Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Covid Free GR app για την επαλήθευση των πιστοποιητικών εμβολιασμού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
32 λεπτά πριν, bilis είπε

Kουγια εσυ?

 

Καλή η "εξυπνάδα" αλλά δεν περνάει...

Αν ήμουν ο "Κούγιας" έχεις την εντύπωση ότι θα έγραφα/θα απαντούσα στον τυχαίο άγνωστο στο insomnia.gr ή θα προτιμούσα να είμαι στην παραλία με δύο πιτσιρίκες και να περνάω καλά...

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Εγω αυτό που ξέρω είναι ότι αντί να συζητάμε για το αν υπάρχει φάρμακο ή αν θα μπορέσουν να κάνουν ένα εμβόλιο το οποίο θα μας προστατεύει από τον ιό καθόμαστε και συζητάμε τι πρέπει ή όχι…  

Προσωπικά δεν με ικανοποιεί η θέση ότι θα πρέπει να μάθουνε να ζούμε με τον κορονοϊό… δηλαδή τι το διαφορετικό έχει και δεν μπορούν να βρουν κάτι που να μας προσφέρει πλήρη ανοσία??? 
 

τώρα έχουμε το εμβόλιο

στο προσεχές μέλλον θα υπάρξει κάποιο φάρμακο ίσως και θεραπεία...

19 λεπτά πριν, speedman_26 είπε

Την Δευτέρα θα το κάνω εγω το Pfizer 

να είσαι προετοιμασμένος για τυχόν παρενέργειες (εγώ είχα και στην 1η δόση που έκανα τον 16/06 και στην 2η δόση που την έκανα 14/07

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Καλή η "εξυπνάδα" αλλά δεν περνάει...

Αν ήμουν ο "Κούγιας" έχεις την εντύπωση ότι θα έγραφα/θα απαντούσα στον τυχαίο άγνωστο στο insomnia.gr ή θα προτιμούσα να είμαι στην παραλία με δύο πιτσιρίκες και να περνάω καλά...

τώρα έχουμε το εμβόλιο

στο προσεχές μέλλον θα υπάρξει κάποιο φάρμακο ίσως και θεραπεία...

να είσαι προετοιμασμένος για τυχόν παρενέργειες (εγώ είχα και στην 1η δόση που έκανα τον 16/06 και στην 2η δόση που την έκανα 14/07

Εγώ με pfizer καμία παρενέργεια. Όλα καλά. Τελείωσα 24.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Pfizer έχει καινούργια μέθοδος είναι πιο επικίνδυνη απο τα υπόλοιπα εμβόλια; 

33 minutes ago, ikorolis said:

Καλή η "εξυπνάδα" αλλά δεν περνάει...

Αν ήμουν ο "Κούγιας" έχεις την εντύπωση ότι θα έγραφα/θα απαντούσα στον τυχαίο άγνωστο στο insomnia.gr ή θα προτιμούσα να είμαι στην παραλία με δύο πιτσιρίκες και να περνάω καλά...

τώρα έχουμε το εμβόλιο

στο προσεχές μέλλον θα υπάρξει κάποιο φάρμακο ίσως και θεραπεία...

να είσαι προετοιμασμένος για τυχόν παρενέργειες (εγώ είχα και στην 1η δόση που έκανα τον 16/06 και στην 2η δόση που την έκανα 14/07

Τι παρενέργειες είχες και σε πόση ώρα σου εμφανίστηκαν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν προβληματισμο με την εκστρατεια εμβολιασμου.  Οσοι εκαναν το εμβολιο και εφοσον ειναι πρωτης γενιας, beta versions, λογικα δεν θα επρεπε να υπαρχει ενα οικειωθελες project να μετασχουν οσοι μπορουν και θελουν ενα δειγματοληπτικο ποσοστο ανα ηλικιακη κατηγορια μια βαση δεδομενων για το πως και ποσο λειτουργουν τα εμβολια? (ΣΕ ολα τα φαρμακα ετσι γινονται αν διαβασετε τη συσκευασια των αντεδειξεων)  θα επρεπε, δεν ξερω αν σε αλλες χωρες το κανουν αυτο .

Κυβερνηση σε συνεργασια εμβολιαστικων κεντρων οσοι κανουν με 2πλη δοση η την μια δοση να φτιαξουν ενα προφιλ εμβολιασμενων ομαδων-κατηγοριων ανα ηλικιακη ομαδα και εταιριας κατι σαν βαση δεδομενων, μετα απο 10 μερες εμβολιασμου και ανα τακτα διαστηματα για οσο διαρκει η εμβολιαστικη καλυψη στην ταδε ηλικια 60-65 τεστ αντισωματων πριν και μετα εμβολιασμου.

