Προς το περιεχόμενο

Δε μου δηλώνουν τη παραίτηση


jackess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το τι έχει γίνει πάει πανω κατω έτσι από ότι καταλαβαίνω:

Άργησαν να καταθέσουν τα χαρτιά και εφαγαν άκυρο από τον ΟΑΕΔ (αυτά για την υπογραφή ktlp μου ακούγονται μούφες)

Εφόσον πέρασε το περιθώριο, πρέπει να δηλωθεί σαν απόλυση που σημαίνει:

  1. τον πληρώνουν μέχρι το μηνα που θα δηλώσουν την απόλυση κανονικά 
  2. του πληρώνουν αποζημίωση
  3. χρεώνονται απόλυση που έχει κάποια βαρύτητα για τα προγράμματα του ΟΑΕΔ

τώρα λένε στον  OP να πάρει τους 1-2 μήνες λεφτά (το 1 δηλαδη) , να υπογράψει την φρέσκια παραίτηση ώστε να γλιτώσουν το 2,3

τα ένσημα θα τα πάρει, αλλα λόγο ότι θα είναι διπλα, από 2 δουλειές δηλαδή για τις ίδιες μέρες , δεν θα μετράνε το ίδιο στα συντάξιμα (δεν θυμάμαι πως πάει)

το μονο που πρέπει να σε ανησυχεί είναι μην αλλάξεις φορολογική κλίμακα με τους 2 extra μισθούς, που δε νομίζω

εγώ θα πρότεινα κρατα τυπικές σχέσεις πάρε τα extra φράγκα υπόγραψε και τέλειωσε.

μπορείς να το παίξεις βαρύς να πάρεις και τίποτα extra από την αποζημίωση που θα έπρεπε να σου δώσουν αλλα όλα εξαρτώνται από το τι θες να λέει ο συγκεκριμένος εργοδότης άμα τον καλούν μελλοντικά.

εσύ έτσι και αλλιώς θα βγάλεις τα extra λεφτά που σου δίνουν και δεν χάνεις τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Εργάζομαι στο δημόσιο με σύμβαση ορισμένου χρόνου και θέλω να παραιτηθώ πριν την λήξη της σύμβασης λόγω του ότι με πήραν αναπληρώτρια σε σχολείο στο δημόσιο και πάλι. Έχω ενημέρωση την υπηρεσία μου κάνοντας αίτηση που έλαβε αριθμό πρωτοκόλλου στις 31/8 και ζητώ την ισχύ της σύμβασης μου έως και 4/9 με ημερομηνία παραίτησης την 5/9 και την ίδια μέρα θα υπογράψω νέα πρόσληψη ως αναπληρώτρια. Διάβασα στο ίντερνετ ότι ο εργοδότης έχει δικαίωμα να αναρτήσει στην εργανη τα απαραίτητα έντυπα της οικειοθελους αποχώρησης έως 4 μέρες από την ημερομηνία παραίτησης του εργαζόμενου. Γνωρίζει κάποιος αν σε περίπτωση που δεν αναρτηθεί στην εργανη η παραίτηση μου την ίδια μέρα που θα υπογράψω πρόσληψη σε άλλη υπηρεσία αν θα έχω πρόβλημα; δηλαδή αν υπάρχει περίπτωση να μην μπορει να γίνει νέα πρόσληψη λόγω μη ανάρτησης στην εργανη των απαραίτητων εντύπων ή αν ακυρωθεί η νέα πρόσληψη διότι θα φαίνομαι εργαζόμενη σε 2 δημόσιες υπηρεσίες ή αν θα φάω κανένα πρόστιμο εγώ; ή όλα καλά και εφόσον αναγράφεται ημερομηνία παραίτησης δεν έχει σημασία πότε αναρτουνται τα έντυπα από την προηγούμενη υπηρεσία στην εργανη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ,  έγραψες ολόκληρο κατεβατό για το τίποτα , θα μπορούσες απλώς να πας να ρωτήσεις στην γραμματεία της υπηρεσίας σου και όχι να διαβάζεις στο ίντερνετ ιστορίες για αγρίους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και σε σένα προφανώς και ρώτησα στην υπηρεσία μου και μου έλεγε ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του επομένως για να μην πληρώσω εργατολογο είπα να ρωτήσω και εδώ μήπως είναι κάποιος σχετικός και γνωρίζει από προσωπική εμπειρία ίσως. Ευχαριστώ πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2021 στις 2:17 ΜΜ, jackess είπε

Δε μου είπε πως δεν θα τα πάρω αλλά πως δεν θα μετρήσουν. Δε ξέρω πως λειτουργεί αυτό. Αυτό που δε μπορω να αποφασίσω είναι αν θα τους πιέσω (και με συμφέρει) να αποχωρήσω με ημερομηνία 6 ιουλίου ή με τωρινή. Και δε μπορεί κανένας να μου απαντήσει με σιγουριά τι κυρώσεις θα έχω αν επι 2 ή 3 μήνες φαίνομαι σε 2 8ωρες εργασίες, άσχετα αν δουλεύω η όχι και στις 2.

τελικα τι εγινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tzotzo είπε

τελικα τι εγινε?

Δε ξανά επικοινώνησαν ποτέ μαζί μου και αν θυμάμαι καλά τέλος του χρόνου με είχαν "απολύσει". Τώρα σαν παραίτηση το έκαναν δε ξέρω πως δεν ασχολήθηκα.. απλά μπήκα να δηλώσω ένα ραπιντ και έλειπε ως εργοδότης.

 

Έχει περάσει και καιρός από τότε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...