα πάρω αλλά πως δεν θα μετρήσουν. Δε ξέρω πως λειτουργεί αυτό. Αυτό που δε μπορω να αποφασίσω είναι αν θα τους πιέσω (και με συμφέρει) να αποχωρήσω με ημερομηνία 6 ιουλίου ή με τωρινή. Και δε μπορεί κανένας να μου απαντήσει με σιγουριά τι κυρώσεις θα έχω αν επι 2 ή 3 μήνες φαίνομαι σε 2 8ωρες εργασίες, άσχετα αν δουλεύω η όχι και στις 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου είπα μια φορά τι πρέπει να κάνεις έχεις αργήσει πάρα πολύ και πολύ φοβάμαι ότι στο τέλος εσύ θα πληρώσεις την νύφη και θα έχεις πρόβλημα γιατί η ΕΦΟΡΙΑ και το ΕΦΚΑ δεν αστειεύεται σε κάτι τέτοια θα δουν ότι είσαι δηλωμένος σε δύο εργασίες στο ΕΡΓΑΝΗ και τότε καλά ξεμπερδέματα αντί να σε πληρώσουν οι εργοδότες θα πληρώσεις το κράτος κτλ....δυστυχώς εσύ και ο πρώην εργοδότης (με τον λογιστή του) και ο νυν εργοδότης (με τον λογιστή του) .... ΣΕΠΕ / ΟΑΕΔ μου φαίνεται οι λογιστές πρέπει να σκίσουν τα πτυχία τους και να ξανά πάνε στην σχολή λογιστικής γιατί είναι άσχετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Εγώ σου είπα μια φορά τι πρέπει να κάνεις έχεις αργήσει πάρα πολύ και πολύ φοβάμαι ότι στο τέλος εσύ θα πληρώσεις την νύφη και θα έχεις πρόβλημα γιατί η ΕΦΟΡΙΑ και το ΕΦΚΑ δεν αστειεύεται σε κάτι τέτοια θα δουν ότι είσαι δηλωμένος σε δύο εργασίες στο ΕΡΓΑΝΗ και τότε καλά ξεμπερδέματα αντί να σε πληρώσουν οι εργοδότες θα πληρώσεις το κράτος κτλ....δυστυχώς εσύ και ο πρώην εργοδότης (με τον λογιστή του) και ο νυν εργοδότης (με τον λογιστή του) .... ΣΕΠΕ / ΟΑΕΔ μου φαίνεται οι λογιστές πρέπει να σκίσουν τα πτυχία τους και να ξανά πάνε στην σχολή λογιστικής γιατί είναι άσχετοι.

Μετα απο αρκετά τηλέφωνα στην επιθεώρηση διότι δεν απαντούσαν μας είπαν πως απο το τηλέφωνο δε μπορούν να πουν τίποτα και πως θα πρέπει να πάω στο σεπε δυτικής Αθήνας αυτοπροσώπως(?) πράγμα που δε προλάβαινα τις προηγούμενες ημέρες. Τώρα απο παρασκευή περιμένω το δεύτερο τηλέφωνο της εξωτερικής λογίστριας του πρώην εργοδότη να μου πει τι αποφάσισε τελικά. Αν δεν πάρει παρασκευή θα τη καλέσω να της πω πως πολύ κράτησε το ψέμα και θα πάρω μία μέρα άδεια να παω στην επιθεώρηση να τελειώνει το πανηγύρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jackess είπε

Μετα απο αρκετά τηλέφωνα στην επιθεώρηση διότι δεν απαντούσαν μας είπαν πως απο το τηλέφωνο δε μπορούν να πουν τίποτα και πως θα πρέπει να πάω στο σεπε δυτικής Αθήνας αυτοπροσώπως(?) πράγμα που δε προλάβαινα τις προηγούμενες ημέρες. Τώρα απο παρασκευή περιμένω το δεύτερο τηλέφωνο της εξωτερικής λογίστριας του πρώην εργοδότη να μου πει τι αποφάσισε τελικά. Αν δεν πάρει παρασκευή θα τη καλέσω να της πω πως πολύ κράτησε το ψέμα και θα πάρω μία μέρα άδεια να παω στην επιθεώρηση να τελειώνει το πανηγύρι.

ελπίζω να το καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι έχεις αργήσει πάρα πολύ με αυτό το θέμα (κακώς θα έλεγα που πήγες διακοπές αντί να το λύσεις το γρηγορότερο)

δεν ξέρω τι κάνουν οι λογιστές των επιχειρήσεων που έχεις μπλέξει

αλλά φοβάμαι στο τέλος θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις με την ΕΦΟΡΙΑ/ΕΦΚΑ και με το μπλέξιμο που έχει δημιουργηθεί από το τίποτα

5 λεπτά υπόθεση είναι ανεβάζει ο λογιστής της επιχείρησης στο ΕΡΓΑΝΗ το ΕΝΤΥΠΟ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΟΥΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ [Ε5] με τις υπογραφές και παίρνει πρωτόκολλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jackess είπε

Αν δεν πάρει παρασκευή θα τη καλέσω να της πω πως πολύ κράτησε το ψέμα και θα πάρω μία μέρα άδεια να παω στην επιθεώρηση να τελειώνει το πανηγύρι.

κάτσε λίγο ακόμα να δούμε τι θα γίνει.. πολύ βιάζεσαι 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα τους χάριζα τα λεφτά ή μέρος τους, μόνο και μόνο για να μου εξηγήσουν πως και για ποιο λόγο έχει γίνει όλη αυτή η ταλαιπωρία που είναι υπόθεση μερικών κλικ κανονικά. Πραγματικά το έχω απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Εγώ θα τους χάριζα τα λεφτά ή μέρος τους, μόνο και μόνο για να μου εξηγήσουν πως και για ποιο λόγο έχει γίνει όλη αυτή η ταλαιπωρία που είναι υπόθεση μερικών κλικ κανονικά. Πραγματικά το έχω απορία.

το έντυπο που ανεβάζει ο λογιστής στο ΕΡΓΑΝΗ είναι το γνωστό έντυπο [Ε5] Οικειοθελής Αποχώρηση Εργαζομένου και ο χρόνος είναι το πολύ (5) πέντε λεπτά με τις υπογραφές κτλ για να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου 

θα δικαιολογούσα τον λογιστή αν είχε να διαχειριστεί πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό με 5000+ εργαζόμενους ότι θα χρειαστεί χρόνο για την λήξη σύμβασης - ανανέωση σύμβασης - οικειοθελή αποχώρηση (πράγματα που τα κάνει το λογιστήριο μας κάθε μήνα σχεδόν)

το ίδιο και για μεγάλες εταιρείες

αλλά για μεσαίες - μικρές εταιρείες δεν υπάρχει δικαιολογία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...