Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, chrisde είπε

1ον είσαι μονόπλευρα υπερβολικός. Πάρε τον εαυτό μου για παράδειγμα: Είμαι "θύμα" της παγίδας της Λίζας. Έχω asus x470 prime και ξεκίνησα με 2700x, τον πούλησα, πήγα σε 3900xt και τέλος αφού τον πούλησα και αυτόν σε 5800x που είμαι τώρα. Ξέρεις πόσα χρήματα έβαλα από την τσέπη μου συνολικά για cpu ώστε να χτίσει τη διαβόητη βίλα το Λιζάκι; 400€. ΣΥΝΟΛΟ.

450€ msrp έχει μόνο ο 5800x, και συ πήρες 3 cpu + mobo με τα ίδια χρήματα. Αλλά εγώ είμαι υπερβολικός. Πάντως το "upgrade" του να πάς από 12 πύρηνο σε 8πύρηνο το point μου δείχνει. Αντέ και στους 3d να πας σε 6πύρηνο εύχομαι στα 450€ :P 

17 λεπτά πριν, Razor333 είπε

6600Χ στα 450€ δεν έχει σήμερα καμία θέση στην αγορά και 200€ να σπρώξεις τον 3600 σου λείπουν 250€, εναλλακτικά δίνεις κάνα 50αρικο και την παλιά σου μητρική και αγοράζεις 12600Κ μόλις σκάσουν στα 120-130€ b-series, με πολύ λιγότερα από 250€ πας σε κάτι καλύτερο.

 

Yπάρχει κόσμος που βαριέται να ξυλώνει μητρικές, εκεί φαντάζομαι πατάνε και οι ληστρικές τιμές των zen 3. Γιαυτό ήθελε να κόψει τα x470 το Λιζάκι, αλλά αφού πιέστηκε να δώσει υποστήριξη σου λέει "πάρε υποστήριξη αλλά στην τιμή του CPU θα πληρώσεις και την μητρική που δεν χρειάστηκε να αλλάξεις" :P 

 

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

 

Ε ξέχασε η τσιρλιντερ της Ίντελ ότι αν δεν ήταν το Λιζάκι να φέρει τον ρυζεν δεν θα έπαιρνε 10900κ στα 380€ και 310watt ξέρω ξέρω δεν ζεσταίνει :lol:

Κάτι σάπια 10 πυρήνα και 18 πυρήνα 1000 και 2000€ έκαναν με full hardware mitigations από τα bugs. 

Βασικά αν δεν ήταν η AMD θα έπαιρνα 10900k στα 300€, τόσο είχε διαχρονικά το ακριβότερο high end CPU. Απλά ήρθε ο σκληρός ανταγωνισμός και φτάσαμε σε 800€ CPU και 800€ μητρικές, αμήν. 

Όταν τα σάπια 10πύρηνα είχαν 1000€ τι CPU κυκλοφορούσε η AMD να τα ανταγωνιστεί? Α τα κομπολογιά τους FX ε? 😜 

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ioannis__ είπε

γενικά ναι συμφωνώ με αυτό, αλλά να μην θεωρούμε και τον φυσιολογικό ανταγωνισμό κατόρθωμα. Μέχρι πριν τους zen η AMD έβγαζε σκουπίδια. Μετά έστρωσαν ποπό αλλά και πάλι ήταν πίσω από intel στις περισσότερες περιπτώσεις (αλλά σε καμιά περίπτωση όσο πριν τους zen) αλλά ήταν φοβερό value μέχρι και τους zen2. Στους zen3 έγινε λίγο παλιά intel όμως :P

Πως έγιναν παλιά ιντελ οι ZEN 3 ; 

Η τρύπια σαβούρα i7-6950X είχε κοντά στα 2000€ ο ανάλογης ισχύος Zen 3600 στα 170-240€.

8 λεπτά πριν, Herald είπε

450€ msrp έχει μόνο ο 5800x, και συ πήρες 3 cpu + mobo με τα ίδια χρήματα. Αλλά εγώ είμαι υπερβολικός. Πάντως το "upgrade" του να πάς από 12 πύρηνο σε 8πύρηνο το point μου δείχνει. Αντέ και στους 3d να πας σε 6πύρηνο εύχομαι στα 450€ :P 

Yπάρχει κόσμος που βαριέται να ξυλώνει μητρικές, εκεί φαντάζομαι πατάνε και οι ληστρικές τιμές των zen 3. Γιαυτό ήθελε να κόψει τα x470 το Λιζάκι, αλλά αφού πιέστηκε να δώσει υποστήριξη σου λέει "πάρε υποστήριξη αλλά στην τιμή του CPU θα πληρώσεις και την μητρική που δεν χρειάστηκε να αλλάξεις" :P 

 

Βασικά αν δεν ήταν η AMD θα έπαιρνα 10900k στα 300€, τόσο είχε διαχρονικά το ακριβότερο high end CPU. Απλά ήρθε ο σκληρός ανταγωνισμός και φτάσαμε σε 800€ CPU και 800€ μητρικές, αμήν. 

