Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλά δεν θα μπώ στο τρυπάκι του memory leak. Αλλά σου ξαναλέω, στο mp του black ops (μιλάμε για πολύ μικρά maps με λίγους παίχτες) έφτασε να ζητάει page file σε 3-4 λεπτά game με 3090 κάρτα (παίζει ρόλο, αν είχα 10gb vram θα ζήταγε τα διπλάσια). 

Προφανώς με τα 16gb ram δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμα, ίσως λίγο πεσμένο performance (5-10%) και λίγοτερο smoothness (πχ. αν κάνω alt tab και πάω στον browser ενώ παίζω cod φορτώνουν τα πάντα από την αρχή). Απλά σε φρέσκο high end PC δεν στέκει να βάλεις 16 gb.

Άμα είναι να βάλεις ότι βρεις στα πανέρια επειδή είναι υποχρεωτικά 2χ16 και να πηγαίνουν χειρότερα (με εξαίρεση τη συνολική χωρητικότητα) από το <80€ 2χ8 ddr4 kit μου (αφού μιλάμε για 2χ16 ddr5 ουσιαστικά), να το βράσω το hi end pc που θα στήσεις.

Εννοείται πως αν έφτιαχνα τώρα σύστημα σε 32 θα πήγαινα, αλλά όχι με αυτούς τους όρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Καλά δεν θα μπώ στο τρυπάκι του memory leak. Αλλά σου ξαναλέω, στο mp του black ops (μιλάμε για πολύ μικρά maps με λίγους παίχτες) έφτασε να ζητάει page file σε 3-4 λεπτά game με 3090 κάρτα (παίζει ρόλο, αν είχα 10gb vram θα ζήταγε τα διπλάσια). 

Προφανώς με τα 16gb ram δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμα, ίσως λίγο πεσμένο performance (5-10%) και λίγοτερο smoothness (πχ. αν κάνω alt tab και πάω στον browser ενώ παίζω cod φορτώνουν τα πάντα από την αρχή). Απλά σε φρέσκο high end PC δεν στέκει να βάλεις 16 gb.

Το ότι έχεις δεδομένα στο page file δε σημαίνει πως ξέμεινες από μνήμη. Ο memory manager των Windows πηγαίνει στο swap file pages που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί, ακόμα κι αν έχεις αρκετή RAM.

Αν νομίζεις ότι κάποιο παιχνίδι ΑΠΑΙΤΕΙ > 16GB RAM, απενεργοποίησε το page file. Το παιχνίδι θα πρέπει να κρασάρει τότε (out of memory). Δε νομίζω πως πρόκειται να συμβεί αυτό.

edit: Κι επειδή θυμάμαι πως χωρίς καθόλου pagefile έχεις διάφορα θέματα στα Windows (σε Linux δε χρησιμοποιώ page file εδώ και χρόνια), μη το απενεργοποιήσεις τελείως αλλά ρύθμισέ το πολύ λίγο, πχ 512MB.

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το ότι έχεις δεδομένα στο page file δε σημαίνει πως ξέμεινες από μνήμη. Ο memory manager των Windows πηγαίνει στο swap file pages που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί, ακόμα κι αν έχεις αρκετή RAM.

Αν νομίζεις ότι κάποιο παιχνίδι ΑΠΑΙΤΕΙ > 16GB RAM, απενεργοποίησε το page file. Το παιχνίδι θα πρέπει να κρασάρει τότε (out of memory). Δε νομίζω πως πρόκειται να συμβεί αυτό.

Μόλις το δοκίμασα. Μου έβγαλε warning για το available memory, πάτησα ignore και....κράσαρε στο εισαγωγικό βιντεάκι :P 

Μan I'm telling you...

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Μόλις το δοκίμασα. Μου έβγαλε warning για το available memory, πάτησα ignore και....κράσαρε στο εισαγωγικό βιντεάκι :P 

Έκανα edit παραπάνω, αν θες δοκίμασε όχι με disabled αλλά με μικρό page file.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Μόλις το δοκίμασα. Μου έβγαλε warning για το available memory, πάτησα ignore και....κράσαρε στο εισαγωγικό βιντεάκι :P 

Μan I'm telling you...

Rise of the tomb raider αν θυμάμαι καλά, δεν έτρεχε με page file off ή να το μειώσω σε κάποια MB. Όπως και το Warzone είχε πάθει ένα μικρό εγκεφαλικό και ζητούσε page file στον ssd που το είχα περάσει. Του έδωσα ότι ζητούσε και ησύχασε.

Ρύθμιση στο αυτόματο να δίνει όσο θέλει το άφησα και στο οκ είπα και ένα " α στο δ**ολο " και μπήκα Warzone Rebirth 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν χωρίς page file ούτε ξέρω πόσα χρόνια και το μόνο που είχε θέμα ήταν το AoTS (ήθελε να υπάρχει 1γιγα).

Το ενεργοποίησα πάλι στη beta του bf2042 γιατί εκεί κράσαρε στην εισαγωγή, έστω κι αν χρησιμοποιούσε συνολικά ούτε 10-11 εκείνη τη στιγμή.

