Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ιντερνετομαγαζο


czarjuly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Joshua21 είπε

 

Μια χαρά γίνεται αμφισβήτηση αν δεν παραλάβεις έγκαιρα το αγαθό ή την υπηρεσία που αγόρασες.

Το σκεφτηκατε αυτο που ειπστε?..

ο εμπορας πηρε τα λεφτα. Πως θα του τα παρει πισω η τραπεζα?...η μηπως ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα ωστε να γινονται κομπινες να βγαζουν λεφτα οι πονηροι;...

η τραπεζα δεχεται αμφισβητηση αν καπου εμπλεκεται η ιδια η τα συστηματα ασφαλειας της.

Η  αν ειναι ασφαλισμενη η καρτα  και η συναλλαγη. ...

διαβαστε λιγο

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, ELTASSOS1 είπε

Το σκεφτηκατε αυτο που ειπστε?..

ο εμπορας πηρε τα λεφτα. Πως θα του τα παρει πισω η τραπεζα?...η μηπως ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα ωστε να γινονται κομπινες να βγαζουν λεφτα οι πονηροι;...

η τραπεζα δεχεται αμφισβητηση αν καπου εμπλεκεται η ιδια η τα συστηματα ασφαλειας της.

Η  αν ειναι ασφαλισμενη η καρτα  και η συναλλαγη. ...

διαβαστε λιγο

Εγώ προσωπικά το έχω κάνει αυτό που νομίζεις πως δεν γίνεται.

Για τελευταία φορά, το τι φαντάζεσαι πως ισχύει, δεν ενδιαφέρει κανέναν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ELTASSOS1 είπε

ο εμπορας πηρε τα λεφτα. Πως θα του τα παρει πισω η τραπεζα?

Οι τράπεζες είναι απλά μεσάζοντες για την Visa και την MasterCard. Ουσιαστικά μέσω αυτών κάνεις την αμφισβήτηση. Και μπορείς να είσαι σίγουρος ότι το τελευταίο πράγμα που θέλουν είναι να πιστεύει ο κόσμος είναι ότι οι κάρτες δεν είναι ασφαλείς, και οτι αν αγοράσεις κάτι και δεν σου έρθει, χάνεις τα λεφτά σου.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ προσωπικά το έχω κάνει αυτό που νομίζεις πως δεν γίνεται.

 

...μονο σε ασφαλισμενες καρτες μεχρι ενος ποσου ισχυει....κατι αλλο σας  κανανε και δεν το καταλαβατε. Τα εχετε μπερδεψει...αυτο το προσωπικα που λετε ΔΕΝ ενδιαφερει κανεναν.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ELTASSOS1 είπε

...μονο σε ασφαλισμενες καρτες μεχρι ενος ποσου ισχυει....κατι αλλο σας  κανανε και δεν το καταλαβατε. Τα εχετε μπερδεψει...αυτο το προσωπικα που λετε ΔΕΝ ενδιαφερει κανεναν.

ετσι σου εχει πει η τραπεζα σου????? ειπαμε οτι λεμε να ειναι τεκμηριωμενο και να καταλαβαινουμε τι λεμε

παραγγελνω με τη καρτα μου και δεν μου στελνει αυτο που θελω η ειναι χαλασμενο η επεσα θυμα παρανομης ιστιοσελιδας η οτιδηποτε  παρομοιο μπορεις να κανεις αμφισβητηση συναλλαγης....

και βλεπεις οτι γραφουν οτι εχουν κανει και αλλοι το ιδιο και γω πριν 2 μηνες το εχω κανει για 540 ευρω χωρις να εχω καμμια εξτρα ασφαλιση.....

 και δεν του προτειναμε να παει να πεσει στο γκρεμο....αμφισβητηση συναλλαγης θα κανει με ενα τηλεφωνο που και λαθος να τον καθοδηγουμε δεν θα του κοστισει τιποτα ενω εσυ δεν του προτεινες κατι αλλα βγηκες να μας βγαλεις ολους λαθος.....καλο βραδυ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ELTASSOS1 είπε

Το σκεφτηκατε αυτο που ειπστε?..

ο εμπορας πηρε τα λεφτα. Πως θα του τα παρει πισω η τραπεζα?...η μηπως ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα ωστε να γινονται κομπινες να βγαζουν λεφτα οι πονηροι;...

η τραπεζα δεχεται αμφισβητηση αν καπου εμπλεκεται η ιδια η τα συστηματα ασφαλειας της.

Η  αν ειναι ασφαλισμενη η καρτα  και η συναλλαγη. ...