Όταν τα σάπια 10πύρηνα είχαν 2000€ τι CPU κυκλοφορούσε η AMD να τα ανταγωνιστεί? Α τα κομπολογιά τους FX ε? 😜 

το διόρθωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Πως έγιναν παλιά ιντελ οι ZEN 3 ; 

Η τρύπια σαβούρα i7-6950X είχε κοντά στα 2000€ ο ανάλογης ισχύος Zen 3600 στα 170-240€.

Και ο pentium 4 extreme είχε 999€ ενώ ο fx 8350 μόλις 200€ και απέδιδε καλύτερα. Χαίρω πολύ, τι συγκρίνεις, CPU που βγήκαν με 3 χρόνια διαφορά μεταξύ τους, lol. 

Ο 6950x φυσικά και του αλλάζει τα αιμοπετάλια του 3600x αλλά τέσπα, offtopic

47 λεπτά πριν, nick0lis είπε

το διόρθωσα.

Tι να διορθώσεις ρε μαν, σύγκρινε τα "σάπια" 10 πύρηνα της Intel με τα εξωγήνικα 8πύρηνα της AMD. 999€ είχε ο fx 9590, τρομερό CPU, αμήν.

 

YΓ1. And...he is gone :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

450€ msrp έχει μόνο ο 5800x, και συ πήρες 3 cpu + mobo με τα ίδια χρήματα. Αλλά εγώ είμαι υπερβολικός. Πάντως το "upgrade" του να πάς από 12 πύρηνο σε 8πύρηνο το point μου δείχνει. Αντέ και στους 3d να πας σε 6πύρηνο εύχομαι στα 450€ :P 

Yπάρχει κόσμος που βαριέται να ξυλώνει μητρικές, εκεί φαντάζομαι πατάνε και οι ληστρικές τιμές των zen 3. Γιαυτό ήθελε να κόψει τα x470 το Λιζάκι, αλλά αφού πιέστηκε να δώσει υποστήριξη σου λέει "πάρε υποστήριξη αλλά στην τιμή του CPU θα πληρώσεις και την μητρική που δεν χρειάστηκε να αλλάξεις" :P 

 

Βασικά αν δεν ήταν η AMD θα έπαιρνα 10900k στα 300€, τόσο είχε διαχρονικά το ακριβότερο high end CPU. Απλά ήρθε ο σκληρός ανταγωνισμός και φτάσαμε σε 800€ CPU και 800€ μητρικές, αμήν. 

Όταν τα σάπια 10πύρηνα είχαν 1000€ τι CPU κυκλοφορούσε η AMD να τα ανταγωνιστεί? Α τα κομπολογιά τους FX ε? 😜 

Cpu+mobo; Έτσι έγραψα; Με ειρωνεύεσαι που πήγα από 12πύρηνο (που εντέλει δεν χρειαζόμουν απλά τον είχα πέτυχει σε προσφορά όπως και τους άλλους - ποτέ δεν παίρνω κάτι day one είναι ασύμφορο, άσε που μπορεί να μην βρίσκεις και ram:rolleyes:) εσύ που πήγες από 10900 σε ...11600 και 3700x;

Καλά τα υπόλοιπα που γράφεις για 10900 στα 300 δεν χρειάζεται να σχολιάσω είναι ξεκάθαρο τρολάρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Και ο pentium 4 extreme είχε 999€ ενώ ο fx 8350 μόλις 200€ και απέδιδε καλύτερα. Χαίρω πολύ, τι συγκρίνεις, CPU που βγήκαν με 3 χρόνια διαφορά μεταξύ τους, lol. 

Ο 6950x φυσικά και του αλλάζει τα αιμοπετάλια του 3600x αλλά τέσπα, offtopic

Tι να διορθώσεις ρε μαν, σύγκρινε τα "σάπια" 10 πύρηνα της Intel με τα εξωγήνικα 8πύρηνα της AMD. 999€ είχε ο fx 9590, τρομερό CPU, αμήν.

