Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, malakudi είπε

γ. Είχε bug στο Cyberbug με τα cores η πρώτη έκδοση και πρόλαβε και το τερμάτισε πριν βγει το patch (παπάτζα ολκής).

Το CP είχε προβλημα και μετά σε CPUs με αδύναμο STP. Ας είχαν και 1000 cores. Με ray tracing προαφανώς. Κάτι που προσπέρασαν στο σύνολό τους σχεδόν οι youtubers, δείχνοντας ΜΟΝΟ test με RT off. Όλοι εκτός από το Digital Foundry σε ένα και μοναδικό video τους.

Αυτά τα slides λοιπόν που βγάζει η intel για το STP στα games έχουν ιδιαίτερη σημασία για κάποιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.tomshardware.com/amp/news/core-i9-12900k-smashes-multiple-world-records-at-68-ghz?fbclid=IwAR08rhdikPplU71X24J99u-PwmsgbNjPx4nRwdR8zh9GUd9bf_W9SKrv3c4

Καλα πραγματακια βλεπω.. 

After an amazingly long wait, Intel has officially announced the 12th Generation Alder Lake processors, the first heterogeneous mainstream parts that support DDR5 and PCIe 5.0. Our resident overclocking guru Allen 'Splave' Golibersuch didn't waste any time in breaking a couple of world records with the new hybrid chips during Intel's livestreamed event. 

With the help of a few tanks of liquid nitrogen, Splave pushed the Core i9-12900K to 6.8 GHz on the Golden Cove Performance cores (P-cores), and 5.3 GHz on the Gracemont cores Efficiency cores (E-cores). He also dialed in 5.5 GHz on the ring/cache. For reference, the Core i9-12900K features 5.2 GHz P-core and 3.9 GHz E-core boost clocks. That's a 31% and 36% overclock on the P-and E-cores, respectively.

ASRock's Z690 Aqua OC Edition was Splave's motherboard of choice. The OC Edition is almost a carbon copy of the vanilla Z690 Aqua, except with two fewer DDR5 memory slots. The dual-DIMM design aims to improve memory overclocking. The ASRock Z690 Aqua OC Edition is limited to 500 units. The Core i9-12900K system also included Klevv's DDR5-4800 memory, which was overclocked to DDR5-6200 C34, der8auer's Reaktor 2.0 LN2 pot, and EVGA's SuperNOVA 1600W power supply.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Συμφωνώ απόλυτα. Άλλο αυτό και άλλο να βγω να πω ότι ο 10900k είναι για να βράζει πατάτες και δεν κάνει για το usercase μου επειδή δεν παίζει η κάρτα ήχου μου σύμφωνα με όσα ισχυρίζομαι.

Δεν σχολιάζω προβλήματα συμβατότητας γιατί δεν μπορούμε εύκολα να βγάλουμε συμπέρασμα για την αιτία τους. Εγώ σχολίασα για τα 50ρια που είναι όντως πρόβλημα στο συγκεκριμένο CPU και μετά τα patch. Όπως και για τις θερμοκρασίες που συνήθως δεν είναι τόσο ιδανικές, όσο στα reviews, μετά από OC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μάλλον ήρθε ο καιρός να φάνε μεγάλη μούτζα και έτσι θα προσγειώσουν τις τιμές εκεί που πρέπει.

Επειδή βλέπουν ότι υπάρχει ψωμί έχουν ανεβάσει τις τιμές εκεί που τις έχουν ανεβάσει. Μποικοτάζ θέλουν κανονικά αν και δεν το βλέπω. Υπάρχει υπερβολικά μεγάλος αριθμός χρηστών που νομίζει ότι αγοράζει αυτοκίνητο όταν αγοράζει PC.

 

Ειναι λιγο απο ολα η φαση δυσκολη εποχη για την τεχνολογια.. Chip shortage,εποχη covid που δημιουργησε δυσκολιες στην παραγωγη απο μονο του, νεα γενια μνημων που ουτως ή αλλως ειναι ακριβες να παραχθουν στην παρουσα φαση, νεες αρχιτεκτονικες που στοιχιζουν σε R&D και πληρωνει το μαρμαρο ο χρηστης και ΦΥΣΙΚΑ το γεγονος οτι σε ολα αυτα βρισκουν ευκαιριες για price gouging που εχει την μορφη του ημιμονιμου πλεον..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δεν σχολιάζω προβλήματα συμβατότητας γιατί δεν μπορούμε εύκολα να βγάλουμε συμπέρασμα για την αιτία τους. Εγώ σχολίασα για τα 50ρια που είναι όντως πρόβλημα στο συγκεκριμένο CPU και μετά τα patch. Όπως και για τις θερμοκρασίες που συνήθως δεν είναι τόσο ιδανικές, όσο στα reviews, μετά από OC.

