Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε κάτι δεν παει καλα ρε μαν. Η ο δικος μας σενσορας ειναι λαθος η των υπολοιπων

Η έχουμε πέσει σε φοβερα κομμάτια και έχουμε κάνει και τρελό mount 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, malakudi είπε

 

 

Αν είναι να πληρώσεις τα ίδια με 12400f +strix b660 + DDR5 σε σχέση με 12600kf+ pro z690-A + DDR4 δεν έχει κανένα απολύτως νόημα... Και έχω και πολύ καλύτερο MT με τον 12600kf, ούτε φοβάμαι αύριο μεθαύριο μη περάσω bios και φάω πόρτα από την Ιντέλα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ετσι όπως τα εκανε η intel καλυτερα να πας σε 12700 / 12600 με την φτηνοτερη μαχιμη μητρική που θα βρεις (170 ευραιους περιπου) και call it a day. 

Θα βγει στα 450-550 το σετακι αλλα το pc θα πεταει, επιδοσεις απτο μελλον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν είναι να πληρώσεις τα ίδια με 12400f +strix b660 + DDR5 σε σχέση με 12600kf+ pro z690-A + DDR4 δεν έχει κανένα απολύτως νόημα... Και έχω και πολύ καλύτερο MT με τον 12600kf, ούτε φοβάμαι αύριο μεθαύριο μη περάσω bios και φάω πόρτα από την Ιντέλα.

καλά αυτός ο ντεμπράουας ότι να 'ναι βίντεο βγάζει τελευταία. Πραγματικά ότι να 'ναι. Έχει κάτσει και έχει φτιάξει δύο βίντεο με fclk oc στους κλειδωμένους που θες μητρική με τα διπλά λεφτά απ' όσο έχει το cpu. Ε έλεος. Το έχει χαλάσει πολύ το content γενικά. Άσε που στο μισό βιντεο δείχνει τη γάτα του. Λες και μόνο αυτός έχει γάτα ξέρω 'γω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Herald Πάντως το t30 φτάνει 3000 στροφές με πολύ θόρυβο και έχει και 30 βάθος, λογικό είναι να ψύχει καλύτερα από ότι άλλο υπάρχει.

Εγώ ούτε τα NF-A12 δεν αντέχω στο τέρμα, έχω βάλει τον LNA να μην περνάνε τα 18db (ενώ τα t30 λένε ότι φτάνουν 39.7db.... κάθε 3db διπλασιάζεται η ένταση του ήχου και το αντιλαμβανόμαστε σαν ~15% περισσότερο θόρυβο ).

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

καλά αυτός ο ντεμπράουας ότι να 'ναι βίντεο βγάζει τελευταία. Πραγματικά ότι να 'ναι. Έχει κάτσει και έχει φτιάξει δύο βίντεο με fclk oc στους κλειδωμένους που θες μητρική με τα διπλά λεφτά απ' όσο έχει το cpu. Ε έλεος. Το έχει χαλάσει πολύ το content γενικά. Άσε που στο μισό βιντεο δείχνει τη γάτα του. Λες και μόνο αυτός έχει γάτα ξέρω 'γω..

Χυμαριο ειναι δεν τον ενδιαφερει και ιδιαιτερα να προωθησει το καναλι του φαινεται ουτε οικονομικο προβλημα εχει και ζει απο αυτο, παιζει να περναει και burnout φαση .. :D 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

@Herald Πάντως το t30 φτάνει 3000 στροφές με πολύ θόρυβο και έχει και 30 βάθος, λογικό είναι να ψύχει καλύτερα από ότι άλλο υπάρχει.

Εγώ ούτε τα NF-A12 δεν αντέχω στο τέρμα, έχω βάλει τον LNA να μην περνάνε τα 18db (ενώ τα t30 λένε ότι φτάνουν 39.7db.... κάθε 3db διπλασιάζεται η ένταση του ήχου και το αντιλαμβανόμαστε σαν ~15% περισσότερο θόρυβο ).

Ναι ειναι πιο θορυβωδη απο τα a12x25 στις ιδιες στροφές. Βεβαια ψυχουν και καλύτερα. Δεν τα βαζω τερμα περα απο ενα bench που ανεβασα προχτες 66c σε cbr23, συνήθως καπου 400 με 800 στροφες παίζουν σε load. 

Tbf μεχρι τις 2000 στροφες δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα, ουτε αυτα ούτε τα a12x25, αμα ειχες ποτε corsair ανεμιστήρια, τα noctua ειναι dead silent στο τερμα μπροστα τους 😂

Εχω και την 3090 να βρυχαται, τι να μας πουν τα noctua 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, hln3 είπε

Γενικά συνήθως βρισκεις b ή z boards. Τα h(X)70 επειδή είναι μεσοβέζικη κατάσταση δεν τους δίνεται τόση σημασία από τις εταιρείες, τους reviewers και το κοινό.
 

Τo H chipset είναι πιο πολύ "business oriented" - πχ πιο πολλές usb, κλπ - άσχετα αν δεν βλέπουμε συχνές τέτοιες υλοποιήσεις... To B είναι πιο mainstream, που όμως η Ιντελ το θέλει να φτάνει εκεί που αρχίζει το Ζ...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

fanboy mode on

Αν είναι να παίρνεις intel πακέτο και να έχει τρίχες γάτας επάνω, δεν λέει... Καλύτερα amd, να έχεις τo κεφάλι σου ήσυχο...

fanboy mode off  ( :) :) )

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Herald είπε

Απο το γνωστό phoronix 

embed.php?i=2201180-PTS-ADLY476155&sha=4

 

embed.php?i=2201180-PTS-ADLY476155&sha=e

Τα  γ̶α̶μ̶..υπερκερασε ολα, και σε επιδοσεις και σε efficiency. 

Σαν τον 12900k δεν έχει 💪

Πρώτος σε.. όλα 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...