Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Covid Free GR app για την επαλήθευση των πιστοποιητικών εμβολιασμού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με έχει πιάσει άγχος εδώ και καμιά ώρα σχετικά με το εμβόλιο γιατί κοντεύει η ώρα.

Πήρα τηλέφωνο 1 γιατρό που είχα γνωρίσει το 2016-2017, ήταν πελάτης της προηγούμενης εταιρίας μου, πρόσεχα το ιατρείο του για λίγες ημέρες.Με θυμήθηκε.Του είπα την ηλικία μου και πως έχω αγχωθεί.Τον ρώτησα αν έχει ασχοληθεί με το θέμα covid και πως πιστεύω πως μετράει η γνώμη του ως γιατρός.

Ο ίδιος έχει εμβολιαστεί και με καθησύχασε, δεν θα πάθεις τίποτα είπε, ούτε αργότερα, επίσης πως τα έκδοχα του εμβολίου αποβάλλονται.Επίσης πως υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες για ζημιά απο covid.

Μου έκανε εντύπωση επειδή ανέφερε πως θα το κάνει και στα ανήλικα παιδιά του.

Οτι χρειαστείς μου είπε εδώ είμαι, αυτό μου το είχε πει και τότε.

@greatΣτην χειρότερη περίπτωση, αν δεν είμαι καλά την Δευτέρα που θα έχω εδώ κόσμο, να κάνει την βάρδια ο άλλος που έχει ρεπό.Είναι δύσκολο γιατί δεν είναι δουλειά που πχ είμαστε ταυτόχρονα 10 άτομα και δεν θα πάει ο 1, είναι 1 ανά 8 ώρες και δεν μπορεί ο καθένας να έρθει ως αντικαταστάτης, πρέπει κατά κάποιο τρόπο να γνωρίζει το πόστο.

Αύριο το πρωί θα είμαι χαλαρά, δεν θα έχω κόσμο, σήμερα κάτι είχε.

Μιλούσα πρίν λίγο με 1 συναδέλφο για τον covid και μου λέει:

-Οσοι έχουν κάνει το εμβόλιο θα πεθάνουν σε 5 χρόνια, το είπα στον γιατρό και γέλασε.

Δεν παθαίνω τίποτα λέει, στα αρ@@@@α μου ο covid, αν είναι να πεθάνω ας πεθάνω. 

😄

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Με έχει πιάσει άγχος εδώ και καμιά ώρα σχετικά με το εμβόλιο γιατί κοντεύει η ώρα.

Πήρα τηλέφωνο 1 γιατρό που είχα γνωρίσει το 2016-2017, ήταν πελάτης της προηγούμενης εταιρίας μου, πρόσεχα το ιατρείο του για λίγες ημέρες.Με θυμήθηκε.Του είπα την ηλικία μου και πως έχω αγχωθεί.Τον ρώτησα αν έχει ασχοληθεί με το θέμα covid και πως πιστεύω πως μετράει η γνώμη του ως γιατρός.

Ο ίδιος έχει εμβολιαστεί και με καθησύχασε, δεν θα πάθεις τίποτα είπε, ούτε αργότερα, επίσης πως τα έκδοχα του εμβολίου αποβάλλονται.Επίσης πως υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες για ζημιά απο covid.

Μου έκανε εντύπωση επειδή ανέφερε πως θα το κάνει και στα ανήλικα παιδιά του.

Οτι χρειαστείς μου είπε εδώ είμαι, αυτό μου το είχε πει και τότε.

Man, και εγώ σε μια ώρα έχω ραντεβού. Chill, έχεις επηρεαστεί από τις παπαριές που ακούς από τους ψεκες. Ένα απλό εμβόλιο είναι. Σαν παιδί τα έκανες τρία τρία. Όπως έγραψα και πρίν, (χτύπα ξύλο) πιο πιθανό είναι  να σου πέσει γλάστρα στο κεφάλι , να σε δαγκώσει φίδι, να σου ορμήσει λιοντάρι , να σε χτυπήσει κεραυνός την ώρα που πηγαίνεις να κάνεις το εμβόλιο παρά να πάθεις κάτι από το εμβολίο. Βασικά, με απλά μαθηματικά, είναι περίπου 3000-4000 φορές πιο πιθανό να πεθάνεις από αλλεργία σε κάποιο random τρόφιμο παρά να πάθεις κάτι από το εμβόλιο. Αληθινό νούμερο το από πάνω. Πόσο συχνά και πόσο πολύ έχεις αγχωθεί λοιπόν για το αν θα πάθεις κάτι από αλλεργία? Φαντάζομαι ποτέ και καθόλου. Οπότε, άσε τους ψεκασμένους να ψεκάζονται. 

