Προς το περιεχόμενο

Αριθμός λογαριασμου στο προσκλητηριο γάμου


anastasiaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο σε περίπτωση που κάποιος δεν θέλει δώρα στον γάμο του καθώς έχει ήδη έτοιμο σπίτι .. να το πεις διακριτικά κατ στην παράδοση του προσκλητήριου ή να βάλεις αριθμό λογαριασμου? Εγώ προσωπικά είμαι κατα στον αριθμό λογαριασμού..δεν μου φαίνεται ωραίο συν ότι πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει να σου κάνει δώρο θα το κάνει ακόμα και αν έχεις βάλει αριθμό λογαριασμού... Οι καλεσμένοι είναι γύρω στα 100 άτομα όποτε θα τα δώσουμε χέρι χέρι τα προσκλητήρια και στο περίπου μπορούμε να αναφέρουμε ότι δεν θελουμε κάποιο δώρο καθώς το σπίτι είναι έτοιμο .. δεν θα πούμε ευθέως δώστε λεφτά πχ..απλά θα αναφέρουμε ότι δεν θελουμε δώρο..  Δεν ξέρω , και τα 2 ακούγονται κάπως αλλά ο αριθμός λογαριασμου μου ακούγεται χειρότερο..Εσείς τι κάνατε? Αν βάλατε αριθμό λογαριασμού κατάλαβαν ότι δεν θέλετε δώρα ή κάποιοι συνέχισαν κανονικά να δίνουν δώρα? Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα προσωπικά πάντα με έβγαζε από τη δύσκολη θέση ο αρ. λογαριασμού, ούτε φακελάκι ούτε τπτ. Μια κατάθεση και τέλος. Άλλωστε ακόμα και με αρ. λογαριασμού αυτός που θέλει να σου φέρει σίδερο, σίδερο θα σου φέρει 🤣😂🤣

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

εμενα άμα μου έλεγαν δεν θέλουμε δώρο προφορικά δεν θα πήγαινα τίποτα, κανονικά θα πήγαινα φακελάκι, οποτε προσοχή μην την πατήσετε έτσι :P 

Καλά δεν θα πούμε σε όλους ξαφνικά δεν θελουμε τίποτα γενικά  😂 .. Θα πούμε απλά ότι δεν θελουμε δώρο κάτι για το σπίτι συγκεκριμένα  καθώς το σπίτι είναι έτοιμο.. Όχι ότι περιμένουμε πως και πως να μου δώσουν όλοι λεφτά αλλά από το να μας πάρουν μιξερακια του καφέ προτιμώ ν μη δώσουν τίποτα 😛Ετσι κι αλλιως ειναι ολοι κοντινοι οποτε δυσκολο να μη παρουν ουτε δωρο ουτε να δωσουν λεφτα 

3 λεπτά πριν, panostza είπε

Εμένα προσωπικά πάντα με έβγαζε από τη δύσκολη θέση ο αρ. λογαριασμού, ούτε φακελάκι ούτε τπτ. Μια κατάθεση και τέλος. Άλλωστε ακόμα και με αρ. λογαριασμού αυτός που θέλει να σου φέρει σίδερο, σίδερο θα σου φέρει 🤣😂🤣

Ναι αυτό φοβάμαι κι εγώ... ότι κανονικά θα μασ δώσουν το δώρο αυτοί που θέλουν και τζάμπα θα γράψουμε αριθμό λογαριασμού και θα φαίνεται και κάπως.. από ότι διαβάζω και σε φόρουμ πάντως οι πιο πολλοί το κράζουν αυτό κ το θεωρούν γυφτιά για αυτό το λεω.. πάντως επειδή πρόκειται για κοντινούς δεν πιστεύω ότι θα πάει κάποιος να κάνει κατάθεση έτσι κι αλλιώς .. Πιο πολύ το βάζουν για να δείξουν ότι δεν θέλουν κάποιο δώρο αντί να το πουν προφορικά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση αριθμός λογαριασμού, φαίνεται πολύ άσχημο. Βέβαια, αν δεν θέλετε δώρα είναι ένα θέμα. 

