Προς το περιεχόμενο

Κλήση τροχαίας με λαθος μαρκα οχηματος


markbass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά πήρα χθες μια κλήση από την τροχαία (500 ευρώ) λόγω του ότι είχε λήξει η ασφάλεια πριν δυο μέρες και για κάποιο λόγο δεν μου είχε έρθει ειδοποίηση από την ασφαλιστική και το ξέχασα αλλά στην κλήση εκεί που αναγράφεται η μαρκα του αυτοκινήτου εχει γραψει DAIMLER αντί για Mercedes που είναι το σωστό. Μπορώ να επικαλεστώ ότι αναγράφονται λανθασμένα τα εκ του νόμου προβλεπόμενα στοιχεία που αφορούν στον προσδιορισμό του οχήματος και να ακυρωθεί η κλήση?

η Mercedes βέβαια είναι θυγατρική της Daimler αλλά με αυτή την λογική θα μπορούσε να ήταν και Smart ή Fiat Chrysler γιατί και αυτές οι εταιρίες στην Daimler ανήκουν.

Βέβαια έχω υπογράψει την κλήση δεν ξέρω αν έχω δικαίωμα για κάτι τέτοιο εφόσον έχω υπογράψει.

Εχει καθόλου νόημα να το κυνηγήσω η να παω να το πληρώσω και να τελειώνει το θέμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δύσκολο μου φαίνεται. Έχω γνωστό που στην κλήση για στάθμευση που έφαγε, έγραφε για εργοστάσιο όνομα εταιρίας ηχοσυστημάτων (είχε βγάλει το σήμα και είχε αυτοκόλλητο στο αμάξι) και δεν σβηνόταν με τίποτα η κλήση γιατί όλα τα υπόλοιπα στοιχεία ήταν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειναι ακυρη η κληση, πρεπει να ειναι ολα λαθος, χρωμα, μαρκα σε σχεση με τις πινακιδες και αυτο μονο για παρκαρισμενο. 

Καποτε με ειχαν γραψει στη θεσσαλονικη το αμαξι μου, σε αλλη μαρκα και αλλο χρωμα, και προφανως εφαγε ακυρο, καθως δεν ειχε παει ποτε αυτο το αμαξι θεσσαλονικη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Για να ειναι ακυρη η κληση, πρεπει να ειναι ολα λαθος, χρωμα, μαρκα σε σχεση με τις πινακιδες και αυτο μονο για παρκαρισμενο. 

Καποτε με ειχαν γραψει στη θεσσαλονικη το αμαξι μου, σε αλλη μαρκα και αλλο χρωμα, και προφανως εφαγε ακυρο, καθως δεν ειχε παει ποτε αυτο το αμαξι θεσσαλονικη.

 

Βασικά και το χρώμα το έχει γράψει λάθος, ειναι χρυσαφί-μπεζ και μου εγραψε ασημί στην κλήση. 

Δεν έχω θέμα να πληρώσω το πρόστιμο αφού ήταν κάτι παράνομο, αλλά αν ο νόμος προβλέπει κάτι τέτοιο γιατί να το προσπεράσω?

Εδώ η εγκύκλιος του υπ. μεταφορών https://www.nomotelia.gr/photos/File/9582-19.pdf αναφέρει το εξής:

"Σε περιπτώσεις κατά τις οποίες το αρµόδιο κατά περίπτωση διοικητικό όργανο αναγράφει στο έντυπο πράξης βεβαίωσης της παράβασης λανθασµένα τα εκ του νόµου προβλεπόµενα στοιχεία που αφορούν στον προσδιορισµό του οχήµατος (ενδεικτικά αναφέρονται µάρκα, χρώµα, αριθµ. κυκλοφορίας), του παραβάτη οδηγού, της διαπραχθείσας παράβασης, ή του ύψους του προστίµου, η εν λόγω πράξη καθίσταται ακυρωτέα."

Πιο κάτω βεβαια αναφέρει οτι  το χρώμα πλέον δεν είναι λόγος ακύρωσης αλλά παραμένει σε μένα η λανθασμένη αναγραφή της μάρκας.

Επίσης δεν βλέπω κάπου να αναφέρει ότι ισχύει μόνο για παράνομα παρκαρίσματα αλλά γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cumulus είπε

Αυτο το πραγμα να επικαλουμαστε τους νομους οταν μας συμφερει πολυ μου αρεσει.

Μια χαρά είναι. Αναγνωρίζω ότι έκανα μ...κία αλλά ψάχνομαι μήπως τη γλιτώσω από λεπτομέρειες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, markbass είπε

Βασικά και το χρώμα το έχει γράψει λάθος, ειναι χρυσαφί-μπεζ και μου εγραψε ασημί στην κλήση. 

Δεν έχω θέμα να πληρώσω το πρόστιμο αφού ήταν κάτι παράνομο, αλλά αν ο νόμος προβλέπει κάτι τέτοιο γιατί να το προσπεράσω?

Εδώ η εγκύκλιος του υπ. μεταφορών https://www.nomotelia.gr/photos/File/9582-19.pdf αναφέρει το εξής:

"Σε περιπτώσεις κατά τις οποίες το αρµόδιο κατά περίπτωση διοικητικό όργανο αναγράφει στο έντυπο πράξης βεβαίωσης της παράβασης λανθασµένα τα εκ του νόµου προβλεπόµενα στοιχεία που αφορούν στον προσδιορισµό του οχήµατος (ενδεικτικά αναφέρονται µάρκα, χρώµα, αριθµ. κυκλοφορίας), του παραβάτη οδηγού, της διαπραχθείσας παράβασης, ή του ύψους του προστίµου, η εν λόγω πράξη καθίσταται ακυρωτέα."

