Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Covid Free GR app για την επαλήθευση των πιστοποιητικών εμβολιασμού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προτεινω δωρεαν ταξιδακι στην Αφρική σε ολους τους ανεμβολιαστους. Καμια μποτσουανα, καμια κενυα, καπου θα βρουμε. Οταν θα πέφτουν σαν τις μυγες απο μαλαρια και πανουκλα και θα παρακαλανε για τα εμβολια θα τους εξηγουμε ποσο επικινδυνα ειναι τα εμβολια και να μην τα κανουν. 

 

Εγώ δε καταλαβαινω, περα απο τον ωχαδερφισμο και βαρεμαρα, για ποιο λόγο να μην κανει καποιος το εμβόλιο? 1 λογο θέλω. Και γω καθώς δουλευα από το σπιτι κατα κυριο λογο δεν είχα μεριμνησει, αλλα αυτο το thread με έκανε να αλλαξω γνωμη. Εκλεισα ραντεβου για αυριο. Δεν θελω να με βαζουν στην ιδια κατηγορια με τον bilis οταν λέω οτι ειμαι ανεμβολιαστος. Μακρια απο εμενα τετοια πραματα.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Τωρα καταλαβες οτι εχουμε παρα πολλους ψεκασμενους;

οχι, η Ελλαδα ειναι η χωρα που

α) ολοι παρανομουν καθημερινα αλλα για την κατασταση φταιει το κρατος και μονο

β) Αγυρτες με βιβλια alternate history, νανογιλεκα, ματζουνια και επιστολες του Χριστου απο Αγιο Ορος μπαινουν στην Βουλη

Πέντε αλφαβητες γεμιζεις αλλα ας μην επεκταθουμε. Οποτε το ΨΕΚ το νιωθει καθε νοημων ανθρωπος στο πετσι του καθημερινα ακομα και μεχρι το περιπτερο να παει. Σε σχετικη ερευνα απο pew research ημασταν δευτεροι στον κοσμο πισω απο Νιγηρια σε ψεκ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ προτεινω δωρεαν ταξιδακι στην Αφρική σε ολους τους ανεμβολιαστους. Καμια μποτσουανα, καμια κενυα, καπου θα βρουμε. Οταν θα πέφτουν σαν τις μυγες απο μαλαρια και πανουκλα και θα παρακαλανε για τα εμβολια θα τους εξηγουμε ποσο επικινδυνα ειναι τα εμβολια και να μην τα κανουν.

στην αφρική υπάρχουν χώρες που δεν μπορείς να μπεις χωρίς συγκεκριμένα εμβόλια οπότε του ψεκασμένους απλά θα στους στείλουν πίσω στην χώρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι κάνατε το εμβόλιο, κάνατε πρώτα τουλάχιστον 1 self test μήπως είστε θετικοί, η δεν παίζει κανένα ρόλο;

Ρωτάω επειδή σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Οσοι κάνατε το εμβόλιο, κάνατε πρώτα τουλάχιστον 1 self test μήπως είστε θετικοί, η δεν παίζει κανένα ρόλο;

Ρωτάω επειδή σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού.

Μάλλον παίζει.

Παρόλο που είχα αγοράσει(3-5€ το ενα)  δεν τo έκανα, από τσιγκουνιά ,και πήγα και το έκανα έτσι. Rapid tests σε πλατείες δεν υπάρχουν να πας? Για κανε κανα search

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Μάλλον παίζει. Παρόλο που είχα αγοράσει(3-5€ το ενα)  δεν τα έκανα, από τσιγκουνιά ,και πήγα και το έκανα έτσι. Rapid tests σε πλατείες δεν υπάρχουν να πας? Για κανε κανα search

Παίρνω μέσω του ΑΜΚΑ self test, κάνω 1 κάθε εβδομάδα και το δηλώνω για να είναι ορατό στην εταιρεία.

