Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα σοβαρά κάθεστε και συζητάτε για vfm gaming pc την στιγμή που μια entry level gfx έχει σχεδόν 1000ρικο? Αυτός λοιπόν που θέλει vfm θα δει τιμή από gfx και απλά δεν θα κάνει. Αυτός που έχει να δώσει 900 για μια 3060ti δεν τον νοιάζει η διαφορά των 50 η 100 ευρώ. Αυτός που θέλει pc για δουλειά θα πάρει το καλύτερο CPU που μπορεί σε συνδιασμό με μια τίμια mobo. Απλά έγραψα μια σκέψη μου!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή αν έλεγε κάποιος σήμερα  ότι έχει να διαθέσει 350-400 ευρώ για επεξεργαστή και μητρική για gaming τι θα του πρότεινες ??

10400f φυσικα η υπομονη για 12600k b660

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikpoth είπε

Παίδες σε άσους υπάρχει θέμα με τα aio? Βλέπω ότι έχουν όλες διπλές τρύπες για backplate cpu. Θα παίξει με backplate 1200?

Θα παιξει, αλλα ειναι ρισκο το ποσο καλα θα δουλευει. Δεν παιζει νανσου στειλουν bracket? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από χθες το βράδυ έχω που ψάχνω την απόδειξη και δεν την βρίσκω! Στέλνει η msi , πήρε κανονικά το s.n αλλά θέλει κ απόδειξη . Ξενέρωσα. Θα πάρω τηλέφωνο στο you …αλλά είναι ότι να ναι το κατάστημα..

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Από χθες το βράδυ έχω που ψάχνω την απόδειξη και δεν την βρίσκω! Στέλνει η msi , πήρε κανονικά το s.n αλλά θέλει κ απόδειξη . Ξενέρωσα. Θα πάρω τηλέφωνο στο you …αλλά είναι ότι να ναι το κατάστημα..

Είναι κομπλε το you. Η καλύτερη εξυπηρέτηση που είχα για ελληνικό κατάστημα τη περασμένη χρονιά. Πάνω από 10+ παραγγελίες είχα μόνο φέτος.

Η απόδειξη σου είναι στο μειλ σου, επίσης μπορείς να τη κατεβάσεις από το προφίλ των παραγγελιών. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σχέση με το τι θα αγόραζε κάποιος σήμερα εγώ προσωπικά πήρα πριν από λίγες μέρες ένα 5800x και μια Asus b550i για ένα ακόμα SFF που φτιάχνω.

Τα βρήκα σε BF προσφορές και μου κόστισαν σύνολο 450 ευρώ χωρίς ΦΠΑ. Μαζί πήρα και 16gb Ballistix 3600 με 65 ευρώ. Υπόψιν εγώ δεν παίζω games.

Θα ήθελα ένα 12700 αλλά με τις ddr5 και τις τιμές των Z690 itx πήγαινε άλλου το budget.

Πήρα και μια U12A και θα ρίξω τα limits ώστε να γίνει εντελώς αθόρυβο.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω αυτό θα έκανα αν ήταν στα 300€< ο 5800Χ και μαξ 400€ ο 5900Χ. Τη μέρα που έκανα παραγγελία τον 12700Κ ήταν μόλις 60-50€ ακριβότερος του 5800Χ και από καταστήματα UFO ότι ναναι. Θυμάμαι τη προσφορά της B550i που είχες αναρτήσει @elpenor κ και έψαχνα φθηνό 5900Χ κάτω από 500+ ώστε να συμφέρει. Οπότε λέω fuck it και πριν λίγες μέρες έπεσε παραγγελία και της μητρικής (215€).

 

Τώρα ραμ με επηρέασαν τα παιδιά πίσω και ίσως γυρίσω πίσω τις 4Χ8αρες αν βρω 32αρες σε 2Χ 16 στικς. 

 

Κουτί δυστυχώς το γύρισα πίσω όπως ήταν γιατί δεν χωρούσε μπροστά η Arctic Liquid Freezer 280 στο Cm TD500 Mesh.. Ήθελε τρυπάνι και τρυπουλες ώστε να μπει σωστά μπροστά.. ( χωράει μόνο στις χαμηλές θέσεις κ.εκει δεν προτείνεται καθώς θα μαζεύετε αέρας στην αντλία ) και δεν έχω γνώσεις "modding" ας είναι εύκολη υπόθεση.

* Να σημειωθεί ότι αναφέρω τιμές με ΦΠΑ, δεν είμαι επαγγελματίας για τιμολογιαρες κλπ.ευκολιες

** cpu 12700K

mobo Msi pro z690 - A DDR4 

Όμως: Τώρα θα δούμε αν βρω την MSI z690i Unify σε καλή τιμή του χρόνου ίσως δώσω μητρική, ραμ και πάω πίσω στο NR200 που το πρόδωσα να περιμένει εσαεί στο ράφι.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ChaosAD είπε

Με 3 rad ένα τυπικό loop δλδ 😁 Για τα 5.2 πόσο vcore θες? Εγώ με 5.2/4.1 με 1.22v σε cine23 με ένα 360 rad και χωρίς 1700 bracket για την raystorm, είμαι στους 80.

 

Aργησα να απαντήσω γιατί παράλληλα εργάζομαι, δεν ξερω να σου πω την αλήθεια πως τρέχει στοκ, με το που άναψε bios update xmp load, 53x p cores 42 e cores τάση ξεκίνησα με 1,36 και είχε μια μικρή αστάθεια οπότε έδωσα 1,38, 3d mark όπως και gaming είναι απόλυτα σταθερό και μου κάνει, τραγικά εύκολο το oc και φυσικά δουλεύει κρύος σε σχέση με τον skylake-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή αν έλεγε κάποιος σήμερα  ότι έχει να διαθέσει 350-400 ευρώ για επεξεργαστή και μητρική για gaming τι θα του πρότεινες ??

