Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Αλλά δεν μαρεσει πώς είναι το warzone-mp "comp" gaming στη κονσολα imo, ας πούμε fov δεν υπάρχει κ είναι MUST στο παιχνίδι αυτό.

 

 

Καλά για warzone παίρνεις 10900k με μνήμες ένα κλίκ πριν το ξεψύχησμα και τερματίζεις το fps counter. Και ο alderlake δεν δίνει αρκετά παραπάνω, σε τέτοια games που ουσιαστικά η cache είναι "άχρηστη" θες latency, και ο 10900k τους βάζει κάτω τους alderlake σε αυτό το κομμάτι. Δεν έγραφε ποτέ κάτω από 200 fps με 10900k

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Herald είπε

Eγώ έχω ξενερώσει την πέτσα μου, έχω 1-2 βδομάδες τώρα CPU + mobo να με κοιτάνε λαίμαργα...λυπάμαι την 3090 μόνο και κάνω υπομονή γιατί τρώει μπουκαλάκι όμορφο και αυτή, αλλιώς θα τα έβαζα αγγελία και θα περιμένα για raptorlake. Άλλη μια φόρα, ο babis είχε δίκιο. Καλύτερα να τσίμπαγα 10900k :P 

Δεν έχεις υπομονή θες να κάνεις και τον beta tester, δεν πάνε μαζί αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το παρακάτω λέει πολλά για την κατάσταση της αγοράς, όσο καλό deal και να είναι οι ADL για νέο σύστημα (αν εξαιρέσουμε τις ddr5), όταν αυτός που έχει 1700 τον σπρώχνει σε αυτόν που έχει 1400 και αγοράζει 3700/3600 μετάχειρο με κάνα 100αρικο διαφορά και με την σειρά του αυτός που έχει 3600/3700 βάζει 100-150 και πάει σε zen 3, δεν θα πουλήσουν τρελά οι ADL που είναι νέο σύστημα, δεν θα πουλήσουν ούτε οι rocket/comet (ακόμα και με φθηνά mobo πλέον) γιατί δεν είναι upgrade path για όσους έχουν 6700/7700/8700 και μικρότερα μοντέλα, ούτε καν τον 8700Κ δεν μπορείς να σπρώξεις σε κάποιον που έχει z170 η z270 να κάνει upgrade από 6700Κ/7700Κ με κάνα κατοστάρικο, να πας εσύ σε 10850Κ, όλοι στο chain θέλουν νέο mobo.

Πετυχημένη στρατηγική της θείας το μακροχρόνιο support στο am4, που λογικά θα επαναληφθεί και στο am5.

Anyway στην τελική κάπως πρέπει να βγάλεις και την 1660ti που έπρεπε να την πάρεις 200-250€, οπότε από παντού θα κόψεις, μπορεί να φαίνεται περίεργο για τους make it rain, αλλά δεν θα μπει στην διαδικασία κάποιος να πάρει 700€ combo για να βάλει την overpriced 1660ti, θα μαζέψει ότι μπορεί από cpu/mobo/ram και θα βάλει με μισή καρδιά την overpriced 1660ti, όταν με το καλό ξαναδεί δυνατή κάρτα στο 400αρι θα είναι παρελθόν οι ADL ή έστω πολύ πιο φθηνοί.

Oι ADL αυτή την στιγμή απευθύνονται πρακτικά στους make it rain, που έχουν 3080/3090 και αλλάζουν κάθε χρόνο cpu/mobo, αλλά ακόμα και αυτοί έχουν ξενερώσει με τις ddr5 και δεν ψήνονται ιδιαίτερα να παίξουν με mobo των 200-250€ που μοιάζουν με mobo του 100άρικου και να μείνουν με ddr4, οι περισσότεροι αγοράζουν 12700Κ με φθηνά mobo και τις παλιότερες ddr4, που είναι και η σωστότερη λύση αυτή την στιγμή, για να αναβαθμίσεις από 5800x/10900K και του χρόνου πούλημα όπως είναι και πας σε κάτι άλλο.

Spoiler

nH7vPPC.png.8c7344d828f4838c5f262a65d2eded6e.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Σε αλλα νεα θεματακια και παιδικες ασθενειες με Gskill 6000c36 και unstable profiles διαβαζω και που στην apex κιολας φαντασου σε καμια αλλη .. 

