Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Razor333 είπε

100αρικο ακόμα για τις patrion 4400c19 και έκλεισε

*32GB ram καλύτερα γιατί ήδη ξεκίνησαν τα παιχνίδια τα 32αρια στα recommended. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Με mora στο μπαλκόνι στους 5 βαθμούς δεν λέω ότι θα πας 32Κ, αλλά τα 31Κ+ πιθανότατα τα έχεις και με χειρότερα samples.

Τους βαθμούς μην τους παίρνεις της μετρητής έχει βάλει realtime και μπορεί να μην είδε καλά το peak το hwinfo, ακόμα και όντως 80c να πήγε, δεν σημαίνει με 20c νερό και στους 90c+ δεν θα κράσαρε και ας μην χτυπούσε thermal limit.

Για τις μνήμες, οι ddr5 έχουν αρκετό μέλλον και μάλλον δεν θα πάνε και πολύ μακριά με τους ADL, με τους Raptor και με τα επόμενα kit θα ανοίξουν σημαντική διαφορά.

Μα δεν μιλαω μονο για το συγκεκριμενο benchmark ο τυπος αφου εχεις δει εχει κανει ενα σωρο benchmarks και στα παντα σκαλαρει τελεια η cpu και παντου με αναλογες θερμοκρασιες. 

Δεν θεωρω οτι θερμοκρασιακα μπορει να φτασει εκει με το συστημα ψυξης του, σαφεστατα μπορει οι θερμοκρασιες να ανεβουν πολυ περισσοτερο αλλα ειναι εκπληκτικο σε αυτα τα ρολογια με αυτα τα temps πως συμπεριφερεται το κομματι του και τι επιδοσεις εχει απο benchmarks/games/apps οτι του εχουν ζητησει να τεσταρει σκαλαρει τελεια..

Τωρα για τις μνημες απομενει να δουμε μιας και δεν εχουμε και καλυτερα κομματια να τεσταρουμε.. Ηδη αυτος ειδαμε που παιζει και γενικοτερα τα 6400 με decent timings τα εχουν αρκετοι με hynix.. Και εκει η διαφορα πλεον ανοιγει την ψαλιδα και ειδικα για νεες εφαρμογες.. Ενταξει στην απαρχη ειμαστε..

Ο λογος που επελεξα ενα καλο DDR5 board παντως περαν του προφανους (δηλαδη των πολλων nvme λογω του DMI, της ποιοτητας σε power delivery και του ample connectivity) που παντα ενα κορυφαιο board προσφερει, ηταν και το γεγονος οτι αν θελω αλλαζω cpu/ram στο μελλον χωρις να χρειαστει να το αλλαξω..

35 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Ειμαι σιγουρος οτι θα τον ξεζουμισεις  και θα παρεις οτι μπορει να δωσει το combo, ειδικα αν στο επιτρεψει το cpu..Μεγειες αγοραρα μου καλοδουλευτος! 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μα δεν μιλαω μονο για το συγκεκριμενο benchmark ο τυπος αφου εχεις δει εχει κανει ενα σωρο benchmarks και στα παντα σκαλαρει τελεια η cpu και παντου με αναλογες θερμοκρασιες. 

Δεν θεωρω οτι θερμοκρασιακα μπορει να φτασει εκει με το συστημα ψυξης του, σαφεστατα μπορει οι θερμοκρασιες να ανεβουν πολυ περισσοτερο αλλα ειναι εκπληκτικο σε αυτα τα ρολογια με αυτα τα temps πως συμπεριφερεται το κομματι του και τι επιδοσεις εχει απο benchmarks/games/apps οτι του εχουν ζητησει να τεσταρει σκαλαρει τελεια..

Τωρα για τις μνημες απομενει να δουμε μιας και δεν εχουμε και καλυτερα κομματια να τεσταρουμε.. Ηδη αυτος ειδαμε που παιζει και γενικοτερα τα 6400 με decent timings τα εχουν αρκετοι με hynix.. Και εκει η διαφορα πλεον ανοιγει την ψαλιδα και ειδικα για νεες εφαρμογες.. Ενταξει στην απαρχη ειμαστε..

Ο λογος που επελεξα ενα καλο DDR5 board παντως περαν του προφανους (δηλαδη των πολλων nvme λογω του DMI, της ποιοτητας σε power delivery και του ample connectivity) που παντα ενα κορυφαιο board προσφερει, ηταν και το γεγονος οτι αν θελω αλλαζω cpu/ram στο μελλον χωρις να χρειαστει να το αλλαξω..

Για τον συγκεκριμένο, το κυριότερο είναι το binning που έχει κάνει να βρει ότι βρήκε σε cpu/μνήμες.

Το 10c νερό βοηθάει να το πάει στα όρια, 25c για πλάκα πάνε τα περισσότερα ΑΙΟ μέσα σε κουτί, (20 ambient), οπότε είναι 15c με το καλημέρα κάτω, συν φυσικά με 10c οι μνήμες θα πάνε λίγο παραπάνω, δεν ξέρω τι παίζει με τις ddr5 ακριβώς αλλά νομίζω ότι το ρεύμα δεν είναι ''άπειρο'', έχουν κάποιο όριο ανάλογα το dimm.

