Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ioannis__ είπε

Δηλαδή η AMD σου λέει είπε πάρε το ακριβό Χ570 είτε αγόρασε καινούργιο cpu και βάλτο σε περσινή mobo. Και οι Β550 άργησαν πάρα πολύ γιατί κανένας δεν θα έπαιρνε Χ570 ειδικά με τα ανεμιστηράκια. Δεν δικαιολογώ την intel, το ίδιο πράγμα κάνει με το Z690. Είτε αγοράζεις τώρα ακριβά, είτε περιμένεις, δεν σου δίνει άλλη επιλογή.

 

Πάμε ξανά, όταν βγήκε το Χ570 τον Ιούλιο του 2019, υπήρχε και το Β450 σαν εναλλακτική φτηνότερη λύση για να βάλεις τον Ryzen 3000. Σήμερα δεν έχεις φτηνή εναλλακτική  με το Ζ690.  Αλλά ναι μέσα στο Q1 2022 θα βγάλει και το Β660 οπότε τότε θα έχουμε φτηνότερη εναλλακτική. Απλά μέσα στο Q1 22 θα έχουμε και εναλλακτική από AMD οπότε θα αλλάξουν σε όλους τους τομείς τα πράγματα.

 

1 ώρα πριν, ilos είπε

fixed. Επίσης δεν έχουν όλες οι μητρικές bios flashback ή κάποιος μπορεί να μην θέλει να μπει καν στη διαδικασία ή να μη το γνωρίζει καν. Να μην χρυσώνουμε το χάπι, το x570 με το που βγήκε ήταν το πιο πλήρες chipset καληώρα όπως είναι τώρα το z690 και η αμουντού το εξαργύρωσε.

Εσύ μιλάς για το όταν βγήκε ο Ryzen 5000 ένα χρόνο μετά το release του Χ570 και την ασυμβατότητα που είχε με το Β450.  Όταν βγήκε το Χ570 με τον Ryzen 3000 είχες φτηνή εναλλακτική το Β450, κάτι που δεν έχεις τώρα στο socket 1700  μέχρι την έλευση του Β660.

1 ώρα πριν, Thresh είπε

To X570 βγήκε Ιούλιο 2019, όχι το 2020. Το Β550 βγήκε Ιούνιο 2020...

Ναι έχεις δίκιο, κεκτημένη ταχύτητα

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, itanium είπε

Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια διαφορές σε θερμοκρασίες μεταξύ των πυρήνων δεν έχω ασχοληθεί, στα 1,39 είναι σταθερό σε κάθε σενάριο, και με 1,36 παίζει στα games στα 5,3ghz, ακόμα και 3d mark, αλλά στο cinebench κρασάρει 

Από άποψη τάση πάντα παίζω με fixed voltage, και ποτέ μα ποτέ με offset, είναι ο τρόπος μου αυτός

Ε κατεβασε ενα HwInfo64 να δουμε τι γινεται :)

Θυμησε μου ποια mobo εχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με fixed voltage γλιτώνεις χρόνο, με το offset είναι καλύτερα αλλά βαριέμαι να πω την αλήθεια, πάντως το μόνο που δεν μου άρεσε (ίσως είναι θέμα μητρικής) είναι οτι δεν σε αφήνει να κάνεις per core οc με τον δικό τους multi, ενώ κάνει detect τους καλύτερους, σε εμένα είναι ο 6 και ο 7, δηλαδή σε αφήνει να επιλέξεις multi τάση αλλά δεν το κάνει save, anyway μπορεί να φτιάξει σε μελλοντικό bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πείτε μου λίγο τι να κάνω με την ψύξη γιατί θέλω να τον παραγγείλω. Ψάχνω γύρω στα 50€. Αν θα έχω πρόβλημα ίσως πάω μέχρι τα 80€. 

Έχω δει την Arctic Freezer i35 A-RGB θα κάνει δουλειά; η αλήθεια είναι θα ήθελα την esport duo, αλλά δεν είναι 1700 ready

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, lefstef είπε

Καλημέρα παιδιά, σκέφτομαι να πάρω τον 12600k με την Asus Prime Z690-P D4 και ballistix 16gb. 

Από ψήκτρα τι επιλογές έχω; 

Καλημέρα. Με μία Arctic freezer 34 eSports duo (και πάνω) θα είσαι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το ότι κάποιος δεν αγόραζε κάρτα δεν κάνει τα APU σκουπίδια, αυτό προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις, δεν γράφουν για "σκουπίδια" επειδή δεν σου αρέσει εσένα το ένα η το άλλο hardware. Και μπορεί στο desktop τα APU (iGPU) να μην είναι τόσο διαδεδομένα στην DIY κοινότητα (σε OEM/ODM συστήματα τα iGPU είναι η πλειοψηφία) αλλά σε laptop το να έχεις καλό APU είναι το Α και το Ω αφού δεν μπορείς να βάλεις άλλη κάρτα γραφικών.

 

δεν είναι το ότι δεν μου αρέσει το hardware, αλλά όταν το καλύτερο που μπορεί είναι 1080p medium με 30-40fps εν έτη σχεδόν 2022 ε είναι σκουπίδι. Δηλαδή θες να μου πεις ότι κάποιος έχει λεφτά για κάρτα (ακόμη και προ του 2020 που ήταν εντάξει η κατάσταση) και παρόλα αυτά θα πάει να πάρει apu για να παίζει games; Ε εντάξει. Και για τα laptops υπάρχουν dgpus. Τώρα αν μιλάμε για κάποιο μικρό, λεπτό με χαμηλή κατανάλωση laptop, δεν θα το πάρει ο άλλος για gaming.

