Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Covid Free GR app για την επαλήθευση των πιστοποιητικών εμβολιασμού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, lost2 είπε

Είπες κάτι σοβαρό και αυτόματος ακυρώνεις τα λεγόμενά σου, το depon ΞΕΡΕΙς τι παρενέργειες που έχει και ΠΟΙΟΙ πρέπει να το αποφεύγουν, τα εμβόλια της "ελευθερίας" δεν ξέρουν ούτε οι ίδιες εταιρείες που τα παρασκευάζουν, ΚΑΙ εκεί είναι η ουσία του θέματος. 

Καταλαβαίνεις ποιος εκτίθεται με αυτά που γράφει....

 

9 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Φιλε μιλας σε τοιχο.Κατσε να δεις τραγελαφικα πραγματα απο χειμωνα, οταν θα μαζευονται 30-40 εμβολιασμενοι σε bar  χωρις προστασια, επαναπαυομενοι στο εμβολιο.Οταν αποδεδειγμενα  και κολλανε και νοσουν.Θα πεσει κλαμα.

Ο τοίχος ευτυχώς είναι αποδεδειγμένος… δες το στο διάλογο μόνο και θα καταλάβεις ποιος μιλάει και πως…

κατά τα αλλά…

agio.jpg.f19f3761a9a8bdcc1aa353f84e36e3a4.jpg
το παραπάνω βέβαια ισχύει για όλα τα εμβόλια…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άλλος γράφει ότι οι νέοι χωρίς ιστορικό δεν κινδυνεύουν  και τέτοια... 

Κι εδώ πχ ο Χασαν του Ολυμπιακού και ήταν κοντά 2 μήνες οφφ λόγω προβλήματος στην καρδιά από τον ιό, δεν επιτρεπόταν ούτε διάδρομο να κάνει. 

Αλλα θα χουν απάντηση και γι αυτο, ειναι εξαίρεση θα πουν. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@great & @Spect~

βρήκα το άρθρο που σας έλεγα, καλή ανάγνωση…

Να μην πάθουν για να μάθουν. Να προλάβουν να μην πάθουν.

1 λεπτό πριν, margaritagr είπε

Άλλος γράφει ότι οι νέοι χωρίς ιστορικό δεν κινδυνεύουν  και τέτοια... 

Κι εδώ πχ ο Χασαν του Ολυμπιακού και ήταν κοντά 2 μήνες οφφ λόγω προβλήματος στην καρδιά από τον ιό, δεν επιτρεπόταν ούτε διάδρομο να κάνει. 

Αλλα θα χουν απάντηση και γι αυτο, ειναι εξαίρεση θα πουν. 

Βρε αυτοί είναι ικανοί να πουν ότι είναι και ψέματα…

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lost2 είπε

Αλλά μην μασάς ο χρόνος θα δείξει ποιος είναι ο αμόρφωτος..... εσείς οι μορφωμένοι ή εμείς οι ψεκασμένοι. 

Δεν έχω εμβολιαστεί...αλλά είσαι λάθος από τα αποδυτήρια. Δεν ξέρω τι ακριβώς αμφισβητείς, την σύγχρονη ιατρική γενικότερα, ή μόνο το συγκεκριμένο εμβόλιο? 

Οι βλακείες που γράφεται ορισμένοι, για όποιον απλά έχει διαβάσει λίγη ιστορία της ιατρικής είναι απλά ανέκδοτο. Γύρνα 100 χρόνια πίσω και κοίταξε από τι πεθάνανε οι άνθρωποι, σε τι ηλικία και με ποια συχνότητα. Κορόνα γράμματα το αν θα πεθάνεις στη γέννα, κορόνα γράμματα αν θα πεθάνει και η έγκυος. Eίχες λιγότερες από 50% πιθανότητες να επιζήσεις μετά τα 5 έτη σου. 