Σκέφτομαι σήμερα να κλείσω.Απο ότι έχω καταλάβει, στο 1ο ραντεβού θα μπορώ να επιλέξω ημερομηνία, αλλά στο 2ο που κλείνεται εκείνη επίσης την στιγμή, έχει προκαθορισμένη ημερομηνία η οποία μπορεί να αλλάξει με διαφορά 6 ημερών.

Απλά εργάζομαι με κυλιόμενο ωράριο (Πρωί, απόγευμα, νύχτα) με εβδομαδιαίο πρόγραμμα και είναι πολύ πιθανόν η ώρα του 1ου ραντεβού να πέσει πάνω σε βάρδια η να είμαι βράδυ και το ραντεβού να είναι πχ 10 το πρωί, εκεί πχ δεν γίνεται γιατί θα κοιμάμαι, θα πάω μεσημέρι η απόγευμα.

Η φαρμακοποιός που ρώτησα, είπε πως δέχονται οποιαδήποτε ώρα στην ημέρα του ραντεβού.

Πχ και σήμερα που έχω ρεπό, αν υπάρχει ραντεβού το απόγευμα η το ΣΚ απόγευμα που είμαι πρωινός θα πάω, δηλαδή το συντομότερο.Η έστω απο Δευτέρα.

Πρίν κάνω την 1η δόση, θα κάνω 1 self test.Ισως τσεκάρω και για rapid.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

 Εκλεισα ραντεβου για αυριο. Δεν θελω να με βαζουν στην ιδια κατηγορια με τον bilis οταν λέω οτι ειμαι ανεμβολιαστος. Μακρια απο εμενα τετοια πραματα.

Aντε με το καλο.Σιδερενιος.Πες εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω σήμερα για δεύτερη δόση εκεί που βγαινω σκάει ένας τυπάς με πρησμένη μασχάλη να λέει στον γιατρό πωωωω τι κάνουμε τώρα . Ακόμα γελάω με την φάτσα όσων  περίμεναν . Δεν είχα και καθρέφτη να δω την δικιά μου :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκλεισα ραντεβού για αύριο το μεσημέρι, απλά θα πάω με καθυστέρηση 20-30' κατευθείαν μετά την δουλειά, το επόμενο συντομότερο ραντεβού ήταν για Δευτέρα.

2η δόση 14/08.

Πιστεύω πως έκανα το σωστό καταρχήν για εμένα, έπειτα για τους κοντινούς μου ανθρώπους και τέλος για τους υπόλοιπους.

Δεν μπορώ να είμαι με τον φόβο επιπλοκών σε περίπτωση που κολλήσω.

Φαίνεται πως η κατάσταση χειροτερεύει, οι εισαγωγές γενικώς αυξάνονται και σε μικρότερες ηλικίες.

Το 70% είναι ανεμβολίαστοι και το υπόλοιπο 30% είχαν κάνει μόνο την 1η δόση γιατί δεν είχαν αναπτύξει αρκετά αντισώματα.

Δεν μπορώ να πείσω την μητέρα μου που είναι 63 ετών, έχει επηρεαστεί απο διάφορα βίντεο στο Facebook απο τους ψεκασμένους.Είναι "παλαιάς κοπής", πιστεύει πως θα το εμβόλιο θα της δημιουργήσει προβλήματα.Είναι αντιδραστική, ότι είναι να γίνει λέει θα γίνει, το πεπρωμένο δηλαδή. ☹️

Πιστεύω πως αν δεν είχε FB τα τελευταία 2.5 χρόνια, υπάρχουν πιθανότητες να είχε κάνει το εμβόλιο, γιατί κατά βάθος πιστεύω πως φοβάται και τον κορωνοϊό.Ειναι πεισματάρα.Της εχω πεί εδώ και μήνες, πως αν διασωληνωθεί οι πιθανότητες να ζήσει είναι λίγες και πως δεν αξίζει το ρίσκο.

