Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Herald είπε

E το παιδί να παίξει αυτά τα παιχνίδια ήθελε (το έγραψε κιόλας), άλλα έπεσε το τάγμα να τον αποκεφαλίσει

Όχι δεν είπε αυτό κάνεις λάθος. Κάρτες ήχου ανέφερε, ασυμβατότητες, ψήσιμο της cpu, για rendering είπε και για άλλα.

Δηλαδή αν κατεβάσω τώρα MS simulator, Ark surival evolved και Total war στον 5900x και 3080ti θα σέρνεται; Για να ξέρουμε τι λέμε. Αφού καταπίνει τον 5950x σύμφωνα με τα λεγόμενά του, τον 5900x τον έχει για πρωινό.

Το ξέρουμε, η Intel έχει σίγουρα πιο σταθερή πλατφόρμα για όλα και απέναντι στη σειρά 3000 έκανε πάρτι.

Το θέμα είναι να μη διαστρεβλώνουμε τα πράγματα. Μια χαρά είναι οι επεξεργαστές, το προβάδισμα του ενός σε κάτι δεν είναι η καταστροφή του άλλου.

Η αποδοχή της σειράς 5000, άλλωστε από μεγάλο μέρος του αγοραστικού κοινού αποδεικνύει ότι δεν είμαστε όλοι τρελοί και ο κύριος με την ανάρτηση ο μόνος λογικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι ρε μαν, έχει 10% διαφορά 3600 με 10900k. Και επειδή το game scalari με πυρήνες, ο 3700x τον κατουράει τον 10900k. Στο Cyberpunk κιόλας...

Λες το προφανές και δείχνεις "περίεργος".

Δεν υπάρχει πιο παραπλανητικό πράγμα από τα γραφήματα. Δεν μπορείς να καταλάβεις σε τι ποσοστό είσαι gpu bottlenecked. Δεν μπορείς να επαληθεύσεις ΤΙΠΟΤΑ. Θα βρουν τρόπους να τα μαγειρέψουν να βγάλουν τους Alder μέτριους. Οι γνώστες θα περιμένουν Digital Foundry και 720p CPU tests με 3090 από το guru3D. Σε 720p είναι πολύ δύσκολο να δημιουργήσεις μπουκάλα.

5 λεπτά πριν, Armoral είπε

Όχι δεν είπε αυτό κάνεις λάθος. Κάρτες ήχου ανέφερε, ασυμβατότητες, ψήσιμο της cpu, για rendering είπε και για άλλα.

Δηλαδή αν κατεβάσω τώρα MS simulator, Ark surival evolved και Total war στον 5900x και 3080ti θα σέρνεται; Για να ξέρουμε τι λέμε. Αφού καταπίνει τον 5950x σύμφωνα με τα λεγόμενά του, τον 5900x τον έχει για πρωινό.

Το ξέρουμε, η Intel έχει σίγουρα πιο σταθερή πλατφόρμα για όλα και απέναντι στη σειρά 3000 έκανε πάρτι.

Το θέμα είναι να μη διαστρεβλώνουμε τα πράγματα. Μια χαρά είναι οι επεξεργαστές, το προβάδισμα του ενός σε κάτι δεν είναι η καταστροφή του άλλου.

Η αποδοχή της σειράς 5000, άλλωστε από μεγάλο μέρος του αγοραστικού κοινού αποδεικνύει ότι δεν είμαστε όλοι τρελοί και ο κύριος με την ανάρτηση ο μόνος λογικός.

Δες από το 09:50. Κάθε καρέ μετράει. Ακυρώνει όλα σου τα cores αν δεν είναι up to the task. Ούτε είναι 8 ωρών διάρκειας για να πεις ότι το προσπερνάς αν είσαι φαν του είδους.

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία δεύτερη ανάγνωση της παρουσίασης δείχνει πως η Intel ποτέ δε ξεπέρασε το πρόβλημα των 10nm, παρ' όλο το Enhanced Superfin (που πλέον το λέει Intel 7). Δεν ανεβάζουν συχνότητα τα 10nm χωρίς πολύ ρεύμα, αυτό ήταν και το πρόβλημά τους από την αρχή. Γι' αυτό και αλλάζει πλέον την ιστορία με το TDP και τα PL1/PL2. Για να δώσει τις επιδόσεις που δίνει θέλει 240W.  Η δε κατάργηση του thermal velocicy boost δείχνει πως τα τσιπάκια σε τέτοιο PL θα ψήνονται έτσι κι αλλιώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Λες το προφανές και δείχνεις "περίεργος".