Πιο κάτω βεβαια αναφέρει οτι  το χρώμα πλέον δεν είναι λόγος ακύρωσης αλλά παραμένει σε μένα η λανθασμένη αναγραφή της μάρκας.

Επίσης δεν βλέπω κάπου να αναφέρει ότι ισχύει μόνο για παράνομα παρκαρίσματα αλλά γενικά.

Με το παρκαρισμα εννοω, οτι δεν εισαι εκει να υπογραψεις, απο τη στιγμη που εχεις υπογραψει ειναι δεδομενο οτι εσυ εφαγες τη κληση, και οχι καποιος αλλος απο τυπογραφικο λαθος του τροχονομου

25 λεπτά πριν, cumulus είπε

Αυτο το πραγμα να επικαλουμαστε τους νομους οταν μας συμφερει πολυ μου αρεσει.

Αν ηταν ετσι οπως λες τοτε δε θα υπηρχαν δικηγοροι, ουτε δικαστηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λεω μαλακια του παιδιου, αλλα πρωτος διδαξας το -ελληνικο- κρατος στις λαμογιες ετσι; Τουλαχιστον πριν 18χρονια αυτη ηταν η προσωπικη μου εμπειρια οταν ηρθα αντιμετωπος με το ελληνικο κρατος. Και φυσικα συνεχιζει μεχρι τωρα να με "διδασκει". 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, markbass είπε

Παιδιά πήρα χθες μια κλήση από την τροχαία (500 ευρώ) λόγω του ότι είχε λήξει η ασφάλεια πριν δυο μέρες και για κάποιο λόγο δεν μου είχε έρθει ειδοποίηση από την ασφαλιστική και το ξέχασα αλλά στην κλήση εκεί που αναγράφεται η μαρκα του αυτοκινήτου εχει γραψει DAIMLER αντί για Mercedes που είναι το σωστό. Μπορώ να επικαλεστώ ότι αναγράφονται λανθασμένα τα εκ του νόμου προβλεπόμενα στοιχεία που αφορούν στον προσδιορισμό του οχήματος και να ακυρωθεί η κλήση?

η Mercedes βέβαια είναι θυγατρική της Daimler αλλά με αυτή την λογική θα μπορούσε να ήταν και Smart ή Fiat Chrysler γιατί και αυτές οι εταιρίες στην Daimler ανήκουν.

Βέβαια έχω υπογράψει την κλήση δεν ξέρω αν έχω δικαίωμα για κάτι τέτοιο εφόσον έχω υπογράψει.

Εχει καθόλου νόημα να το κυνηγήσω η να παω να το πληρώσω και να τελειώνει το θέμα?

 

Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να σου θυμίζει ότι λήγει η ασφαλεια σου.Οχι δεν έχειw πάτημα να ισχυριστείς τίποτα αφου εχεις παραλάβει και υπογράψει την κλήση,στην άδεια μπας και γραφει Daimler ;H Fiat απο ποτε ανηκει στην  Daimler? Μονο πρόστιμο ρίχνουν πλέον για ασφάλεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως αν ισχύει το γραφόμενο, ασφαλιστική που δεν θυμάται να στείλει ειδοποιήσεις για να μαζέψει χρήμα για λογαριασμό της, δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα τραβήξει κάποιος, αν χρειαστεί να πάρει λεφτά από αυτήν.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να σου θυμίζει ότι λήγει η ασφαλεια σου.Οχι δεν έχειw πάτημα να ισχυριστείς τίποτα αφου εχεις παραλάβει και υπογράψει την κλήση,στην άδεια μπας και γραφει Daimler ;H Fiat απο ποτε ανηκει στην  Daimler? Μονο πρόστιμο ρίχνουν πλέον για ασφάλεια; 

Μπα δεν γράφει πουθενά η άδεια Daimler, επίσης τώρα που ξαναείδα την κλήση έχει γράψει και το ΑΦΜ μου λάθος, παρέλειψε ένα νούμερο, άρα ακόμα ένα λάθος στοιχείο.

Ετσι διάβασα στο wikipedia οτι η Fiat Chrysler συγχωνεύθηκε με τη γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία Daimler-Benz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, markbass είπε

Μπα δεν γράφει πουθενά η άδεια Daimler, επίσης τώρα που ξαναείδα την κλήση έχει γράψει και το ΑΦΜ μου λάθος, παρέλειψε ένα νούμερο, άρα ακόμα ένα λάθος στοιχείο.

Ετσι διάβασα στο wikipedia οτι η Fiat Chrysler συγχωνεύθηκε με τη γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία Daimler-Benz

Με την PSA εχει συγχωνευθεί.

 

Αν νομίζεις ότι έχεις δικιο πας στην τροχαία και κάνεις παραπονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DAIMLER-BENZ   ηταν   το   αρχικο   ονομα  της   MERCEDES-BENZ  και   πολλοι   το   γνωριζουν   ακομα  ετσι.

Το  ονομα   MERCEDES   ειναι   ισπανικο   και  ηταν   η  συζυγος   ενος   εκ  των   δυο   ιδρυτων   που  πεθανε  νεα

και   προς  τιμην  της   αλλαξε  ονομα  η  εταιρεια.

Σε  πολλα   παλαιοτερα  μοντελα  το  αλουμινενιο   πινακιδακι   αλλα  και  οι  αδειες  κυκλοφοριας

εγραφαν  DAIMLER-BENZ.

Μην   τα  μπερδευεται   με  τις  JAGUAR-DAIMLER.

Επισης  η   φιατ  εχει  πλεον   την  κραισλερ   που  την  πηρε  απο  την  μερσεντες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...