Προς το περιεχόμενο

37 πολιτείες των ΗΠΑ υποβάλλουν αγωγή ενάντια στην Google για παραβίαση της αντιμονοπωλιακής νομοθεσίας με το Play Store


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω τι παπαριές λένε οι ενάγοντες. Εγώ ξέρω ότι αν δεν υπήρχε η Google σήμερα θα αγοράζαμε το iPhone μεταξύ 3.000 έως 5.000 και χωρίς δόσεις γιατί δεν θα "έβγαινε" η Apple.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, AtiX είπε

Φίλε μου πότε θα καταλάβεις ότι τα services της Google δεν μπορείς να την αποφύγεις είτε πας σε Samsung, είτε Xiaomi, είτε Sony, είτε Nokia, είτε TLC και μέχρι πρόσφατα Huawei??? Αυτό είναι δεσπόζουσα θέση…

Δεν ισχύει αυτό που λες. Τα google services τα χρειάζεσαι μόνο για τις υπηρεσίες της Google. Το Android μια χαρά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς αυτά. Ομως καμία εταιρεία δεν θέλει να το κάνει αυτό γιατί θα πρέπει είτε να βρει εναλλακτικές υπηρεσίες το ίδιο καλές (good luck with that), είτε να φτιάξει δικές του. Οπότε πάνε στην εύκολη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες. Τα google services τα χρειάζεσαι μόνο για τις υπηρεσίες της Google. Το Android μια χαρά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς αυτά. Ομως καμία εταιρεία δεν θέλει να το κάνει αυτό γιατί θα πρέπει είτε να βρει εναλλακτικές υπηρεσίες το ίδιο καλές (good luck with that), είτε να φτιάξει δικές του. Οπότε πάνε στην εύκολη λύση.

Μου κάνει εντύπωση που ενώ το περιγράφεις, δεν αναγνωρίζεις το κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Μου κάνει εντύπωση που ενώ το περιγράφεις, δεν αναγνωρίζεις το κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης…

Δεσπόζουσα θέση ναι, την κατάχρηση εξήγησε μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς για να μην παρεξηγούμαστε , μου είναι αδιάφορο το iOS.

Το iOS αυτή την στιγμή είναι το μοναδικό λειτουργικό που δέχεται  ο custom επεξεργαστής της Apple, στα κινητά της τηλέφωνα και μάλιστα με τον διαχωρισμό των επεξεργαστών που θα επακολουθήσει , δεν πρόκειται ούτε παραμετροποιημενο iPad OS να δουλέψει σε iPhone, στο μέλλον.

Το Android και μάλιστα αυτό της Google δεν είναι το μοναδικό λειτουργικό που μπορεί να δεχτεί το κάθε Android τηλέφωνο εκεί έξω. Όταν λέω δεν γνωρίζεται τα βασικά , εννοώ δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι δεν είναι μόνο η Google που κάνει τα Android τηλέφωνα να λειτουργούν. Υπάρχουν παρά πολλές εκδόσεις που βασίζονται στο Android και κάνουν τα τηλέφωνα με επεξεργαστές του εμπορίου λειτουργικά.

Στα iPhones αυτή την στιγμή δεν γίνεται να πάρει μπρος με κανένα άλλο λειτουργικό πέραν από συγκεκριμένο που είναι σχεδιασμένο και υπογεγραμμένο από την Apple. Ειδικά έτσι όπως το πάει με την ενσωμάτωση των security processors στον main processor δεν πρόκειται ούτε με το καλύτερο exploit να γίνει ξανά ποτέ jailbrake.Νομίζετε ότι όταν σας μιλάει για ασφαλεια , πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες? Αμ δε. Στα επόμενα iPhones όλα θα είναι σε ένα die και δεν θα έχει πρόσβαση κανένας.

Στο θέμα μας τώρα. Η Google τόσα χρόνια χάριζε το Android στους κατασκευαστές με τον όρο να προωθούν τα services της. Με αυτό τον τρόπο γιγαντώθηκε σαν εταιρεία στερώντας από τις υπόλοιπες την δυνατότητα να την ανταγωνιστούν. Δεν τις ανήκουν οι συσκευές όμως. Μιας και άρχισαν και άλλοι να δημιουργούν το δικό τους Android και το δικό τους AppStore , προσπαθεί να μαζέψει ότι μπορεί κάνοντας αλλαγές στο Android και περιορίζοντας όσο μπορεί τους αντιπάλους της. Ξέρει ότι δεν μπορεί να φέρει πια ως δικαιολογία την Apple , μιας και Apple έχει την δυνατότητα να πει ότι το τηλέφωνο δεν είναι συμβατό με την τάδε εφαρμογή και τέλος.

