Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Σε τι ??

Performance jump. 

O 12600 συγκρινεται με 10700kf τιμολογιακα και εχει και διαφορα στις συνολικές επιδοσεις και igpu. 

Ο 5600x συγκρινεται με 3700x και ειναι πισω σε συνολικές επιδοσεις

2 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

+69% σε ΜΤ και +46% σε ST ο 12600Κ vs 11600Κ

+16% σε ΜΤ και +17% σε ST ο 5600Χ vs 3600X

Ο 5600x συγκρινεται με τον 3700x μιας και οι τιμές μετρανε, οχι το ονομα. Το ονομα είναι εντελώς αυθαιρετο, μπορει να τον ονομάσει και 5695bxf. Η τιμη ειναι που μετραει

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όπως θες το μετράς. Ή κρατάς σταθερή τιμή ή κρατάς σταθερό μοντέλο ανά γενιά. Με σταθερή τιμή είναι όντως πιο ουσιαστικό για τους περισσότερους αφού η μόνη αλληλεπίδραση του καταναλωτή με την intel/amd είναι τα λεφτά που δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν φταίει η amd, οι ταλιμπαν φταίνε 😎

Εγω γιαυτο αποχωρησα από το στρατόπεδο, μονο intel και ας κανουν και 5000 ευρώ. Amd ξανα μονο αμα κλεισει η intel και δεν παράγει καποιος αλλος cpu. Και τότε ακομα θα το σκεφτω πρωτα 

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός εδώ. Όχι ότι είχα Ryzen για να έχω γνώμη, αλλά δεν διαβάζω να είναι τόσο χάλια. Αν δεν βαριέσαι εξήγησε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ @3DJIN γιατί τα γελακια; Σοβαρά τώρα, είναι λίγο προσβλητικό και το κάνεις και σε άλλους. Εγώ απλά τα νούμερα του cinebenech παρέθεσα. Το αστείο που είναι; Πραγματικά ρωτάω για να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

+69% σε ΜΤ και +46% σε ST ο 12600Κ vs 11600Κ

+16% σε ΜΤ και +17% σε ST ο 5600Χ vs 3600X

Βασικα αυτο δεν λεει κατι ,βασικα λεει ,οτι οι 11xxx δεν εδωσαν τπτ στην ουσια απο τους 10xxx

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Βασικα αυτο δεν λεει κατι ,βασικα λεει ,οτι οι 11xxx δεν εδωσαν τπτ στην ουσια απο τους 10xxx

Ε κάπως πρέπει να συγκρίνουμε το gen-to-gen..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω ότι τα τσιπ και οι μητρικές πυροβολανε, η πλατφόρμα εδωσε και θα δωσει πολυ πονο ακομα.

Οι Ιδιες μνημες στο MSI mortar B550 πανω απο XMP 3600 γιοκ μανα μου, στο Z690 4000 με το ιδιο CL 16 των 3600...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις τιμές η σύγκριση είναι δύσκολη γιατί έχουν μπει στη μέση τα E cores οπότε η λογική που θα προτιμήσω εγώ είναι να συγκρίνω επεξεργαστές με παρόμοιο MT (πχ 12600Κ με 5800Χ, 12700K με 5900X και 12900K με 5950X) όπου οι Intel είναι λίγο πιο φτηνοί και λίγο πιο γρήγοροι.

Το πλεονέκτημα όμως των Intel σε MT επιδόσεις / τιμή το ισοφαρίζει η διαφορά στις τιμές των μητρικών.

Άρα για εμένα οι τιμές είναι παρόμοιες και με τους AL παίρνεις στα ίδια χρήματα 20%+ μεγαλύτερο ST. Με τους Zen 3 κερδίζεις λιγότερη κατανάλωση (όσο περισσότερα τα cores τόσο μεγαλύτερη η διαφορά).

Όσο αφορά τις DDR5 είναι ένα συν των AL που όμως δεν προσφέρουν τόσες επιδόσεις σε σχέση με το κόστος ώστε να έχει νόημα να μπουν στη σύγκριση VFM.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, morehp είπε

Οι Ιδιες μνημες στο MSI mortar B550 πανω απο XMP 3600 γιοκ μανα μου, στο Z690 4000 με το ιδιο CL 16 των 3600...

Οι Ballistix 3600 σίγουρα μπορούν να πάνε πάνω από XMP σε B550, εγώ τις Ballistix 3200 τις έχω στα 3800/15 σε daily.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός εδώ. Όχι ότι είχα Ryzen για να έχω γνώμη, αλλά δεν διαβάζω να είναι τόσο χάλια. Αν δεν βαριέσαι εξήγησε μου.

Ενα πραμα σαν τα αυτοκίνητα της Alfa Romeo, όλοι τα βρίσκουν όμορφα αλλά ελάχιστοι θελουν να τα εχουν στην κατοχη τους και να τα συντηρουν 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, morehp είπε

Ενα πραμα σαν τα αυτοκίνητα της Alfa Romeo, όλοι τα βρίσκουν όμορφα αλλά ελάχιστοι θελουν να τα εχουν στην κατοχη τους και να τα συντηρουν 😁

εντάξει όχι και έτσι. Οι zen3 είναι απροβλημάτιστοι, απλά στις τιμές μας τα χάλασε λίγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Ε κάπως πρέπει να συγκρίνουμε το gen-to-gen..

περιμενε το next gen της amd τοτε ρε ,η απαντηση της amd στου 10xxx ηταν οι 5χχχ η απαντηση της intel στους 5xxx ηταν οι 11xxx ,μετα η amd αραξε στο θρονο της  και η intel απαντησε στον εαυτο της με τους 12xxx. Παρολα αυτα νομιζω δυσκολα θα δωσει κατι καλυτερο η amd αν παει σε απλο refresh απο τους 12xxx

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChaosAD είπε

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός εδώ. Όχι ότι είχα Ryzen για να έχω γνώμη, αλλά δεν διαβάζω να είναι τόσο χάλια. Αν δεν βαριέσαι εξήγησε μου.

Δεν εχουν καποιο προβλημα, απλα πήγαν 50% πανω οι τιμες ανα κατηγορια, η εξαρταται πως το βλεπεις μειωθηκε ο αριθμος των πυρήνων/ επιδόσεις στην ιδια κατηγορια τιμής. Το ιδιο εκανε και η intel με τους rocket lake, γιαυτο και ολοι λεμε οτι ειναι μαπα. Ε δεν γινεται ομως μετα να λεμε τι φοβεροι ειναι οι zen 3.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...