Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο ethernet αντι για απλο χάλκινο.


abAeterno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω για ενα καλώδιο ethernet. Θέλω να βάλω Internet στο χωριό. Αλλα η τηλεφωνική πριζα ειναι μακριά απο το δωμάτιο που θα είναι το pc και το modem και πρέπει να πάρω ενα μεγάλο καλώδιο κάπου στα 20 μέτρα έτσι ώστε να το βάλω για γραμμή τηλεφώνου και να το τραβήξω στο δωμάτιο. Τα απλά όμως χάλκινα καλώδια τηλεφώνου είναι πολύ ευαίσθητα και χαλάνε εύκολα και σαπίζουν με αποτέλεσμα να εχεις θέματα. Κάπου είχα δει πως μπορώ να πάρω καλώδιο ethernet αντι για απλο χάλκινο και να του αλλάξω την θύρα ethernet και να την μετατρέψω σε μονή θύρα τηλεφώνου. Λογικα θυρα RJ-11. Το θέμα είναι τι καλώδιο να πάρω? Cat6a ftp να έχει και προστασία απο παρεμβολές κτλ, θα είναι ένταξη? Δέχεται παραμετροποίηση σε RJ-11? Η να παρω αλλο? Καπου στα 10 με 15 ευρό κάνει για τα 20 μετρα. Δεν με πειράζει η τιμή. Το θεμα είναι αν γίνετε να πάρω τέτοιο καλώδιο και να το μετατρέψω για τηλέφωνο αντί για κλασικό ethernet. Τα μαγαζιά που πουλάνε καλώδια πιστεύω μπορούν να το κόψουν και να το ραψουν σε τηλεφώνου εγώ δεν ξέρω να το κάνω. 

Επεξ/σία από abAeterno
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι παρεμβολές και παραμετροποιησεις γράφεις, που θα μπει το καλωδιο;

Αν ειναι σε εξωτερικο χωρο παρε καλωδιο pet.

Αν ειναι μεσα στο σπιτι και ενα απλο utp κανει δουλειά.

Ετσι και αλλιως πλεον utp καλωδια βαζουμε παντού, απλα εσυ θα χρησιμοποιήσεις μονο ένα ζευγάρι αν θέλεις να μεταφέρεις τηλεφωνική γραμμή

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Για τι παρεμβολές και παραμετροποιησεις γράφεις, που θα μπει το καλωδιο;

Αν ειναι σε εξωτερικο χωρο παρε καλωδιο pet.

Αν ειναι μεσα στο σπιτι και ενα απλο utp κανει δουλειά.

Ετσι και αλλιως πλεον utp καλωδια βαζουμε παντού, απλα εσυ θα χρησιμοποιήσεις μονο ένα ζευγάρι αν θέλεις να μεταφέρεις τηλεφωνική γραμμή

 

 

Για μέσα στο σπίτι το θέλω. Από το σαλόνι να πάει στο δωμάτιο. Άρα θα πάρω ένα utp και θα του πω απλα να είναι μονό για τηλεφωνική γραμμή. Ευχαριστώ για την βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, gapito είπε

Δεν υπάρχει utp για τηλεφωνική γραμμή απλά χρησιμοποιείς ένα ζεύγος από τα 4 οποίο θες εσυ.

Τοτε απλα ενα Ethernet καλώδιο θα παω και θα πω και απλα να μου βάλει βύσμα για τηλέφωνο εφόσον δεν έχει διαφορά αν θα ειναι stp,utp κτλ. Γιατι για να περάσω γραμμή στο δωμάτιο δεν γίνετε θέλει πολυ δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, abAeterno είπε

Τοτε απλα ενα Ethernet καλώδιο θα παω και θα πω και απλα να μου βάλει βύσμα για τηλέφωνο εφόσον δεν έχει διαφορά αν θα ειναι stp,utp κτλ. Γιατι για να περάσω γραμμή στο δωμάτιο δεν γίνετε θέλει πολυ δουλειά.

Θα του πεις να σου δωσει 20 μετρα UTP και να διαλεξει ενα ζευγάρι και να το πρεσάρει σε RJ11 και απο τις 2 πλευρές στο 2-3 pin του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Παρε ενα cat5e και είσαι σούπερ

Πήγα σε 2 μαγαζιά που πουλάνε πριζες καλοδια και τέτοια πραγματα ηλεκτρολογικά. Αλλα μου ειπαν δεν κανουν μετατροπή απο Ethernet σε τηλεφώνου. Και οι 2 απλα μου έδωσαν την εντύπωση οτι απλα βαριόταν να το κανουν. Μήπως καλύτερα να πάρω ενα Ethernet απο το skroutz και να παρω και 2 αντάπτορες απο ethernet se rj11. Δεν γίνεται και έτσι? Θα παω μετα σε αλα 2 μαγαζια που ξέρω οτι ειναι για τετια πράγματα και ελπίζω να το κανουν.