Αυτά που οφείλονται πιστεύεις? Πως γίνεται ολοκλήρη η ιατρική επιστήμη να είναι μια σκευωρία για να βγάλουν λεφτά και ταυτόχρονα να ζεις στην καλύτερη εποχή από άποψη υγείας και ποιότητας ζωής που έχει υπάρξει ποτέ στον πλανήτη? Αυτά είναι άσχετα με τον covid, απλά προσπαθώ να καταλάβω πως ΟΛΑ τα υπόλοιπα που έχει καταφέρει η ιατρική είναι κομπλέ, αλλά στο COVID μας κοροιδεύουν. 
 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Οταν αποδεδειγμενα  και κολλανε και νοσουν.Θα πεσει κλαμα.

Για να καταλαβω την στρεβλη λογικη σας: 

παιρνετε τα λεγομενα των εταιρειων αποσπασματικα και οταν σας συμφερουν; 

ποτε και που τα δεδομενα των εταιρειων των εμβολιων ειναι αξιοπιστα; Οταν σου λενε οτι προσφερουν ανοσια 6 μηνων ελαχιστο και ακομα αν και αν νοσησεις μετα το εξαμηνο θα ειναι ελαφρα; Τοτε σας αρεσουν;

δηλαδη το προβλημα σου ειναι οτι δεν προσφερει 100% και μονιμη ανοσια? Αν βρεθει αυτο το εμβολιο θα το κανεις;;;;;

επαναληπτικη δοση εμβολιου εχεις ακουσει τι ειναι? 

οταν σου λενε 3 θανατους στα 4εκ απο το εμβολιο αυτα τα δεδομενα δεν σε συμφερουν και δεν τα παιρνεις :)  Αυτα ειναι τα fake data.

Και φυσικα δεν σε συμφερει να τα βαλεις διπλα στα δεδομενα θανατων του κορονοϊου, fake  και αυτα.

ΥΓ ουτε απαντησες και σε τιποτα απο οσα εγραψα αλλα αναμενομενο. Ουτε προβληματιστηκες, και αυτο αναμενομενο.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Γιατί παραβλέπεις εσκεμμένα ότι στο σινεμά και θα φας και θα πιεις? Γιατί παραβλέπεις ότι σε ένα εστιατόριο το προσωπικό είναι υποχρεομενο να περνάει από υγειονομικό έλεγχο? Γιατί παραβλέπεις ότι μέχρι και πέρσι δεν είχες πρόβλημα στο να περιμένεις στην ουρά για να σε ελέγξει η “πόρτα” ενός club-bar? Γιατί τόσα χρόνια δεν σας ενοχλούσαν και τώρα σας ενοχλούν? Μιλάτε για ελευθερία αλλά ακόμα δεν έχετε απαντήσει γιατί θέλετε να είστε σκλάβοι ενός ιού…

Kαθόλου δεν τα παραβλέπω και σταματήστε (γενικά μιλάω) να υποβιβάζετε τον συνομιλητή σας στο επίπεδο της καρικατούρας προκειμένου να τον πλήξετε ευκολότερα. Άλλος πιο πάνω μιλάει για "χούντες" και τοιαύτα, εγώ δεν βάζω λόγια στο στόμα κανενός και έχω την αξίωση να κάνουν το ίδιο και οι άλλοι απέναντι μου.

Θεωρείς ότι έχει την ίδια βαρύτητα η αυθαιρεσία του πορτιέρη στο οποιοδήποτε κλαμπ που σου απαγορεύει την είσοδο ανάλογα με το αν του αρέσει η φάτσα σου με τη νομοθετική ρύθμιση κρατικών αξιωματούχων (και συγκεκριμένα με την κατάχρηση των δυνατοτήτων που δίνει στην εκτελεστική εξουσία το Σύνταγμα να εκδίδει πράξεις κανονιστικού περιεχομένου) που ουσιαστικά σου απαγορεύει την είσοδο σε έναν χώρο ανάλογα με το εμβολιαστικό στάτους σου; Και πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι εμένα με εκφράζει αυτός ο τρόπος διασκέδασης και δεχόμουν αδιαμαρτύρητα τον έλεγχο μέχρι πρότινος αλλά τώρα με ενοχλεί: μιλάτε λες και γνωριζόμαστε προσωπικά. 