Τα 50άρια μπορούν να υπάρξουν, εδώ οι AMD κάρτες χωρίς patch είναι κάτω από όλες τις Nvidia σε συγκεκριμένο τίτλο, όπως αναφέρθηκε στο αντίστοιχο νήμα και πολύ σωστά βγήκε ο @Πέτρος και είπε ότι θέλει πατσάρισμα το παιχνίδι αφού δεν είναι λογικό η 6900xt να είναι κάτω από 3060 ti ας πούμε.

Αν βγω και πω ότι στον τάδε τίτλο η AMD είναι κάτω από τις Nvidia, άρα δεν ξαναπαίρνω AMD, με ξεγέλασαν θα είναι αληθινά όσα ισχυρίζομαι; Όχι. Ε μάλλον είμαι πορωμένος με την Nvidia και βρίσκω την ευκαιρία να τα χώσω. Γιατί ο κανόνας δεν είναι αυτό το παιχνίδι, αλλά η εξαίρεση που τον επιβεβαιώνει.

Οι θερμοκρασίες σε εμένα τουλάχιστον με μία Corsair H150i Capellix, που θα την έβαζα και σε Intel αν είχα αγοράσει άλλωστε, είναι άψογες παρά το γεγονός ότι το Icue 5000X λόγω γυάλινων καλυμμάτων περιμετρικά δεν έχει και την καλύτερη δυνατή κυκλοφορία αέρα.

Συζητήσεις μπορούμε να κάνουμε πολλές, αλλά να λέμε σωστά πράγματα που ισχύουν.

Εδώ έχουμε ένα event από την Intel που θα αλλάξει, αν όσα ισχυρίζονται ισχύουν, όπως άλλαξε η AMD to 2017 και μετά, το χώρο των επεξεργαστών και τις επιδόσεις τους. Για εμένα αυτό θα έπρεπε να μας απασχολούσε.

Όπως σου είπα αν οι επιδόσεις είναι τόσο βελτιωμένες όσο αναφέρεται σε πραγματικά σενάρια χρήσης, είναι βέβαιο ότι οι περισσότεροι θα μετακινηθούμε προς τα εκεί, αν το κόστος δεν είναι δυσβάσταχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το CP είχε προβλημα και μετά σε CPUs με αδύναμο STP. Ας είχαν και 1000 cores. Με ray tracing προαφανώς. Κάτι που προσπέρασαν στο σύνολό τους σχεδόν οι youtubers, δείχνοντας ΜΟΝΟ test με RT off. Όλοι εκτός από το Digital Foundry σε ένα και μοναδικό video τους.

Αυτά τα slides λοιπόν που βγάζει η intel για το STP στα games έχουν ιδιαίτερη σημασία για κάποιους.

Κανένας ποτέ δεν έδειξε πριν και μετά το fix. με rt ultra. Εδώ ο πληρωμένος tomshardware, που κάποτε έκαιγε cpu της AMD για πλάκα.

Από τα 50 ανεβαίνει στα 60 ο 3600xt, 7 καρέ πίσω από το καμάρι σου στοκ. Βάλε πάνω τώρα tweaking στις μνήμες, που σου έχω αποδείξει πόσο δίνουν και dual rank μνήμες που δίνουν επιπλέον και ανεβάζουν τα min αισθητά και είσαι κομπλέ. 

pwXN999W7ThW7vwcQprVwS-970-80.png.webp

Cyberpunk-2077-Kabuki-Market-FPS-1920x10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι μητρικές για DDR5 γιατί είναι πιο ακριβές; Χρειάζονται περισσότερα/καλύτερα traces; τι; Γιατί το power module είναι στα dimms, άρα αφαιρείται κάτι από την mobo. Ή απλά first adopter tax?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αν βγω και πω ότι στον τάδε τίτλο η AMD είναι κάτω από τις Nvidia, άρα δεν ξαναπαίρνω AMD, με ξεγέλασαν θα είναι αληθινά όσα ισχυρίζομαι; Όχι. Ε μάλλον είμαι πορωμένος με την Nvidia και βρίσκω την ευκαιρία να τα χώσω. Γιατί ο κανόνας δεν είναι αυτό το παιχνίδι, αλλά η εξαίρεση που τον επιβεβαιώνει.

Δεν μιλάμε για μόνο έναν τίτλο. Αναφέρθηκε και σε άλλα όπως το survival evolved και το MS Flight Sim όπου βασίζονται σε STP. Κάτι που αρκετοί "προφήτευαν" ότι δεν θα μας ξαναβλέπαμε ποτέ. Βάλε μέσα και τα Total War που είναι μια από τα ίδια όπως βλέπουμε από το σχετικό slide για τους Alder.