Μα δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο συγκεκριμένος το πιστεύει αυτό που δείχνει στο γράφημα. Δηλαδή κάτι 10600 / 8700 / 9900/ 10700, τους κατατροπώνει για πρωινό ο 3600xt. Καλά τον 3700 μην τον πιάσουμε, αυτός πιάνει επιδόσεις alder lake. Δηλαδή ντάξει, υπάρχει άνθρωπος που το πιστεύει αυτό? 

Με τσιγκλάτε συνεχώς να καρφώσω την 3090 στο 2ο PC να το δούμε στην πράξη...έχω και ημικρανία σήμερα, μη με αναγκάσετε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι ρε μαν, έχει 10% διαφορά 3600 με 10900k. Και επειδή το game scalari με πυρήνες, ο 3700x τον κατουράει τον 10900k. Στο Cyberpunk κιόλας...

Κουλαρισε μαν, δεν είπα έτσι, είπα ότι δεν είναι στους 50 κολλημένους που λέει ο άλλος με την FireWire κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο συγκεκριμένος το πιστεύει αυτό που δείχνει στο γράφημα. Δηλαδή κάτι 10600 / 8700 / 9900/ 10700, τους κατατροπώνει για πρωινό ο 3600xt. Καλά τον 3700 μην τον πιάσουμε, αυτός πιάνει επιδόσεις alder lake. Δηλαδή ντάξει, υπάρχει άνθρωπος που το πιστεύει αυτό? 

Με τσιγκλάτε συνεχώς να καρφώσω την 3090 στο 2ο PC να το δούμε στην πράξη...έχω και ημικρανία σήμερα, μη με αναγκάσετε :P 

Spoiler

History of advertising: No 118: Nike's 'Just do it' tagline

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο συγκεκριμένος το πιστεύει αυτό που δείχνει στο γράφημα. Δηλαδή κάτι 10600 / 8700 / 9900/ 10700, τους κατατροπώνει για πρωινό ο 3600xt. Καλά τον 3700 μην τον πιάσουμε, αυτός πιάνει επιδόσεις alder lake. Δηλαδή ντάξει, υπάρχει άνθρωπος που το πιστεύει αυτό? 

Με τσιγκλάτε συνεχώς να καρφώσω την 3090 στο 2ο PC να το δούμε στην πράξη...έχω και ημικρανία σήμερα, μη με αναγκάσετε :P 

Καλά ούτε τα 70fps που δείχνει ο Nvidia foundry με τον 5900x σε άδειο δρόμο τα πιστεύω, γιατί βλέπω εγώ 100fps, αλλά έτσι είναι τι να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Κουλαρισε μαν, δεν είπα έτσι, είπα ότι δεν είναι στους 50 κολλημένους που λέει ο άλλος με την FireWire κάρτα.

Δεν ξέρω αν είναι στα 50, πάντως το γραφήμα δεν μπορεί να έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα. Βάζω ότι θες και αγαπάς στοίχημα, τιγκαρισμένος 10900k θα είναι πάνω από 30-40% μπροστά από τιγκαρισμένο 3600 στα δύσκολα σημεία του cyberpunk. Αφού το βλέπω με τον 11600k που τα καρφωμένα 80αρια του 10900 ούτε στα όνειρα του δεν τα πιάνει. 

2 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Καλά ούτε τα 70fps που δείχνει ο Nvidia foundry με τον 5900x σε άδειο δρόμο τα πιστεύω, γιατί βλέπω εγώ 100fps, αλλά έτσι είναι τι να κάνουμε.

