Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Covid Free GR app για την επαλήθευση των πιστοποιητικών εμβολιασμού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πραγματικά δεν έχει κανένα νόημα τόσο διαβλητή πιστοποίηση για χώρους πέρα από αεροδρόμιο, χωρίς ανάλογη ταυτοπροσωπία είναι με μία λέξη ΑΧΡΗΣΤΟ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, leviathan2400 είπε

Θα δούμε στο insomnia να πουλιούνται barcodes από εμβολιασμένους;

 

1 ώρα πριν, djdidi είπε

Νοικιάζω το QR Code μου.

50/μέρα καθημερινές,  80/μέρα ΠΣΚ.

Καλύτερη τιμή σε 10ήμερο +πάνω

 

58 λεπτά πριν, menthol1979 είπε

Εγώ κοψοχρονια 20€ τη μέρα και τεφαρίκι QR code, από Pfizer!

Τώρα σοβαρά, ότι δηλαδή θα κάτσει ο υπάλληλος στο εστιατόριο να σκαναρει 4 5 QR codes ΚΑΙ παράλληλα ΚΑΙ ταυτότητες για να επιβεβαιώσει το όνομα; Σοβαρολογειτε;

 Γερμανία είναι απαραίτητο να εσείς ταυτότητα μαζί σου !!! Όποτε ίσως να μην !!! 😂😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nick_corobos said:

Δεν καταλαβαινω γιατι τοσος ελεγχος σε αυτη τη χωρα. Πραγματικα πιστευω οτι το προβλημα ξεκιναει απο την κυβερνηση, η οποια σε βλεπει σαν λαμογιο και σε ελεγχει στα παντα, ετσι ο κοσμος χανει την εμπιστοσυνη του στην κυβερνηση και τους βλεπει σαν λαμογια απο τη μερια τους και αρνηται πολλα απο την κυβερνηση. Η κυβερνηση βλεποντας την αρνηση, σε βλεπει περισσοτερο λαμογιο κανοντας πιο πολλους ελεχγους και επαναλαμβανεται η διαδικασια. Πραγματικα ελεος, δεν μου λειπει σε τιποτα αυτη η χωρα, μονο να χαλιεμαι οταν πρεπει να κανονισω τις διακοπες μου και καποια χαρτια. Τελος παντων.

Δεν είναι Ελληνική πατέντα, ούτε η κυβέρνηση κάνει κάτι πρωτότυπο που δεν γίνεται ήδη αλλού.

Προς ενημέρωση, και στην υπόλοιπη Ευρώπη έτσι ακριβώς κινούνται. Έχω την αντίστοιχη εφαρμογή από 2 άλλες χώρες και ναι, χρειάζεται να την δείχνω κάπου κάπου. Αν έλεγα κάτι, θα ήταν ότι αργήσαμε για το app κιόλας .

Επομένως, σε αυτή την περίπτωση έχεις άδικο για το θάψιμο. Αν τα βάλεις με την ΕΕ και τις κυβερνήσεις γενικότερα τότε αλλάζει.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, farcry33 said:

Ε φαντάσου ούτε την ποιο απλή εφαρμογή δεν κατάφεραν να την κάνουν σωστά. Επίσης εντελώς άχρηστη αφού έχουμε κατεβάσει ήδη το πιστοποιητικό σε pdf με barcode πάνω.

Έχουμε καταλαβει πως το app είναι απλά ένας validator για να ελεγχουν σε κλειστούς χώρους την εγκυρότητα ενός barcode?
 

Ήδη μέχρι τώρα μπορούσες να σκαναρεις με οποιοδήποτε κάμερα κινητού το QR code του εθνικού πιστοποιητικού και σου άνοιγε μια σελίδα με όλα τα στοιχεία στο gov.gr 

Επισης προφανως και θα υπάρχουν περιπτώσεις προβληματικών πιστοποιητικών (όχι πλαστών) μέσα στα τόσα εκατομμύρια που έχουν εκδοθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, farcry33 είπε

Ε φαντάσου ούτε την ποιο απλή εφαρμογή δεν κατάφεραν να την κάνουν σωστά. Επίσης εντελώς άχρηστη αφού έχουμε κατεβάσει ήδη το πιστοποιητικό σε pdf με barcode πάνω.