Τι σχέση έχει ο υγειονομικός έλεγχος του προσωπικού με το γεγονός ότι θεσμοθετείται η υποχρέωση του πελάτη να είναι εμβολιασμένος όταν εισέρχεται σε κλειστό χώρο τη στιγμή που νομοθετικά δεν προβλέπεται (καλώς ή κακώς) κάτι τέτοιο για τον εργαζόμενο; Δεν βλέπεις το γελοίο του πράγματος; Για μένα το μέτρο αυτό είναι μεμπτό από ηθική άποψη, πολιτικά ύποπτο και υγειονομικά ανούσιο. Επιπλέον, αποκρύπτει την ένδεια ουσιαστικών μέτρων δημόσιας υγείας, την απουσία συστήματος επιδημιολογικής επιτήρησης και δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα, όπως δεν λύθηκε με το καταιγιστικό αλαλούμ μέτρων που αλλάζουν κάθε 2 ώρες, που βιώνουμε εδώ και τόσους μήνες.

Και αφού σας αρέσει τόσο ο ορθολογισμός και η επιστήμη, σεβαστείτε τους στοιχειώδεις κανόνες λογικής επιχειρηματολογίας: το "έτσι κάνουν όλοι" δεν είναι επιχείρημα! Μπορεί όλοι να κάνουν λάθος και ένας να είναι σωστός.

https://en.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_populum

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Σαββακαρίνιο είπε

Και αφού σας αρέσει τόσο ο ορθολογισμός και η επιστήμη, σεβαστείτε τους στοιχειώδεις κανόνες λογικής επιχειρηματολογίας: το "έτσι κάνουν όλοι" δεν είναι επιχείρημα! Μπορεί όλοι να κάνουν λάθος και ένας να είναι σωστός.

https://en.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_populum

Επειδή εδώ είναι η ουσία… το επιχείρημα δεν είναι ότι το κάνουν όλοι, το επιχείρημα είναι επειδή αυτό είναι το ορθό…

επλιζω κάποια στιγμή στην επιχειρηματολογία σου να μπει έστω μια φορά πρώτα αυτή η σκέψη και μετά η άποψη σου… 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, great είπε

τραβα πες τα στο 18μηνων βρεφος που διασωληνωθηκε, στο 2 ετων που διασωληνωθηκε και σε αυτον που εχασε μανα και πατερα, στον αθλητη surf με διατροφες σωμα φέτα και αθληση που πεθανε (ναι πεθανε, να την ακουτε αυτη την λεξη γιατι ισως να νιώσετε)  και περνα και απο μερικες ΜΕΘ μια βόλτα

Εδώ έχουμε έτερη λογική πλάνη που ονομάζεται "επίκληση στο συναίσθημα".

https://en.wikipedia.org/wiki/Appeal_to_emotion

Δες λίγο τα στατιστικά στις ηλικίες 0-17 ετών που πέθαναν από γρίπη την περίοδο 2017-2018 στις ΗΠΑ και τις αντίστοιχες από covid ως τον Ιούλιο φέτος. Προσοχή: δεν λέω ότι είναι συγκρίσιμα από άποψη επικινδυνότητας γενικώς. Λέω ότι στις ηλικίες αυτές και μόνο τα στοιχεία δείχνουν ότι η γρίπη είναι πιο επικίνδυνη και μιλάμε για παθογόνο για τον οποίο υπάρχει εμβόλιο εδώ και δεκαετίες. Ο κίνδυνος σοβαρής νόσησης και θανάτου από covid αυξάνεται δραματικά με την ηλικία και ειδικά στους 65+ οποιαδήποτε σύγκριση είναι πλέον γελοία! Αν ήταν διαφορετικά, θα εμβολιάζαμε πρώτα τα παιδιά και τα βρέφη, να όμως που ξεκινήσαμε από τους 80+ και τους ευπαθείς και πολύ σωστά. 