 

Είπαν ότι δεν υπήρχαν καθολου Samsung chips όταν βγάλανε τη Apex οπότε δεν τα υποστήριζε καθόλου. Προχτες βγάλανε το 0806 και όσοι έχουν Gskill από εκεί που τρωγαν μπλε οθόνες και δεν μπαιναν καν στα windows, τώρα όχι απλά είναι stable αλλά clockαρουν κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Καλά για warzone παίρνεις 10900k με μνήμες ένα κλίκ πριν το ξεψύχησμα και τερματίζεις το fps counter. Και ο alderlake δεν δίνει αρκετά παραπάνω, σε τέτοια games που ουσιαστικά η cache είναι "άχρηστη" θες latency, και ο 10900k τους βάζει κάτω τους alderlake σε αυτό το κομμάτι. Δεν έγραφε ποτέ κάτω από 200 fps με 10900k

Δε τους δίνουν σε καλή τιμή ρε συ για να αντισταθμίσει το + pcie gen3, gen 3 m2.... (έχω 1αν gen 4 nvme κρίμα είναι κ σύντομα θα διώξω - χαρίσω σε φίλο κ τους άλλους 2 μικρούς ssd για 2ο nvme gen 3 ή 4 ανάλογα την προσφορά)

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Είπαν ότι δεν υπήρχαν καθολου Samsung chips όταν βγάλανε τη Apex οπότε δεν τα υποστήριζε καθόλου. Προχτες βγάλανε το 0806 και όσοι έχουν Gskill από εκεί που τρωγαν μπλε οθόνες και δεν μπαιναν καν στα windows, τώρα όχι απλά είναι stable αλλά clockαρουν κιόλας.

Οχι εγω ακουσα οτι ανεξαρτητως bios , μπαινουν κανονικα windows χωρις θεματα με το προφιλ, απλα δεν ειναι TM5 stable ή με καποιο σοβαρο memory testing με 36αρι latency.. Με 40αρια δουλεψε μια χαρα.. (παντα samsung οχι hynix που ηταν εξ αρχης στην QVL list)

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Razor333 είπε

 

Πετυχημένη στρατηγική της θείας το μακροχρόνιο support στο am4, που λογικά θα επαναληφθεί και στο am5.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

nH7vPPC.png.8c7344d828f4838c5f262a65d2eded6e.png

 

To είχα πεί και εγώ αυτό εδώ και καιρό. Σε παγιδεύει με την αναβαθμισημότητα και σου χρεώνει το CPU όσο η Intel χρεώνει CPU + mobo. Και λέει ο καημένος ο χρήστης, δεν βαριέσαι, ας χτίσω την βίλα της Λίζας, από το να ταλαιπωρούμε με το ξύλωμα μητρικής. Kίνηση ματ το λιζάκι. Αντε και ο καινούργιος 6600x να κάνει 450€, πάλι θα τον προτιμήσει ο καημένος με το AM4, αφου στα ίδια χρήματα θα του έρθει με το να πάρει 12600k + mobo

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

To είχα πεί και εγώ αυτό εδώ και καιρό. Σε παγιδεύει με την αναβαθμισημότητα και σου χρεώνει το CPU όσο η Intel χρεώνει CPU + mobo. Και λέει ο καημένος ο χρήστης, δεν βαριέσαι, ας χτίσω την βίλα της Λίζας, από το να ταλαιπωρούμε με το ξύλωμα μητρικής. Kίνηση ματ το λιζάκι. Αντε και ο καινούργιος 6600x να κάνει 450€, πάλι θα τον προτιμήσει ο καημένος με το AM4, αφου στα ίδια χρήματα θα του έρθει με το να πάρει 12600k + mobo

1ον είσαι μονόπλευρα υπερβολικός. Πάρε τον εαυτό μου για παράδειγμα: Είμαι "θύμα" της παγίδας της Λίζας. Έχω asus x470 prime και ξεκίνησα με 2700x, τον πούλησα, πήγα σε 3900xt και τέλος αφού τον πούλησα και αυτόν σε 5800x που είμαι τώρα. Ξέρεις πόσα χρήματα έβαλα από την τσέπη μου συνολικά για cpu ώστε να χτίσει τη διαβόητη βίλα το Λιζάκι; 400€. ΣΥΝΟΛΟ. Φοβερή παγίδα, είναι σαν να καταγγέλλω τη Μόνικα Μπελούτσι για βιασμό.

2ον Για την περίπτωση σου: Αν δεν θες να πουλήσεις (κατανοητό) την apex, πάρε μια σχετικά φθηνή ddr4 μητρική να κάνεις τη δουλειά σου (μνήμες έχεις), και όταν βρεις ddr5 μνήμες πούλα την.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

To είχα πεί και εγώ αυτό εδώ και καιρό. Σε παγιδεύει με την αναβαθμισημότητα και σου χρεώνει το CPU όσο η Intel χρεώνει CPU + mobo. Και λέει ο καημένος ο χρήστης, δεν βαριέσαι, ας χτίσω την βίλα της Λίζας, από το να ταλαιπωρούμε με το ξύλωμα μητρικής. Kίνηση ματ το λιζάκι. Αντε και ο καινούργιος 6600x να κάνει 450€, πάλι θα τον προτιμήσει ο καημένος με το AM4, αφου στα ίδια χρήματα θα του έρθει με το να πάρει 12600k + mobo

Η σταθερή πλατφόρμα προσφέρει ασφάλεια φίλε.

