Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλτε και 1usb για audio interface, 1 usb για το axon (guitar synth), 1 usb για το br-600, 1 usb για midi interface ... που να είχα και κανένα mixer-άκι ....

Επεξ/σία από stpi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Ποιο είναι wishful thinking ??? το ότι θα πρέπει να ρίξει το MSRP του 6600Χ στα επίπεδα του Core i5 12400-12500  γιατί μόνο με αυτούς θα μπορεί να συναγωνιστεί ??

 Ας δούμε πρώτα την σειρά 6χχχ και μετά βλέπουμε τι πρέπει να κάνει με την σειρά 7χχχ.

Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχει η μητρική των 65 ευρώ για επεξεργαστές 65W, ειλικρινά θέλω να δω που είναι το πρόβλημα που δεν πρέπει να βάλεις επεξεργαστή σαν τον 5600Χ σε μητρική όπως η παρακάτω που μπορεί να πάρει ακόμα και επεξεργαστές 105W όπως ο 5900Χ και ο 5950Χ.

https://www.skroutz.gr/s/25988250/Biostar-B550MH-Ver-6-0-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

Και δεν έχει σχέση με το να πάρεις AMD η όχι , και σε Intel είπα πριν ότι σε ίδια μητρική των 65 ευρώ μπορείς να βάλεις και Core i7 των 65W εύκολα.

1. Εδώ θα είμαστε, scripta manent, ο 6600X θα έχει MSRP 299$.

2. Biostar μητρική δε παίρνω που να μου τη δίνουν τσάμπα. Η φθηνότερη B550 που είναι στοιχειωδώς αξιοπρεπής και full ATX (ποτέ δε θα έπαιρνα micro-atx) είναι αυτή που είπα, η MSI B550-A Pro στα 110. Οι φθηνότερες από αυτήν ATX B550 είναι όλες για πέταμα. Δε παίρνεις μητρικές μιας χρήσης. Αν αύριο-μεθαύριο θελήσεις να αναβαθμίσεις σε 5800X, να βάλεις ένα ωραίο 3800 CL15 kit, θα τα κάνεις στην Biostar; Καλή τύχη.

edit: Micro-ATX => βάζεις μία GPU και τέλος. Δεν έχεις δυνατότητα για τίποτα άλλο. Μακριά, μόνο για micro cases που θα δουλευτούν με iGPU ή καμία αρχαία single slot GPU κάνουν.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

 Αν αύριο-μεθαύριο θελήσεις να αναβαθμίσεις σε 5800X, να βάλεις ένα ωραίο 3800 CL15 kit, θα τα κάνεις στην Biostar;

Σε 6900x είπε οτι θα αναβαθμίσει στην biostar, στον 5800x εσύ κόλλησες? Έλεος 😛 

Θα πάρεις ένα dongle για τα usbs, ένα για τα fans, και αμα δεν φτάνουν και τα vrms θα πάρεις και ένα dongle για τα vrms. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι micro atx έχουν σχεδόν καταργηθεί επειδή δεν είχαν/έχουν και κανένα ιδιαίτερο νόημα, δε γλυτώνεις τόσο χώρο όσο σε μια ITX δηλαδή. Εξού και συνήθως βλέπεις σε κάθε νέα γενιά να κυκλοφορούν δύο μοντέλα όλα κι όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Οι micro atx έχουν σχεδόν καταργηθεί επειδή δεν είχαν/έχουν και κανένα ιδιαίτερο νόημα, δε γλυτώνεις τόσο χώρο όσο σε μια ITX δηλαδή. Εξού και συνήθως βλέπεις σε κάθε νέα γενιά να κυκλοφορούν δύο μοντέλα όλα κι όλα.

 

Οι πλειοψηφία των Β550 και Β560 μέχρι τα 100-110 ευρώ είναι microATX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, adtakhs είπε

 

Δεν έχει πρόβλημα η AMD να χτυπήσει την Intel σε πυρήνες .... και MT .

Με τα 5nm να έρχονται, τα 3d να είναι προ των πυλών και με λίγο προσοχή για να αυξηθούν τα ρολόγια,  μπορεί να φέρει όσους πυρήνες θέλει στο mindrange.

Από την άλλη το 20% STP που λες το θεωρώ μικρή αύξηση αν γίνει.  Ο πυρήνας ΖΕΝ4 δεν είναι ένα απλό ρετουσάρισμα του ΖΕΝ2 , είναι ολοκληρωτικά ανασχεδιασμένος και από όσο λέγεται και για AVX 512  που σημαίνει πως η FPU θα ανέβει πολύ ειδικά αν είναι υβριδική.

