Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ειναι που εχουν λυθει τα προβληματα διαθεσιμοτητας.. Θελουν να βγαλουν και νεες GPU το Q2 2022.. Θα γελασει και το παρδαλο κατσικι.. /sigh

Ελπιζω και νομιζω δηλαδη οτι τουλαχιστον με τις μνημες θα υπαρξει μια Α διαθεσιμοτητα σε λιγο καιρο .. 

 

Στις gpu θα γελάσουμε πραγματικά .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας τρολάρουν κανονικά, είναι ειρωνία να υπάρχουν διαθέσιμες μητρικές με DDR5 και να μην υπάρχουν RAM !

Ειναι σαν οι κατασκευαστές να τον έπαιζαν τόσο καιρό και ξεκίνησαν για DDR5 RAM SKUs μετά το επίσημο AL release.

Θα μου πεις παίζεις και με DDR4, τι να το κάνω όμως το ξέρω το έργο σε 3-4 μήνες την ίδια δουλειά θα έχουμε με αλλαγή μητρικης πάλι...και δεν λέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδικα το ζητημα με την προετοιμασια και την διαθεσιμοτητα των DDR5 μνημων δεν ξερω αν δικαιολογειται τοσο πολυ.. Δεν ηξεραν οτι θα υπαρξουν ηδη μητρικες; Αλλωστε σχεδον ολες εκτος καποιων με μεγαλη ταχυτητα ειναι στην πλειοψηφια micron εκτος απο κατι >=6400 Samsung ICs και κατι Hynix..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαλιά ddr5 bins.....χαλιά ddr5 διαθεσιμότητα......stick στις παλιές πλατφόρμες οποίος έχει..... ειδάλλως το σενάριο για Ζ690 mobo+ddr4 φαντάζει ιδανικό πια

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω από 18 του μήν θα ξεκινήσει διαδεθισήμοτα. Τουλάχιστον σε μητρικής. Για ram δεν ξέρω, αν δεν δώ κίνηση μέχρι 20 χτυπάω ddr4 mobo και μένω με τις μνήμες που έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

ΤL DR
Ε cores έχουν επιδόσεις παρόμοιες με core του 7700K. Μέγεθος στο die 1/4-1/5 του p-core αλλά επιδόσεις σε καλύτερη ανάλογια
Δείχνει ένα πρόγραμμα (process lasso) που δίνει την δυνατότητα να ρυθμίζεις ένα application σε ποιους πυρήνες τρέχει
Και τρέχει και ένα gaming bench στους e-cores :D

Επεξ/σία από hln3
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράγμα με τις μνήμες είναι πραγματικά απίστευτο και δεν το περίμενα.
Φυσικά το ξέρουν όλοι μήνες τώρα· εδώ εμάς μας το είχαν πει κανά 3μηνο πριν.

Επίσης το ότι ολόκληρη Micron έχει βγάλει 4800 κιτάκια μόνο (για την ώρα) μιλάει από μόνο του.

Anyway, δεν ξέρω αν έχει υποθεί αλλά περί SP στις ASUS, πέρα από το γενικό/συνολικό υπάρχει και το εκάστοτε για τα 2 σετ πυρήνων. Φαίνεται κάτω από το μενού AI απόσο θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, BabisTs είπε

Χαλιά ddr5 bins.....χαλιά ddr5 διαθεσιμότητα......stick στις παλιές πλατφόρμες οποίος έχει..... ειδάλλως το σενάριο για Ζ690 mobo+ddr4 φαντάζει ιδανικό πια

Και εγω προς τα εκει κινουμαι , διαφορετικα θα περιμενω και εγω δε ξερω μεχρι ποτε. 

Και ενω εχω βρει mobo + cpu τωρα δε μπορω να βρω πουθενα cpu cooler για τον 12700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός ο λόγος να τρέξει κάποιος τώρα να αγοράσει AL και να βασανίζεται σε διαθεσιμότητες κτλ?

 

Η όλα φάση είναι για κλάματα απο πέρυσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Godaemon είπε

Ποιός ο λόγος να τρέξει κάποιος τώρα να αγοράσει AL και να βασανίζεται σε διαθεσιμότητες κτλ?

 

Η όλα φάση είναι για κλάματα απο πέρυσι.

Γιατι υπαρχουν και αυτοι που πλεον εχει φτασει το πληρωμα το χρονου για αναβαθμιση (μετα απο 6+ χρονια με τον 6700).Αν το αναβαλει καποιος περιμενοντας το ενα και να πεσουν οι τιμες στο αλλο δεν θα αλλαξουν ποτε pc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Godaemon είπε

Ποιός ο λόγος να τρέξει κάποιος τώρα να αγοράσει AL και να βασανίζεται σε διαθεσιμότητες κτλ?

 

2 ώρες πριν, veider είπε

Γιατι υπαρχουν και αυτοι που πλεον εχει φτασει το πληρωμα το χρονου για αναβαθμιση (μετα απο 6+ χρονια με τον 6700).Αν το αναβαλει καποιος περιμενοντας το ενα και να πεσουν οι τιμες στο αλλο δεν θα αλλαξουν ποτε pc

 

Κι όχι μόνο αυτό... Υπάρχει κι ο κίνδυνος, μέσα στην δυσκολία των διλλημάτων,  να λυγίσει και να καταλήξει με κανα Ryzen... Γι'αυτό θέλει αρκετή σκέψη και στρατηγικά βήματα...  :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Eloy είπε

 

 

Κι όχι μόνο αυτό... Υπάρχει κι ο κίνδυνος, μέσα στην δυσκολία των διλλημάτων,  να λυγίσει και να καταλήξει με κανα Ryzen... Γι'αυτό θέλει αρκετή σκέψη και στρατηγικά βήματα...  :)

ΑΠΑΠΑΠΑΠΑ  Μακρια απο εμας τετοια πραγματα 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...