Προς το περιεχόμενο

Η OnePlus εξηγεί τον λόγο που κάνει throttling εφαρμογών στην τελευταία ναυαρχίδα της


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

O μέσος χρήστης δεν είναι ικανός για αυτά.

Είχα φίλο όταν τα smartphones ήταν μονοπύρηνα (εποχές 2010 κάπου) που πήρε κινητάρα με 1.2GHz επεξεργαστή και τον είχε κλειδωμένο στα 400MHz πάντα για να κρατάει η μπαταρία παραπάνω...

Αλλά γενικά δεν διαφωνώ ότι καλή θα ήταν η επιλογή.

Καλά αυτά τα έκανα κι εγώ με ένα Ideos X5 της Huawei τότε. Με root φυσικά.

Εδώ απλά μιλάμε για ένα ξεκάθαρο cheating από την Oneplus, που κάποιοι το θεωρούν καλό και το επιδοκιμάζουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, Waiss είπε

Καλά αυτά τα έκανα κι εγώ με ένα Ideos X5 της Huawei τότε. Με root φυσικά.

Εδώ απλά μιλάμε για ένα ξεκάθαρο cheating από την Oneplus, που κάποιοι το θεωρούν καλό και το επιδοκιμάζουν.

Ideos x5, Ακόμα το έχω και το φορτίζω πότε πότε for old time shake. Το πρώτο κινητό που με έβαλε στον κόσμο του xda και του root. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Messenger, Instagram γκουχ γκουχ 

Λογικά η One+ θα έβαλε ΑΙ να δει αν μπορεί να κόψει resources απο κάποιες εφαρμογές χωρίς να το προσέξει ο χρήστης. Εγώ κάπως έτσι θα το έκανα, πόσο μάλλον αυτοί στο One+. 

Πολλές εφαρμογές τις γράφουν σχεδόν "ανειδίκευτοι", με πίεση απο πάνω να μπουν features και ας είναι πιο τρύπια απο κόσκινο. Εδώ άνοιγε η πίσω κάμερα απο bug στο FB την ώρα που έκανες σκρολ πριν κανα χρόνο. 

Ε καλά, η οικογένεια εφαρμογών του Facebook είναι hot garbage στο Android, πολύ legacy κώδικας και σίγουρα πολύ καλά σχεδιασμένα. Δεν αποτελούν όμως την πλειοψηφία. Το θέμα είναι να υπάρχει αν θες σαν opt in setting και όχι από την αρχή και να μην κλείνει από πουθενά

Also: https://dontkillmyapp.com

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, andreas65 είπε

Ideos x5, Ακόμα το έχω και το φορτίζω πότε πότε for old time shake. Το πρώτο κινητό που με έβαλε στον κόσμο του xda και του root. 

Μια από τα ίδια. Με CyanogenMod 7 τότε, το κινητό πετούσε. Γιατί με την stock δεν πήγαινε βήμα. Σαν να πήγαινες από τα 30Hz στα 120Hz ήταν το scrolling με την CM7.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Android engineer here: Η Google έχει φτιάξει μηχανισμούς που διαχειρίζονται τα πάντα στο λειτουργικό σύστημα, δεν χρειάζεται η OnePlus και η κάθε OnePlus να το πειράζει. Είναι σαν να λέμε ότι η Lenovo θα έχει διαφορετικά power management χαρακτηριστικά από την Dell στα λάπτοπ της. 

Πριν το Pixel που έχω τώρα, είχα OnePlus 6. Φοβερή συσκευή αλλά είχε τόσο aggressive power management features που μετά από κάποια ώρα σκότωνε μέχρι και το Spotify, ενώ μνήμη για να το κρατήσει, με αποτέλεσμα όταν πατάω play στα ακουστικά, να μην συμβαίνει τίποτα. 

Ο λόγος που οι ενημερώσεις στο Android είναι ένα μπάχαλο, είναι ακριβώς αυτός. Η κάθε εταιρία νομίζει ότι ξέρει καλύτερα και νομίζει ότι θα βελτιώσει την εμπειρία ενώ πετυχαίνει συχνά το αντίθετο και ταυτόχρονα καθυστερεί να δώσει τις ενημερώσεις. 