Ναι αλλά εγώ δεν βασίζω την άποψη μου πάνω σε γραφήματα και reviews. Στάθηκα τυχερός (ή απλά βλάκας) και περάσαν από τα χέρια μου καμιά 10αριά high end cpu τα τελευταία 3 χρόνια, οπότε τα έχω δοκιμάσει όλα. Να μου ανεβάζεις γράφημα που να δείχνει 10% διαφορά μεταξύ 3600 και 10900k είναι απλά ανέκδοτο. Και το βλέπω και σε άλλα παιχνίδια. Να δείς πόσο καλά τα πάει ο 3700x στις πόλεις του new world ή στο mass pvp. Κρατάει δεν κρατάει το 30αρι. Όχι ότι ο 11600k είναι απόκαλυψη με τα 40-45 fps του, αλλά ποσοστιαία είνια μια διαφορά 50%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ασχετως το οτι ειμαι εδω να υποστηριξω intel να ξυπνησει γιατι αλλιως το lisaki θα μας παει τραινο τιμολογιακα αλλα πιστευω οτι ναι, θα το πω, θα το ριξω, θα την πεταξω την καυτη πατατα αλλα νομιζω ολοι εχεται αρχισει να το μυριζεστε πλεον, πιστευω οι AL θα ειναι ΜΕΤΡΙΟΙ.

Σε average 20 παιχνιδιων π.χ. δεν δινω πανω απο 10% προβαδισμα και αυτο για τον 12900Κ, για τους παρακατω σκουρο πανω απο 5% λογω χαμηλοτερων boost...

Φυσικα θα υπαρχουν εξαιρεσεις που θα βλεπουμε 20ρια αλλα μιλαω για την συνολικη εικονα.

Επισης μιλαω για stock, γιατι το oc ειναι αγνωστο.

Οποτε βαση της ανωτερο εκτιμησης μου σε συνδυασμο με τις τιμες της πλατφόρμας πακετο οδηγουμαστε στην μετριοτητα που προανέφερα. 

#ΑΛΛΑ# Μακαρι να κανω λαθος και να δουμε ενα μεγαλο step forward ♥ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Καλα ασχετως το οτι ειμαι εδω να υποστηριξω intel να ξυπνησει γιατι αλλιως το lisaki θα μας παει τραινο τιμολογιακα αλλα πιστευω οτι ναι, θα το πω, θα το ριξω, θα την πεταξω την καυτη πατατα αλλα νομιζω ολοι εχεται αρχισει να το μυριζεστε πλεον, πιστευω οι AL θα ειναι ΜΕΤΡΙΟΙ.

Σε average 20 παιχνιδιων π.χ. δεν δινω πανω απο 10% προβαδισμα και αυτο για τον 12900Κ, για τους παρακατω σκουρο πανω απο 5% λογω χαμηλοτερων boost...

Φυσικα θα υπαρχουν εξαιρεσεις που θα βλεπουμε 20ρια αλλα μιλαω για την συνολικη εικονα.

Επισης μιλαω για stock, γιατι το oc ειναι αγνωστο.

Οποτε βαση της ανωτερο εκτιμησης μου σε συνδυασμο με τις τιμες της πλατφόρμας πακετο οδηγουμαστε στην μετριοτητα που προανέφερα. 

#ΑΛΛΑ# Μακαρι να κανω λαθος και να δουμε ενα μεγαλο step forward ♥ 

Γιατί ο 5950x των 700€ τι διαφορές έχει με τον 10900k ( αρχιτεκτονική και μέθοδος κατασκευής 7 ετίας!) σε gaming? Κάτω από 10%. Σημαίνει ότι είναι μέτριος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί ο 5950x των 700€ τι διαφορές έχει με τον 10900k ( αρχιτεκτονική και μέθοδος κατασκευής 7 ετίας!) σε gaming? Κάτω από 10%. Σημαίνει ότι είναι μέτριος? 

Εμ τι ειναι? Σουπερ?

Για gaming μιλαμε, ο 5950Χ εχει αλλα χαρισματα αλλα για gaming μετριος ειναι (σαν αναβαθμιση) μπροστα σε 10900Κ.