 

Σκέτο Ραφάλ ο Ραφαέλ. αλλά τον βλέπω στα 1000€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

15 λεπτά πριν, malakudi είπε

1. Εδώ θα είμαστε, scripta manent, ο 6600X θα έχει MSRP 299$.

2. Biostar μητρική δε παίρνω που να μου τη δίνουν τσάμπα. Η φθηνότερη B550 που είναι στοιχειωδώς αξιοπρεπής και full ATX (ποτέ δε θα έπαιρνα micro-atx) είναι αυτή που είπα, η MSI B550-A Pro στα 110. Οι φθηνότερες από αυτήν ATX B550 είναι όλες για πέταμα. Δε παίρνεις μητρικές μιας χρήσης. Αν αύριο-μεθαύριο θελήσεις να αναβαθμίσεις σε 5800X, να βάλεις ένα ωραίο 3800 CL15 kit, θα τα κάνεις στην Biostar; Καλή τύχη.

edit: Micro-ATX => βάζεις μία GPU και τέλος. Δεν έχεις δυνατότητα για τίποτα άλλο. Μακριά, μόνο για micro cases που θα δουλευτούν με iGPU ή καμία αρχαία single slot GPU κάνουν.

 

  1. Μόνο αν μπορεί να ανταγωνιστεί τον 12600Κ στα ισα και σε ST και σε MT και σε Gaming.
  2. Για Gaming και απλή χρήση του υπολογιστή μια χαρά είναι οι μητρικές των 50-80 ευρώ.  Δεν χρειάζεται να βάλω μνήμες στα 3800, με 3200 CL14 είναι υπέρ αρκετά.

Προσωπικά έχω να χρησιμοποιήσω full ATX πάνω από 10 χρόνια, μόνο Micro και iTX αγοράζω

Για gaming εκτός από μια dGPU δεν θέλεις τίποτα άλλο πάνω στην μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

 

 

  1. Μόνο αν μπορεί να ανταγωνιστεί τον 12600Κ στα ισα και σε ST και σε MT και σε Gaming.
  2. Για Gaming και απλή χρήση του υπολογιστή μια χαρά είναι οι μητρικές των 50-80 ευρώ.  Δεν χρειάζεται να βάλω μνήμες στα 3800, με 3200 CL14 είναι υπέρ αρκετά.

Προσωπικά έχω να χρησιμοποιήσω full ATX πάνω από 10 χρόνια, μόνο Micro και iTX αγοράζω

Για gaming εκτός από μια dGPU δεν θέλεις τίποτα άλλο πάνω στην μητρική.

Επαναλαμβάνεις το ίδιο, για "gaming". Δε φτιάχνουμε κονσόλα, το PC κάνει τα πάντα. Αύριο μπορεί να θες μια capture card, με micro-atx και 2,5 slot GPU θα αναγκαστείς να πάρεις εξωτερική USB. Το ίδιο για κάρτα ήχου, το ίδιο για μία 10gbit lan κτλ κτλ. 

Έχουμε τελείως διαφορετική οπτική γωνία, εγώ παίρνω πάντα ATX, στους AMD έχω αλλάξει από Prime X370-Pro σε Prime X470-Pro και MSI X570 Unify.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Επαναλαμβάνεις το ίδιο, για "gaming". Δε φτιάχνουμε κονσόλα, το PC κάνει τα πάντα. Αύριο μπορεί να θες μια capture card, με micro-atx και 2,5 slot GPU θα αναγκαστείς να πάρεις εξωτερική USB. Το ίδιο για κάρτα ήχου, το ίδιο για μία 10gbit lan κτλ κτλ. 

Έχουμε τελείως διαφορετική οπτική γωνία, εγώ παίρνω πάντα ATX, στους AMD έχω αλλάξει από Prime X370-Pro σε Prime X470-Pro και MSI X570 Unify.

Η πλειοψηφία που παίρνει PC βάζει μόνο μια κάρτα γραφικών για να παίζει παιχνίδια,  ούτε sound card βάζουν έχτρα, ούτε 10gbit Ethernet ούτε τίποτα άλλο. Πλέον έχουν δυο κάρτες ήχου μια από την μητρική και μια από την GPU και θέλεις να βάλουν και έχτρα ?? Όσο για το 10gbit Ethernet, εδώ τα 1000mbps κάθονται και θα πάνε σε 10gbit ??

Μην παίρνετε μόνο τις προσωπικές σας προτιμήσεις/ανάγκες  και να τις κάνετε για όλους.   Άλλο να λέτε “εγώ προσωπικά δεν θέλω microATX γιατί δεν μου κάνει  και άλλο να λέτε οι microATX των 65 ευρώ είναι για πέταμα”.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Η πλειοψηφία που παίρνει PC βάζει μόνο μια κάρτα γραφικών για να παίζει παιχνίδια,  ούτε sound card βάζουν έχτρα, ούτε 10gbit Ethernet ούτε τίποτα άλλο. Πλέον έχουν δυο κάρτες ήχου μια από την μητρική και μια από την GPU και θέλεις να βάλουν και έχτρα ?? Όσο για το 10gbit Ethernet, εδώ τα 1000mbps κάθονται και θα πάνε σε 10gbit ??

