Προς το περιεχόμενο

Το νέο UI του Office διαθέσιμο για δοκιμή


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft φέρνει στρογγυλεμένες γωνίες και στο Office.

Η Microsoft αρχίζει να δοκιμάζει τη νέα σχεδίαση του Office. Η εταιρεία έδειξε κάποιες από τις αλλαγές πέρυσι πριν αποκαλύψει τον περασμένο μήνα ότι το νέο περιβάλλον του Office έχει σχεδιαστεί για να ταιριάζει με το επανασχεδιασμένο λειτουργικό σύστημα Windows 11. Οι Insider χρήστες του Office πλέον μπορούν να δοκιμάσουν το νέο UI ενώ θα είναι διαθέσιμο για όλους τους χρήστες του Microsoft 365 αργότερα φέτος.

Οι κύριες αλλαγές είναι οι στρογγυλεμένες άκρες και κάποιες μικρές αλλαγές σε κάποια από τα κουμπιά των Word, Excel, PowerPoint και Outlook. Η Microsoft είχε αρχικά δείξει περισσότερες αλλαγές στο περιβάλλον εργασίας του Office, οι οποίες περιελάμβαναν και την αντικατάσταση του καθιερωμένου ribbon με μία command bar.

Φαίνεται ότι, προς το παρόν τουλάχιστον, η Microsoft θα φέρει σταδιακά τις αλλαγές στον σχεδιασμό του Office, αντί να αφαιρέσει απευθείας το ribbon εργαλείων. Η Microsoft εξακολουθεί να εργάζεται σε αλλαγές που τελικά θα αντικαταστήσουν το ribbon με μία μπάρα εργαλείων που θα μπορεί να αποσυνδέεται από την κορυφή του Office ώστε να βρίσκεται κοντά στις ενέργειες που κάνει ο χρήστης μέσα στα έγγραφα.

microsoft-office-neo-ui-2.jpg.be17bd02c1593c9adc7cacb1280f3d7e.jpg

Αυτές οι αλλαγές αναμένονται αρχικά να εμφανιστούν στις web και mobile εκδόσεις του Office και έπειτα να έρθουν και στις κύριες desktop εκδόσεις των Word, Excel, PowerPoint και Outlook. Η Microsoft είπε πέρυσι ότι αυτές οι αλλαγές μπορεί να διαρκέσουν ένα με δύο χρόνια, οπότε είμαστε ακόμη στην αρχή, λίγους μήνες πριν την επίσημη κυκλοφορία των Windows 11.

Αυτό το ανανεωμένο περιβάλλον του Office είναι διαθέσιμο για τους Insiders τόσο σε Windows 10 όσο και Windows 11. Όσοι χρήστες θέλουν να το δοκιμάσουν θα πρέπει να βρίσκονται στο κανάλι ενημερώσεων Office Insiders και να ενεργοποιήσουν μέσα από τις ρυθμίσεις να λαμβάνουν τις beta εκδόσεις του Office. Μετά την ενημέρωση, ένα εικονίδιο στο πάνω μέρος του Office, επιτρέπει στους χρήστες να ενεργοποιούν ή απενεργοποιούν το νέο UI.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι άσχημα. Αναμένω και την αντικατάσταση του Ribbon με μια μπάρα όπως στον File Explorer των Windows 11.

Βέβαια ανεξαρτήτως menu η πιο παραγωγική εργασία γίνεται πάντοτε με τα keyboard shortcuts, πιάνοντας το ποντίκι μόνο όταν δε γίνεται αλλιώς.

Και να δούμε πότε η MS θα υποστηρίξει φωνητική πληκτρολόγηση και στα ελληνικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το UI του Word 2003  έτσι όπως το έχω διαμορφώσει.484564913_Word2003.jpg.28d9bfdda0030ecbb94fdb3498fc598e.jpg

Να τονίσω ότι μπορώ να προσθέσω επιπλέον εικονίδια στις κόκκινες περιοχές που έχω κυκλώσει, αλλά και στην αριστερή πλευρά που την έχω άδεια. Και φυσικά μπορώ να προσθέσω και 2η και 3η σειρά εικονιδίων σε όποια πλευρά θέλω.

Επίσης μπορώ να φτιάξω δικά μου εικονίδια ή να αλλάξω αυτά που υπάρχουν, μέσω ενσωματωμένου editor.

Αυτά που κάνω με 1 κλικ, στα νεότερα UI χρειάζονται 2 και 3 και ψάξιμο στα μενού ή στην κορδέλα... Λυπάμαι...ΔΕΝ θα πάρω...

(όπως βλέπετε το παράθυρο του Word έχει στρογγυλεμένα άκρα... 🙂 )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, fwtonio said:

Αυτό είναι το UI του Word 2003  έτσι όπως το έχω διαμορφώσει.484564913_Word2003.jpg.28d9bfdda0030ecbb94fdb3498fc598e.jpg

Να τονίσω ότι μπορώ να προσθέσω επιπλέον εικονίδια στις κόκκινες περιοχές που έχω κυκλώσει, αλλά και στην αριστερή πλευρά που την έχω άδεια. Και φυσικά μπορώ να προσθέσω και 2η και 3η σειρά εικονιδίων σε όποια πλευρά θέλω.

Επίσης μπορώ να φτιάξω δικά μου εικονίδια ή να αλλάξω αυτά που υπάρχουν, μέσω ενσωματωμένου editor.

Αυτά που κάνω με 1 κλικ, στα νεότερα UI χρειάζονται 2 και 3 και ψάξιμο στα μενού ή στην κορδέλα... Λυπάμαι...ΔΕΝ θα πάρω...

(όπως βλέπετε το παράθυρο του Word έχει στρογγυλεμένα άκρα... 🙂 )

Δεν σε πιάνει πονοκέφαλος με όλα αυτά γύρω γύρω? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην πω για τον χαμενο χωρο γυρω γυρω. Δε τα χρειαζεσαι ολα τα εργαλεια ταυτοχρονα, οποτε να κανεις ενα κλικ παραπανω στο ribbon δε χαθηκε ο κοσμος. Επισης pro tip μπορεις να κανεις pin τα εργαλεια που χρειαζεσαι συνεχεια και να τα βλεπεις παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράμα που με 1280χ1024 είχαμε πολύ περισσοτερο χρήσιμο real estate για να δουλέψουμε και τώρα και HD και 2Κ έχουμε λιγότερο, δεν μπορώ να το καταλάβω ποτε.... 

ειδικά το Outlook που είναι το βασικό εργαλείο δουλειάς, το ribbon μαζί με την περιοχή του sender με την φώτο κτλ πιάνει ένα στρέμμα χώρο....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...