Πολλοί αγοράζουν PStation μόνο για τα ποδοσφαιράκια του ή τα exclusives. Αυτή είναι η ανάγκη τους, αυτό μόνο θα κοιτάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω να πω το δίκαιο και την αληθεια που αντιμετωπισα προσωπικα με πολυ λιγα παραδείγματα..

Ειχα κανει ολο χαρα συστημα με 3700X κανα δίμηνο περιπου μετα το 3000 λανσάρισμα. 

Χωρις να πω υπερβολες, δεν μου αρεσε καθολου... καταρχας ψηνοταν, κατα δεύτερον ειχε οντως ασυμβατοτητες ειδικα με παλιοτερα παιχνιδια που εγω προσωπικα παιζω πολυ συχνα (1500 games στο steam δεν τα εχω μονο για συλλογή). Π.χ. καποια games τυπου dead space απλα κρασαρανε και δεν ξεκίνουσαν καν.

Το κερασακι ηταν τα boot times, που αργουσαν τοσο πολυ που το πρωτο καιρο ολο εκανα hard restart το pc γιατι νομιζα οτι ειχε κολλησει lol

Επεστρεψα στο διαμαντακι της εποχης 10700Κ και ειπα δοξα τον θεο.

Ευτυχώς  εδωσα μια ευκαιρία ακομα στην AMD με την σειρα 5000 (5800Χ) και ηταν η καλυτερη επιλογη που εκανα ποτε! 

Μια μεταμορφωμενη εμπειρία,  επαιζαν τα παντα, τα Windows  φορτωναν βολιδα, και το OC ξανα αποκτησε ενδιαφέρον!

Δε ξερω ποια απο τις αρχιτεκτονικες αλλαγές που εκανε η  amd στους 5000 εκανε την διαφορα αλλα it worked.

Πισω στην κουβέντα  για τους AL τωρα 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Κανένας ποτέ δεν έδειξε πριν και μετά το fix. με rt ultra. Εδώ ο πληρωμένος tomshardware, που κάποτε έκαιγε cpu της AMD για πλάκα.

Από τα 50 ανεβαίνει στα 60 ο 3600xt, 7 καρέ πίσω από το καμάρι σου στοκ. Βάλε πάνω τώρα tweaking στις μνήμες, που σου έχω αποδείξει πόσο δίνουν και dual rank μνήμες που δίνουν επιπλέον και ανεβάζουν τα min αισθητά και είσαι κομπλέ. 

pwXN999W7ThW7vwcQprVwS-970-80.png.webp

Cyberpunk-2077-Kabuki-Market-FPS-1920x10

2900 μνήμες στον 10900k? Αλλιώς το slide είναι καραfake όσο δεν πάει. 10% διαφορά 3600 με 10900k, και μάλιστα στο Cyberpunk? LOL :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δεν μιλάμε για μόνο έναν τίτλο. Αναφέρθηκε και σε άλλα όπως το survival evolved και το MS Flight Sim όπου βασίζονται σε STP. Κάτι που αρκετοί "προφήτευαν" ότι δεν θα μας ξαναβλέπαμε ποτέ. Βάλε μέσα και τα Total War που είναι μια από τα ίδια όπως βλέπουμε από το σχετικό slide για τους Alder.

Πολλοί αγοράζουν PStation μόνο για τα ποδοσφαιράκια του ή τα exclusives. Αυτή είναι η ανάγκη τους, αυτό μόνο θα κοιτάξουν.

Δεν παίζω MS Flight Sim, δε δοκίμασα το Total War ούτε τον πρώτο τίτλο που αναφέρεις. Σε σύγκριση με την πληθώρα των τίτλων που υπάρχει ακόμη και αν ήταν εντελώς unplayable τα συγκεκριμένα παιχνίδια σε Ryzen 5000, που δεν είναι, ή αν δεν υπήρξε patch για να διορθώσει τα όποια θέματα, αποτελούν το 0,000000000000000000000000000001% των τίτλων που κυκλοφορούν και ίσως να λέω και πολύ.

Ε αν μιλάμε για κάποιον που θέλει να παίξει αυτά τα παιχνίδα, αν μιλάμε δηλαδή για αυτό το ποσοστό τίτλων και τα θέματα που εμφάνισαν δεν έχουν λυθεί, ας πάρει κάποιος Intel.

4 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Εγω θελω να πω το δίκαιο και την αληθεια που αντιμετωπισα προσωπικα με πολυ λιγα παραδείγματα..

Ειχα κανει ολο χαρα συστημα με 3700X κανα δίμηνο περιπου μετα το 3000 λανσάρισμα. 