Μην παίρνετε μόνο τις προσωπικές σας προτιμήσεις/ανάγκες  και να τις κάνετε για όλους.   Άλλο να λέτε “εγώ προσωπικά δεν θέλω microATX γιατί δεν μου κάνει  και άλλο να λέτε οι microATX των 65 ευρώ είναι για πέταμα”.

Αντίστοιχα ίσως είναι καλή ιδέα να μην φέρνεις τις προσωπικές σου προτιμήσεις στο νήμα για άσχετο hardware, για AL συζητάμε και για τις επιδόσεις τους. Δεν είδα από κανένα άλλο να είχε αναφέρει μέχρι στιγμής πόσα USB έχει η μητρική μέχρι που άρχισες τις άτοπες συγκρίσεις...

το πατρονάρισμα έχει και όρια ξέρεις

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, morehp είπε

Αντίστοιχα ίσως είναι καλή ιδέα να μην φέρνεις τις προσωπικές σου προτιμήσεις στο νήμα για άσχετο hardware, για AL συζητάμε και για τις επιδόσεις τους. Δεν είδα από κανένα άλλο να είχε αναφέρει μέχρι στιγμής πόσα USB έχει η μητρική μέχρι που άρχισες τις άτοπες συγκρίσεις...

 

Το θέμα είναι γενικό για τους AL και κάνουμε και συγκρίσεις με άλλους επεξεργαστές και πλατφόρμες. Για τα USB δεν άρχισα εγώ την συζήτηση αν προσέξεις καλά. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Το θέμα είναι γενικό για τους AL και κάνουμε και συγκρίσεις με άλλους επεξεργαστές και πλατφόρμες. Για τα USB δεν άρχισα εγώ την συζήτηση αν προσέξεις καλά. 😉

Σοβαρά τώρα; Μέχρι και τιμοκατάλογο μας έβαλες για τους 6000Χ...και επαναλαμβάνω το πατρονάρισμα να το κοιτάξεις λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

 

Για gaming δεν χρειάζεσαι cooler στον 5600Χ, απλά βαλε το PPT στα 65W

 

 

Σημερινές τιμές από Skroutz , ετοιμοπαράδοτα

 

Core i5 12600KF από 298 ευρώ

Ζ690 μητρική από 210 ευρώ

Cooler από 35 ευρώ

Σύνολο = 543 ευρω

 

Ryzen 5600X από 285 ευρώ

Β550 μητρική από 65 ευρώ

Σύνολο  = 350 ευρώ

Σχεδόν 200 ευρώ διαφορά, αν το θέλεις μόνο για gaming είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά.

Πάνω κάτω τα "ίδια" είναι, μη τους το χαλάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σε thread για top end CPU και διαβάζω για μητρικές των 50 ευρώ και για χαρακτηριστικά που ο ένας χρειάζεται οπωσδήποτε και σε άλλον είναι αδιάφορα, το οποίο ειναι και το λογικό. Ο κολλητός έφτιαξε pc για gaming με onboard καρτα ήχου, entry lvl mobo και ένα, ναι 1, στικ ddr4 8gb 2400 νομίζω και είναι χαρούμενος. Θα του δώσω τον 8700K με hero και 16gb bdies. Πιστεύεται ότι θα καταλάβει καμμιά διαφορά? Η τον νοιάζει αν τα bdies θα τρέχουν στοκ η 4000c14? Η μήπως εγώ χρειαζομουν Apex για να παίξω wow? Μάζεψα 10 φράγκα και την πήρα γιατί είναι hobby. Αν δεν είχα θα αγόραζα κάτι πιο φτηνό. 

On another note, για να είμαστε κ λίγο on topic, το CPU πάει δυνατά. P52/E41με 1.225v, σίγουρα πάει κ πιο κάτω αλλά δεν μπορώ ακόμα να βγάλω άκρη με το VF. Κάτι μάλλον κάνω λάθος και ενώ βάζω αρνητικό offset, δεν πέφτει κάτω από 1.225 με τίποτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

 

Οι πλειοψηφία των Β550 και Β560 μέχρι τα 100-110 ευρώ είναι microATX

Ναι ότι πλατφόρμα κυκλοφορεί από εδώ και μετά. ( κ ο boardzy αναφέρεται στο βίντεο του περί matx, ότι αρχίζει να παραμερίζεται )

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...