21 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πάμε ξανά, όταν βγήκε το Χ570 τον Ιούλιο του 2019, υπήρχε και το Β450 σαν εναλλακτική φτηνότερη λύση για να βάλεις τον Ryzen 3000. Σήμερα δεν έχεις φτηνή εναλλακτική  με το Ζ690.  Αλλά ναι μέσα στο Q1 2022 θα βγάλει και το Β660 οπότε τότε θα έχουμε φτηνότερη εναλλακτική. Απλά μέσα στο Q1 22 θα έχουμε και εναλλακτική από AMD οπότε θα αλλάξουν σε όλους τους τομείς τα πράγματα.

Εναλλακτική το να πάρεις περσινή mobo; Αυτό δεν είναι εναλλακτική, αλλά "εκβιασμός", εκτός αν δεν έχετε πρόβλημα να αγοράζετε περσινό hw. Εγώ θέλω να αγοράζω την πιο καινούργια γενιά, αλλά οκ αυτό είναι πως το βλέπει ο καθένας. Τώρα για το αν θα είναι εναλλακτική επιλογή οι zen3D έναντι του 12th + B660 δεν ξέρω, και δεν το πιστεύω. Σιγά μην φτάσουν σε perf τους 12th gen, θα αξίζουν μόνο αν είναι φθηνότεροι, γιατί και με το Β660 το κόστος πλατφόρμας για τους 12th gen θα πέσει..

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εσύ μιλάς για το όταν βγήκε ο Ryzen 5000 ένα χρόνο μετά το release του Χ570 και την ασυμβατότητα που είχε με το Β450.  Όταν βγήκε το Χ570 με τον Ryzen 3000 είχες φτηνή εναλλακτική το Β450, κάτι που δεν έχεις τώρα στο socket 1700  μέχρι την έλευση του Β660.

ούτε όταν βγήκαν οι 5000 είχες εναλλακτική το Β450. Έπρεπε να περιμένεις 2-3 μήνες για bios update, όπως τώρα θα περιμένεις για το Β660. Το ίδιο πράγμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

 

Εναλλακτική το να πάρεις περσινή mobo; Αυτό δεν είναι εναλλακτική, αλλά "εκβιασμός", εκτός αν δεν έχετε πρόβλημα να αγοράζετε περσινό hw. Εγώ θέλω να αγοράζω την πιο καινούργια γενιά, αλλά οκ αυτό είναι πως το βλέπει ο καθένας. Τώρα για το αν θα είναι εναλλακτική επιλογή οι zen3D έναντι του 12th + B660 δεν ξέρω, και δεν το πιστεύω. Σιγά μην φτάσουν σε perf τους 12th gen, θα αξίζουν μόνο αν είναι φθηνότεροι, γιατί και με το Β660 το κόστος πλατφόρμας για τους 12th gen θα πέσει..

Από τα σκουπίδια πήγαμε στον εκβιασμό.

Εκβιασμός είναι τώρα με την Ζ690 που δεν έχεις καν εναλλακτική λύση για τους AL και μου λες για εκβιασμό όταν είχες εναλλακτική στον Ryzen 3000 με Χ570, Β450 αλλά και Α320 ???

 Και μετά όταν έβγαλε τον Ryzen 5000 είχες και Χ570 αλλά και την Β550 κατευθείαν στο Release όχι να περιμένεις 3-4 μήνες όπως τώρα με το Ζ690.

Άλλο ήταν το θέμα με το Χ570/Β550 και άλλο θέμα το να έχεις μόνο το Ζ690 για 3-4 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lefstef είπε

Ναι και τι θα κάνω που δεν έχει για 1700 socket? 

Είδα μετά το μήνυμα. Εννοείς πως θες να έχει μέσα το bracket για 1700 έτοιμο; Την Arctic Freezer i35 A-RGB την τσέκαρα, θα την κάνει την δουλειά αλλά δεν είναι και πολύ καλή επιλογή. Μπορεί να φτάνει στα όρια(σε stress testing), αλλά άμα δεν σε ενδιαφέρει rendering και τα σχετικά και θες μόνο gaming, θα είσαι εντάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

ούτε όταν βγήκαν οι 5000 είχες εναλλακτική το Β450. Έπρεπε να περιμένεις 2-3 μήνες για bios update, όπως τώρα θα περιμένεις για το Β660. Το ίδιο πράγμα είναι.

Είχες εναλλακτική το Β550 από την πρώτη μέρα που βγήκαν οι Ryzen 5000,  δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, lefstef είπε

Παιδιά πείτε μου λίγο τι να κάνω με την ψύξη γιατί θέλω να τον παραγγείλω. Ψάχνω γύρω στα 50€. Αν θα έχω πρόβλημα ίσως πάω μέχρι τα 80€. 

Έχω δει την Arctic Freezer i35 A-RGB θα κάνει δουλειά; η αλήθεια είναι θα ήθελα την esport duo, αλλά δεν είναι 1700 ready

Για τον 12600k οτι και να παρεις κομπλε θα ειναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...