Μπορείς να έχεις αγοράσει σύστημα το 2016 ... να σου καεί η μητρική και θα βρεις να την αλλάξεις με σύγχρονο mobo με νέες εγγυήσεις .

Μπορείς εκεί που έχεις αγοράσει μητρική και επεξεργαστή όσο κόστιζε μόνο το CPU της intel πλατφόρμας, να αναβαθμίσεις στην νέα γενιά ...

Μπορείς να παίξεις με οικονομικά components και στο μέλλον να αναβαθμίσεις αν δεν έχεις άμεσα χρήματα, χωρίς όμως να χάσεις από το VFM της κάθε γενιάς λόγω ετεροχρονισμένης αγοράς.

Μην λέμε ότι να είναι. Την αγορά την παρακολουθούμε όλοι μας . Και εμένα μου την έσπασε η αύξηση τιμών στους ΖΕΝ 3, αλλά σε μεγάλο ποσοστό έπαιξε ρόλο και η γενικότερη κατάσταση στην αύξηση τιμών στα ηλεκτρονικά. Την βλέπουμε παντού.

Το γεγονός πως η πλατφόρμα είναι upgradable δεν εμποδίζει κανέναν να την πουλήσει και να αγοράσει κάτι εντελώς άλλο.  Αλλά βλέπεις συμφέρει, διαφορετικά θα την πουλούσαν με το κιλό στις αγγελίες για να πάρουν κάτι άλλο.
Δεν αποτελεί επιχείρημα λοιπόν το συγκεκριμένο, παρά  .... μόνο στο μυαλό σου !

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, chrisde είπε

Μόνικα Μπελούτσι 

Έ είναι γριετζο (επίσης έγινε σαν σταφίδα).

😛

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Έ είναι (επίσης έγινε σαν σταφίδα).

:

Και που ξέρεις πως είμαι εγω; :P

Δεν έχει να κάνει η Μόνικα είναι σύμβολο.  Σαν τη (Μονα) Λίζα ένα πράγμα

 

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όσους έχετε στήσει και σίγουρα oclockαρατε, για Cine r23 10min P52/E42/U45 τι vcore χρειάζεστε? Στο τέλος του run το coolest-hottest core τι διαφορά σε θερμοκρασία έχουνε?

Ο καημένος ο @Herald δεν μπορεί να μας πει ακόμα. Θα έρθει κ η ώρα του! 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, chrisde είπε

1ον είσαι μονόπλευρα υπερβολικός. Πάρε τον εαυτό μου για παράδειγμα: Είμαι "θύμα" της παγίδας της Λίζας. Έχω asus x470 prime και ξεκίνησα με 2700x, τον πούλησα, πήγα σε 3900xt και τέλος αφού τον πούλησα και αυτόν σε 5800x που είμαι τώρα. Ξέρεις πόσα χρήματα έβαλα από την τσέπη μου συνολικά για cpu ώστε να χτίσει τη διαβόητη βίλα το Λιζάκι; 400€. ΣΥΝΟΛΟ. Φοβερή παγίδα, είναι σαν να καταγγέλλω τη Μόνικα Μπελούτσι για βιασμό.

2ον Για την περίπτωση σου: Αν δεν θες να πουλήσεις (κατανοητό) την apex, πάρε μια σχετικά φθηνή ddr4 μητρική να κάνεις τη δουλειά σου (μνήμες έχεις), και όταν βρεις ddr5 μνήμες πούλα την.

 

4 ώρες πριν, adtakhs είπε

Η σταθερή πλατφόρμα προσφέρει ασφάλεια φίλε.

Μπορείς να έχεις αγοράσει σύστημα το 2016 ... να σου καεί η μητρική και θα βρεις να την αλλάξεις με σύγχρονο mobo με νέες εγγυήσεις .

Μπορείς εκεί που έχεις αγοράσει μητρική και επεξεργαστή όσο κόστιζε μόνο το CPU της intel πλατφόρμας, να αναβαθμίσεις στην νέα γενιά ...

Μπορείς να παίξεις με οικονομικά components και στο μέλλον να αναβαθμίσεις αν δεν έχεις άμεσα χρήματα, χωρίς όμως να χάσεις από το VFM της κάθε γενιάς λόγω ετεροχρονισμένης αγοράς.

