Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Μπάμπη στη δικιά σου το έχει; βλέπω 100.00 στη Edge

Μήπως το έχουν μετονομάσει διαφορετικά ή εχει μπει σε νεότερα bios; 

Εψαξα ως BCLK Spread Spectrum ή σκέτο Spread Spectrum μία μία τις επιλογές δεν βρήκα κάτι εκτός και είναι χωμένο σε κανένα περίεργο υπο-μενού.

 

δεν υπάρχει κάπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, BabisTs είπε

δεν υπάρχει κάπου

Θεμα bios ειναι ,στην 1.11 version ηταν 100.00 ,στην νεοτερη 1.20 μου το δειχνει 99.86 ,ποιο πολυ σαν bug φαινεται οτι ειναι και το δειχνει λανθασμενα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2022 στις 9:58 ΠΜ, ICE-T είπε

Θεμα bios ειναι ,στην 1.11 version ηταν 100.00 ,στην νεοτερη 1.20 μου το δειχνει 99.86 ,ποιο πολυ σαν bug φαινεται οτι ειναι και το δειχνει λανθασμενα .

Όπως ειπώθηκε προηγουμένως πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το Spread Spectrum. Επειδή ακόμα με τα bios ψάχνονται στην msi αλλά και σε άλλους κατασκευαστές το έχουν  μόνιμα και κρυφά ενεργοποιημένο για να περάσουν κάποια τεστ.

Μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση με τα bios μάλλον  ενεργοποιημένο θα το κρατάνε. Αργότερα θα δώσουν φανερή επιλογή.

Γιατί oc και Spread Spectrum ενεργοποιημένο δε κολλάει ακόμα και με τα λεγόμενα των κατασκευαστών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, CODEC είπε

Όπως ειπώθηκε προηγουμένως πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το Spread Spectrum. Επειδή ακόμα με τα bios ψάχνονται στην msi αλλά και σε άλλους κατασκευαστές το έχουν  μόνιμα και κρυφά ενεργοποιημένο για να περάσουν κάποια τεστ.

Μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση με τα bios μάλλον  ενεργοποιημένο θα το κρατάνε. Αργότερα θα δώσουν φανερή επιλογή.

Γιατί oc και Spread Spectrum ενεργοποιημένο δε κολλάει ακόμα και με τα λεγόμενα των κατασκευαστών .

είναι δεν είναι,δεν καίγομαι κιόλας φίλε, εμένα δεν με ενοχλεί, άλλος ρώτησε και είχε προβληματισμούς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι το όνομα της επιλογής στο bios αλλά στο παρελθόν στην MSI μητρική μου έπεφτε από το 100 όταν ενεργοποιούσα τα virtualization extensions του CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνάδελφο που θέλει, σχετικά οικονομικά, Η/Υ με δυνατή CPU και ενσωματωμένα γραφικά (θα βάλει αργότερα dGPU) πρότεινα τα παρακάτω:

i7-12700K ή i7-12700non-K

MSI Pro Z690-A DDR4

F4-3600C18D-32GVK (δε θα ασχοληθεί με tuning, τις θέλει plug'n'play)

Καλό combo; Θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα η iGPU;

Διαφορά K vs non-K ελάχιστη και για κάποιον που δε θα κάνει OC ίσως είναι προτιμότερος ο non-K;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Σε συνάδελφο που θέλει, σχετικά οικονομικά, Η/Υ με δυνατή CPU και ενσωματωμένα γραφικά (θα βάλει αργότερα dGPU) πρότεινα τα παρακάτω:

i7-12700K ή i7-12700non-K

MSI Pro Z690-A DDR4

F4-3600C18D-32GVK (δε θα ασχοληθεί με tuning, τις θέλει plug'n'play)

Καλό combo; Θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα η iGPU;

Διαφορά K vs non-K ελάχιστη και για κάποιον που δε θα κάνει OC ίσως είναι προτιμότερος ο non-K;

Εξαρτάται από την διαφορά τιμής μεταξύ k και non k. Υπάρχει περίπτωση να σου κάτσει μεγάλη μπανάνα non k και να τραβάει τον θεό του - αν ενδιαφέρεται για all core workloads χωρίς power limits. Αν το θέλει για games τότε κλάιν, δεν έχει σημασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dsi44 είπε

τι χρηση κανει στο συστημα?

Δεν ξέρω ακριβώς, μου είπε θέλει δυνατή CPU. Σίγουρα θα έχει compiling.

Παιχνίδια καθόλου.

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Εξαρτάται από την διαφορά τιμής μεταξύ k και non k. Υπάρχει περίπτωση να σου κάτσει μεγάλη μπανάνα non k και να τραβάει τον θεό του - αν ενδιαφέρεται για all core workloads χωρίς power limits. Αν το θέλει για games τότε κλάιν, δεν έχει σημασία

Οι μπανάνες είναι πάντα στο πρόγραμμα.

Αξιοπρεπή ψύκτρα και οικονομική (30-40€);

power limits δε θα πειράξει. Ότι είναι default. Άρα μας κάνει ο 12700 non-K;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν ξέρω ακριβώς, μου είπε θέλει δυνατή CPU. Σίγουρα θα έχει compiling.

Παιχνίδια καθόλου.

Οι μπανάνες είναι πάντα στο πρόγραμμα.

Αξιοπρεπή ψύκτρα και οικονομική (30-40€);

power limits δε θα πειράξει. Ότι είναι default. Άρα μας κάνει ο 12700 non-K;

 

Το Default δυστυχώς πλέον έχει σχέση με την εκάστοτε μητρική, εκτός αν το βάλεις manual από το BIOS εσύ. Αν όντος τον τρέξει με τα default της Intel (65W PL1) τότε και το μαμά cooler στον Core i7 12700 είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν ξέρω ακριβώς, μου είπε θέλει δυνατή CPU. Σίγουρα θα έχει compiling.

Παιχνίδια καθόλου.

Οι μπανάνες είναι πάντα στο πρόγραμμα.

Αξιοπρεπή ψύκτρα και οικονομική (30-40€);

power limits δε θα πειράξει. Ότι είναι default. Άρα μας κάνει ο 12700 non-K;

Χωρίς να πειράξεις limits o 12700 έχει base power 65 😮 

Noμίζω η ak400 είναι η καλύτερη που μπορείς να πάρεις στα περίπου 40€.  H AS500 επίσης αν την βρείς σε καλή τιμή (55€), είναι υπερβολικά δυνατή - δεν της φαίνεται - χτυπάει u12a. Για πάνω από 60€ πας σε fuma 2 / ak620. Η πρώτη αρκετά αθόρυβη, η δεύτερη αρκετά καλύτερη σε performance.  Για παρακάτω πάς κλασσικά στην freezer duo. Προσωπικά ak620 θα έπαιρνα για πάσαν νόσο.

To θέμα είναι ότι θα χρειαστεί να βγάλεις τα power limits, και εκεί ο 12700 παίζει να χτυπάει 20-30w παραπάνω από τον 12700k για λίγο χειρότερα ρολόγια. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pirmen56

Ίσως και να είναι offtopic, αλλά μάλλον βρήκα το σημείο στο cp που πέφτεις στα 10 fps :P 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα CPU, πάντως τα πάει καλύτερα με RT on (24 fps) παρά με RT off (5-10 fps) στο συγκεκριμένο σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...