διαβαστε λιγο

οτι ναι ναι. 

 

OP αμφισβητηση συναλλαγής, θα πάρει χρονο αλλα θα την κερδισεις 1000%. Επρεπε να το εχεις κανει πριν 14 μέρες να τις γλυτωνες. Μια "αναφορά" θα γραψεις στην τραπεζα και θα τους στειλεις με email οτι στοιχεια εχεις, και τελος. 

Υ.Γ. Αυτα συμβαινουν μεσω του δικτυου Mastercard η Visa αντιστοιχα οποτε δεν χωράμε "η ταδε τραπεζα λεει ετσι" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, ELTASSOS1 είπε

...μονο σε ασφαλισμενες καρτες μεχρι ενος ποσου ισχυει....κατι αλλο σας  κανανε και δεν το καταλαβατε. Τα εχετε μπερδεψει...αυτο το προσωπικα που λετε ΔΕΝ ενδιαφερει κανεναν.

Μην επιμένεις φίλε μου είναι λάθος η άποψη σου μπορεί να νομίζεις ότι ισχύει αλλά δεν ισχύει 100%

Προσωπικά όταν κάνω παραγγελία κάτι είτε μέσω του καλαθιού του skroutz είτε στα καταστήματα στην ελλάδα ή στο εξωτερικό μέσω πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας (από όλες τις τράπεζες) και η αμφισβήτηση συναλλαγής γίνεται σε όλες τις τράπεζες (το έχω κάνει έτσι το γνωρίζω) και είναι υποχρεωμένες να την δεχτούν καθώς εκπροσωπούν τους οργανισμούς VISA και MASTERCARD που δεν χωράνε αντιρρήσεις.

ότι αφορά τον TS άμεσα καταγγελία στις αρμόδιες αρχές

Γενική Γραμματεία Καταναλωτή

Συνήγορο του Καταναλωτή

και φυσικά αμφισβήτηση της συναλλαγής στην τράπεζα σου

επικοινωνία με το κατάστημα μέσω email που τους ζητάς την ακύρωση της παραγγελίας και επιστροφή των χρημάτων σου ΑΜΕΣΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ELTASSOS1 είπε

Αμφισβητηση παιζει αν δεν εχεις κανει εσυ τη συναλλαγη δηλ αν σου εκλεψαν η χακαραν την καρτα. Μονο το paypal σε προστατευει υπο προυποθεσεις. Αν δεν σου επιστρεφουν τα λεφτα τοτε παρε κατι αλλο απο το μαγαζι.

Και visa/mastercard σε προστατεύουν. Δεν ξέρω όμως αν είναι για όλες τις κάρτες ή για κάποιους πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 6 μήνες έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής σε απλή κάρτα Visa της Alpha Bank για προϊόν που παρήγγειλα από εξωτερικό και ενώ έλεγε θα έρθει σε 15 μέρες είχαν περάσει 45 και δεν είχε έρθει. Συμπλήρωσα την σχετική αίτηση αμφισβήτησης που στους λόγους της αμφισβήτησης ΕΙΧΕ κουτάκι επιλογής: ΔΕΝ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ. Μαζί έστειλα και αρνητικές κριτικές που είχε το μαγαζί και άλλα που πιστοποιούσαν κατά την άποψη μου ότι είχα δίκιο. Η τράπεζα μου επέστρεψε τα χρήματα σε 1 μήνα και μου έστειλε και γραπτή επιστολή ότι θα διερευνηθεί περαιτέρω και αν αλλάξει κάτι θα με ενημερώσουν. Φυσικά τίποτα δεν άλλαξε και τα λεφτά παρέμειναν σε μένα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, harris78 είπε

Πριν 6 μήνες έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής σε απλή κάρτα Visa της Alpha Bank για προϊόν που παρήγγειλα από εξωτερικό και ενώ έλεγε θα έρθει σε 15 μέρες είχαν περάσει 45 και δεν είχε έρθει. Συμπλήρωσα την σχετική αίτηση αμφισβήτησης που στους λόγους της αμφισβήτησης ΕΙΧΕ κουτάκι επιλογής: ΔΕΝ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ. Μαζί έστειλα και αρνητικές κριτικές που είχε το μαγαζί και άλλα που πιστοποιούσαν κατά την άποψη μου ότι είχα δίκιο. Η τράπεζα μου επέστρεψε τα χρήματα σε 1 μήνα και μου έστειλε και γραπτή επιστολή ότι θα διερευνηθεί περαιτέρω και αν αλλάξει κάτι θα με ενημερώσουν. Φυσικά τίποτα δεν άλλαξε και τα λεφτά παρέμειναν σε μένα.