Χωρις να πω υπερβολες, δεν μου αρεσε καθολου... καταρχας ψηνοταν, κατα δεύτερον ειχε οντως ασυμβατοτητες ειδικα με παλιοτερα παιχνιδια που εγω προσωπικα παιζω πολυ συχνα (1500 games στο steam δεν τα εχω μονο για συλλογή). Π.χ. καποια games τυπου dead space απλα κρασαρανε και δεν ξεκίνουσαν καν.

Το κερασακι ηταν τα boot times, που αργουσαν τοσο πολυ που το πρωτο καιρο ολο εκανα hard restart το pc γιατι νομιζα οτι ειχε κολλησει lol

Επεστρεψα στο διαμαντακι της εποχης 10700Κ και ειπα δοξα τον θεο.

Ευτυχώς  εδωσα μια ευκαιρία ακομα στην AMD με την σειρα 5000 (5800Χ) και ηταν η καλυτερη επιλογη που εκανα ποτε! 

Μια μεταμορφωμενη εμπειρία,  επαιζαν τα παντα, τα Windows  φορτωναν βολιδα, και το OC ξανα αποκτησε ενδιαφέρον!

Δε ξερω ποια απο τις αρχιτεκτονικες αλλαγές που εκανε η  amd στους 5000 εκανε την διαφορα αλλα it worked.

Πισω στην κουβέντα  για τους AL τωρα 😁

Είχε κάνει χαζομάρες η AMD με τις cpu, ειδικά στη σειρά 3000 που έφαγε πολύ hype αλλά ουσιαστικά δεν ήταν και τόσο ανταγωνιστική κυρίως στα παιχνίδια. Ούτως ή άλλως τα πλεονεκτήματα εκείνης της σειράς ήταν κυρίως η τιμή και το multicore απόδοση.

Αυτό είναι το τίμημα της εξέλιξης όπως διαπίστωσες και με τον 5800x και το πληρώνουμε δυστυχώς εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ε αν μιλάμε για κάποιον που θέλει να παίξει αυτά τα παιχνίδα, αν μιλάμε δηλαδή για αυτό το ποσοστό τίτλων και τα θέματα που εμφάνισαν δεν έχουν λυθεί, ας πάρει κάποιος Intel.

E το παιδί να παίξει αυτά τα παιχνίδια ήθελε (το έγραψε κιόλας), άλλα έπεσε το τάγμα να τον αποκεφαλίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Κανένας ποτέ δεν έδειξε πριν και μετά το fix. με rt ultra. Εδώ ο πληρωμένος tomshardware, που κάποτε έκαιγε cpu της AMD για πλάκα.

Από τα 50 ανεβαίνει στα 60 ο 3600xt, 7 καρέ πίσω από το καμάρι σου στοκ. Βάλε πάνω τώρα tweaking στις μνήμες, που σου έχω αποδείξει πόσο δίνουν και dual rank μνήμες που δίνουν επιπλέον και ανεβάζουν τα min αισθητά και είσαι κομπλέ. 

pwXN999W7ThW7vwcQprVwS-970-80.png.webp

Cyberpunk-2077-Kabuki-Market-FPS-1920x10

Έτσι γίνονται οι δοκιμές. Ίδιες ram για όλα τα CPU(ούτε αυτό που έκανε η intel με 3200 για τον Rocket και 4400 για τον Alder Lake) και βίντεο για να υπάρχει επαληθευσιμότητα. Για να ξέρω ΤΙ έτρεξαν και να δω αν αληθεύει.

Ας ανεβάσει/τρέξει όποιος θέλει στο σημείο αυτό(11:40 και 15:31) με 3700X safe oc και θα καταλάβει. Ας τρέξει μετά με τον 8700K(ίδιας περιόδου) με safe oc και ας συγκρίνει. Υπάρχει και το MS flight sim για πιο δυνατές συγκινήσεις. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να πω.

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

2900 μνήμες στον 10900k? Αλλιώς το slide είναι καραfake όσο δεν πάει. 10% διαφορά 3600 με 10900k, και μάλιστα στο Cyberpunk? LOL :P 

Δηλαδή ο 3600 με 3800c14 dual rank θα μείνει στα 60 και ο 12900Κ θα πάει στα 90; 

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Razor333 είπε

Δηλαδή ο 3600 με 3800c14 dual rank θα μείνει στα 60 και ο 12900Κ θα πάει στα 90; 

 

 

Όχι ρε μαν, έχει 10% διαφορά 3600 με 10900k. Και επειδή το game scalari με πυρήνες, ο 3700x τον κατουράει τον 10900k. Στο Cyberpunk κιόλας...

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...