Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια MSI Pro Z690-A είναι αρκετή για να κάνουμε τη "δουλειά μας";
Όταν λέω "δουλειά μας" εννοώ να τρέχει απροβλημάτιστα τον 12900k (τον αναφέρω γιατί είναι ο πιο δύσκολος), να μπορεί δλδ να πάρει τα μέγιστα από τα προβλεπόμενα που δίνει ο επεξεργαστής χωρίς manual OC και να μπορείς να σπρώξεις τις μνήμες έστω και λίγο.

Επεξ/σία από godslayerxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Μια MSI Pro Z690-A είναι αρκετή για να κάνουμε τη "δουλειά μας";
Όταν λέω "δουλειά μας" εννοώ να τρέχει απροβλημάτιστα τον 12900k (τον αναφέρω γιατί είναι ο πιο δύσκολος), να μπορεί δλδ να πάρει τα μέγιστα από τα προβλεπόμενα που δίνει ο επεξεργαστής χωρίς manual OC και να μπορείς να σπρώξεις τις μνήμες έστω και λίγο.

Από ότι έχω δεί, παίζει να είναι από τις καλύτερες μητρικές για ddr4 overclocking. Όποτε σε αυτό το κομμάτι άφοβα. Για το θέμα επεξεργαστή δεν νομίζω να έχει πρόβλημα, απλά θα είνια λιγότερο efficient από high end μητρικές. Λόγω transient response θα χρειάζεται περισσότερο vcore για stability από ότι πχ. η hero. Τώρα βέβαια, κατά 99% πρώτα θα σε κόψουν οι θερμοκρασίες της CPU παρά το vcore, οπότε ούτε από εκεί έχεις θέμα

Το alternate ανέβασε 60€ τις τιμές των samsung DDR5, πριν καν βάλει stock....εγκεφαλικό θα πάθω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και το δικό μου το θηρίο επιτέλους! Αλλά ρε παιδιά τι να πω! Νέα γενιά και δεν έχουμε ραμ δεν έχουμε μπάσκετ για τη ψύξη του επεξεργαστή! Οι τιμές στο θεό! Άγνωστες διαθεσιμότητες! Τα σκαμπό μου και τα μάτια μου δηλαδή! Ως πότε παλικάρια!

FA0F7531-E60C-4853-BACE-F0564E6A56D0.jpeg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραλαβων εβδομαδα.. Καλως τα δεχτηκαμε ολοι.. Ηρθε και ο δικος μου.. Θα ειχε ερθει και η apex σημερα αλλα παραγγελθηκε με τις DDR5 μνημες λιγες ωρες πιο μετα και αυτα θα ερθουν Πεμπτη!  

Σημειωση σημαντικη για Asus μελλοντικους χρηστες: Προτιματε μαγαζια που συμμετεχουν στο asus cashback pr, ψωνιζετε πακετο αν βρειτε "καλες" τιμες

20211115_133305.jpg

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Παραλαβων εβδομαδα.. Καλως τα δεχτηκαμε ολοι.. Ηρθε και ο δικος μου.. Θα ειχε ερθει και η apex σημερα αλλα παραγγελθηκε με τις DDR5 μνημες λιγες ωρες πιο μετα και αυτα θα ερθουν Πεμπτη!  

20211115_133305.jpg

Που τις βρηκες και ποιές πήρες?  Φέρε και σε μένα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Που τις βρηκες και ποιές πήρες?  Φέρε και σε μένα :P

Σταθηκα τυχερος και το computer universe επειδη ψωνισα απο εκει πακετο cpu+mobo λογω ενδοκοινοτικων και οτι συμμετεχει στο asus cashback με ενημερωσε οταν ρωτησα οτι ακυρωθηκε ενα κιτακι απο αυτες και το πηρα στα 370..

Ναι ακριβες.. Ναι micron.. Ναι θα χρειαστει μεχρι τελους 2022 να αναβαθμισω ξανα μνημες.. Αλλα οκ.. DDR4 δεν θα εστηνα τωρα ξανα.. Oποτε αφου την εκανα που την εκανα.. :D 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Σταθηκα τυχερος και το computer universe επειδη ψωνισα απο εκει πακετο cpu+mobo λογω ενδοκοινοτικων και οτι συμμετεχει στο asus cashback με ενημερωσε οταν ρωτησα οτι ακυρωθηκε ενα κιτακι απο αυτες και το πηρα στα 370..