Σήμερα σε κάποια φάση της λέω-Κάνε το εμβόλιο και θα σου δώσω επιταγή. 😅

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, Herald είπε

Εγώ προτεινω δωρεαν ταξιδακι στην Αφρική σε ολους τους ανεμβολιαστους. Καμια μποτσουανα, καμια κενυα, καπου θα βρουμε. Οταν θα πέφτουν σαν τις μυγες απο μαλαρια και πανουκλα και θα παρακαλανε για τα εμβολια θα τους εξηγουμε ποσο επικινδυνα ειναι τα εμβολια και να μην τα κανουν. 

 

Εγώ δε καταλαβαινω, περα απο τον ωχαδερφισμο και βαρεμαρα, για ποιο λόγο να μην κανει καποιος το εμβόλιο? 1 λογο θέλω. Και γω καθώς δουλευα από το σπιτι κατα κυριο λογο δεν είχα μεριμνησει, αλλα αυτο το thread με έκανε να αλλαξω γνωμη. Εκλεισα ραντεβου για αυριο. Δεν θελω να με βαζουν στην ιδια κατηγορια με τον bilis οταν λέω οτι ειμαι ανεμβολιαστος. Μακρια απο εμενα τετοια πραματα.

Και με αυτόν τον τρόπο βάζεις το λιθαράκι σου για να πείσεις και τον συμπολίτη ε;

Με τέτοιες εκφράσεις ,δεν σέβεσαι τον εαυτό σου και τον φίλο που θα διαβάσει ένα ποστ μες την προσβολή.

Σου έχω νέα.Γράφεις σε δημόσιο φόρουμ.Επομένως ίσως να κάνεις ενα edit στο ποστ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βλέπω βρισιές. Ίσα ίσα φέρνει ένα παράδειγμα στην Αφρική που αν δεν κάνεις εμβόλια θα σε βρουν τέζα σε κάνα πεζοδρόμιο από Μαλάρια ή Εμπολα. Εκεί δεν έχει αντεμβολιαστικό κίνημα?

Άλλο παράδειγμα είναι ο στρατός. Με το που μπαίνεις σου βαράνε 2-3 εμβόλια. Εκεί αν πεις κουβέντα ίσως πάρεις και Ι5. 

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Είναι αντιδραστική, ότι είναι να γίνει λέει θα γίνει, το πεπρωμένο δηλαδή. ☹️

Έβλεπα κάτι νούμερα το 25% των ηλικιωμένων δεν το έχουν κάνει. Οπότε είναι αρκετοί σαν εσένα. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μόνο να βάλεις κάποιο γιατρό που εμπιστεύεται να της μιλήσει 

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Εβλεπα κάτι νούμερα το 25% των ηλικιωμένων δεν το έχουν κάνει. Οπότε είναι αρκετοί σαν εσένα. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μόνο να βάλεις κάποιο γιατρό που εμπιστεύεται να της μιλήσει 

Δεν υπάρχει γιατρός, θα του είχα ήδη μιλήσει.

Δεν μου ήρθε sms για το ραντεβού αύριο, το έχω κλείσει στο ΙΚΑ της περιοχής μου απο φαρμακείο σήμερα κατά τις 17:30.Ομως είχα 1 κλήση πρίν λίγο απο το ΙΚΑ, μάλλον για επιβεβαίωση ραντεβού.Τους κάλεσα σε 3 διαφορετικά σταθερά και δεν απαντούν, μόνο 1 είναι κατειλημμένο εδώ και 20'.Κάποια έχει πιάσει το μπλα μπλα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εχοντας κανει την δευτερη δοση 09 Ιουνιου μπορω να πω οτι δεν ειχα καμια παρενεργεια ουτε και κατι το ιδιαιτερο.

Νομιζω την επομενη μερα της πρωτης δοσης ενιωσα λιγο ζαλαδα , αλλα μπορει να ηταν και κατι αλλο ασχετο με το εμβολιο.

αιντε παιδια ολοι μαζι μπορουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...