Πως συμπεριφερεται και τι επιπεδο αντισωματων? στις μικροτερες ηλικιες πως συσμπεριφερεται το εμβολιο? αυτοι που εχουν υποκειμενα νοσηματα σε σχεση με τους υγιεις ομοιως ποιες ενεργειες και οι παρενεργειες αυτων? αντρες-γυναικες, υπερβαροι-αδυνατοι, το καθε φαρμακο-εμβολιο λειτουργει διαφορετικα σε καθε οργανισμο, αντ'αυτου ομως εχουμε το εξης παραδοξο, κουτσοι-τυφλοι-κουφοι εμβολιο, δια πασαν νοσον και μαλακιαν αυτο δεν ειναι επιστημη, ειναι κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
33 minutes ago, μπουρτζοβλαχος said:

λογικα δεν θα επρεπε να υπαρχει ενα οικειωθελες project να μετασχουν οσοι μπορουν και θελουν ενα δειγματοληπτικο ποσοστο ανα ηλικιακη κατηγορια μια βαση δεδομενων για το πως και ποσο λειτουργουν τα εμβολια?

Φρόντισε το Ισραήλ νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της εμπιστης κυβέρνησης έχει εμβολιαστεί το 99 % του πληθυσμού,

9.637.701

εμβολιασμοί έχουν πραγματοποιηθεί

+77.109 την 16/07/2021

https://emvolio.gov.gr/

Εμβολιασαν και τα νεογέννητα ο άτιμοι , αλλά μπροστά στο κοινό καλό ...

Άρα μείναμε οι 2-3 ψεκασμενοι εδώ μέσα .

Οπότε πετύχαμε και την ανοσία που ήθελαν. 

Βέβαια αυτά όλα σε μια χώρα 10.000.000 περίπου. Τώρα τι μαθηματικά εμαθαν αυτοί δεν ξέρω, αυτά που έμαθα εγώ ήταν διαφορετικά...... Ο αμόρφωτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, lost2 είπε

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της εμπιστης κυβέρνησης έχει εμβολιαστεί το 99 % του πληθυσμού,

9.637.701

εμβολιασμοί έχουν πραγματοποιηθεί

+77.109 την 16/07/2021

https://emvolio.gov.gr/

Εμβολιασαν και τα νεογέννητα ο άτιμοι , αλλά μπροστά στο κοινό καλό ...

Άρα μείναμε οι 2-3 ψεκασμενοι εδώ μέσα .

Οπότε πετύχαμε και την ανοσία που ήθελαν. 

Βέβαια αυτά όλα σε μια χώρα 10.000.000 περίπου. Τώρα τι μαθηματικά εμαθαν αυτοί δεν ξέρω, αυτά που έμαθα εγώ ήταν διαφορετικά...... Ο αμόρφωτος.

Γιατί πέφτεις τόσο χαμηλά?

1774407678_COVID-19.png.5ca625ee9d9ba20c16a821d6904ef02c.png
ούτε παιδάκι της τετάρτης τάξης δεν θα έκανε αυτό το λάθος..   

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κατασταση των εμβολιασμων ανα τον κοσμο ειναι η παρακατω.

Προσθέτετε Greece στο πεδιο προσθηκης χωρας.

https://ourworldindata.org/covid-vaccinations

Η μεταλλαξη δελτα , ειναι ακρως επιθετικη  και τα νουμερα στη χωρα αρχιζουν να "τσιμπανε" εκθετικα προς τα πανω.

Γραφικη παρασταση Daily New Cases.

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/greece/

Ειναι μοναδικη ευκαιρια να επισπευσετε τον εμβολιασμο, οσοι το παραμελησατε ως τωρα.

Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, lost2 είπε

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της εμπιστης κυβέρνησης έχει εμβολιαστεί το 99 % του πληθυσμού,

9.637.701

εμβολιασμοί έχουν πραγματοποιηθεί

+77.109 την 16/07/2021

https://emvolio.gov.gr/

Εμβολιασαν και τα νεογέννητα ο άτιμοι , αλλά μπροστά στο κοινό καλό ...

Άρα μείναμε οι 2-3 ψεκασμενοι εδώ μέσα .

Οπότε πετύχαμε και την ανοσία που ήθελαν. 