Δεν μου δούλευε το σκαναρισμα του ευρωπαϊκού πιστοποιητικού από την οθόνη του υπολογιστή ενώ από το χαρτί το διάβαζε.

Στην οθόνη του υπολογιστή έκανε κύματα και επηρέαζε την ανάγνωση.

Δεν δοκίμασα από κινητό σε κινητό, νομίζω εκεί δεν θα έχει πρόβλημα.

Επίσης η εφαρμογή δεν έγινε για έμας, αλλά για τους καταστηματάρχες.

Επεξ/σία από Droulas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, bilis είπε

κατεβαστε το καλυτερο 'app' για αυτες τις περιπτωσεις. Λεγεται ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ 2021/953 της 14ης Ιουνιου 2021 του Ευρωπαικου κοινοβολιου, το οποιο σου δινει το δικαιωμα ελευθερης μετακινησης χωρις διακρισεις.

εχεις το δικαιωμα να μετακινησε οσο θελεις ελευθερα μεσα στο σπιτι σου.

Επεξ/σία από great
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που το έψαξα από google play, με όρους, Covid Free Gr, μου έλεγε ότι δεν βρίσκει τίποτα.
Έπρεπε να το γκουγκλάρω κανονικά, να πάω στο κρατικό σάιτ και από κει να βρω το λινκ για το playstore.

Δεν ξέρω αν φταίνε οι προγραμματιστές του ή η Google αλλά μου έκανε εντύπωση.

Έτυχε σε άλλον;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, ekkli said:

Εγώ που το έψαξα από google play, με όρους, Covid Free Gr, μου έλεγε ότι δεν βρίσκει τίποτα.
Έπρεπε να το γκουγκλάρω κανονικά, να πάω στο κρατικό σάιτ και από κει να βρω το λινκ για το playstore.

Δεν ξέρω αν φταίνε οι προγραμματιστές του ή η Google αλλά μου έκανε εντύπωση.

Έτυχε σε άλλον;

Ανέβηκε πρόσφατα γι αυτό γίνεται αυτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, manost είπε

Η Apple θα συμπεριλάβει επιλογή για αποθήκευση του barcode του πιστοποιητικού στο Health app με το iOS 15, ενώ και η Google ξεκίνησε να δίνει update (άρχισε με την Αμερική) για αποθήκευση του barcode στο Google Pay.

νομιζω οτι θα βγαλει και κατι πιο πριν απο αυτο που λες που οντως ισχυει. Οπως εχουν κανει και αλλες χωρες της ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζει τον κτηνιατρο που ερχοταν στο σταβλο του συνχωρεμενου παππου μου και τσεκαρε τα ταμπελακια στα αυτια απο τις αγελαδες.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Dragongtr said:

Μου θυμιζει τον κτηνιατρο που ερχοταν στο σταβλο του συνχωρεμενου παππου μου και τσεκαρε τα ταμπελακια στα αυτια απο τις αγελαδες.......

Τα ταμπελάκια αυτά δεν τα σκαναρε για πλάκα ούτε και για κακό…

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Dragongtr είπε

Μου θυμιζει τον κτηνιατρο που ερχοταν στο σταβλο του συνχωρεμενου παππου μου και τσεκαρε τα ταμπελακια στα αυτια απο τις αγελαδες.......

Η ίδια η κοινωνία το αποδέχτηκε με τις επιλογές της ,τις τελευταίες δεκαετίες.

Δεν φταίνε σε τίποτα οι νέοι που θα κληρονομήσουν αυτό τον τόπο όμως.Σαν νοιάστηκε κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...