με την αμφισβήτηση της συναλλαγής (γιατί δεν έλαβες το προιόν που έκανες παραγγελία και πλήρωσες με την κάρτα) σου επιστρέφουν τα χρήματα από την τράπεζα

η διερεύνηση που αναφέρει η τράπεζα είναι για απόδοση ευθυνών και νομικές ενέργειες προς το κατάστημα

καθώς και τα καταστήματα να ξέρεις που έχουν το σήμα VISA/MASTERCARD έχουν κάποιες υποχρεώσεις δεν είναι ένα απλά αυτοκόλλητο και βάζουμε ένα POS και καθαρίσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αμφισβήτηση συναλλαγής ισχύει σε ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ. Οι πιστωτικές παρέχουν ασφάλιση για απάτη, μη ολοκλήρωση συναλλαγής, ελαττωματικό προϊόν κλπ. Για αυτό έχει νόημα σε "επικίνδυνες" αγορές από ιντερνετομάγαζα που δεν τα ξέρεις να δίνεις μόνον πιστωτική. Η χρεωστική για τους καλούς.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, tedkald είπε

H αμφισβήτηση συναλλαγής ισχύει σε ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ. Οι πιστωτικές παρέχουν ασφάλιση για απάτη, μη ολοκλήρωση συναλλαγής, ελαττωματικό προϊόν κλπ. Για αυτό έχει νόημα σε "επικίνδυνες" αγορές από ιντερνετομάγαζα που δεν τα ξέρεις να δίνεις μόνον πιστωτική. Η χρεωστική για τους καλούς.

Και σε χρεωστικές ισχύει, έχω κάνει σε αρκετές αγορές από κινα (είτε μεγάλοι χρόνοι παράδοσης, είτε ακριβά αντικείμενα που δεν ήρθαν ποτέ και ο πωλητής ήταν περίμενε άλλες 5 μέρες και πάει λέγοντας

Η αμφισβήτηση ισχύει σε ότι κάρτα έχει σήμα Visa, Mastercard

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ELTASSOS1 είπε

Το σκεφτηκατε αυτο που ειπστε?..

ο εμπορας πηρε τα λεφτα. Πως θα του τα παρει πισω η τραπεζα?...η μηπως ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα ωστε να γινονται κομπινες να βγαζουν λεφτα οι πονηροι;...

η τραπεζα δεχεται αμφισβητηση αν καπου εμπλεκεται η ιδια η τα συστηματα ασφαλειας της.

Η  αν ειναι ασφαλισμενη η καρτα  και η συναλλαγη. ...

διαβαστε λιγο

Θεωρίες αγαπητέ. Και μάλιστα δικές σου που δεν στηρίζονται πουθενά.

Το μόνο που θα σου "δώσω" είναι να μπερδεύεις την αμφισβήτηση συναλλαγής που κάνεις στην τράπεζα με την ακύρωση συναλλαγής που θα έκανες από το ίδιο το κατάστημα. Εκεί ναι, αν δεν γίνει άμεσα (την ίδια ώρα, ή μέχρι να στείλει το "πακέτο" συναλλαγών το κατάστημα, ή μέχρι να εκκαθαρισθεί) τότε μπερδεύει το πράγμα.

Στην "αμφισβήτηση" δεν έχει σημασία αν πήρε ή όχι τα λεφτά ο έμπορος. Και επειδή όπως πολύ σωστά επισημαίνεις οι τράπεζες δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, μια χαρά υπάρχουν διαδικασίες να τα πάρουν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 ώρες πριν, ELTASSOS1 είπε

Το σκεφτηκατε αυτο που ειπστε?..

ο εμπορας πηρε τα λεφτα. Πως θα του τα παρει πισω η τραπεζα?...η μηπως ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα ωστε να γινονται κομπινες να βγαζουν λεφτα οι πονηροι;...

η τραπεζα δεχεται αμφισβητηση αν καπου εμπλεκεται η ιδια η τα συστηματα ασφαλειας της.

Η  αν ειναι ασφαλισμενη η καρτα  και η συναλλαγη. ...

διαβαστε λιγο

Εχω κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής, με επιτυχία, όταν σε μαγαζί πέρασε 2 φορές την κάρτα και πλήρωσα και με μετρητά (δεν ηξερε αυτη στο ταμείο). Δεν ηταν ουτε το σύστημα ασφαλείας της τράπεζας ούτε εμπλεκόταν κάπου.. Just saying

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...