Προς το περιεχόμενο

Απορία για GoPro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί όλες η GoPro που έχουνε βγει μέχρι και σήμερα μέχρι την GoPro hero 9 έχουνε τόσο σκοτεινό  διάφραγμα  f/2.8 και δεν έχουνε πιο φωτεινό ας πούμε  f/1.8    η f/1.6 όπως στα σύγχρονα κινητά σήμερα πχ όπως το iPhone 12 pro που έχει f/1.6  ???? Και βγαίνουν τα βίντεο τόσο σκοτεινά σε εσωτερικούς χώρους καί  με τόσο θόρυβο???. Επίσης η GoPro έχουνε των ίδιο αισθητήρα με τα σημερινά σύγχρονα  smartphone η μικρότερο???

https://clicklikethis.com/gopro-sensor-size/

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Γιατί όλες η GoPro που έχουνε βγει μέχρι και σήμερα μέχρι την GoPro hero 9 έχουνε τόσο σκοτεινό  διάφραγμα  f/2.8 και δεν έχουνε πιο φωτεινό ας πούμε  f/1.8    η f/1.6 όπως στα σύγχρονα κινητά σήμερα πχ όπως το iPhone 12 pro που έχει f/1.6  ???? Και βγαίνουν τα βίντεο τόσο σκοτεινά σε εσωτερικούς χώρους καί  με τόσο θόρυβο???. Επίσης η GoPro έχουνε των ίδιο αισθητήρα με τα σημερινά σύγχρονα  smartphone η μικρότερο???

https://clicklikethis.com/gopro-sensor-size/

Καθαρά υποθετικά θα έλεγα ότι έχουν πιο αργούς φακούς για μικρότερο μέγεθος και χαμηλότερο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανοιχτό διάφραγμα εκτός από φως, σου δίνει και "βάθος". Δηλαδή σε διαφράγματα από 2.8 και κάτω αρχίζεις και παρατηρείς τον διαχωρισμό του θέματος από το φόντο.
Η GoPro δεν έχει φτιαχτεί για τέτοια χρήση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, wicked_d είπε

Το ανοιχτό διάφραγμα εκτός από φως, σου δίνει και "βάθος". Δηλαδή σε διαφράγματα από 2.8 και κάτω αρχίζεις και παρατηρείς τον διαχωρισμό του θέματος από το φόντο.
Η GoPro δεν έχει φτιαχτεί για τέτοια χρήση.

Οκ κατάλαβα. τουλάχιστον ας βάλουν αισθητήρα 1 ίντσας με αυτό το διάφραγμα 2.8 για να ανεβάσουν την ποιότητα τής εικόνας καί ας φτιάξουν τα χρώματα να τα κάνουν πιο ρεαλιστικα  καί όχι τόσο ψεύτικα μην τα καίνε όλα κτλπ... Γτ δεν δικαιολογείται για εμένα τόσα πολλά  χρήματα που ζητάει ένα 500 περίπου την πήρα εγώ  την GoPro hero 9. να έχει τόσο θόρυβο στο βίντεο και τόσο άθλια εικόνα χειρότερη και από κινητό κατ εμέ (σε εσωτερικό χώρο με μόνο της λάμπες του δωματίου από πάνω να δίνουν φώς).. Γτ εγώ όταν την πήρα για πρώτη φορά αυτή την κάμερα την πήρα για να την βάζω στο κεφάλι και να τραβάω βίντεο μέσα στο σπίτι κύριος με ελεύθερα χέρια. δεν ήξερα ούτε ότι έχει διάφραγμα 2.8 ούτε ότι θα τραβάει βίντεο πιο σκοτεινό  σε εσωτερικό χώρο και νομίζω  χειρότερα και από το κινητό το Xiaomi Mi 10T που έχω τώρα σε εσωτερικό χώρο . Φαντάζομουνα νόμιζα ότι θα τραβάει ίδια ποιότητα με το κινητό μπορεί κ πιο καλύτερη από τα samples που είχα δεί στο yt  όχι χειρότερα και με περισσότερο πλάνο όχι τόσο στενό όπως τα κινητά για αυτό το λόγο την πήρα και έχω ξενερώσει από την ποιότητα της εικόνας τα χρώματα της πολύ παστέλ ψεύτικα κτλπ. το μόνο θετικό είναι ότι πιάνει όλο το πλάνω και τα δείχνει όλα έτσι όπως τα βλέπω και θέλω.....