Έλεος με τον προβληματικό κώδικα ως παράδειγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έκανα edit παραπάνω, αν θες δοκίμασε όχι με disabled αλλά με μικρό page file.

Tώρα έπαιξε το video για 5-10 secs και έβγαλε out of memory error.  99.9% virtual memory load στο hwinfo :P 

Σκέψου ρε συ πως όταν παίζω βαράει 34 GB ram + page file

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Ήμουν χωρίς page file ούτε ξέρω πόσα χρόνια και το μόνο που είχε θέμα ήταν το AoTS (ήθελε να υπάρχει 1γιγα).

Το ενεργοποίησα πάλι στη beta του bf2042 γιατί εκεί κράσαρε στην εισαγωγή, έστω κι αν χρησιμοποιούσε συνολικά ούτε 10-11 εκείνη τη στιγμή.

Έλεος με τον προβληματικό κώδικα ως παράδειγμα.

To cod προβληματικό κώδικα? Απίστευτα optimized παιχνίδι και δουλεύει σε μπρίκια, ενώ  ταυτόχρονα αξιοποιεί high end μηχανήματα.

@malakudi Μετά από κάμποσες δοκιμές, θέλει 4gb minimum για να μπορέσω να μπώ στο παιχνίδι χωρίς να κρασάρω αλλά...nintentdo 64 textures :P 634749276_1.jpg.ba631e3d7104daa5843092cc7243b3a5.jpg

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

To cod προβληματικό κώδικα? Απίστευτα optimized παιχνίδι και δουλεύει σε μπρίκια, ενώ  ταυτόχρονα αξιοποιεί high end μηχανήματα.

Ναι, τί σχέση έχει αυτό που λέω εγώ με αυτό που λες εσύ?

Άμα θέλει να βλέπει swap file με το ζόρι, αλλιώς δεν λειτουργεί, πρόβλημα είναι.

Τα BF είναι γενικά πολύ πιο μεγάλα παιγνίδια, αλλά ακόμα και με τους τεράστιους χάρτες δεν έχουν τέτοιο θέμα.

Μήπως να cashάρει κι όλο το παιγνίδι στη ram έτσι για να λέμε? Άμα θες, εγκατέστησέ το στη μνήμη της gpu σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι, τί σχέση έχει αυτό που λέω εγώ με αυτό που λες εσύ?

Άμα θέλει να βλέπει swap file με το ζόρι, αλλιώς δεν λειτουργεί, πρόβλημα είναι.

Τα BF είναι γενικά πολύ πιο μεγάλα παιγνίδια, αλλά ακόμα και με τους τεράστιους χάρτες δεν έχουν τέτοιο θέμα.

Μήπως να cashάρει κι όλο το παιγνίδι στη ram έτσι για να λέμε? Άμα θες, εγκατέστησέ το στη μνήμη της gpu σου.

Mα δεν σου είπα ότι θέλει να βλέπει swap file με το ζόρι. Απλά χωρίς το swap file τιγκάρι η ram, 99.9% usage έγραψε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Mα δεν σου είπα ότι θέλει να βλέπει swap file με το ζόρι. Απλά χωρίς το swap file τιγκάρι η ram, 99.9% usage έγραψε. 

Στο ξεκίνημα ωρέ, στο φόρτωμα στο εισαγωγικό video που γράφεις?

Άμα φορτώνει ότι assets έχει συνολικά με το που τρέχει κι όχι ότι χρειάζεται μόνο, ότι του ζητάς, δεν το λες και υπόδειγμα.

Tα (mega)textures που έχει, vram δεν ζητάνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Herald είπε

Tώρα έπαιξε το video για 5-10 secs και έβγαλε out of memory error.  99.9% virtual memory load στο hwinfo :P 

Σκέψου ρε συ πως όταν παίζω βαράει 34 GB ram + page file

To cod προβληματικό κώδικα? Απίστευτα optimized παιχνίδι και δουλεύει σε μπρίκια, ενώ  ταυτόχρονα αξιοποιεί high end μηχανήματα.

@malakudi Μετά από κάμποσες δοκιμές, θέλει 4gb minimum για να μπορέσω να μπώ στο παιχνίδι χωρίς να κρασάρω αλλά...nintentdo 64 textures :P 634749276_1.jpg.ba631e3d7104daa5843092cc7243b3a5.jpg

 

Ευχαριστούμε για τη δοκιμή. Εντάξει, ένα παιχνίδι είναι, σίγουρα στο μέλλον θα αρχίσουν κι άλλα να ζητάνε > 16GB.

Για να επανέλθουμε πάντως στις DDR5, τα 2*8GB είναι άθλια από απόδοση, οπότε τα 32GB είναι μονόδρομος. Αλλά διπλή τιμή το 6000 από το 5200, δε το αξίζει με τίποτα. Νομίζω το καλύτερο που μπορεί να συμβεί αυτή τη στιγμή είναι να βγουν μερικά Hynix χαμηλότερης ταχύτητας (5200-5400) που λογικά θα κλοκάρουν κοντά στα 6000. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...