 

YΓ1. And...he is gone :P 

O FX 9590 δεν είχε ποτέ 999€. Τις τιμές ιντελ στον ΖΕΝ 3 δεν κατάλαβα εννοείς τα 50€ πάνω στις αρχικές τιμές;  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Herald είπε

 

Συγνώμη θα έπαιρνες τέτοιο PC? Πέρα από το throttling που θα κάνει, πέρα από το ελικοδρόμιο που θα είναι σε θέμα ήχου, είναι και ολίγον dead end από θέμα PSU και γενικότερα πλατφόρμας. Θα έχιε μητρική από τα lidl ή proprietary, όπως και το PSU, και ενώ έχει καλούτσικο CPU που μπορείς μελλοντικά να αναβαθμίσεις την κάρτα (ενώ το CPU κρατάει 3-4 χρόνια άνετα), ούτε το PSU θα την σηκώνει ούτε επιδόσεις θα έχεις με 2933 μνήμες. Nogo, καλύτερα να δώσεις 100-200 παραπάνω για να φτιάξεις κάτι πολύ ποιοτικότερο και με μεγαλύτερη μακροζωία

 

Δεν ξέρεις τι λες για τα ελικόπτερα κλπ. 

Όσο για το αν θα το αγόραζα, ναι το προτιμώ από το να έχω το ΧΒΟΧ Series S για gaming .

14 λεπτά πριν, chrisde είπε

 

Καλά τα υπόλοιπα που γράφεις για 10900 στα 300 δεν χρειάζεται να σχολιάσω είναι ξεκάθαρο τρολάρισμα.

10900 στα 300 ευρώ θα του έδινε, όχι με 10 Cores όμως αλλά με 4 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nick0lis είπε

O FX 9590 δεν είχε ποτέ 999€. Τις τιμές ιντελ στον ΖΕΝ 3 δεν κατάλαβα εννοείς τα 50€ πάνω στις αρχικές τιμές;  

 

990$ launch price είχε

20 λεπτά πριν, chrisde είπε

Cpu+mobo; Έτσι έγραψα; Με ειρωνεύεσαι που πήγα από 12πύρηνο (που εντέλει δεν χρειαζόμουν απλά τον είχα πέτυχει σε προσφορά όπως και τους άλλους - ποτέ δεν παίρνω κάτι day one είναι ασύμφορο, άσε που μπορεί να μην βρίσκεις και ram:rolleyes:) εσύ που πήγες από 10900 σε ...11600 και 3700x;

Καλά τα υπόλοιπα που γράφεις για 10900 στα 300 δεν χρειάζεται να σχολιάσω είναι ξεκάθαρο τρολάρισμα.

Δεν πηγα από 10900k σε τίποτα, μου τον πληρώσε το caseking καινούργιο γιατί τον χάσανε σε RMA ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

990$ launch price είχε

Δεν πηγα από 10900k σε τίποτα, μου τον πληρώσε το caseking καινούργιο γιατί τον χάσανε σε RMA ;) 

ρε τι 990? 260 ευρω τον ειχα παρει μολις ειχε βγει 😛

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ρε τι 990? 260 ευρω τον ειχα παρει μολις ειχε βγει 😛

 

It was also noted that the OEM price for the CPU was near $900 for the FX-9590

 

Aπό το anandtech. Και στο wiki official price 920$ έχει. Απλά κατάλαβε το αστείο η AMD και τον έριξε γρήγορα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Herald είπε

It was also noted that the OEM price for the CPU was near $900 for the FX-9590

 

Aπό το anandtech. Και στο wiki official price 920$ έχει. Απλά κατάλαβε το αστείο η AMD και τον έριξε γρήγορα

 

Δεν το θυμαμαι να πω την αληθεια. Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι πεθανε h100 πανω του και εφτιαξα την πρωτη custom μου :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

450€ msrp έχει μόνο ο 5800x, και συ πήρες 3 cpu + mobo με τα ίδια χρήματα. Αλλά εγώ είμαι υπερβολικός. Πάντως το "upgrade" του να πάς από 12 πύρηνο σε 8πύρηνο το point μου δείχνει. Αντέ και στους 3d να πας σε 6πύρηνο εύχομαι στα 450€ :P 

Yπάρχει κόσμος που βαριέται να ξυλώνει μητρικές, εκεί φαντάζομαι πατάνε και οι ληστρικές τιμές των zen 3. Γιαυτό ήθελε να κόψει τα x470 το Λιζάκι, αλλά αφού πιέστηκε να δώσει υποστήριξη σου λέει "πάρε υποστήριξη αλλά στην τιμή του CPU θα πληρώσεις και την μητρική που δεν χρειάστηκε να αλλάξεις" :P 

 

Βασικά αν δεν ήταν η AMD θα έπαιρνα 10900k στα 300€, τόσο είχε διαχρονικά το ακριβότερο high end CPU. Απλά ήρθε ο σκληρός ανταγωνισμός και φτάσαμε σε 800€ CPU και 800€ μητρικές, αμήν. 