Όποτε μην απορήσετε αν στο τέλος η Google υποκύψει στις αποφάσεις του δικαστηρίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Δεσπόζουσα θέση ναι, την κατάχρηση εξήγησε μου. 

Τώρα που θα αλλάξει τα .apk γιατί η κυρία Huawei έβγαλε δικά της services που γλυκοκοιτάζουν Xiaomi και Oppo να σε δω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Τώρα που θα αλλάξει τα .apk γιατί η κυρία Huawei έβγαλε δικά της services που γλυκοκοιτάζουν Xiaomi και Oppo να σε δω…

Τι στο καλό λες πάλι; Για τα app bundles μιλάς; Τι σχέση έχει η Huawei και η Oppo με το Android;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Τι στο καλό λες πάλι; Για τα app bundles μιλάς; Τι σχέση έχει η Huawei και η Oppo με το Android;

Μην ασχολείσαι, αναφέρομαι στα εκατομμύρια στατιστικών που θα χάσει η Google αν πάνε στο HarmonyOs και πως ενισχύει την δεσπόζουσα θέση της στην κοινότητα του Android με διάφορες κινήσεις…

Μην ζητήσεις αποδείξεις στο που τσιρίζω την άποψη μου, δεν υπάρχουν… 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AtiX είπε

Τώρα που θα αλλάξει τα .apk γιατί η κυρία Huawei έβγαλε δικά της services που γλυκοκοιτάζουν Xiaomi και Oppo να σε δω…

Δεν μου απάντησες και δεν τρολάρω με την ερώτηση. Το aab είναι ανοιχτό πρότυπο απ' ότι είδα και μπορεί να το υιοθετήσει όποιος θέλει.

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Δεν μου απάντησες και δεν τρολάρω με την ερώτηση. Το aab είναι ανοιχτό πρότυπο απ' ότι είδα και μπορεί να το υιοθετήσει όποιος θέλει.

Έχει να κάνει με το πως λειτουργεί το Android και τι ρόλο βαράει τελικά η Open Handset Alliance και αν τελικά, τα μέλη της είναι διακοσμητικά και τις αποφάσεις τις παίρνει μόνο η Google… πχ ξέρεις αν στο store της Samsung ή της Amazon θα μπορούν να μην ακολουθήσουν το νέο πρότυπο ή είναι αναγκασμένοι να το αλλάξουν και εκεί? 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έχει να κάνει με το πως λειτουργεί το Android και τι ρόλο βαράει τελικά η Open Handset Alliance και αν τελικά, τα μέλη της είναι διακοσμητικά και τις αποφάσεις τις παίρνει μόνο η Google… πχ ξέρεις αν στο store της Samsung ή της Amazon θα πρέπει να ακολουθήσουν το νέο πρότυπο ή είναι αναγκασμένοι να το αλλάξουν και εκεί? 

Πάλι δεν μου απάντησες για την κατάχρηση. Η Samsung και η Amazon αν θέλουν ακολουθούν το νέο πρότυπο, αν όχι μένουν στο παλιό. Και μάλιστα στο Android 12 τα μαγαζάκια τους θα είναι supported εγγενώς. 

Επειδή η Google έχει δεσπόζουσα θέση δεν θα μπορεί να κάνει καμία αλλαγή; Δηλαδή δεν μπορεί να αλλάξει το απαρχαιωμένο apk επειδή θα "πρέπει" να κουνισουν τον κωλο τους οι υπόλοιποι για να το υποστηρίξουν; Και στην τελική δεν χρειάζεται να το κάνουν. Αλλά μετά θα βαριούνται οι developers να τους υποστηρίξουν γιατί η Google τους έλυσε τα χέρια αυτοματοποιώντας μια βαρετή διαδικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Πάλι δεν μου απάντησες για την κατάχρηση. Η Samsung και η Amazon αν θέλουν ακολουθούν το νέο πρότυπο, αν όχι μένουν στο παλιό. Και μάλιστα στο Android 12 τα μαγαζάκια τους θα είναι supported εγγενώς. 

