Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Pantaz είπε

https://www.msystems.gr/ddr5-ram/kingston-16gb-fury-beast-ddr5-4800mhz-cl38-kf548c38bb-16 Αξίζουν αυτές παιδιά ή να περιμένω; Είμαστε με μητρική και επεξεργαστή και περιμένουμε!

Εννοείται αν δεν έχεις rig και κοιτάς απλα τα parts.....τις παίρνεις και μετά απλά περιμένεις για καλό κιτακι dual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Εννοείται αν δεν έχεις rig και κοιτάς απλα τα parts.....τις παίρνεις και μετά απλά περιμένεις για καλό κιτακι dual

Απλώς θέλω να πάρω κάτι που να κρατήσει! Εχω κουραστεί με το θέμα αναβάθμιση! Να το πάρω και να το αλλάξω μετά είναι λίγο κάπως! Δουλεύουμε για να αναβαθμίζουμε το pc😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Και σε κάθε πυρήνα, και χωριστό voltage σε κάθε πυρήνα, και ξεχωριστά boost για κάθε πυρήνα που είναι ενεργός. Δηλαδή άλλο boost για single thread, άλλο για 2 πυρήνες, άλλο για 4 κλπα. 

Manual all core oc + ram oc είναι η λύση......τα υπόλοιπα δεν δίνουν τίποτα.....1-2fps στην καλύτερη για bench και αν....

1 λεπτό πριν, Pantaz είπε

Απλώς θέλω να πάρω κάτι που να κρατήσει! Εχω κουραστεί με το θέμα αναβάθμιση! Να το πάρω και να το αλλάξω μετά είναι λίγο κάπως! Δουλεύουμε για να αναβαθμίζουμε το pc😂

Περιμένεις τότε

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

μπορεις να κανεις ξεχωριστο  οβερκλοκ σε καθε πυρηνα?

Ναι μπορεις και να δωσεις επισης και ξεχωριστο adaptive voltage για ενα δυο πυρηνες (και οχι ξεχωριστο voltage για καθε πυρηνα δεν ισχυει) αν για καποιο συγκεκριμενο ratio χρησιμοποιουν λιγοτερο ρευμα αυτοι οι ενας δυο..

Εχει πολλα καινουρια πραγματα ενδιαφεροντα ειδικα σε asus board που κοιτουσα (τι θα κοιτουσα εγω αλλα λεμε τωρα..)

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Απλώς θέλω να πάρω κάτι που να κρατήσει! Εχω κουραστεί με το θέμα αναβάθμιση! Να το πάρω και να το αλλάξω μετά είναι λίγο κάπως! Δουλεύουμε για να αναβαθμίζουμε το pc😂

Aν σου κάτσουν hynix kitakia φτάνουν 6200c30 τα 4800c40. Αν σου κάτσουν micron από την άλλη.... :X 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Η giga πάντως έχει δώσει δυνατά specs. Απλά διαβάζω κλασσικά παράπονα για το mem ocing. Σε ddr4 Aorus elite δεν μπορούν να bootaroun πάνω από 3466 😮 

Δεν νομίζω. Μπήκα Windows κανονικά στα 3500(1,38V) με ram rated για 3200 απλά μετά είδα κάποια λάθη και το έριξα.

Μερικές φορές η μητρική μπορεί να χρειαστεί παραπάνω από ένα boot για να δεχτεί κάποια settings. Πράγμα που μου έκανε και η Asus που είχα για τον 6700K και δεν μπορώ να εξηγήσω. Αν είναι όμως σταθερά θα μπουτάρει στο τέλος(Aorus elite ac).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Manual all core oc + ram oc είναι η λύση......τα υπόλοιπα δεν δίνουν τίποτα.....1-2fps στην καλύτερη για bench και αν....

Περιμένεις τότε

Δεν φτάνει ψηλά all core oc όμως, 5.1 και άμα, μετά θες chillers και τέτοια :P Ενώ το 5.7 ST / 5.5 σε 4 πυρήνες είναι αρρωστάκι. Θα δούμε στην πράξη, αμα βρούμε samsung kitakia 

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Δεν νομίζω. Μπήκα Windows κανονικά στα 3500(1,38V) με ram rated για 3200 απλά μετά είδα κάποια λάθη και το έριξα.