Εμένα το μόνο που με αγχώνει είναι μην είμαι άρρωστος - αδύναμος Κυριακή και Δευτέρα γιατί έχω ΠΟΛΥ δουλειά. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Herald είπε

Man, και εγώ σε μια ώρα έχω ραντεβού. Chill, έχεις επηρεαστεί από τις παπαριές που ακούς από τους ψεκες. Ένα απλό εμβόλιο είναι. Σαν παιδί τα έκανες τρία τρία. Όπως έγραψα και πρίν, (χτύπα ξύλο) πιο πιθανό είναι  να σου πέσει γλάστρα στο κεφάλι , να σε δαγκώσει φίδι, να σου ορμήσει λιοντάρι , να σε χτυπήσει κεραυνός την ώρα που πηγαίνεις να κάνεις το εμβόλιο παρά να πάθεις κάτι από το εμβολίο. Βασικά, με απλά μαθηματικά, είναι περίπου 3000-4000 φορές πιο πιθανό να πεθάνεις από αλλεργία σε κάποιο random τρόφιμο παρά να πάθεις κάτι από το εμβόλιο. Αληθινό νούμερο το από πάνω. Πόσο συχνά και πόσο πολύ έχεις αγχωθεί λοιπόν για το αν θα πάθεις κάτι από αλλεργία? Φαντάζομαι ποτέ και καθόλου. Οπότε, άσε τους ψεκασμένους να ψεκάζονται. 

Εμένα το μόνο που με αγχώνει είναι μην είμαι άρρωστος - αδύναμος Κυριακή και Δευτέρα γιατί έχω ΠΟΛΥ δουλειά. 

Από την ώρα του εμβολίου υπολόγισε 48 ώρες θα σου βγάλει ότι είναι να βγάλει. Και πιο πιθανό η δεύτερη δόση που ειναι και διπλάσια σε ποσότητα. Από τα λίγα που ξέρω αυτό το εμβόλιο είναι μέτριο σε ένταση, σε σχέση με το αντιτετανικο που είναι για σκληρούς μόνο.

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, pascalia2 said:

Από την ώρα του εμβολίου υπολόγισε 48 ώρες θα σου βγάλει ότι είναι να βγάλει. Και πιο πιθανό η δεύτερη δόση που ειναι και διπλάσια σε ποσότητα. Από τα λίγα που ξέρω αυτό το εμβόλιο είναι μέτριο σε ένταση, σε σχέση με το αντιτετανικο που είναι για σκληρούς μόνο.

Το Johnson κανω εγω, μια και εξω 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Μόλις έκανα την 1η δόση, περιμένω για 15' και φεύγω.

Ωραιος. Και εγω εκανα τη μια και μοναδική. Βαρυ το johnson η όλα ετσι ειναι? Το χέρι μου ειναι πλεον διακοσμητικό δεν πολυκουνιεται 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Ωραιος. Και εγω εκανα τη μια και μοναδική. Βαρυ το johnson η όλα ετσι ειναι? Το χέρι μου ειναι πλεον διακοσμητικό δεν πολυκουνιεται 😂

Pfizer έκανα.Ο γιατρός που ρώτησα είπε πως είναι πιο "ελαφριά" εμβόλια απο τα γνωστά που κάναμε παλιά.

Ισως το Johnson να είναι"βαρύ" λόγω 1 δόσης.Μπορείς να βγάλεις μπλουζάκι με στάμπα "Οχι πια δάκρυα". 😂

Ρώτησα στο ΙΚΑ πότε φαίνεται-βγαίνει το πιστοποιητικό και είπαν 1 ημέρα μετά την 2η δόση, αλλά θα πρέπει να περάσουν 14 ημέρες για χρήση για ταξίδι.