331 θανάτους ενάμιση χρόνο covid έναντι 643 από γρίπη μόνο την σεζόν '17-'18. Αυτά κάθε χρόνο, αλλά δεν άνοιγε ρουθούνι. Οπότε εγώ αντιστρέφω την ερώτηση: πόσο ανάλγητοι απέναντι στον θάνατο χιλιάδων βρεφών, παιδιών και εφήβων παγκοσμίως είσασταν μέχρι το 2019, ειδικώς όταν πολλοί από αυτούς θα μπορούσαν να αποφευχθούν μέσω εμβολίων που υπάρχουν δεκαετίες, και γιατί ξαφνικά αποκτήσατε τέτοια υπερευαισθησία για τους θανάτους από κανούργιο λοιμογόνο στα παιδιά; Ή μήπως μπαίνουν στο ζύγι οι θάνατοι ανάλογα με το τι τους προκαλεί;

https://www.cdc.gov/flu/about/burden/2017-2018.htm

https://www.statista.com/statistics/1191568/reported-deaths-from-covid-by-age-us/

16 λεπτά πριν, AtiX είπε

Επειδή εδώ είναι η ουσία… το επιχείρημα δεν είναι ότι το κάνουν όλοι, το επιχείρημα είναι επειδή αυτό είναι το ορθό…

Το ορθό έτσι γενικά; Το θέμα είναι ότι εθελοτυφλείτε, νομίζοντας ότι τα πράγματα αυτά είναι εύκολα και αυτονόητα, ενώ έχουν ηθικές, πολιτικές, νομικές και ακόμα ακόμα φιλοσοφικές προεκτάσεις που απλώς δεν θέλετε να συζητήσετε ή τις θεωρείτε δευτερεύουσες. Ε, κάποιοι έχουμε και τέτοιες ανησυχίες!

Τέτοια προθυμία αποδοχής ενός αφηγήματος που διαψεύδεται συνέχεια, τέτοια άκριτη πίστη (πίστη ναι, καλέ μου ορθολογιστή!) σε επιστημονικά μοντέλα και επιστημονικούς κλάδους που δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε hard science, που έχουν μέσα πολλές παραδοχές, πολλά ανεπαρκή δεδομένα, πολλά αμφίβολης εγκυρότητας "εαν" και "εφόσον" εμένα μου φαίνεται ακατανόητη πάντως. Και το ότι αυτό γίνεται εν ονόματι της επιστήμης (έτσι γενικά και αυτή) και του Ορθού Λόγου είναι πλέον η πεμπτουσία της ειρωνείας. Παρακολουθούμε live εδώ και 18 μήνες τηλεμαϊντανούς ειδικούς, τον καθένα με το δικό του ξεχωριστό μαθηματικό μοντέλο που όμως είναι junk in-junk out, να σπάει το κεφάλι του διαρκώς πάνω στον τοίχο των ιδιοφυών προβλέψεων του, έχεις καθημερινά σε ζωντανή μετάδοση τον αυτοεξευτελισμό της τηλεοπτικοποιημένης πιά επιστήμης αλλά ναι, ας μιλήσουμε για το γραφικό με τα μαγνητάκια και τα λάβαρα. Πόσο βολικό άραγε, φουσκώνεις και από ηθική υπερηφάνεια ως κοινωνικά υπεύθυνος πολίτης και ύστερα αλλάζεις πλευρό..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Σαββακαρίνιο είπε

331 θανάτους ενάμιση χρόνο covid έναντι 643 από γρίπη μόνο την σεζόν '17-'18. Αυτά κάθε χρόνο, αλλά δεν άνοιγε ρουθούνι. Οπότε εγώ αντιστρέφω την ερώτηση: πόσο ανάλγητοι απέναντι στον θάνατο χιλιάδων βρεφών, παιδιών και εφήβων παγκοσμίως είσασταν μέχρι το 2019, ειδικώς όταν πολλοί από αυτούς θα μπορούσαν να αποφευχθούν μέσω εμβολίων που υπάρχουν δεκαετίες, και γιατί ξαφνικά αποκτήσατε τέτοια υπερευαισθησία για τους θανάτους από κανούργιο λοιμογόνο στα παιδιά; Ή μήπως μπαίνουν στο ζύγι οι θάνατοι ανάλογα με το τι τους προκαλεί