Βέβαια αυτά όλα σε μια χώρα 10.000.000 περίπου. Τώρα τι μαθηματικά εμαθαν αυτοί δεν ξέρω, αυτά που έμαθα εγώ ήταν διαφορετικά...... Ο αμόρφωτος.

Συμφωνα με το μυαλο σου εχει εμβολιαστει το 99% του πληθυσμου..  Για τους υπολοιπους που ξερουν να διαβαζουν και να κατανοουν αυτο που διαβαζουν γραφει οτι εχουν γινει 9 εκατ. εμβολια (οταν εγω εχω κανει 2 δοσεις μετραει 2 εμβολιασμους οχι 1) οχι οτι εχουν εμβολιαστει 9 εκατ ανρθωποι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, speedman_26 είπε

Το Pfizer έχει καινούργια μέθοδος είναι πιο επικίνδυνη απο τα υπόλοιπα εμβόλια; 

Τι παρενέργειες είχες και σε πόση ώρα σου εμφανίστηκαν; 

οι γνωστές παρενέργειες του εμβολίου της Pfizer

κόπωση (αισθάνεσαι σαν να έχεις κάνει μετακόμιση)

κεφαλγία (πονοκέφαλο)

μυαλγία

ρίγη

πυρετό δεν παρουσίασα

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Συμφωνα με το μυαλο σου εχει εμβολιαστει το 99% του πληθυσμου..  Για τους υπολοιπους που ξερουν να διαβαζουν και να κατανοουν αυτο που διαβαζουν γραφει οτι εχουν γινει 9 εκατ. εμβολια (οταν εγω εχω κανει 2 δοσεις μετραει 2 εμβολιασμους οχι 1) οχι οτι εχουν εμβολιαστει 9 εκατ ανρθωποι.

Αν είχε εμβολιαστεί το 80% του πληθυσμού της χώρας μας

αυτή την στιγμή δεν θα ανησυχούσαμε για καμία μετάλλαξη του ιού καθώς το 20% που θα είχε μείνει ανεμβολίαστο θα ήταν παιδιά/νέοι και άνθρωποι που δεν μπορούν να εμβολιαστούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, speedman_26 είπε

Το Pfizer έχει καινούργια μέθοδος είναι πιο επικίνδυνη απο τα υπόλοιπα εμβόλια; 

Τι παρενέργειες είχες και σε πόση ώρα σου εμφανίστηκαν; 

Τι είναι αυτή η καινούργια μέθοδος και γιατί είναι πιο επικίνδυνο από τα υπόλοιπα; Βασίζεσαι σε προσωπικές εμπειρίες; Γιατί εγώ αν βασιστώ σε δικές μου εμπειρίες λέω πως το Phizer είναι το καλύτερο και το astra το χειερότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

οι γνωστές παρενέργειες του εμβολίου της Pfizer

κόπωση (αισθάνεσαι σαν να έχεις κάνει μετακόμιση)

κεφαλγία (πονοκέφαλο)

μυαλγία

ρίγη

πυρετό δεν παρουσίασα

Αν είχε εμβολιαστεί το 80% του πληθυσμού της χώρας μας

αυτή την στιγμή δεν θα ανησυχούσαμε για καμία μετάλλαξη του ιού καθώς το 20% που θα είχε μείνει ανεμβολίαστο θα ήταν παιδιά/νέοι και άνθρωποι που δεν μπορούν να εμβολιαστούν

4.5 εκατ πληρως εμβολιασμενοι στα 10+ εκατ πληθυσμου ειναι κοντα στο 45% το 80% που το βρηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατί πέφτεις τόσο χαμηλά?

1774407678_COVID-19.png.5ca625ee9d9ba20c16a821d6904ef02c.png
ούτε παιδάκι της τετάρτης τάξης δεν θα έκανε αυτό το λάθος..   

Και με βάση τα παραπάνω δεδομένα προκύπτει ότι θα έχουμε φτάσει σε ένα 65% εμβολιασμένων αρχές Σεπτέμβρη. Αύγουστο προβλέπω να πέσουν σημαντικά τα ποσοστά λόγω διακοπών και μπάνιων του λαού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Εχω εναν προβληματισμο με την εκστρατεια εμβολιασμου.  Οσοι εκαναν το εμβολιο και εφοσον ειναι πρωτης γενιας, beta versions, λογικα δεν θα επρεπε να υπαρχει ενα οικειωθελες project να μετασχουν οσοι μπορουν και θελουν ενα δειγματοληπτικο ποσοστο ανα ηλικιακη κατηγορια μια βαση δεδομενων για το πως και ποσο λειτουργουν τα εμβολια? (ΣΕ ολα τα φαρμακα ετσι γινονται αν διαβασετε τη συσκευασια των αντεδειξεων)  θα επρεπε, δεν ξερω αν σε αλλες χωρες το κανουν αυτο .