Τους ρώτησα γιατί με πήραν τηλέφωνο χθές και είπαν πως είχαν διαθέσιμο ραντεβού.Μάλλον κάποιος θα ακύρωσε το ραντεβού του.Δεν απαντούσατε τους είπα, κάλεσα σε 3 διαφορετικά σταθερά, στο 1 μιλούσατε.Δεν έχει σημασία εξάλλου για λίγες ώρες διαφορά.

Τώρα έχω 1 μικρή περίεργη ενόχληση αριστερά στο χέρι και στην αριστερή μεριά του προσώπου και στο κεφάλι, αν και το 2ο μάλλον απο άγχος είναι η απο το aircondition.

Ρώτησα μία συνάδελφο πως αποφάσισε για το εμβόλιο και είπε πως όσους γιατρούς ρώτησε ήταν υπέρ.

Επίσης και 1 ξάδερφός της που ειδικεύεται στις ασθένειες κλπ με μεταπτυχιακό στην Αγγλία και ήταν υπέρ.

Υπομονή και πολύ προσοχή, ειδικά μέχρι και 14 ημέρες μετά την 2η δόση.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Herald είπε

Ωραιος. Και εγω εκανα τη μια και μοναδική. Βαρυ το johnson η όλα ετσι ειναι? Το χέρι μου ειναι πλεον διακοσμητικό δεν πολυκουνιεται 😂

Είναι μια δόση και δυνατή. Συνήθως σηκώνει και πυρετό ή δέκατα. 

Το χέρι πρέπει να κουνιέται και να πονάει στο σημείο του εμβολίου. Πάρε τηλ το γιατρο του κέντρου που το έκανες αν δεις πριξηματα ή κάτι ύποπτο. https://www.google.com/search?q=παρενεργειες+εμβολιου+hohnson&client=ms-android-samsung-gs-rev1&sxsrf=ALeKk00psu-YA29rHiuuewTnG2AQW5rHMg%3A1627131652279&ei=BA_8YK63EM-ZsAfz3o_QCg&oq=παρενεργειες+εμβολιου+hohnson&gs_lcp=ChNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwEAMyBggAEBYQHjIICCEQFhAdEB46BAgjECc6BggAEAcQHjoECAAQHjoFCCEQoAE6BggAEA0QHjoHCCEQChCgAVCXC1ivJGDKJ2gAcAB4AIABvQKIAZcMkgEHMC44LjAuMZgBAKABAcABAQ&sclient=mobile-gws-wiz-serp

Επεξ/σία από pascalia2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Ωραιος. Και εγω εκανα τη μια και μοναδική. Βαρυ το johnson η όλα ετσι ειναι? Το χέρι μου ειναι πλεον διακοσμητικό δεν πολυκουνιεται 😂

Εγώ έκανα το Johnson και δεν κατάλαβα τίποτα. Ίσως και η νοσοκόμα να είχε ελαφρύ χέρι. Μου είπαν και σε μένα να περιμένω 15 λεπτά και μετά έφυγα. Μου είπαν ότι μπορεί να ένιωθα κούραση αλλά πήγα στις 3 το μεσημέρι μετά την δουλειά και ήμουν ήδη κουρασμένος, οπότε δεν κατάλαβα διαφορά. Και επίσης αν ανέβαζα πυρετό ή αν με πόναγε το χέρι μου είπαν να έπερνα ένα Depon αλλά ούτε κάτι από αυτά έγινε, ειδικά το χέρι δεν πόνεσε καθόλου τις επόμενες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Εγώ έκανα το Johnson και δεν κατάλαβα τίποτα. Ίσως και η νοσοκόμα να είχε ελαφρύ χέρι. Μου είπαν και σε μένα να περιμένω 15 λεπτά και μετά έφυγα. Μου είπαν ότι μπορεί να ένιωθα κούραση αλλά πήγα στις 3 το μεσημέρι μετά την δουλειά και ήμουν ήδη κουρασμένος, οπότε δεν κατάλαβα διαφορά. Και επίσης αν ανέβαζα πυρετό ή αν με πόναγε το χέρι μου είπαν να έπερνα ένα Depon αλλά ούτε κάτι από αυτά έγινε, ειδικά το χέρι δεν πόνεσε καθόλου τις επόμενες μέρες.