Ωραία τα στατιστικά. Δεν μου λες βρε μπαγάσα ορθολογικά σκεπτόμενε, την σεζόν 17-18 είχαμε μέτρα καραντίνας? Πιστεύεις δεν έπαιξε αυτό ρόλο στους 331 θανάτους? Προσωπικά, επειδή γενικά είμαι αρρωστιάρης, συνήθως αρρωσταίνω 3-4 φόρες το χρόνο. Από την καραντίνα και μέτα ανέβασα πυρέτο 1 φορά και αυτό ήταν όλο. Μήπως μάσκες, αποφυγή συνωστισμού, αποφυγή εξόδων βοήθησαν λίγο?

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, billdanos είπε

Κατάλαβες λοιπόν ότι στο αρχικό σου post ΔΕΝ ήθελες να σου πούμε ποιους θεωρούμε ψεκασμένους; 

Μια χαρά το γνωρίζεις λοιπόν και το πηγες πλαγίως. Γιατί; Ντρέπεσαι; 

Παρόλα αυτά όμως, εγώ σου έδειξα απλά ποιους θεωρούμε ψεκασμένους μιας και ρώτησες. Από κει και περα αν διαβάσεις όλο το τοπικ θα δεις πως έχω εξηγήσει πως διαχωρίζω όσους απλά ανησυχούν με λογικά επιχειρήματα, από αυτούς που βλέπεις στη φωτό.  Και αν διαφωνούσα κι εγώ με τους εμβολιασμούς, θα ντρεπόμουν να βρισκόμουν ανάμεσα στο χθεσινό τσίρκο της φωτογραφίας. 