Επειδή η Google έχει δεσπόζουσα θέση δεν θα μπορεί να κάνει καμία αλλαγή; Δηλαδή δεν μπορεί να αλλάξει το απαρχαιωμένο apk επειδή θα "πρέπει" να κουνισουν τον κωλο τους οι υπόλοιποι για να το υποστηρίξουν; Και στην τελική δεν χρειάζεται να το κάνουν. Αλλά μετά θα βαριούνται οι developers να τους υποστηρίξουν γιατί η Google τους έλυσε τα χέρια αυτοματοποιώντας μια βαρετή διαδικασία. 

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να κάνει αλλαγές, δες τι πιστεύω στο πρώτο πρώτο ποστ μου… 

Αναφέρω μόνο ότι αν μπορείς να κατηγορήσεις για κάτι την Google είναι για κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης και αυτό μόνο σε ότι έχει να κάνει με τα services της στο android, τα οποία τα επιβάλει μέσω του store της, που το χρησιμοποιούν όλες οι υπόλοιπες εταιρίες και που βλέποντας να μπαίνουν services και άλλης εταιρίας βρήκε την ευκαιρία να κάνει αλλαγές για να περιχαρακώσει περισσότερο την θέση της… αυτή είναι μια άποψη δίκη μου, χωρίς αποδείξεις χωρίς τίποτα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να κάνει αλλαγές, δες τι πιστεύω στο πρώτο πρώτο ποστ μου… 

Αναφέρω μόνο ότι αν μπορείς να κατηγορήσεις για κάτι την Google είναι για κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης και αυτό μόνο σε ότι έχει να κάνει με τα services της στο android, τα οποία τα επιβάλει μέσω του store της, που το χρησιμοποιούν όλες οι υπόλοιπες εταιρίες και που βλέποντας να μπαίνουν services και άλλης εταιρίας βρήκε την ευκαιρία να κάνει αλλαγές για να περιχαρακώσει περισσότερο την θέση της… αυτή είναι μια άποψη δίκη μου, χωρίς αποδείξεις χωρίς τίποτα…

Αν δεν θες να χρησιμοποιήσει GMS η εφαρμογή σου, είναι απόλυτα ξεχωριστή από την Google και μπορείς να την κάνεις bundle είτε σε aab είτε σε apk, επόμενως την κάνεις distribute από Play Store ή όπου αλλού θες. Δεν σε υποχρεώνει η Google να χρησιμοποιήσεις GMS ως developer, απλά υποχρεώνει τους κατασκευαστές να βάλουν όλα τα Google apps preinstalled, αν και μόνο αν θέλουν να βάλουν το Play Store στις συσκευές τους, το οποίο είναι πάλι επιλογή του κατασκευαστή και δεν αφορά το topic. Κοινώς, η Google δεν έχει ένα App Store στο λειτουργικό της, εκτός του οποίου δεν μπορεί να εγκατασταθεί και να διανεμηθεί τίποτα. Το Android είναι FOSS, το αν θα βάλει η Samsung ένα fork του χωρίς Google Play και κατά συνέπεια τα Google Play Services, είναι δική της επιλογή, όπως επίσης είναι δική της επιλογή να υπογράψει και να δεχτεί τους κανόνες της Google αν θέλει Play Store.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2021 στις 3:55 ΜΜ, dieksodo είπε

"παραβιάζει την αντιμονοπωλιακή νομοθεσία των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερι"

ΔΗΛΑΔη για να το κανουμε λιανα για να το καταλαβαινουν και οι χαζοι

η αντιμονοπωλιακη νομοθεσια θεωρει οτι παραβιαζεις το νομο γιατι ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ αποφασισες να εχεις ξερω γω ολες τις συσκευες σου αππλ και καμια απο αλλη εταιρια με αποτελεσμα να μην ενισχυεις τον ανταγωνισμο!!!!

