Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

~2000€ για mb/ram/cpu και κάθε 1-2 χρόνια υπάρχει άλμα που σε αναγκάζει να τα αλλάξεις.... αρχίζει και γίνεται ακριβό το hobby, τουλάχιστον δεν σπάνε σαν τα drones.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, elpenor είπε

~2000€ για mb/ram/cpu και κάθε 1-2 χρόνια υπάρχει άλμα που σε αναγκάζει να τα αλλάξεις.... αρχίζει και γίνεται ακριβό το hobby, τουλάχιστον δεν σπάνε σαν τα drones.

Ενταξει υπαρχει ακομα longevity νομιζω. Αν ειχα 10900 προσωπικα δεν θα αλλαζα, θα περιμενα για meteor lake 14th gen. 

Και με τις καρτες λιγο πολυ το ιδιο, δεν βρισκω λόγο να αλλαξω την 3090 τον Σεπτεμβριο που θα / αμα βγουν οι καινουργιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Ενταξει υπαρχει ακομα longevity νομιζω. Αν ειχα 10900 προσωπικα δεν θα αλλαζα, θα περιμενα για meteor lake 14th gen. 

Και με τις καρτες λιγο πολυ το ιδιο, δεν βρισκω λόγο να αλλαξω την 3090 τον Σεπτεμβριο που θα / αμα βγουν οι καινουργιες. 

Υπάρχει φοβερό longevity σε σχέση με παλιά από την άποψη ότι ακόμα και ένα περσινό οικονομικό PC δεν καθυστερεί σε αυτά που κάνει η συντριπτική πλειονότητα των επαγγελματιών.

Θυμάμαι πριν από 12 χρόνια συνέχεια περίμενα το PC να τελειώσει αυτό που κάνει βλέποντας σειρές και μόλις αναβάθμιζα έκανε διαφορά στη ζωή μου. Σήμερα με τον ανταγωνισμό τα PC έχουν γίνει φανταστικά μέσα σε λίγα χρόνια.

Με φρίκαρε απλά η διπλή τιμή σε mini itx mb / DDR5 σε σχέση με την προηγούμενη γενιά, δεν μπορώ να δικαιολογήσω το επιπλέον κόστος. Εμείς φταίμε βέβαια σαν enthusiasts, είμαστε ένα niche audience που έχουν καταλάβει ότι θα δώσουμε ότι μας ζητήσουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

@malakudiΣτο test του tomshardware και στο αντίστοιχο του techpowerup σε 12900K δεν βλέπω μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε DDR4 και DDR5 σε video encoding.

Αυτά τα τεστ κάνουν 1 transcode και συνήθως οι διαφορές δε φαίνονται. Αλλά ένα test του phoronix έχει δείξει μεγάλη διαφορά. Μόνο αν αγοράσω και το τεστάρω θα μπορώ να πω με σιγουριά, αλλά 7% πάνω σε απόδοση από DDR5 4400 είναι σημαντικό - και ίσως να ανεβαίνει με DDR5 5200-5400 (παραπάνω δε λέω γιατί δεν υπάρχει τίποτα).

Όταν πχ το PC θα κάνει 12 real time transcodes από 1080p 10mbit σε 576p 2mbit, 720p 4mbit, 1080p 6mbit, φτάνεις σε σημείο που είσαι memory bandwidth starved. Και μη μου πει κανείς να πάρω NVENC, χαίρω πολύ, αυτό πρότεινα όταν υπήρχαν κάρτες σαν την GTX1660 στα 240 ευρώ. Τώρα που η φθηνότερη 3060 θέλει 750 ευρώ, δε συμφέρει να προτείνεις NVENC.

 

992707878_ddr512600k.jpg.9ead094a94095a8a404eff96d792153c.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

nvenc είναι γτπ για transcoding έτσι και αλλιώς. Με cpu έχεις και πολύ μικρότερο αρχείο και καλύτερη ποιότητα. Ο nvnec είναι καλός για recording/streaming.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

nvenc είναι γτπ για transcoding έτσι και αλλιώς. Με cpu έχεις και πολύ μικρότερο αρχείο και καλύτερη ποιότητα. Ο nvnec είναι καλός για recording/streaming.

Κάνεις λάθος, ο NVENC (turing - ampere γενιές, όχι οι πιο παλιοί) είναι σε επίπεδο x264 medium για H.264 και καλύτερος από x265 σε οποιοδήποτε σενάριο, εκτός από αυτό του πολύ χαμηλού (<2mbit) bitrate.

Δεν αναφέρομαι σε archival transcoding αλλά για realtime. Για archival transcoding το 2-pass του x26x είναι καλύτερο.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, malakudi είπε

Κάνεις λάθος, ο NVENC (turing - ampere γενιές, όχι οι πιο παλιοί) είναι σε επίπεδο x264 medium για H.264 και καλύτερος από x265 σε οποιοδήποτε σενάριο, εκτός από αυτό του πολύ χαμηλού (<2mbit) bitrate.

Δεν αναφέρομαι σε archival transcoding αλλά για realtime. Για archival transcoding το 2-pass του x26x είναι καλύτερο.