Ναι ακριβες.. Ναι micron.. Ναι θα χρειαστει μεχρι τελους 2022 να αναβαθμισω ξανα μνημες.. Αλλα οκ.. DDR4 δεν θα εστηνα τωρα ξανα.. Oποτε αφου την εκανα που την εκανα.. :D 

Δεν έχει τίποτα σε listing το computer universe όμως, ή εγώ είμαι πόντιος? :P Ωραίος πάντως.

Για το cashback πρέπει να έχεις ψωνίσει από το ίδιο κατάστημα και το CPU? Νομίζω δεν το γράφει αυτό στους όρους χρήσης, αλλά μπορεί να λέω βλακείες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν έχει τίποτα σε listing το computer universe όμως, ή εγώ είμαι πόντιος? :P Ωραίος πάντως.

Για το cashback πρέπει να έχεις ψωνίσει από το ίδιο κατάστημα και το CPU? Νομίζω δεν το γράφει αυτό στους όρους χρήσης, αλλά μπορεί να λέω βλακείες

Ενας πανικος γινεται με τα listings.. νομιζεις οτι οτι βλεπεις ισχυει; καποιοι ανεβαζουν για να ανεβασουν.. Ετυχε μου το ειπαν και τις πηρα.. Ενταξει micron ειναι και ακριβες απο αυτες θα βρεθει στοκ γρηγορα λογικα σε αρκετα..

Ναι αν δεν κανω καποιο τραγικο λαθος μονο απο participating dealers και μονο απο το ιδιο καταστημα ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Ενας πανικος γινεται με τα listings.. νομιζεις οτι οτι βλεπεις ισχυει; καποιοι ανεβαζουν για να ανεβασουν.. Ετυχε μου το ειπαν και τις πηρα.. Ενταξει micron ειναι και ακριβες απο αυτες θα βρεθει στοκ γρηγορα λογικα σε αρκετα..

Ναι αν δεν κανω καποιο τραγικο λαθος μονο απο participating dealers και μονο απο το ιδιο καταστημα ειναι..

Kαλά τα πήγα, τα πήρα από participating dealers μεν, αλλά από διαφορετικό κατάστημα το καθένα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαλά τα πήγα, τα πήρα από participating dealers μεν, αλλά από διαφορετικό κατάστημα το καθένα :P

Εννοειται ρωτα το μηπως γινεται και κανω λαθος εγω και θελει απλα π.χ να ειναι απο participating dealers απο την ιδια χωρα ή απο οποιοδηποτε participating dealer γενικως στους ορους δεν βλεπω να το διευκρινιζει.. Εν αναγκη στειλε email στην Asus στην χειροτερη να το κανουν κατ'εξαιρεσιν.. 120 euro ειναι 12900k και apex πισω γιατι να τα χασεις..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποια λίστα με το τι φοράνε (Samsung,micron,hynix chip) οι όποιες DDR5 κυκλοφορούν; πχ hyperx fury 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Παραλαβων εβδομαδα.. Καλως τα δεχτηκαμε ολοι.. Ηρθε και ο δικος μου.. Θα ειχε ερθει και η apex σημερα αλλα παραγγελθηκε με τις DDR5 μνημες λιγες ωρες πιο μετα και αυτα θα ερθουν Πεμπτη!  

Σημειωση σημαντικη για Asus μελλοντικους χρηστες: Προτιματε μαγαζια που συμμετεχουν στο asus cashback pr, ψωνιζετε πακετο αν βρειτε "καλες" τιμες

20211115_133305.jpg

Με γειες ,καλοδουλευτα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Υπάρχει κάποια λίστα με το τι φοράνε (Samsung,micron,hynix chip) οι όποιες DDR5 κυκλοφορούν; πχ hyperx fury 

Σε 4800 μια προχειρη ειναι αυτη.. Εχει και "φθηνες" Hynix, απο Samsung εχουν καποιες Gskill και πολλες ειναι micron..

Capture.PNG

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Με γειες ,καλοδουλευτα!

Eυχαριστω bro μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...