Κυβερνηση σε συνεργασια εμβολιαστικων κεντρων οσοι κανουν με 2πλη δοση η την μια δοση να φτιαξουν ενα προφιλ εμβολιασμενων ομαδων-κατηγοριων ανα ηλικιακη ομαδα και εταιριας κατι σαν βαση δεδομενων, μετα απο 10 μερες εμβολιασμου και ανα τακτα διαστηματα για οσο διαρκει η εμβολιαστικη καλυψη στην ταδε ηλικια 60-65 τεστ αντισωματων πριν και μετα εμβολιασμου.

Πως συμπεριφερεται και τι επιπεδο αντισωματων? στις μικροτερες ηλικιες πως συσμπεριφερεται το εμβολιο? αυτοι που εχουν υποκειμενα νοσηματα σε σχεση με τους υγιεις ομοιως ποιες ενεργειες και οι παρενεργειες αυτων? αντρες-γυναικες, υπερβαροι-αδυνατοι, το καθε φαρμακο-εμβολιο λειτουργει διαφορετικα σε καθε οργανισμο, αντ'αυτου ομως εχουμε το εξης παραδοξο, κουτσοι-τυφλοι-κουφοι εμβολιο, δια πασαν νοσον και μαλακιαν αυτο δεν ειναι επιστημη, ειναι κατι αλλο.

όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες ή αντενδείξεις από την απλή ασπιρίνη-depon έως την γνωστή αντιβίωση που παίρνουμε σαν καραμέλες όταν δεν είμαστε καλά ή το Algofren κτλ...για να μην αναφέρω φάρμακα τώρα που έχουν ζήτηση στα φαρμακεία της γειτονιάς και οι έλληνες τα ψωνίζουμε σαν τρελοί...

εγώ στο μόνο που είμαι εθισμένος είναι στο γνωστό μουρουνέλαιο (The Mollers) αυτό καταναλώνω είτε σιρόπι είτε κάψουλες.

και αν έχω πονοκέφαλο Nurofen

επίσης ότι αφορά τα εμβόλια (τα οποία λένε οι αρνητές των εμβολιασμών ως πειραματικά) για τον ιο αυτή την στιγμή σύμφωνα με τις αρμόδιες πηγές του Π.Ο.Υ. έχουν εμβολιάσει περισσότερο από 3 δις ανθρώπους από τα 7-8 δις ανθρώπους που είμαστε στο πλανήτη που λέγεται ΓΗ άρα φαντάζομαι έχουν ικανό δείγμα για τις παρενέργειες-αντενδείξεις που μπορεί να προκύψουν

σε βάθος χρόνου κανείς δεν ξέρει τι παρενέργειες θα έχει ο ίδιος ο ιός άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε ούτε τα εμβόλια

 

4 λεπτά πριν, Spect~ είπε

4.5 εκατ πληρως εμβολιασμενοι στα 10+ εκατ πληθυσμου ειναι κοντα στο 45% το 80% που το βρηκες;

σε παρακαλώ μην διαστρεβλώνεις τις απαντήσεις μου να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στο τι διαβάζεις και από ποιον το διαβάζεις για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις και αντιπαραθέσεις.

ευχαριστώ

λέω αν εμβολιαστεί το 80% του πληθυσμού της χώρας

δεν θα ανησυχούμε για το 20% του πληθυσμού που θα είναι τα παιδιά/νέοι και αυτοί που δεν μπορούν να κάνουν το εμβόλιο για λόγους υγείας.

αν γίνει το παραπάνω δεν θα κινδυνεύει το σύστημα υγείας

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τι είναι αυτή η καινούργια μέθοδος και γιατί είναι πιο επικίνδυνο από τα υπόλοιπα; Βασίζεσαι σε προσωπικές εμπειρίες; Γιατί εγώ αν βασιστώ σε δικές μου εμπειρίες λέω πως το Phizer είναι το καλύτερο και το astra το χειερότερο.

ο φίλος μας μπερδεύεται

το εμβόλιο της Pfizer όπως και τις Moderna ακολουθούν το πρότυπο mRNA

ενώ το Astrazeneca και J&J είναι με την μέθοδο ένα μέρους του ιού (όπως παρασκευάζονται τόσα χρόνια τα εμβόλια της γρίπης)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...