Kαι ομως στο αρχικο μου post, ηθελα ακριβως αυτο , να μαθω ποιους αποκαλειτε ψεκασμενους. Αλλα καλυτερα να ξεκινησω με το να πω ποιους αποκαλω εγω ψεκασμενους. Οπως σωστα πηρα απο την πρωτη απαντηση, και  εγω τον ορο ψεκασμενος τον ειχα στα υποψην μου, απο τους αεροψεκασμους που λεγεται οτι συμβαινουν. Και κατεπεκταση οι ανθρωποι που τους δεχονται 'παθαινουν' κατι και οι συμπεριφορες τους ειναι 'περιεργες'. Με την εννοια οτι βλεπουν πραγματα που δεν υπαρχουν δημιουργουν θεωριες κλπ αυτο που ονομαζουμε θεωριες συνομωσιας και καταληγουν να ειναι γραφικοι εως γελιοι. Ενα τετοιο παραδειγμα ειναι πχ η φωτογραφια αυτη με τους παπαδες που ειδαμε. Ναι, φυσικα και εγω αυτους τους θεωρω ψεκασμενους. Και οποιυσδηποτε μιλανε για τσιπακια κλπ. Αρα μεχρι εδω δεν υπαρχει καμμια διαφωνια. τους ιδιους βλεπουμε ως ψεκασμενους. Ομως στους αρκετους χιλιαδες κοσμο που πηγε στη πορεια αυτοι ηταν ελαχιστοι. οι υπολοιποι ολοι, ειναι ανθρωποι οι οποιοι βγηκαν να δειξουν την αντιδραση τους οχι στα εμβολια τοσο αλλα στην κοινωνικη αδικια. Ανθρωποι που δε θελουν να χασουν τη δουλεια τους, ανθρωποι που δε θελουν να εμβολιαστουν τα παιδια , και γενικα ανθρωποι που νιωθουν δυσαρεσκεια με το πολιτικο σκηνικο γενικοτερα αλλα και με τα μετρα για την πανδημια ειδικοτερα. Αυτο ομως που ειναι λυπηρο ειναι, και γιαυτο εκανα την ερωτηση, και ειναι αυτο που ΔΕΝ γνωριζα, αλλα το εμαθα , ειναι οτι ως ψεκασμενοι χαρακτηριζονται ολοι αυτοι οι ανθρωποι, και οχι μονο οι γραφικοι. Αυτο ειναι που ηθελα να μαθω. Δεν πηγα καθολου πλαγιως οπως λες, να κανω πως δε γνωριζω κατι ενω το γνωριζω για συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων, αλλα να μαθω  , γιατι αυτο πραγματικα δε το ηξερα, αν απευθυνεται ο χαρακτηρισμος σε ολους. Και οπως ειπες οτι αν συμμετειχες στη πορεια θα ντρεποσουν αν βρισκοσουν στο τσιρκο, γιατι θα κινδυνευες να χαρακτηριστεις σαν αυτους(οπως και εγω το ιδιο θα ενιωθα), το ιδιο δε θα πρεπει και καποιος αντιστοιχα να νιωθει ντροπη οταν ενω ενδεχομενως να 'κατανοει' ως ενα σημειο την αντιδραση των πολλων ανθρωπων εκτος του τσιρκου, μοιαζει σαν να ειναι απο την πλευρα αυτων που με τον ορο ψεκασμενοι εννουν ολο το συνολο κι οχι μονο το τσιρκο? Νομιζω το ιδιο ειναι. Γιαυτο θεωρω οτι πρεπει να διαχωριστουμε απο τα τσιρκα και οι μεν και οι δε και να σταματησουμε τετοιου ειδους χαρακτηρισμους. Οσο γιαυτο που με ρωτησες αν ντρεπομαι, νομιζω οτι απο τα παραπανω βγαινει το συμπερασμα, οτι κατι τετοιο δεν ευσταθει καν απο την 'πλαγια' σταση μου, που δεν ηταν καθολου πλαγια τελικα. Αλλου στοχευε. Αλλα θα σου πω για πραγματα ντρεπομαι πραγματικα. Ντρεπομαι που οι περισσοτεροι , και ειδικα εδω μεσα, ειναι ανθρωποι εξυπνοι, δραστηριοι, εχουν καταλαβει οτι η ζωη προχωραει μπροστα και μαλιστα με ρυθμους εξωφρενικους, και ενω ολοι φανταζομαι θελουν μια πολυ καλυτερη ζωη η οποια πλεον με τη βοηθεια της τεχνολγιας μπορει να επιτευχθει, στηριζομαστε ακομα και ακολουθουμε ενα απαρχαιομενο συστημα στο οποιο κουμαντο κανουν ενα τσουρμο ψυχικα ασταθων κομπλεξικων ανθρωπων, εμπλεκομενοι απο απατες δολοπλοκιες μεχρι παιδεραστιες και τραμπουκισμους. Για αυτα ναι ντρεπομαι, και νομιζω ολοι θα επρεπε. Και εμεις αντι να τα κανουμε αυτα περα διαφωνουμε για το εμβολιο και τους ψεκασμενους και τους αρνητες κλπ. Και ισως θα επρεπε ολοι μαζι σε μια τετοια πορεια να συμμετεχουμε μια μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν έχω εμβολιαστεί...αλλά είσαι λάθος από τα αποδυτήρια. Δεν ξέρω τι ακριβώς αμφισβητείς, την σύγχρονη ιατρική γενικότερα, ή μόνο το συγκεκριμένο εμβόλιο? 

Οι βλακείες που γράφεται ορισμένοι, για όποιον απλά έχει διαβάσει λίγη ιστορία της ιατρικής είναι απλά ανέκδοτο. Γύρνα 100 χρόνια πίσω και κοίταξε από τι πεθάνανε οι άνθρωποι, σε τι ηλικία και με ποια συχνότητα. Κορόνα γράμματα το αν θα πεθάνεις στη γέννα, κορόνα γράμματα αν θα πεθάνει και η έγκυος. Eίχες λιγότερες από 50% πιθανότητες να επιζήσεις μετά τα 5 έτη σου. 

