Προς το περιεχόμενο

Στησιμο νεου Λειτουργικου με ταυτοχρονη χρηση του υπαρχοντος


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λειτουργικό που εκκινεί παίρνει πάντα το γράμμα c όταν ο δίσκος είναι δηλωμένος σαν boot δίσκος στο bios. Σε dual boot με δύο δίσκους το λειτουργικό στον 2ο δίσκο παίρνει το γράμμα D. Το έχω έτσι σε desktop με δύο windows όπου το 2ο λειτουργικό παίρνει το γράμμα D κάθε φορά που μπαίνω. Σε dual boot με δύο partition στον boot δίσκο είπα ότι δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω περα γραφει λιγα πραγματα αλλα ειναι ακομα μπερδεμα

https://forums.tomshardware.com/threads/dual-booting-with-two-c-drives.3460543/

Εν παση περιπτωση δε θυμαμαι αν το ανεφερα αλλα εχω δυο δισκους. Εναν sata ssd (C: OS) και ενα m2 ssd για data (D: Data). Απο οτι καταλαβαινω απο το προηγουμενο λινκ, αν κανω δευτερο partition στον πρωτο δισκο για dual boot, τοτε οποιος απο τους 2 μποοταρει θα παιρνει το C και το αλλο partition θα γινεται το επομενο διαθεσιμο γραμμα, E μαλλον εφοσον εχω ηδη D με data. 

Δηλαδη αν καταλαβαινω σωστα, εστω

Δισκος 1 Parition 1 win 10

Δισκος 1 Parition 2 win 11

Δισκος 2 Data

Ο δισκος 2 θα ειναι παντα D, Μετα οτι μποοταρει γινεται C και οτι απομενει στο αλλο Parition θα γινεται E...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεθάβω λιγο το τοπικ γιατί τώρα έφτιαχνα κατι παρόμοιο οπότε τα εχω φρέσκα. Εχω 3 λειτουργικα σε 2 δίσκους, τα 2 windows. Λοιπόν ότι γράμμα και να έχει ο δίσκος των Windows, οταν μπουταρει τα windows τον ονομάζουν C. Πάει αυτο. Εγω ήθελα να εχουν τα ιδια ονόματα ολα τα partition και οι δίσκοι από οποίο λειτουργικό μπουταρω. Ας πουμε για τα windows είχα win1 και win 2 και κάποια αλλα partition : Οταν μπουταρω - απο win1 ειχα: C:win1, D:usb stick (ενα usb stick με emulators που για να τρέξουν ολα πρέπει να τρέχουν απο drive με ονομα D:),  F:win2, H: αλλο partition ή δισκος. 

Μπουταρω λοιπόν απο win2 και ΒΛΕΠΩ ΑΛΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ  στους δίσκους ( κάπου υπάρχει και ενα partition ακομα με linux που κάνει ποιο μπέρδεμα τα πράγματα, αλλά το απλοποίω. Λοιπόν τωρα τα win2 είναι C όπως είπαμε. Αλλα ολα τα άλλα είναι αλλα γράμματα. Πχ το usb όπου εχω ενα stick με  emulators είναι τωρα E. Το κοινό partition H όπου έχω πχ εφαρμογές portable κλπ εχει γινει πχ F. Οπότε οι συντομεύσεις και απο τα 2 λειτουργικά προς τα εκει δε δουλεύουν. 

Η λύση : έχοντας κανει boot στα win2 πας με κάποιο δωρεάν partition πρόγραμμα και αλλαζεις τα γράμματα. Κανείς ξανα το  usb D  😧 και το κοινό partition ξανα F. (γράφω απο κινητό η φατσουλα που βγήκε κατάλαθως δεν σβηνει, δεν ξέρω γιατί). Εγω προσωπικά αλλαζω και το ονομα των win1. Οτι γράμμα και να βλέπω μέσα απ τα win2 του δινω το γράμμα που είχαν πρώτα τα win2. Ετσι ώστε πχ ανεξάρτητα απο που μπουταρεις να έχεις πχ C:win1, πχ Q:win2. Και αν μπεις απ τα win2: C:win2, Q:win1. Ετσι και αλλιως οτι γράμμα και να δώσεις στα win οταν μπουταρεις απο αυτο θα γίνει c. Δουλεύουν ολα μια χαρά ετσι τεσταρισμενα. span widget

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, oldnew είπε

τωρα τα win2 είναι C όπως είπαμε. Αλλα ολα τα άλλα είναι αλλα γράμματα.

Έχω κάνει και εγώ κάτι παρόμοιο με Windows 8.1 και Windows 10.

Γιατί δεν αλλάζετε τα γράμματα των partitions από τη διαχείρηση δίσκων στο 2ο λειτουργικό; π.χ.: 

Spoiler

1691710301_(49).png.83ca3b39eb808a76196604d2550d1541.png

1112662242_(50).png.fa8ed1b5e11d99fb2a4ef281005b444d.png

458378630_(51).png.1adf152d0f7579362ca31db928442218.png

442080273_(52).png.3bce63a268f6854478ea980263a88f8c.png

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το φορτωσα στο 2partition του πρωτου δισκου και επιβεβαιωνω οτι οντως αυτο ισχυει. Το λειτουργει που φορτωνει παιρνει το C και το αλλο λειτουργικο παιρνει το επομενο διαθεσιμο γραμμα. Επειδη εχω και δευτερο δισκο σαν D ο οποιος εχει καβατζωσει αυτο το γραμμα, τοτε το 2ο λειτουργικο (ανενεργο) γινεται E

Οποτε κανω σιγα σιγα αυτο που θελω, και μολις νιωσω οτι ολα ειναι οπως τα θελω, σβηνω τα παλιο λειτουργικο και ξανακανω resize το partition και του δινω ολοκληρο τον χωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...