 

η΄για να το κανουμε ακομα πιο προκλητικα απλο

παω γω να παρω αιρ κοντισιο και σκεφτομαι να παρω ενα τογιοτομι. αλλα την τελευταια στιγμη βρισκω ενα ινβεντορ και μετα απο ερευνα καταληγω οτι ειναι καλυτερο γιατι ξερω γω εχει καλυτερη εγγυηση γιατι ξερω γω η τογιοτομι δεν παει καλα στην ελλαδα και ξεστοκαρει οτι μπορει σε κωτσοβολους ενω η ινβεντορ θα βρισκω ανταλλακτικα για 10 χρονια. το παιρνω και η τογιοτομι μου κανει μηνυση γιατι λεει κακως υπεθεσα πως η εγγυηση της δεν ειναι καλη 

παω εγω στο δικαστιριο και με ρωτα ο  δικαστης γιατι κυριε αλλαξατε επιλογη?

και γω απανταω ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΜΑΝΤΑΜ.

κακως μου λεει 

παραβιαζετε τις αρχες του ανταγωνισμου 

να το επιστρεψετε πισω και να κανετε νεα ερευνα αγορας!!!

 

 

και θα απαντησει καποιος καγκουρας του ινσομνια

ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΟ ΓΑΜΗΣΕς ΚΑΙ ΨΟΦΗΣΕ

για δοκιμασε να παρει αιρ κοντισια για υπουργειο ή ξερωγω δημοσιο οργανισμο και θα δεις

 

 

 

 

Μπορείς στο ΣΠΙΤΙ σου να κάνεις ότι θέλεις? Παράνομες δραστηριότητες ας πούμε? Εμπόριο ναρκωτικών / όπλων, παιδοφιλικού περιεχόμενου κλπα? Προφανώς όχι. Άρα το ότι είναι ΣΠΙΤΙ σου δεν σημαίνει ότι κάνεις ότι θέλεις. Αυτό βέβαια εφόσον ζείς σε ένα κράτος με άλλους συννανθρώπους που έχει κανόνες. Αν πάς στα βούνα και ζείς σε μια καλύβα μόνος σου, ε κάνε ότι θες. 

Στις 9/7/2021 στις 5:20 ΜΜ, AtiX είπε

Αν θεωρείς ότι το iPhone είναι το μοναδικό κινητό τότε και η A class είναι το μοναδικό αμάξι, η nespresso η μοναδική καφετιέρα, η oral b η μοναδική οδοντόβουρτσα και η καθημερινή η μοναδική εφημερίδα…

Έχεις μπερδέψει το μονοπώλιο με τις μονοπωλιακές τακτικές. Πχ. αναγκάζω τον πελάτη που θέλει να πιεί καφέ nespresso να χρησιμοποιεί και ζάχαρη nespresso. Mπορεί ο καφές nespresso να μην είναι μονοπώλιο, αλλά το παραπάνω είναι μονοπωλιακή τακτική. Ε αυτό κάνει και η apple / google. 

Στις 9/7/2021 στις 9:12 ΜΜ, atheatos είπε

Επειδη πουλάει κάτι ξεχωριστό? Σε λίγο θα μας πεις ότι θα πρέπει να κάνουν μυνηση στην φέτα γιατί είναι μονοπώλιο….Υπάρχουν και αλλά ασπρα τυρια εκεί έξω δεν σε υποχρέωσε κανεις ,να πάρεις  μόνο φέτα….

Μπερδεύτηκες λίγο. Το πρόβλημα δεν είναι οτι πουλάει κάτι ξεχωριστό. Το πρόβλημα είναι ότι έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι, και γιαυτό προβαίνει σε μονοπωλιακές τακτικές. Η φέτα από μόνη της είναι άσχετο παράδειγμα, γιατί η φέτα είναι σκέτο το μαχαίρι. Λείπει το καρπούζι από την εξίσωση. 

Για να κατανοήσεις λοιπόν το πρόβλημα, δεν είναι ότι το istore είναι κλειστό. Το πρόβλημα είναι ότι η εταιρεία χρησιμοποιεί ένα προιόν που θες να χρησιμοποιήσεις (iphone) για να σε αναγκάσει να χρησιμοποιήσεις ένα προιόν που δεν θες (istore).  Aυτό είναι το νόημα του να υπάρχουν και άλλα stores και εναλλακτικοί τρόποι πληρωμής. Ωστέ να μην αναγκάζεσαι να χρησιμοποείς το store της Apple. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...