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/7/2021 στις 4:48 ΠΜ, Vasilis T 92 είπε

Οκ κατάλαβα. τουλάχιστον ας βάλουν αισθητήρα 1 ίντσας με αυτό το διάφραγμα 2.8 για να ανεβάσουν την ποιότητα τής εικόνας καί ας φτιάξουν τα χρώματα να τα κάνουν πιο ρεαλιστικα  καί όχι τόσο ψεύτικα μην τα καίνε όλα κτλπ... Γτ δεν δικαιολογείται για εμένα τόσα πολλά  χρήματα που ζητάει ένα 500 περίπου την πήρα εγώ  την GoPro hero 9. να έχει τόσο θόρυβο στο βίντεο και τόσο άθλια εικόνα χειρότερη και από κινητό κατ εμέ (σε εσωτερικό χώρο με μόνο της λάμπες του δωματίου από πάνω να δίνουν φώς).. Γτ εγώ όταν την πήρα για πρώτη φορά αυτή την κάμερα την πήρα για να την βάζω στο κεφάλι και να τραβάω βίντεο μέσα στο σπίτι κύριος με ελεύθερα χέρια. δεν ήξερα ούτε ότι έχει διάφραγμα 2.8 ούτε ότι θα τραβάει βίντεο πιο σκοτεινό  σε εσωτερικό χώρο και νομίζω  χειρότερα και από το κινητό το Xiaomi Mi 10T που έχω τώρα σε εσωτερικό χώρο . Φαντάζομουνα νόμιζα ότι θα τραβάει ίδια ποιότητα με το κινητό μπορεί κ πιο καλύτερη από τα samples που είχα δεί στο yt  όχι χειρότερα και με περισσότερο πλάνο όχι τόσο στενό όπως τα κινητά για αυτό το λόγο την πήρα και έχω ξενερώσει από την ποιότητα της εικόνας τα χρώματα της πολύ παστέλ ψεύτικα κτλπ. το μόνο θετικό είναι ότι πιάνει όλο το πλάνω και τα δείχνει όλα έτσι όπως τα βλέπω και θέλω.....

Αν αυξήσουν το μέγεθος του αισθητήρα, κρατώντας σταθερό το διάφραγμα, θα έχεις και πάλι πιο ρηχό βάθος πεδίου. Κάτι τέτοιο δεν είναι επιθυμητό για μια action camera. Το πρόβλημα στις βραδυνές λήψεις είναι γνωστό χρόνια τώρα. Αν μπορούσαν να το διορθώσουν εύκολα θα το είχαν κάνει πιστεύω. 

Τα χρώματα μπορείς να τα βάλεις σε flat αν σου φαίνονται πολύ saturated. Αν και το flat είναι περισσότερο αν θες να κάνεις μόνος σου color correction στο post. 

Επίσης κάνε compensate - 0.5 για να μην καίει τα highlights. 

4 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Καλημέρα. με τι μπορούμε να καθαρίσουμε των φακό της κάμερας (GoPro hero 9)???

Εγώ ένα πανάκι με μικροΐνες χρησιμοποιώ είτε με πολύ λίγο νερό είτε με καθαριστικό υγρό για φωτογραφικούς φακούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Axelfc είπε

θες να κάνεις μόνος σου color correction στο post. 

Συγνώμη τι εννοείς ακριβώς?? δεν κατάλαβα τι σημαίνει correction?? Δεν ξέρω αγγλικά..

 

6 λεπτά πριν, Axelfc είπε

για να μην καίει τα highlights

Τι είναι τα highlights??

33 λεπτά πριν, Axelfc είπε

Τα χρώματα μπορείς να τα βάλεις σε flat αν σου φαίνονται πολύ saturated. Αν και το flat είναι περισσότερο αν θες να κάνεις μόνος σου color correction στο post. 

Επίσης κάνε compensate - 0.5 για να μην καίει τα highlights

Είχα αυτές της ρύθμισης στο βίντεο και κοίτα μαύρο χάλι εικόνας και μέρα έξω... Ότι και να πω είναι λίγο τα λόγια είναι περιττά.. άθλιο βίντεο... 

https://www.imagebam.com/view/GA15LV

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...