Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

αναμενόμενη η 700ρα + για cpu ανώτερο (που λένε) από 5950Χ.....

Αναμένομενη σύμφωνα με το ναρκοπέδιο που έχτισε η AMD τα τελευταία χρόνια. 6 χρόνια σταθερές τιμές είχαμε στα high end mainstream CPUs. 

Βάλε και 300€+ η Ram, από τα 200 που προβλέπω να ξεκινάνε τα low end z590, πιάσαμε τιμές 3090 :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

το χέρι βαθιά στην τσέπη από εδώ και πέρα σε όλα.......alder skiparisma προσωπικά

Eσένα σε παίρνει να skipparis με το καλό κομμάτι 10900k που σου έκατσε. Εγώ με τον καρβουνιάρη που πήρα τι να skipparo :P 

Περίμενα την Intel για να πάρω κανά σοβαρό CPU σε normal τιμή γιαυτό πήρα προσωρινά τον 11600 αλλά τελικά AMDίζει και η Intela. Γίναμε 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

Eσένα σε παίρνει να skipparis με το καλό κομμάτι 10900k που σου έκατσε. Εγώ με τον καρβουνιάρη που πήρα τι να skipparo :P 

Περίμενα την Intel για να πάρω κανά σοβαρό CPU σε normal τιμή γιαυτό πήρα προσωρινά τον 11600 αλλά τελικά AMDίζει και η Intela. Γίναμε 

skiparo λόγω ddr5..... θα αφήσω να binaristoun πρώτα και ύστερα θα ασχοληθώ με νέες πλατφόρμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BabisTs είπε

skiparo λόγω ddr5..... θα αφήσω να binaristoun πρώτα και ύστερα θα ασχοληθώ με νέες πλατφόρμες

Εγω ειμαι περίεργος να δω επιδοσεις και με ddr4, ισως συμφέρει να τις κρατησω με το κιτακι που εχω. Να παρω αρχικα μια φτηνιαρα μητρική με ddr4 support και σε κανα 2 χρονια που θα ειναι κομπλε binned τα ddr5 αλλαζω μητρική. Φανταζομαι πιο φτηνα θα μου βγει απτο να παρω σαπιες ddr5 και να τις αλλαξω μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγω ειμαι περίεργος να δω επιδοσεις και με ddr4, ισως συμφέρει να τις κρατησω με το κιτακι που εχω. Να παρω αρχικα μια φτηνιαρα μητρική με ddr4 support και σε κανα 2 χρονια που θα ειναι κομπλε binned τα ddr5 αλλαζω μητρική. Φανταζομαι πιο φτηνα θα μου βγει απτο να παρω σαπιες ddr5 και να τις αλλαξω μετα

φτηνιάρα mobo και 12900Κ δεν πάνε........στους raptor τέλος 2022 παίρνεις τούμπανες ραμ....το data sheet που έχουν στις ραμ οι raptor είναι μέρα με την νύχτα με τους alder......όλα αυτά στα χαρτιά

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Kαλά ο moore's law is dead έπιασε αγκαλιά τον κουβά δηλαδή...κλασσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Πάντως ο 12600 ο κουφος προβλέπω να είναι δύναμη, αν δεν είναι άθλια bin όπως τα 11th gen. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2021 στις 1:16 ΜΜ, Herald είπε

Πάντως ο 12600 ο κουφος προβλέπω να είναι δύναμη, αν δεν είναι άθλια bin όπως τα 11th gen. 

Δεν υπάρχει 12600 κλειδωμένος στην λίστα του λινκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Herald είπε

κουφός = KF. Ξεκλείδωτος χωρίς igpu

 

OK... Πάντως, έχουν ανακοινώσει οτι δεν θα κυκλοφορήσει κλειδωμένος ? Δεν μου φαίνεται εύκολο, γιατί είναι στο sweet spot και δεν αναφέρουν ούτε 12500 ούτε 12600 σκέτο. Και το αλμα απο τον 12400 ως τον 12700 είναι μεγάλο... Δεν γίνεται να υπάρχει μόνο ο ξεκλείδωτος 12600... - εκτός αν κυκλοφορήσουν 2-3 μήνεςαργότερα...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Eloy είπε

OK... Πάντως, έχουν ανακοινώσει οτι δεν θα κυκλοφορήσει κλειδωμένος ? Δεν μου φαίνεται εύκολο, γιατί είναι στο sweet spot και δεν αναφέρουν ούτε 12500 ούτε 12600 σκέτο. Και το αλμα απο τον 12400 ως τον 12700 είναι μεγάλο... Δεν γίνεται να υπάρχει μόνο ο ξεκλείδωτος 12600... - εκτός αν κυκλοφορήσουν 2-3 μήνεςαργότερα...

λες να το πανε amd φαση που εβγαλε ενα ryzen 5 χωρις γραφικα και εναν με και κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

λες να το πανε amd φαση που εβγαλε ενα ryzen 5 χωρις γραφικα και εναν με και κλπ ?

Δεν ξέρω, απλά κοιτάζω την λίστα που αναρτήθηκε ακριβώς πιο πάνω, σαν "full lineup" και δεν ανάφέρει 12500 και 12600 (σκέτους - κλειδωμένους-χωρίς Κ)... Στους κλειδωμένους, απο 12400F και 12400 πάει αμέσως στον 12700... Για τα γραφικά ούτως ή άλλως η intel τους βγάζει με γραφικά, και χωρίς γραφικά (οι  F)...

Βέβαια, τιμολογιακά, μπορεί να πει κάποιος οτι δεν αξίζει να πάει κάποιος σε 12600 κλειδωμένο γιατί κι αυτήν την στιγμή βρίσκει κανείς πχ. 11600Κ στην ίδια τιμή (ή και φτηνότερο καμμιά φορά) απο τον κλειδωμένο 11600, αλλά υπάρχουν κι αυτοί που δεν νοιάζονται για το "λίγο παραπάνω του Κ",  αλλά ζορίζονται για τα λιγότερα Watts (65 vs 125)...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...