Σε γάμο κάποιων συγγενών μου πριν πολλά χρόνια, είχαμε αποφασίσει κάποιοι συγγενείς να τους καταθεσουμε χρήματα σε ένα εμπορικο κατάστημα και με αυτά μπορούσαν να αγοράσουν ότι ήθελαν σε αυτό το ποσόν. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα εγραφα ευθεως δεν θελουμε δωρα υπαρχει ετοιμο το νοικοκυριο ευχαριστουμε.ποσα τηγανια να αντεξει καποιος,ισως εβαζα και αριθμο οποτε θα επιαναν το νοημα λογικα ειναι καπως κριντζ το σκηνικο αλλα αναγκαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, enrique19 είπε

Εγω θα εγραφα ευθεως δεν θελουμε δωρα υπαρχει ετοιμο το νοικοκυριο ευχαριστουμε.ποσα τηγανια να αντεξει καποιος,ισως εβαζα και αριθμο οποτε θα επιαναν το νοημα λογικα ειναι καπως κριντζ το σκηνικο αλλα αναγκαιο.

ΧΑΧΑΧΑ πραγματικά αν δεν ήταν τόσο κριντζ το σκέφτηκα και εγώ να το έγραφα ευθέως ..  

4 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Σε καμία περίπτωση αριθμός λογαριασμού, φαίνεται πολύ άσχημο. Βέβαια, αν δεν θέλετε δώρα είναι ένα θέμα. 

Σε γάμο κάποιων συγγενών μου πριν πολλά χρόνια, είχαμε αποφασίσει κάποιοι συγγενείς να τους καταθεσουμε χρήματα σε ένα εμπορικο κατάστημα και με αυτά μπορούσαν να αγοράσουν ότι ήθελαν σε αυτό το ποσόν. 

Εμείς μένουμε 4 χρόνια σε δικό μασ σπίτι που το επιπλώσαμε από την αρχή και είναι όλα καινουρια όποτε είναι λίγο περίεργο να κάναμε λίστα γάμου σε μαγαζί ..αν ήταν να μπούμε σε καινουριο σπίτι από το μηδέν είναι καλή ιδέα σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το IBAN στα προσκλητήρια είναι πλέον αρκετά σύνηθες (καλώς ή κακώς), οπότε δε βλέπω που το πρόβλημα.

Αν θες να κάνεις τη δουλειά σου κάνεις και τα δύο μάλιστα. Αν ντρέπεσαι ετοιμάζεσαι να τρέχεις για αλλαγές.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτέ δεν πήγα δώρο σε γάμο και γενικά. Πρώτον γιατί βαριέμαι να ψάχνω και δεύτερον γιατί ακόμα και να αποφασίσω να ψάξω εν τέλει θα πάρω κάτι με το δικό μου γούστο ενώ θα πρέπει να το έχει σπίτι το ζευγάρι ενώ επιπλέον αν μαζέψουν και ένα ποσό παίρνουν και κάτι "μεγάλο" που οι περισσότεροι καλεσμένοι δε θα μπορούσαν να πάρουν (ταξίδι, αυτοκίνητο ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο). Δεν ξέρω, καθόλου περίεργο δε μου φαίνεται ο αρ.λογαριασμού στο προσκλητήριο, ίσα - ίσα, βγάζει από την περίεργη φάση  να πρέπει να δίνεις "φακελάκι" και μάλιστα το ζευγάρι να έχει και που να το βάλει στο γάμο. Δεν ξέρω αν είμαι μόνος μου, αλλά χίλιες φορές προτιμώ το λογαριασμό.