Φίλε σύμφωνα με την εμπειρία σου, πέρα από τα κινητά της Google, υπάρχουν custom roms που να προσφέρουν την ίδια εμπειρία; Πχ για να μπουν σε κινητά oneplus/xiaomi; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, asdfaster said:

Τρολαρω για το engineering. Τα υπόλοιπα τα εννοώ εννοείτε . Σου λεω κανε με search στο xda και δεν ξερεις να κανεις ουτε search. Τι πιο απλό... Εκτος του οτι δεν εχεις ιδέα απο android δεν εχεις ιδεα πως να κανεις ενα search... Οταν μάθεις να κανεις search θα με βρεις. Ανοίξει το βιβλίο engineering που εχεις και δες αμα γράφει πως κανουν search στα sites. Κάθομαι και εξηγώ στον καθε άσχετο οπως εσυ. Τι κανει η one plus για τους users της και επειδή δεν καταλαβαίνεις τίποτα μας το παίζεις και μορφωμένος ενο δεν ξερεις καν τη ειναι ενα απλο underclock. Πραγματικά τα sites θα έπρεπε να βαζουν όριο ηλικίας πριν κάποιος κανει registier και οχι μονο για εσενα αλλα και για πολλούς άλλους. Για να καταλάβεις τι λέω παρε ενα παλιό android κινητό και καντο root. Βάλτου εναν 3rd party kernel και μετα θα καταλάβεις τι ειναι αυτο που κανει η one plus. Εφόσον δεν καταλαβαίνεις τι κανει μην την κράζεις και μην ζαλίζεις @@.

Παρε και τα settings μου. Και καντα test να δεις για ποτε θα εχεις 2 ωρες+ extra οθονη χωρις κοπο. Αν το κανει αυτο οι One plus ολοι θα λετε μετα μπραβο. Και θα κραζετε την samsung.

 

https://postimg.cc/94v9WbgN

https://postimg.cc/MfYfmS6h

https://postimg.cc/m14F9DsY

https://postimg.cc/phzFyjgV

 

photoshop master & hax0r, ξέρει να τικάρει και ρυθμίσεις στα dev tools αφού πρώτα πατήσει 100 φορές στο kernel version για να "Γίνει προγραμματιστής" 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Φίλε σύμφωνα με την εμπειρία σου, πέρα από τα κινητά της Google, υπάρχουν custom roms που να προσφέρουν την ίδια εμπειρία; Πχ για να μπουν σε κινητά oneplus/xiaomi; 

Pixel Experience, Lineage OS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, asdfaster είπε

Η One plus καλα λεει απλα ο κοσμος ειναι άσχετος απο android και συσχετίζει την cpu του android με την cpu τον windows οπως και την ram. Για πιο λογο να τρεχεις ας πουμε facebook και Instagram με το 100% της δυνάμεις της cpu και της gpu? Γιατι να τρεχεις με 2.0Ghz τα apps ενω μπορεις να τα τρεχεις με 500mhz. Οχι απλα κερδίζεις μπαταρια εχεις κερδος ως και 1000% ρίχνοντας απλα τα mhz της cpu και της gpu. Εγω στο κινητο μου τρεχω ολα τα apps με 400Mhz ενω ενα non root κινητο τρεχει με 2.0Ghz μονο και μονο απο αυτο εχω κέρδος 2 ωρες οθονης. Και με την gpu στο powersave στα 120mhz αντι στα 700mhz αλλη μια ωρα extra ετσι απλα. Εκτος του οτι κερδίζεις παρα μα παρα πολυ extra μπαταρια εχεις το οφελος οτι δεν ζεστάνετε η συσκευή και εννοείτε δεν κουράζεις την cpu και την gpu και μακροχρόνια θα σου ειναι σε πολυ καλη κατάσταση. Ο κοσμος ομος δεν ξέρει τη ειναι underclock. Μακάρι να εχετε την τύχει καπια εταιρία να σας κανει underclock χωρις root οπως τωρα η one plus. Η εταιρίες τα απαγορεύουν αυτα γιατι οταν ο κοσμος καταλάβει πως δεν χρειάζεσαι νεα cpu για να εχεις extra μπαταρια αλα και σβέλτη συσκευή τοτε δεν θα περνούν και high end μοντελα. Και γιαυτό πέσαν να την φάνε οχι γιατι ειναι κακο αυτο που κανει αλλα ισα ισα ειναι τοσο καλο που οταν ο κοσμος καταλάβει το δουλεμα που τρώει θα κανουν root η δεν θα περνουν high end συσκευές καθε χρονο. Επίσης πολυ πιστεύετε οτι το android ειναι σαν τα windows. Η cpu και η ram στο android ειναι το τελευταίο πραγμα που σας δίνει ταχύτητα. Για να κερδίζετε ταχύτητα μην κοιτάτε την cpu και την ram. Ειναι το λιγότερο αστείο. Ολα αυτα σας τα πλασάρουν με benchmarks scores και καλα για να φαίνεται οτι κατι δεν παει καλα λογο του κακου score. Στην ουσια σε καθημερινή χρίση το underclock android ειναι κατα πολυ καλητερο ενος μη underclock. Μακάρι η One plus να δώσει κατι τέτοιο. Αλλά ο κοσμος κοιτάζει μονο scores γιατι οπως ειπα ειναι ανίδεος απο android. Έτσι σιγουρα θα πάρει πίσω αυτο το καλό που πάει να κάνει και θα πει καθήστε με τα ψιλά scores και τα powerbank στο χέρι εφόσον θέλετε scores.