Μερικές φορές η μητρική μπορεί να χρειαστεί παραπάνω από ένα boot για να δεχτεί κάποια settings. Πράγμα που μου έκανε και η Asus που είχα για τον 6700K και δεν μπορώ να εξηγήσω. Αν είναι όμως σταθερά θα μπουτάρει στο τέλος(Aorus elite ac).

Για την z690 aorus elite λέω ρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Για την z690 aorus elite λέω ρε

Έχεις πει και άλλες φορές ότι οι gigabyte(γενικώς) δεν τα πάνε καλά με τις μνήμες. Αν αναφέρεσαι σε ειδικό πρόβλημα της Z690 τότε ντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Έχεις πει και άλλες φορές ότι οι gigabyte(γενικώς) δεν τα πάνε καλά με τις μνήμες. Αν αναφέρεσαι σε ειδικό πρόβλημα της Z690 τότε ντάξει.

E γενικά δεν τα πάνε καλά, κατά πάσα πιθανότητα θέμα bios γιατί στα υπόλοιπα φαίνεται κομπλέ. Η δικιά σου πχ. είναι daisy chain και σε A1 B1 από όσο θυμάμαι δεν ήσουν stable ούτε στα 3200, σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παροτι οι asus εχουν τρυπες στο board και για 1700 λογω του z-axis και να κατσει η ΑΙΟ δεν θα αποδιδει τα μεγιστα. Οποιος παραγγελνει τωρα καλο θα ειναι αν εχει AIO ή ψυκτρα να ζητησει απο το support της εκαστοτε εταιρειας να του στειλει το corresponding 1700 bracket για την ψυξη του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

E γενικά δεν τα πάνε καλά, κατά πάσα πιθανότητα θέμα bios γιατί στα υπόλοιπα φαίνεται κομπλέ. Η δικιά σου πχ. είναι daisy chain και σε A1 B1 από όσο θυμάμαι δεν ήσουν stable ούτε στα 3200, σωστά? 

Ισχύει. Άσχετα να δεν σκοπεύω ποτέ να πάω σε 4 dimms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Ισχύει. Άσχετα να δεν σκοπεύω ποτέ να πάω σε 4 dimms.

E ναι ρε μαν αλλά συζητάμε πως αποδίδει γενικά σε memory. Η b560 strix F που έχω, παρότι είναι daisy είναι στα τέτοια της, όπου και να βάλω τις μνήμες παίζει 3333c12 σφιγμένα timings. Ούτε training δεν κάνει, τα καταπίνει αμάσητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν φτάνει ψηλά all core oc όμως, 5.1 και άμα, μετά θες chillers και τέτοια :P Ενώ το 5.7 ST / 5.5 σε 4 πυρήνες είναι αρρωστάκι. Θα δούμε στην πράξη, αμα βρούμε samsung kitakia 

Για την z690 aorus elite λέω ρε

δεν ψύχονται αυτά σε daily .....5,7 και 5,4 αντίστοιχα......εκτός αν κόψεις ht.....

12 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Εχει πολλα καινουρια πραγματα ενδιαφεροντα ειδικα σε asus board που κοιτουσα (τι θα κοιτουσα εγω αλλα λεμε τωρα..)

κρατήσου είπαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

E ναι ρε μαν αλλά συζητάμε πως αποδίδει γενικά σε memory. Η b560 strix F που έχω, παρότι είναι daisy είναι στα τέτοια της, όπου και να βάλω τις μνήμες παίζει 3333c12 σφιγμένα timings. Ούτε training δεν κάνει, τα καταπίνει αμάσητα. 

Η entry level Z170 Asus που είχα για τον 6700K είχε το ίδιο θέμα. Ήταν οι συνθήκες όμως τέτοιες που τότε δεν το 'χα καταλάβει. Μήπως απλά έχει να κάνει με το μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Pantaz είπε

https://www.msystems.gr/ddr5-ram/kingston-16gb-fury-beast-ddr5-4800mhz-cl38-kf548c38bb-16 Αξίζουν αυτές παιδιά ή να περιμένω; Είμαστε με μητρική και επεξεργαστή και περιμένουμε!

Τα 4800mhz ειναι το jedec στις ddr5 δλδ σκεψου ειναι σαν να αγοραζες 2133mhz ddr4. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...