Επεξ/σία από panostza
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 άτομα καλεσμένοι δείχνει ότι μάλλον οι περισσότεροι θα είναι αρκετά κοντινοί. Τουλάχιστον τόσο ώστε να ξέρουν ότι μένετε ήδη μαζί τόσα χρόνια και προφανώς έχετε ήδη την υποδομή για να τηγανίσετε αυγά ή να βγαίνετε βόλτα καθαροί και ατσαλάκωτοι.

Οπότε θεωρώ ότι το φακελάκι θα είναι η λογική λύση για τους περισσότερους, ακόμα και αν δεν βάλετε αριθμό λογαριασμού. Αυτοί που είναι αποφασισμένοι για σίδερο, θα το κάνουν ακόμα και με το iban τυπωμένο με φωσφοριζέ γράμματα.

ΥΓ. Κι εμένα μου κάθεται "κάπως" ο τραπεζικός λογαριασμός στην πρόσκληση άσχετα αν, όπως ειπώθηκε, δεν είναι τόσο ασυνήθιστο πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haris_216 είπε

100 άτομα καλεσμένοι δείχνει ότι μάλλον οι περισσότεροι θα είναι αρκετά κοντινοί. Τουλάχιστον τόσο ώστε να ξέρουν ότι μένετε ήδη μαζί τόσα χρόνια και προφανώς έχετε ήδη την υποδομή για να τηγανίσετε αυγά ή να βγαίνετε βόλτα καθαροί και ατσαλάκωτοι.

Οπότε θεωρώ ότι το φακελάκι θα είναι η λογική λύση για τους περισσότερους, ακόμα και αν δεν βάλετε αριθμό λογαριασμού. Αυτοί που είναι αποφασισμένοι για σίδερο, θα το κάνουν ακόμα και με το iban τυπωμένο με φωσφοριζέ γράμματα.

ΥΓ. Κι εμένα μου κάθεται "κάπως" ο τραπεζικός λογαριασμός στην πρόσκληση άσχετα αν, όπως ειπώθηκε, δεν είναι τόσο ασυνήθιστο πλέον.

χαχα όπως τα λες! αυτοί που θέλουν να κάνουν το δικό τους θα το κάνουν ειδικά ένας άνθρωπος μεγαλύτερης ηλικίας ούτε θα δώσει σημασία στο ΙΒΑΝ.. ο αριθμός λογαριασμού δεν είναι ασυνήθιστο ναι απλά για κάποιους είναι βολικό και κάποιοι το παίρνουν ως γυφτιά..δεν ξέρω πως θα το πάρει ο καθένας και δε θα ήθελα να παρεξηγηθεί γιατί στην ουσία δεν θα το βάζαμε αν το βάζαμε για να φωνάξουμε "Θελουμε οπωσδήποτε  λεφτά".. απλά για να φανεί ότι δεν θελουμε κάτι άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε βάλε αριθμό λογαριασμού. Και τον εαυτό σου σώζεις και τον άλλο  από τον κόπο να βγαίνει για δώρο και να σκέφτεται. 

Ας σε πούνε και λίγο γύφτο, από το να καταλήξεις με 7 σετ πιάτα ενώ τρως μόνο πιτογυρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Σε πολλα προσκλητηρια εχω δει αριθμο λογαριασμου και δεν βλεπω που ειναι το κακο,το αντιθετο μαλιστα.

Όπως επίσης σε πολλούς γάμους έχω δει εγώ γαμπρούς με λαμέ κοστούμι αλλά προσωπικά ούτε που θα το σκεφτόμουν, χωρίς να σημαίνει πως θα κατακρίνω όποιον το κάνει (οκ, ένα σχολιάκι θα το κάνω, ανάλογα το γαμπρό βέβαια :P).

Δε νομίζω ότι είναι θέμα "καλού" ή "κακού". Απλά είναι το θέμα πως το βλέπει κανείς.

Προσωπικά καταλαβαίνω τους ενδοιασμούς και το σκεπτικό του ts.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...