Μάλλον ο πόνος εξαρτάται από την ουσία και όχι απο το "ελαφρύ" χέρι, εγώ δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα.Της είπα πως έχει "ελαφρύ" χέρι και είπε ευχαριστώ.Μετά την ρώτησα αν έχει κάνει το εμβόλιο και είπε ναι.

Σχετικά με την βεβαίωση εμβολιασμού (Πιστοποιητικό δηλαδή;), εμείς δεν δηλώνουμε κάτι, σωστά; Απλώς περιμένουμε 1 ημέρα μετά την 2 η δόση για να εμφανιστεί στο gov.gr.

Οπότε το δηλώνουν απο το κέντρο εμβολιασμού στο gov.gr;

Γιατί έκανες το Johnson, δεν ήθελες να περιμένεις;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Σχετικά με την βεβαίωση εμβολιασμού (Πιστοποιητικό δηλαδή;), εμείς δεν δηλώνουμε κάτι, σωστά; Απλώς περιμένουμε 1 ημέρα μετά την 2 η δόση για να εμφανιστεί στο gov.gr.

Οπότε το δηλώνουν απο το κέντρο εμβολιασμού στο gov.gr;

αντε καλη ανωσια

δεν κανεις τιποτα απολυτως. ολα ειναι αυτοματα και ηλεκτρονικα. Μια μερα μετα την δευτερη δοση θα μπεις στο gov.gr Και θα εχεις το πιστοποιητικο. Μην δοκιμασεις να το σκαναρεις και παθεις σοκ επειδη θα ειναι κοκκινο, μετα απο 14 μερες θα ειναι πρασινο. Βγαζεις και αν  εχεις διαβατηριο και το EU τα περνας στο κινητο σου ή στο wallet εαν εχεις iphone και ακομα με το apple watch δειχνεις το barcode σκαναρει και τελείωσες. Νερα να πινεις. Αυτο μονο εχω ακουσει απο ολους. Τις βλακειες περι ντεπον και τετοια μην της ακουσ που λενε να παρεις απο πριν. Και αλκοολ δεν πινεις

Τον πονο στο χερι εκμεταλευτειτε το, το επαιζα τραυματιας και δεν εκανα δουλειες στο σπιτι 😅

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, great είπε

αντε καλη ανωσια

δεν κανεις τιποτα απολυτως. ολα ειναι αυτοματα και ηλεκτρονικα. Μια μερα μετα την δευτερη δοση θα μπεις στο gov.gr Και θα εχεις το πιστοποιητικο. Μην δοκιμασεις να το σκαναρεις και παθεις σοκ επειδη θα ειναι κοκκινο, μετα απο 14 μερες θα ειναι πρασινο. Βγαζεις και αν  εχεις διαβατηριο και το EU τα περνας στο κινητο σου ή στο wallet εαν εχεις iphone και ακομα με το apple watch δειχνεις το barcode σκαναρει και τελείωσες. Νερα να πινεις. Αυτο μονο εχω ακουσει απο ολους. Τις βλακειες περι ντεπον και τετοια μην της ακουσ που λενε να παρεις απο πριν. Και αλκοολ δεν πινεις

Τον πονο στο χερι εκμεταλευτειτε το, το επαιζα τραυματιας και δεν εκανα δουλειες στο σπιτι 😅

Τι είναι το EU;

Δεν ταξιδεύω εξωτερικό, απλά όταν βγεί το πιστοποιητικό, να μπορώ να το κατεβάσω στο κινητό σε περίπτωση που θέλω πχ να μπώ σε κάποιον χώρο που απαιτούν πιστοποιητικό, η αν θέλω να ταξιδέψω εντός Ελλάδας.

 Δηλαδή να μην το έχω σε χαρτί που φθείρεται, αλλά σε αρχείο με barcode, έτσι δεν γίνεται;Βλέπω κόσμο που δείχνει σε χαρτί το πιστοποιητικό πχ στα λιμάνια.