Όταν τα σάπια 10πύρηνα είχαν 1000€ τι CPU κυκλοφορούσε η AMD να τα ανταγωνιστεί? Α τα κομπολογιά τους FX ε? 😜 

Κοίτα αν κάποιος πήρε 3600 με b450 και ξαφνικά πήρε 3080 στα 1500€, ας έδινε πέρσι και 250€ για cpu upgrade, ρεαλιστικά δεν πας first day στα 450€ έτσι απλά, κυρίως αν έχεις 5700x και 2060. Tώρα πλέον είναι 100€ upgrade, όχι 250€, αν και κάτι μου λέει αυτός που είναι με 3060+b450, δεν αγόρασε τελικά 3080 και δεν τον ενδιαφέρει καν να δώσει και τα 100€ διαφορά.

Στην τελική και ένας με 9400/b series τι επιλογή είχε πριν ένα χρόνο για να τρέξει 3080; Να πουλήσει χωματερή cpu/mobo και να πάει σε 10600Κ+b, οπότε στην τελική παραπάνω από +250€ θα έδινε και δεν θα αγόραζε και καλύτερο cpu.

Τώρα αν είχε προνοήσει και είχε δώσει 350€ (τις καλές μέρες) για 8700Κ, 250€ mobo, καλή ψύξη, τον έκανε delid, βίαζε τον imc και από τα αυτιά και δεν είχε καεί μέχρι τώρα, ε μπορεί να μην χρειαζόταν να δώσει αυτά τα 250€ πέρσι, αλλά τα είχε δώσει εξαρχής και με το παραπάνω.

Τέλος αν δεν υπήρχε ο ανταγωνισμός, τον 12900Κ (όχι 10900Κ) θα τον αγόραζες 350€, με την διαφορά ότι θα ήταν με το ζόρι 6/12, δηλαδή 12600Κ (χωρίς καν τα e-cores) που έτσι και αλλιώς 300€ έχει, ε ας αγόραζες τον 12600Κ αφού σε καλύπτει, ας μην έπαιζες το moar cores παιχνίδι της AMD, που σου έκλεψε 150€ για τον FX και 200€ για τον 1600, κάνα 400αρι δλδ cpu/mobo/ram και τώρα έφτασες τα 2000€ cpu/mobo/ram για να πιάσεις το όνειρο του παντού 99% gpu usage, που όνειρο θα μείνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν πηγα από 10900k σε τίποτα, μου τον πληρώσε το caseking καινούργιο γιατί τον χάσανε σε RMA ;) 

Η αλήθεια είναι ότι κάποτε τον αγόρασες χδ.

Εκτός αν έστειλες 10100 και έγινε μεταμόρφωση σε 10900Κ

Τα 12th gen είναι skip gen σε αυτούς οου έχουν 11th- zen 3 εκτός και αν κάποιος θέλει τόσο πολύ να έχει latest hardware όπως και τα zen 3d πολύ δύσκολα θα δώσουν κάτι ουσιαστικό ειδικά με το 12th gen intel να είναι και σε ddr5 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Η αλήθεια είναι ότι κάποτε τον αγόρασες χδ.

Εκτός αν έστειλες 10100 και έγινε μεταμόρφωση σε 10900Κ

Τα 12th gen είναι skip gen σε αυτούς οου έχουν 11th- zen 3 εκτός και αν κάποιος θέλει τόσο πολύ να έχει latest hardware όπως και τα zen 3d πολύ δύσκολα θα δώσουν κάτι ουσιαστικό ειδικά με το 12th gen intel να είναι και σε ddr5 

 

Αν κάποιος από τους δυο δώσει CPU με δυνατά ενσωματωμένα, θα κλειδώσει την αγορά μέχρι αρχές του 2023.  Αν στην ΑΜΔ δεν είναι βλάκες, το 3D εκεί πρέπει να το χρησιμοποιήσουν και όλος ο χώρος να πάει σε γραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akoinonitos είπε

ρε τι 990? 260 ευρω τον ειχα παρει μολις ειχε βγει 😛

 

Αρχικά το είχαν βγάλει μόνο για overclockers σε μία περιορισμένη έκδοση την οποία τιμολόγου σαν 900 ευρώ κάπου.

Όταν αργότερα υπήρξαν κομμάτια που πήγαιναν παραπάνω τον έβγαλαν στη σωστή φυσιολογική τιμή αυτό θυμούνται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...