Μακάρι η θεωρία σου να είναι καλή. Καλή όσο η ορθογραφία σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Pixel Experience, Lineage OS

Τις έχεις χρησιμοποιήσει; Σε ποιο κινητό; Περιμένω ένα Poco F3 σε λίγο καιρό, αλλά το έχω ψιλό μετανιώσει. Σκέφτομαι να μην το ανοίξω καθόλου και να παραγγείλω το Oneplus8t. Κάτοχος oneplus5 εδώ και 3,5 χρόνια, χωρίς κανένα θεμα. Τι προτεινεις; 

 

Οι παραπανω rom που λες δίνουν κανονικά security patches; Υπάρχει και η ελληνική miui έκδοση για τα xiaomi κινητά, αλλά δεν έχω κάποια άποψη. Πάντως στο αντίστοιχο φόρουμ τα παιδιά κάνουν καλή δουλειά με συνεχή updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Τις έχεις χρησιμοποιήσει; Σε ποιο κινητό; Περιμένω ένα Poco F3 σε λίγο καιρό, αλλά το έχω ψιλό μετανιώσει. Σκέφτομαι να μην το ανοίξω καθόλου και να παραγγείλω το Oneplus8t. Κάτοχος oneplus5 εδώ και 3,5 χρόνια, χωρίς κανένα θεμα. Τι προτεινεις; 

 

Οι παραπανω rom που λες δίνουν κανονικά security patches; Υπάρχει και η ελληνική miui έκδοση για τα xiaomi κινητά, αλλά δεν έχω κάποια άποψη. Πάντως στο αντίστοιχο φόρουμ τα παιδιά κάνουν καλή δουλειά με συνεχή updates.

Έχω πολλά χρόνια να αλλάξω ROM σε κινητό καθώς δεν έχω χρόνο να ασχολούμαι πλέον, όμως αυτές οι δύο που ανέφερα είναι οι πιο σταθερές και πιο γνωστές ROM. Εγώ θα απέφευγα την OnePlus για τώρα, τουλάχιστον μέχρι να καθαρίσει το πεδίο με το τι θα γίνει με Oxygen OS και την συγχώνευση του με το Color OS της OPPO. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είναι ανέκδοτο να μιλάτε για custom rom που κάποιος Ινδός η Πακιστάν έφτιαξε…. 
Για να πάρετε την μέγιστη επίδοση, όταν στο iOS είναι στάνταρ 

δεν μιλάω για τον επεξεργαστή, έχετε ακόμα χρόνια να μας πιάσετε….. 

δεν είναι τίποτα φυσικά, συνεχίστε να πληρώνετε. 
περιμένω τις απαντήσεις των ειδικών guru

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, asdfaster είπε

Ναι το ξέρω το θεμα ειναι πως ζω 15 χρονια στην Αμερική και δεν μου αρέσει να βάζω auto correct ακομα και αν κάνω λάθος. Παντος εσύ που εισαι android engineering σιγουρα πρεπει να ξανα δεις τα βιβλια σου γιατι δεν ξερεις ουτε τι κανει αν ριξεις τα Mhz σε μια cpu android 😮 Στο site παρα κατο ειναι ολα τα ωραία που εχει μεσα μια cpu ακομα και στα παλια κινητα. Αλλα για κάποιο περίεργο λογο σας τα κρατανε ολα κλειδωμένα οι μεγάλο εταιρίες ενο τα πληρώνετε. Μαλον σας τα κρατανε κρυφά για να σας λενε πως καθε χρονο οι cpu εχει 30% extra δύναμη και εξοικονόμηση για να πάρετε νέα. Σας χάλασε η One Plus που παει να σας δώσει 1 απο ολα αυτα που εχετε είδει προπλήρωση αλλά σας τα κλείδωσαν. Που να σας δώσει και ολα τα υπόλοιπα τι θα γινει.  https://forum.xda-developers.com/t/ref-guide-most-up-to-date-guide-on-cpu-governors-i-o-schedulers-and-more.3048957/