Επεξ/σία από abAeterno
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι αντάπτορες κλπ

πήγαινε στο μαγαζί, πάρε το 20μετρο cat5e , πάρε και 2 RJ11 clips

άνοιξε το καλώδιο από τις 2 άκρες κ πες τον μαγαζάτορα:

"ρε μάστορα, βάλε και απο τις 2 άκρες του καλωδίου, το μπλε κ το μπλε-άσπρο (1 ζεύγος δηλ από τα 4 που έχει το ethernet καλώδιο) στα 2 μεσαία pin στα RJ11 κ πάτα τα με την πρέσσα"

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Kthulhou είπε

όχι αντάπτορες κλπ

πήγαινε στο μαγαζί, πάρε το 20μετρο cat5e , πάρε και 2 RJ11 clips

άνοιξε το καλώδιο από τις 2 άκρες κ πες τον μαγαζάτορα:

"ρε μάστορα, βάλε και απο τις 2 άκρες του καλωδίου, το μπλε κ το μπλε-άσπρο (1 ζεύγος δηλ από τα 4 που έχει το ethernet καλώδιο) στα 2 μεσαία pin στα RJ11 κ πάτα τα με την πρέσσα"

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια στον επόμενο έτσι θα του πω αμα δω οτι βαριέται. 

PS: Τελικά το έκανα μόνος μου γιατί κανείς δεν ήθελε να το κάνει δεν ξέρω τι το δύσκολο τους είπα. Πείρα ένα καλώδιο cat 5e utp 20 μέτρα. Το έκοψα έβγαλα το μπλε και το άσπρο καλώδιο το έβαλα σε μόνο κλιπ rj11 το πάτησε και ένας ηλεκτρολόγος με πρεσα και μια χαρά είναι. Τα υπόλοιπα καλώδια τα έκοψα πολύ κοντά και δεν ενοχλούν μέσα στο κλιπ. Αλά δεν ξέρω αν λειτουργεί κάποια στιγμή θα πάω στο χωριό να δω. Τουλάχιστον έγινε. 

Επεξ/σία από abAeterno
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα αργά, αλλά τέλος πάντων...καλύτερα θα ήταν να άφηνες το router εκεί που τερματίζει η γραμμή και να τράβαγες Ethernet μέχρι το PC, ώστε να μην προσθέτεις επιπλέον εξασθένιση στο σήμα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, abAeterno είπε

Ευχαριστώ για την βοήθεια στον επόμενο έτσι θα του πω αμα δω οτι βαριέται. 

PS: Τελικά το έκανα μόνος μου γιατί κανείς δεν ήθελε να το κάνει δεν ξέρω τι το δύσκολο τους είπα. Πείρα ένα καλώδιο cat 5e utp 20 μέτρα. Το έκοψα έβγαλα το μπλε και το άσπρο καλώδιο το έβαλα σε μόνο κλιπ rj11 το πάτησε και ένας ηλεκτρολόγος με πρεσα και μια χαρά είναι. Τα υπόλοιπα καλώδια τα έκοψα πολύ κοντά και δεν ενοχλούν μέσα στο κλιπ. Αλά δεν ξέρω αν λειτουργεί κάποια στιγμή θα πάω στο χωριό να δω. Τουλάχιστον έγινε. 

Ότι έγραψε και ο orestis πριν.
Κακώς έκανες την πατέντα διότι προσθέτεις άλλα 20 μέτρα καλώδιο στο τηλεφωνικό σήμα και πιθανότατα να έχεις εξασθένιση.

Καλύτερα να άφηνες το modem/router ακριβώς εκεί που έμπαινε το τηλεφνικό σήμα στο σπίτι και να τράβαγες ένα απλό καλώδιο δικτύου μέχρι το πισί.
Το ethernet σήμα δεν έχει καμμία απώλεια για τέτοιες αποστάσεις και βρίσκεις έτοιμα τερματρισμένα καλώδια στο μήκος που χρειάζεσαι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dpolal είπε

Ότι έγραψε και ο orestis πριν.
Κακώς έκανες την πατέντα διότι προσθέτεις άλλα 20 μέτρα καλώδιο στο τηλεφωνικό σήμα και πιθανότατα να έχεις εξασθένιση.

Καλύτερα να άφηνες το modem/router ακριβώς εκεί που έμπαινε το τηλεφνικό σήμα στο σπίτι και να τράβαγες ένα απλό καλώδιο δικτύου μέχρι το πισί.
Το ethernet σήμα δεν έχει καμμία απώλεια για τέτοιες αποστάσεις και βρίσκεις έτοιμα τερματρισμένα καλώδια στο μήκος που χρειάζεσαι.

 

Το τηλεφωνικο σημα εχει πολυ μικρότερες απώλειες απο το σημα δικτύου-εθερνετ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Το τηλεφωνικο σημα εχει πολυ μικρότερες απώλειες απο το σημα δικτύου-εθερνετ

Δηλαδή, αυτό που λέγεται και γράφεται τόσο καιρό να τοποθετήτε το ρούτερ όσο ποιό κοντά στο σημείο που το σήμα μπαίνει στο σπίτι για να μην επηρεάζεται περαιτέρω  η ταχύτητα του adsl είναι εντελώς λάθος ;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δηλαδή, αυτό που λέγεται και γράφεται τόσο καιρό να τοποθετήτε το ρούτερ όσο ποιό κοντά στο σημείο που το σήμα μπαίνει στο σπίτι για να μην επηρεάζεται περαιτέρω  η ταχύτητα του adsl είναι εντελώς λάθος ;;;

Εντελώς ομως

Το λενε γιατι το συνολο των διαμερισμάτων διαθέτουν καλωδια της περασμένης 20ετιας, οποτε να επεκτείνεις το τηλεφωνικό δικτυο με σαπια καλωδια θα χασεις.

Ο φίλος ομως εδω μιλαει για νεο καλώδιο utp που δεν εχει κανενα απολύτως πρόβλημα στην μεταφορα αν θέλει να εχει τον ρουτερ του στο δωματιο του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...