Να περιμένει να βγουν οι Β660 και να μη πετάξει λεφτά σε ξεπερασμένη πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Όμως: Τώρα θα δούμε αν βρω την MSI z690i Unify σε καλή τιμή του χρόνου ίσως δώσω μητρική, ραμ και πάω πίσω στο NR200 που το πρόδωσα να περιμένει εσαεί στο ράφι.

Όσο καλή και αν είναι η τιμή του χρόνου δεν πιστεύω ότι το σύνολο Unify + DDR5 θα είναι κάτω από 700 ευρώ. Ακόμα και η Z590i Unify έχει 350 σήμερα. Όσο για τον 12700 + Msi pro DDR4 νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο σήμερα, αυτό το συνδυασμό προτείνω σε όσους με ρωτάνε.

47 λεπτά πριν, malakudi είπε

Να περιμένει να βγουν οι Β660 και να μη πετάξει λεφτά σε ξεπερασμένη πλατφόρμα.

Αν έχω καταλάβει καλά τους περισσότερους gamers δεν τους ενδιαφέρει κάτι παραπάνω από τα fps του παιχνιδιού τους, ελάχιστοι κάνουν stream, άντε να έχουν ένα discord ανοιχτό από κάτω. Άρα δεν ξέρω πραγματικά πόση διαφορά θα κάνει για αυτούς το πόσο ξεπερασμένη θα είναι η πλατφόρμα αφού οι GPU που χρειάζονται τα νέα CPU για να δείξουν την αξία τους είναι απλησίαστες.

Δεν ξέρω αν βλέπω τα σωστά benchmarks αλλά παρατηρώ ότι 10400/11400 (χωρίς limits) και 5600X/12600 δεν έχουν μεγάλες διαφορές σε fps με GPU < 1000 ευρώ.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, AlexandrosKle είπε

Εγώ δεν πρότεινα αυτό, εγώ προτείνω στα 350-400€ τον 11400f (170€), καλούτσικη mobo b560 (120-130€) και ραμ crucial 3600mhz cl16 (80€, πάνε άνετα επιτόπου cl14 και δουλεύουν σε gear 1). Με unlocked power limits κιόλας και με αυτές τις ραμ, στα 370-380€ έχεις ολοκληρωμένο συστηματάκι, όχι μόνο cpu και mobo, και μπορείς και εδώ να αναβαθμίσεις σε κάποιον καλύτερο ίντελ. Σε gaming, και όχι μόνο, δίνει πόνο.

Και γιατί όχι 

Ryzen 5600G (240€)

Msi B450M-Pro VDH (60-65€)

Crucial 3600 (80€) ? 

Καλύτερη αναβαθμισιμοτητα  δυνατότερος επεξεργαστής κατά 25+% , ξεκλειδωτος  και με πολύ καλύτερη ενσωμάτωμενη κάρτα γραφικών, κορυφαία ενεργειακή συμπεριφορά ? 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Να περιμένει να βγουν οι Β660 και να μη πετάξει λεφτά σε ξεπερασμένη πλατφόρμα.

Είναι μια εναλλακτική και αυτή, αν όμως μπορεί να περιμένει 1-2 μήνες.  

Εγώ πάντως συνεχίζω να λέω πως σήμερα στα 200-250 ευρώ θα πρότεινα 10400F + Β460, στα 350-400 θα πρότεινα τον 5600Χ + Β550 και από τα 500 με 600 ευρώ τον 12600ΚF + Ζ690.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.caseking.de/en/g.skill-trident-z5-rgb-ddr5-6000-cl36-32-gb-dual-kit-schwarz-megs-250.html

 

1000αρικό το κιτάκι μου :P 

Μόλις παραλάβω - αν παραλάβω, σας το αφήνω στα 700

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ πάντως συνεχίζω να λέω πως στα 350-400 θα πρότεινα τον 5600Χ + Β550

To καταλάβαμε, συνεχίζεις να προτείνεις πανάκριβους επεξεργαστές χωρίς λόγο ύπαρξης μέχρι να πετσοκοπούν οι τιμές τους σχεδόν στα μισά. Πάμε στο δίπλα θέμα αν θες να μας πείσεις για την εξυπνάδα του να δώσεις 280€ για 5600x το 2022.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

 

To καταλάβαμε, συνεχίζεις να προτείνεις πανάκριβους επεξεργαστές χωρίς λόγο ύπαρξης μέχρι να πετσοκοπούν οι τιμές τους σχεδόν στα μισά. Πάμε στο δίπλα θέμα αν θες να μας πείσεις για την εξυπνάδα του να δώσεις 280€ για 5600x το 2022.

Όλοι οι επεξεργαστές κάποτε χάνουν την αξία τους, μπορείς να προτείνεις να περιμένει να βγουν οι Β660 και οι Ryzen 6xxx, και αυτό παίζει το έχω πει άλλωστε ότι εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα σήμερα. Αν ο άλλος όμως  θέλει να δώσει 350-400 ευρώ σήμερα για μητρική και επεξεργαστή το setup 5600Χ + Β550 του δίνει τον καλύτερο συνδυασμό σε αυτό το budget. Αυτό προτείνω σε αυτά τα λεφτά, αν έχεις καλύτερο συνδυασμό εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...