Μην λέμε ότι να είναι. Την αγορά την παρακολουθούμε όλοι μας . Και εμένα μου την έσπασε η αύξηση τιμών στους ΖΕΝ 3, αλλά σε μεγάλο ποσοστό έπαιξε ρόλο και η γενικότερη κατάσταση στην αύξηση τιμών στα ηλεκτρονικά. Την βλέπουμε παντού.

Το γεγονός πως η πλατφόρμα είναι upgradable δεν εμποδίζει κανέναν να την πουλήσει και να αγοράσει κάτι εντελώς άλλο.  Αλλά βλέπεις συμφέρει, διαφορετικά θα την πουλούσαν με το κιλό στις αγγελίες για να πάρουν κάτι άλλο.
Δεν αποτελεί επιχείρημα λοιπόν το συγκεκριμένο, παρά  .... μόνο στο μυαλό σου !

Ε ξέχασε η τσιρλιντερ της Ίντελ ότι αν δεν ήταν το Λιζάκι να φέρει τον ρυζεν δεν θα έπαιρνε 10900κ στα 380€ και 310watt ξέρω ξέρω δεν ζεσταίνει :lol:

Κάτι σάπια 10 πυρήνα και 18 πυρήνα 2000 και 4000€ έκαναν με full hardware mitigations από τα bugs. 

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nick0lis είπε

 

Ε ξέχασε η τσιρλιντερ της Ίντελ ότι αν δεν ήταν το Λιζάκι να φέρει τον ρυζεν δεν θα έπαιρνε 10900κ στα 380€ και 310watt ξέρω ξέρω δεν ζεσταίνει :lol:

Κάτι σάπια 10 πυρήνα και 18 πυρήνα 1000 και 2000€ έκαναν με full hardware mitigations από τα bugs. 

γενικά ναι συμφωνώ με αυτό, αλλά να μην θεωρούμε και τον φυσιολογικό ανταγωνισμό κατόρθωμα. Μέχρι πριν τους zen η AMD έβγαζε σκουπίδια. Μετά έστρωσαν ποπό αλλά και πάλι ήταν πίσω από intel στις περισσότερες περιπτώσεις (αλλά σε καμιά περίπτωση όσο πριν τους zen) αλλά ήταν φοβερό value μέχρι και τους zen2. Στους zen3 έγινε λίγο παλιά intel όμως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Herald είπε

To είχα πεί και εγώ αυτό εδώ και καιρό. Σε παγιδεύει με την αναβαθμισημότητα και σου χρεώνει το CPU όσο η Intel χρεώνει CPU + mobo. Και λέει ο καημένος ο χρήστης, δεν βαριέσαι, ας χτίσω την βίλα της Λίζας, από το να ταλαιπωρούμε με το ξύλωμα μητρικής. Kίνηση ματ το λιζάκι. Αντε και ο καινούργιος 6600x να κάνει 450€, πάλι θα τον προτιμήσει ο καημένος με το AM4, αφου στα ίδια χρήματα θα του έρθει με το να πάρει 12600k + mobo

Φυσικά και είναι κίνηση mat, αφού τσεπώνει πρακτικά όλο το κέρδος και δεν το μοιράζεται με τους AIBs, ο τελικός χρήστης πουλάει ένα cpu που έχει αξία μιας και θα το δώσει εύκολα σε χρήστες με προηγούμενα μοντέλα, που με την σειρά τους θα κρατήσουν το mobo και όλοι θα είναι ευχαριστημένοι.

Το παν είναι να ξέρεις πότε να πουλήσεις και πότε να αγοράσεις, το να σκοτώνεις τον 3600, για να πάρεις first day 5600x στα 450€, ήταν μία κακή αγοροπωλησία, γιατί τελικά και δεν απαξιώθηκε ο 3600, τα ίδια θα τον δώσεις και τώρα και στο τέλος θα πάρεις τον 5600x σε ''λογική τιμή'', που ρεαλιστικά αν είναι να παλεύεις για 1660 σε offer, δεν σου χρειάζεται καν, αλλά για κάνα 100αρικο διαφορά, nice to have.

6600Χ στα 450€ δεν έχει σήμερα καμία θέση στην αγορά και 200€ να σπρώξεις τον 3600 σου λείπουν 250€, εναλλακτικά δίνεις κάνα 50αρικο και την παλιά σου μητρική και αγοράζεις 12600Κ μόλις σκάσουν στα 120-130€ b-series, με πολύ λιγότερα από 250€ πας σε κάτι καλύτερο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...