Αυτά που οφείλονται πιστεύεις? Πως γίνεται ολοκλήρη η ιατρική επιστήμη να είναι μια σκευωρία για να βγάλουν λεφτά και ταυτόχρονα να ζεις στην καλύτερη εποχή από άποψη υγείας και ποιότητας ζωής που έχει υπάρξει ποτέ στον πλανήτη? Αυτά είναι άσχετα με τον covid, απλά προσπαθώ να καταλάβω πως ΟΛΑ τα υπόλοιπα που έχει καταφέρει η ιατρική είναι κομπλέ, αλλά στο COVID μας κοροιδεύουν. 
 

Αν διάβαζες τι γράφω δεν θα με απαντούσες ετσι, είπα για τα συγκεκριμένα που ούτε οι ίδιες οι εταιρείες δεν ξέρουν , την αποτελεσματικότητα - την μαθαίνουν σιγά σιγά, τον χρόνο προστασίας - βλεποντας και κάνοντας, τις παρενέργειες - που θα πάει θα τις μάθουμε και θα σας πούμε.

Δεν είπα να γυρίσουμε στο ξεμάτιασμα και στο βουντού, έλεος. Και έγραψα πρόσφατο περιστατικό που  έκανα ,ο ψεκασμενος, το εμβόλιο του τραχήλου στις κόρες μου και 2 γυναίκες ( η μια γειτόνισσα) , μορφωμένες, μου είπαν κακώς γιατί είναι καρκινογόνο (και για αυτό δεν το έκαναν στις κόρες τους), αλλά κακώς δεν έκανα , ο αμόρφωτος, του covid ( που το έκαναν στις 18-24 χρονών κόρες τους),  καταλαβαίνεις τη διαφορά;;

8 ώρες πριν, AtiX είπε

@great & @Spect~

βρήκα το άρθρο που σας έλεγα, καλή ανάγνωση…

Να μην πάθουν για να μάθουν. Να προλάβουν να μην πάθουν.

Βρε αυτοί είναι ικανοί να πουν ότι είναι και ψέματα…

Ε! Ναι όταν παραθέτεις άρθρο από επιστημονικές κοινότητες , lifo, τι μπορώ να σε απαντήσω ο αμόρφωτος...... Μου θύμησες τη Θεοδωρίδου  που είπε ότι έρευνα , ΧΑ ΧΑ ΧΑ , έβγαλε ότι η ανοσία από τα εμβόλια κρατάει μέχρι 13 μήνες, βέβαια οποίος αμόρφωτος μπήκε στον κόπο να διαβάσει την έρευνα ( τελικά δεν ήταν έρευνα αλλά η αρχή της και με μεγάλα γράμματα έγραφε ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα στοιχεία ), απλά θα έπεφτε  κάτω από τα γέλια, αλλά είπα ένας αμόρφωτος μόνο.

Η έρευνα εδώ, (δυστυχώς δεν τη βρήκα στο lifo για να θεωρηθεί έγκυρη ) https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.05.07.21256823v3

Και για να τελειώνω , έχετε απόλυτο δίκαιο , τι να σας πούμε εμείς οι αμόρφωτοι ψεκασμενοι ;; Τι μπορούμε να πούμε.....

Επεξ/σία από lost2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, bilis said:

στηριζομαστε ακομα και ακολουθουμε ενα απαρχαιομενο συστημα στο οποιο κουμαντο κανουν ενα τσουρμο ψυχικα ασταθων κομπλεξικων ανθρωπων, εμπλεκομενοι απο απατες δολοπλοκιες μεχρι παιδεραστιες και τραμπουκισμους.