Επεξ/σία από MikeGR7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν χρειαζόμαστε άλλο CPU power για τα τωρινά games, λογικό είναι να μην βλέπουμε μεγάλες διαφορές και ότι διαφορές υπάρχουν είναι σε εντελώς μη ρεαλιστικά σενάρια. Για το gaming κάρτες χρειαζόμαστε σε κανονικές τιμές και studios που ξέρουν τι τους γίνεται, τίποτα άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Alderlake-S = 209mm2

 

πως τα φερνει η ρημαδα η ζωη καμια φορα ε?

intel-vs-amd-epyc.jpg

11 ώρες πριν, DukeOfDream είπε

 

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω; Ανύπαρκτο OC? Το die είναι τόσο μικρό που σε stress test έχω 70c με 420mm push/pull υδροψυξη στο 100% με 17c ambient? Ότι πήρα κάρτα firewire natively supported από windows 10 και δεν παίζει ενώ σε intel έπαιξε άψογα; Ότι βγήκε το cyberpunk και ήμουν κλειδωμένος στα 50-51fps σε όλες τις αναλύσεις με όλα τα presets και μέχρι να βγει patch είχα τερματίσει το παιχνίδι? Μπορώ να συνεχίσω να γράφω για αρκετή ώρα... Ας μείνουμε πως για το δικό μου usecase scenario η AMD δεν κάνει... Μου άφησε γενικώς μεγάλη πίκρα σαν αγορά... I want out 😅 Έτοιμος ήμουν πέρσι να πάω σε 10th gen και επέλεξα να κάνω υπομονή για την 12th...

Edit: Ξέχασα να αναφέρω πως μιλάω για 3700X.

ρε φιλε, χωρις παρεξηγηση, ενταξει ολα τα αλλα ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια αλλα... firewire? Οντως τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Εγω θελω να πω το δίκαιο και την αληθεια που αντιμετωπισα προσωπικα με πολυ λιγα παραδείγματα..

Ειχα κανει ολο χαρα συστημα με 3700X κανα δίμηνο περιπου μετα το 3000 λανσάρισμα. 

Χωρις να πω υπερβολες, δεν μου αρεσε καθολου... καταρχας ψηνοταν, κατα δεύτερον ειχε οντως ασυμβατοτητες ειδικα με παλιοτερα παιχνιδια που εγω προσωπικα παιζω πολυ συχνα (1500 games στο steam δεν τα εχω μονο για συλλογή). Π.χ. καποια games τυπου dead space απλα κρασαρανε και δεν ξεκίνουσαν καν.

Το κερασακι ηταν τα boot times, που αργουσαν τοσο πολυ που το πρωτο καιρο ολο εκανα hard restart το pc γιατι νομιζα οτι ειχε κολλησει lol

Επεστρεψα στο διαμαντακι της εποχης 10700Κ και ειπα δοξα τον θεο.

Ευτυχώς  εδωσα μια ευκαιρία ακομα στην AMD με την σειρα 5000 (5800Χ) και ηταν η καλυτερη επιλογη που εκανα ποτε! 

Μια μεταμορφωμενη εμπειρία,  επαιζαν τα παντα, τα Windows  φορτωναν βολιδα, και το OC ξανα αποκτησε ενδιαφέρον!

Δε ξερω ποια απο τις αρχιτεκτονικες αλλαγές που εκανε η  amd στους 5000 εκανε την διαφορα αλλα it worked.

Πισω στην κουβέντα  για τους AL τωρα 😁

Είναι μεγάλη η διαφορά, όχι μονο σε επιδόσεις αλλά και σε stability σε σχέση με προηγούμενες γενιές zen
Το ενδιαφέρον στο OC τώρα δεν ξέρω που το βρήκες, άντε να πάρεις +150 mhz στην καλύτερη με κατανάλωση που δεν αξίζει τον κόπο.

Στους alder θα βγάλουνε οκταπύρηνο χωρίς low perf cores; Ή μονο σε εξαπύρηνο θα παίξει κάτι τέτοιο;
 

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφτασε κιολας η μερα που προλαβε η AMD να μας παρει τo scalp τιμολογιακα με το proven record της Intelas και περιμενουμε την τελευταια να ερθει να μας σωσει κιολας; :D Ειπαμε ο ανταγωνισμος σωζει αλλα λιγη εγκρατεια 😜 #intel_saves (νεο hashtag)

Γελανε και τα πομολα.. 

Α και παιδια αν θελετε cpu μονο για gaming δεν χρειαζεστε τις high end CPUs αυτο ειναι δεδομενο και γνωστο εδω και παρα πολλες γενεες..  

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...