Στα κινητά τρέχετε μονο cpu Interactive και Full Agressive gpu με το πιο απλο hotplug και το πιο απλο I/O χωρις κανενα extra feature γιατι ολα τα extra ειναι off. Ενω δες τι εχεις μεσα και δεν το ξερεις γιατι ετσι θελουν.

Ο Σορος, οι Rothschild, ο Rockefeller και ενιοτε ο Bill Gates φταινε που μας τα κρατανε κλειδωμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, PeggyV είπε

Είναι ανέκδοτο να μιλάτε για custom rom που κάποιος Ινδός η Πακιστάν έφτιαξε…. 
Για να πάρετε την μέγιστη επίδοση, όταν στο iOS είναι στάνταρ 

δεν μιλάω για τον επεξεργαστή, έχετε ακόμα χρόνια να μας πιάσετε….. 

δεν είναι τίποτα φυσικά, συνεχίστε να πληρώνετε. 
περιμένω τις απαντήσεις των ειδικών guru

Ότι πεις Peggy μου. Πάρε επεξεργαστή λάπτοπ σε κινητό για να μπαίνεις στο fb και στο Instagram και άσε μας εμάς να την βγάζουμε με Pixel και Snapdragon 765G που είμαστε φλώροι. 

Spoiler

Θα μπορούσα να έχω όποιο iPhone γουστάρω, το Android είναι επιλογή, δίνει επιλογές που δεν δίνει το iOS (YouTube vanced, Instander, την δυνατότητα να κάνω ότι θέλω στην συσκευή που πλήρωσα και να μην μου κόβει κρυφά η Apple την ταχύτητα κλπ) και δεν έχω κανένα λόγο να δώσω 1200 ευρώ για κινητό, την στιγμή που δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το Pixel που πήρα λιγότερο από 500.

Πετάει ο γάϊδαρος; Πετάει! Δεν χαλάμε εδώ χατήρι.

Τουρουρουμ, τουμ τουμ, another one bites the dust

image.png.5f51b051305f30605ff349361c224060.png

Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Android engineer here: Η Google έχει φτιάξει μηχανισμούς που διαχειρίζονται τα πάντα στο λειτουργικό σύστημα, δεν χρειάζεται η OnePlus και η κάθε OnePlus να το πειράζει. Είναι σαν να λέμε ότι η Lenovo θα έχει διαφορετικά power management χαρακτηριστικά από την Dell στα λάπτοπ της. 

Πριν το Pixel που έχω τώρα, είχα OnePlus 6. Φοβερή συσκευή αλλά είχε τόσο aggressive power management features που μετά από κάποια ώρα σκότωνε μέχρι και το Spotify, ενώ μνήμη για να το κρατήσει, με αποτέλεσμα όταν πατάω play στα ακουστικά, να μην συμβαίνει τίποτα. 

Ο λόγος που οι ενημερώσεις στο Android είναι ένα μπάχαλο, είναι ακριβώς αυτός. Η κάθε εταιρία νομίζει ότι ξέρει καλύτερα και νομίζει ότι θα βελτιώσει την εμπειρία ενώ πετυχαίνει συχνά το αντίθετο και ταυτόχρονα καθυστερεί να δώσει τις ενημερώσεις. 

Η μόνη ελπίδα για εμένα στο android είναι το pixel 6 πλέον.

Αλλά να δούμε και πώς θα είναι το chip βέβαια (όχι σε ανούσια benchmark, στην πράξη) και φυσικά ελπίζω να ισχύσει ότι θα παρέχει 5 έτη υποστήριξη.

Μόνο έτσι μπορούμε να μιλάμε για ουσιαστική εναλλακτική στην apple, ειδικά στο πονεμένο θέμα των ενημερώσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...