Και μόλις τους τσουβάλιασες όλους μαζί, κάνοντας αυτό που ενοχλεί κι εσένα με τις γενικεύσεις περί ψεκασμένων…

Γι αυτό αυτές οι συζητήσεις δεν πρόκειται να καταλήξουν πουθενά! :) 
 

Το πρόβλημα μας εδώ όμως είναι η υιοθέτηση τρελών απόψεων και θεωριών από μια μικρή ομάδα ανθρώπων που το μόνο που ξέρει να κανει, είναι να διαβάζει τα social media και να κάνει αναζητήσεις στη Google! Και ενώ είναι μια ελάχιστη μειοψηφία ανάμεσα μας, καταφέρνουν και δημιουργούν θόρυβο που πολλές φορές γίνεται και επικίνδυνος! Το είχε πει αψογα και ο Ουμπέρτο Εκο:

«Οι ιστότοποι κοινωνικής δικτύωσης έδωσαν το δικαίωμα να μιλάνε σε λεγεώνες ηλιθίων που άλλοτε δεν μίλαγαν παρά μόνο σε μπαρ, αφού είχαν πιει κανένα ποτήρι κρασί, χωρίς να βλάπτουν την κοινότητα. Τους αναγκάζαμε αμέσως να σωπάσουν, αλλά σήμερα έχουν το ίδιο δικαίωμα λόγου με ένα βραβείο Νόμπελ. Είναι η εισβολή των ηλιθίων.»

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και μόλις τους τσουβάλιασες όλους μαζί, κάνοντας αυτό που ενοχλεί κι εσένα με τις γενικεύσεις περί ψεκασμένων…

Γι αυτό αυτές οι συζητήσεις δεν πρόκειται να καταλήξουν πουθενά! :) 
 

Το πρόβλημα μας εδώ όμως είναι η υιοθέτηση τρελών απόψεων και θεωριών από μια μικρή ομάδα ανθρώπων που το μόνο που ξέρει να κανει, είναι να διαβάζει τα social media και να κάνει αναζητήσεις στη Google! Και ενώ είναι μια ελάχιστη μειοψηφία ανάμεσα μας, καταφέρνουν και δημιουργούν θόρυβο που πολλές φορές γίνεται και επικίνδυνος! Το είχε πει αψογα και ο Ουμπέρτο Εκο:

«Οι ιστότοποι κοινωνικής δικτύωσης έδωσαν το δικαίωμα να μιλάνε σε λεγεώνες ηλιθίων που άλλοτε δεν μίλαγαν παρά μόνο σε μπαρ, αφού είχαν πιει κανένα ποτήρι κρασί, χωρίς να βλάπτουν την κοινότητα. Τους αναγκάζαμε αμέσως να σωπάσουν, αλλά σήμερα έχουν το ίδιο δικαίωμα λόγου με ένα βραβείο Νόμπελ. Είναι η εισβολή των ηλιθίων.»

Εδώ όμως κάνεις και εσύ αυτό που κατακρίνεις , τσουβαλιάζεις την αντίθετη γνώμη, ποιος είπε ότι όλοι διαβάζουν μόνο το facebook (που προσωπικά δεν έχω) θεωρείς και εσύ άρθρα σε ηλεκτρονικές φυλλάδες έγκυρα , χωρίς παραπομπές χωρίς τίποτα, αλλά ανεξάρτητα ή και όχι επιστημονικά Site με παραπομπές και στοιχεία άκυρα και ψεκασμένους;;; αλήθεια αυτό με το google που όλοι τα κατακρίνουν και ΟΛΟΙ τα χρησιμοποιούν απλά με προσπερνάει..... ΝΑι αν θέλεις να βρεις από το άκυρο μέχρι το έγκυρο θα χρησιμοποιήσεις google , από εκεί και πέρα η νοημοσύνη του καθενός παίζει ρόλο πόσο μπορεί να φιλτράρει τα αποτελέσματα .

Υ.Γ. Αλήθεια με τι στοιχεία αποκαλείς μικρή ομάδα ή μειοψηφία τους αντίθετους σε άποψη με εσένα;;; στο είπε ένα παιδί ή το διάβασες στο social media;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...