απλά ότι έχω κάνει με τον nvenc είναι πολύ χειρότερο από το cpu. Αλλά ναι σε realitime όντως, δεν το σκέφτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτά τα τεστ κάνουν 1 transcode και συνήθως οι διαφορές δε φαίνονται. Αλλά ένα test του phoronix έχει δείξει μεγάλη διαφορά. Μόνο αν αγοράσω και το τεστάρω θα μπορώ να πω με σιγουριά, αλλά 7% πάνω σε απόδοση από DDR5 4400 είναι σημαντικό - και ίσως να ανεβαίνει με DDR5 5200-5400 (παραπάνω δε λέω γιατί δεν υπάρχει τίποτα).

Όταν πχ το PC θα κάνει 12 real time transcodes από 1080p 10mbit σε 576p 2mbit, 720p 4mbit, 1080p 6mbit, φτάνεις σε σημείο που είσαι memory bandwidth starved. Και μη μου πει κανείς να πάρω NVENC, χαίρω πολύ, αυτό πρότεινα όταν υπήρχαν κάρτες σαν την GTX1660 στα 240 ευρώ. Τώρα που η φθηνότερη 3060 θέλει 750 ευρώ, δε συμφέρει να προτείνεις NVENC.

 

992707878_ddr512600k.jpg.9ead094a94095a8a404eff96d792153c.jpg

 

Μου φαίνεται λίγο σαλάτα το τεστ του φορονιξ.

Σε ddr4 κάνει compile με flag 03 χωρίς να μας λέει πόσο σταθερό είναι το αποτέλεσμα. Στις ddr5 δεν βάζει flag. 

Πάντως ο gcc δεν τα πάει καλά στα περισσότερα με το 03 flag. 

Εγώ θα έβαζα το λινουξ της Ίντελ που είναι rock solid με flag 03 και είναι ότι πιο γρήγορο υπάρχει. Κοινή βάση λειτουργικού με διαφορετικές μνήμες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτά τα τεστ κάνουν 1 transcode και συνήθως οι διαφορές δε φαίνονται. Αλλά ένα test του phoronix έχει δείξει μεγάλη διαφορά. Μόνο αν αγοράσω και το τεστάρω θα μπορώ να πω με σιγουριά, αλλά 7% πάνω σε απόδοση από DDR5 4400 είναι σημαντικό - και ίσως να ανεβαίνει με DDR5 5200-5400 (παραπάνω δε λέω γιατί δεν υπάρχει τίποτα).

Όταν πχ το PC θα κάνει 12 real time transcodes από 1080p 10mbit σε 576p 2mbit, 720p 4mbit, 1080p 6mbit, φτάνεις σε σημείο που είσαι memory bandwidth starved. Και μη μου πει κανείς να πάρω NVENC, χαίρω πολύ, αυτό πρότεινα όταν υπήρχαν κάρτες σαν την GTX1660 στα 240 ευρώ. Τώρα που η φθηνότερη 3060 θέλει 750 ευρώ, δε συμφέρει να προτείνεις NVENC.

 

992707878_ddr512600k.jpg.9ead094a94095a8a404eff96d792153c.jpg

 

Είμαι περίεργος σε τέτοιο σενάριο αν τα extra cores του 5950x θα μπορούσαν να προσφέρουν κάτι ή αν θα είναι εντελώς RAM limited.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Αν ειχα 10900 προσωπικα δεν θα αλλαζα, θα περιμενα για meteor lake 14th gen.

Αφού είχες 10900k, (καλά δε θυμάμαι;) γιατί τώρα δεν έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, elpenor είπε

Είμαι περίεργος σε τέτοιο σενάριο αν τα extra cores του 5950x θα μπορούσαν να προσφέρουν κάτι ή αν θα είναι εντελώς RAM limited.

SVT-HEVC 1.5.0 Tuning: 10 - Input: Bosphorus 1080p

361 fps +-12 στο openbenchmarking.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, itanium είπε

Τραγικό, Είχες φωτό όταν συσκεύασες το προιόν, πρότειναν κάποιου είδους αποζημίωση? 

Με πληρωσαν ολο το ποσο ρε, τι είναι ελλαδα? 😂

Μαλιστα ειπαν οτι αν τυχόν βρεθει το πακετο θα μου επιστραφει κανονικα. Ακομα το ψαχνουν φαινεται... Εγινε το καλοκαιρι, καποιο θεμα ειχαν με τα logistics τους οπως μου είπανε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ioannis__ είπε

απλά ότι έχω κάνει με τον nvenc είναι πολύ χειρότερο από το cpu. Αλλά ναι σε realitime όντως, δεν το σκέφτηκα.

off topic

Spoiler

Και για archiving, μπορείς να πετύχεις πολύ καλή ποιότητα με NVENC, απλώς το 2-pass x26x πετυχαίνει λίγο καλύτερο αποτέλεσμα στο ίδιο bitrate ή χαμηλότερο bitrate στην ίδια ποιότητα. Αν δε σε νοιάζει και τόσο ο χώρος, μπορείς να πετύχεις αξιόλογο αποτέλεσμα σε πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα - ειδικά για HEVC. Δε ξέρω με ποιο πρόγραμμα έκανες NVENC, πχ εγώ κάνω με ffmpeg και θέλει αρκετές παραμέτρους για να είναι η ποιότητα κορυφαία. Επιγραμματικά, πρέπει να ενεργοποιήσεις look ahead, b-frames, b-pyramid (b_ref_mode το λέει), p6 ή p7 preset.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...