Και να μπορώ να στείλω το αρχείο (Πιστοποιητικό) με email στην εταιρία για να μην είμαι αναγκασμένος να δηλώνω κάθε εβδομάδα self test.1 ημέρα μετά την 2η δόση που θα εμφανιστεί δηλαδή, δεν νομίζω να χρειάζεται να περάσουν οι 14 ημέρες.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αφού εμβολιαστείς και πάρεις το πιστοποιητικό μέχρι πότε θα μπορείς να το χρησιμοποιείς; δηλαδή σε τι βάθος χρόνου θα έχει ισχύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Τι είναι το EU;

Δεν ταξιδεύω εξωτερικό, απλά όταν βγεί το πιστοποιητικό, να μπορώ να το κατεβάσω στο κινητό σε περίπτωση που θέλω πχ να μπώ σε κάποιον χώρο που απαιτούν πιστοποιητικό, η αν θέλω να ταξιδέψω εντός Ελλάδας.

 Δηλαδή να μην το έχω σε χαρτί που φθείρεται, αλλά σε αρχείο με barcode, έτσι δεν γίνεται;Βλέπω κόσμο που δείχνει σε χαρτί το πιστοποιητικό πχ στα λιμάνια.

Και να μπορώ να στείλω το αρχείο (Πιστοποιητικό) με email στην εταιρία για να μην είμαι αναγκασμένος να δηλώνω κάθε εβδομάδα self test.1 ημέρα μετά την 2η δόση που θα εμφανιστεί δηλαδή, δεν νομίζω να χρειάζεται να περάσουν οι 14 ημέρες.

Self test δυστυχώς θα πρέπει να κάνεις μέχρι να θεωρηθείς πλήρως εμβολιασμένας, δηλαδή μεχριι να περάσουν οι 14 μέρες μετά την τελευταία δόση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dapit είπε

Αφού εμβολιαστείς και πάρεις το πιστοποιητικό μέχρι πότε θα μπορείς να το χρησιμοποιείς; δηλαδή σε τι βάθος χρόνου θα έχει ισχύ;

Λογικά για όσο έχεις ανοσία απο το εμβόλιο, 6-8 μήνες, ακόμα δεν έχουν καθορίσει το χρονικό διάστημα, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και δεν έχει περάσει αρκετός καιρός.Μάλλον θα πρέπει να γίνουν στους εμβολιασμένους 6+μηνών, τέστ αντισωμάτων για να υπάρχει εικόνα του χρονικού διαστήματος ανοσίας.

1 ώρα πριν, Zafizafix είπε

Self test δυστυχώς θα πρέπει να κάνεις μέχρι να θεωρηθείς πλήρως εμβολιασμένας, δηλαδή μεχριι να περάσουν οι 14 μέρες μετά την τελευταία δόση. 

Εντάξει, η δήλωση γίνεται σε 5'.Η μπατονέτα όμως είναι λίγο σπαστική και δεν ξέρω αν έχει κάποιες ουσίες βλαβερές με τις οποίες γίνεται η αποστείρωση.

Αύριο θα ρωτήσω αν μπορώ να πάρω τα επόμενα self test, είχα πάρει 4 για 1 μήνα.Υπάρχουν και σάλιου, αλλά μάλλον αυτά δεν τα δίνουν μέσω ΑΜΚΑ, θα το ρωτήσω.

Δεν αποτελεί ασφάλεια το self test, πολλοί μπορούν να το δηλώσουν αρνητικό χωρίς να το έχουν κάνει.

Σχετικά με την 1η δόση που έκανα χθές στις 15:00, κατά τις 22:00 με έπιασε 1 μικρός πόνος στο σημείο του εμβολιασμού και παραμένει, λογικό.Εφόσον δεν υπάρχει πρήξιμο είναι εντάξει.Λογικά θα περάσει, διάλεξα το αριστερό χέρι γιατί είμαι δεξιόχειρας.

Αν η δόση ήταν 1ml και η 2η θα είναι 2ml, μάλλον η 2η θα είναι πιο επίπονη.

Κάτι αξιοσημείωτο που διάβασα, είναι πως λίγο πρίν, κατά την διάρκεια του εμβολιασμού και λίγο μετά, καλό είναι να μην καταπονούμε τον οργανισμό για να παραχθούν αντισώματα, ούτε αλκοόλ.Ακόμα και το ξενύχτι και το άγχος το μειώνει.

Ακόμα και το τσιγάρο μειώνει το ανοσοποιητικό, κατά σύμπτωση το έχω κόψει πρίν 20 ημέρες, δεν είχα σκοπό να κάνω το εμβόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...