Προφανέστατα αν έχεις στόχο να πας και σε raptor, καλύτερα με ddr5, το να πουλάς board είναι τρελή χασούρα.

Για τα ακριβά boards η άποψη μου είναι διαφορετική, δεν θα αγόραζα φθηνό, αλλά με 300€ νομίζω ότι αγοράζεις κάτι υπεραρκετό, βέβαια ο καθένας έχει και άλλες απαιτήσεις και άλλο πορτοφόλι, οπότε δεν τίθεται θέμα, μπορεί και τα 200€ boards να είναι αρκετά, μπορεί και τα 600€ να μην είναι, στην τελική για κάποιο λόγο υπάρχουν και αυτά στα <100 και αυτά στα 1000+

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Σωστός, νομίζω θα δεις δυνατό upgrade σε όλα τα επίπεδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Μεγια ρέι, ωραίος! Μητρική;

Ευχαριστώ! Παρασκευή η Δευτέρα λογικά η μητρική, Apex πήρα. Δεν θα στήσω όμως. Θα περιμένω ακόμα λίγο για μνήμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Ευχαριστώ! Παρασκευή η Δευτέρα λογικά η μητρική, Apex πήρα. Δεν θα στήσω όμως. Θα περιμένω ακόμα λίγο για μνήμες

Να φανταστώ... περίμενες και συ Z690i Unify, απηύδησες και γύρισες σε ΑΤΧ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Να φανταστώ... περίμενες και συ Z690i Unify, απηύδησες και γύρισες σε ΑΤΧ;

Σκέφτηκα ότι δεν είναι για itx ο 12900, αν κράταγα ssf θα αγόραζα 12700. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Για τον συγκεκριμένο, το κυριότερο είναι το binning που έχει κάνει να βρει ότι βρήκε σε cpu/μνήμες.

Το 10c νερό βοηθάει να το πάει στα όρια, 25c για πλάκα πάνε τα περισσότερα ΑΙΟ μέσα σε κουτί, (20 ambient), οπότε είναι 15c με το καλημέρα κάτω, συν φυσικά με 10c οι μνήμες θα πάνε λίγο παραπάνω, δεν ξέρω τι παίζει με τις ddr5 ακριβώς αλλά νομίζω ότι το ρεύμα δεν είναι ''άπειρο'', έχουν κάποιο όριο ανάλογα το dimm.

Προφανέστατα αν έχεις στόχο να πας και σε raptor, καλύτερα με ddr5, το να πουλάς board είναι τρελή χασούρα.

Για τα ακριβά boards η άποψη μου είναι διαφορετική, δεν θα αγόραζα φθηνό, αλλά με 300€ νομίζω ότι αγοράζεις κάτι υπεραρκετό, βέβαια ο καθένας έχει και άλλες απαιτήσεις και άλλο πορτοφόλι, οπότε δεν τίθεται θέμα, μπορεί και τα 200€ boards να είναι αρκετά, μπορεί και τα 600€ να μην είναι, στην τελική για κάποιο λόγο υπάρχουν και αυτά στα <100 και αυτά στα 1000+

 

Φυσικα και 10-15C μπορει να ειναι η διαφορα ειδικα σε τοσο thermally dependant αρχιτεκτονικη , αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι εφοσον υπαρξουν οι καταλληλες συνθηκες, το performance scaling του ALD ειναι πολυ καλο και φαινεται απο συστηματα ψυξης που θεωρητικα μπορουν να υπαρξουν μεσες ακρες σε σπιτια για καθημερινη χρηση.. Οταν φτανεις τοσο ψηλα ακομη και με αυτο το συστημα ψυξης, χωρις να εχεις καταφυγει σε εξωτικες μεθοδους, τοτε προσωπικα το θεωρω εντυπωσιακο, οσο απιστευτα binned και αν ειναι το κομματι του.. Και ποσα κομματια αγορασε ο συγκεκριμενος για να βρει αυτο, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.. 

Συνηθως δεν αγοραζω και εγω πανακριβες μητρικες μεχρι Hero πηγαινα αλλα και εξαιρετικη τιμη την βρηκα την Apex  και την προσφορα εκμεταλλευτηκα οποτε μια χαρα μου βγηκε αναλογικα για το τι περνω  και τι τιμες εχουν λανσαριστει Ελλαδα.. Και δυστυχως μας οδηγουν αν θελουμε και τα λοιπα εξαιρετικα ομολογουμενως features του Z690 σε τετοια boards πλεον.. Πολυ περισσοτερο με ενοχλει το τρομερο καπελο που εφαγα για συμβατικες μνημες DDR5 παρα για το mobo tbh..

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Razor333 είπε

νομίζω θα δεις δυνατό upgrade σε όλα τα επίπεδα.

Ότι δω.....δεν υπάρχει θέμα.....και οι μπανάνες ευπρόσδεκτες είναι.....mobo+cpu κόστισαν λιγότερο από το top dog (12900Κ) μαζί....ξέρω τι διάλεξα,δεν παω για super bin μιας και οι I9 τα κατέχουν....δεν θέλω πολύ,ενα 5.0ghz και έναν καλό imc (όχι τοπ).....κομπλέ θα είμαι....

2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Μεγειες αγοραρα μου καλοδουλευτος! 

Thanks bro!

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...