Προς το περιεχόμενο

Θεση εργασιας για Junior


Doped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου εγινε προταση απο μια μεγαλη εταιρια για ενα project που τρεχει σε ενα πελατη της.

Πολυ καλυτερα λεφτα και προφανως θα παω σε μια μεγαλη εταιρια που ασχολειται με πολλα project.

 

Αλλα εκει που θα με στειλουν θα ειμαι μονος μου. Κανενας αλλος dev.

Μελλοντικα μου λενε αν θελω με τραβανε πισω για να ασχοληθω και με αλλες τεχνολογιες κλπ.

Αλλα με ανησυχει το γεγονος οτι θα ειμαι μονος μου σε ενα γραφειο και θα τρεχω εγω ολο το development.

Και προφανως αν το κανω καλα γιατι να με τραβηξουν πισω για να ασχοληθω με κατι αλλο;

 

Γνωμες;

Με ανησυχει λιγο το γεγονος οτι δεν θα εχω καποιον να συμβουλευτω ή να μου προτεινει οδους για να ξεκολλησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η θέση είναι για junior, ή εσύ θεωρείς ότι είσαι junior dev και δεν θα μπορείς να βγάλεις εις πέρας τα projects?

Στη συνέντευξη τι είπατε? θεωρείς πως θα αντιμετωπίσεις αρκετές δυσκολίες που δεν θα βρίσκεις λύση? Προφανώς κάτι είδαν και τους έπεισες..

Αναφορά σε κείμενο

Και προφανως αν το κανω καλα γιατι να με τραβηξουν πισω για να ασχοληθω με κατι αλλο;

αυτό μόνο εκείνοι μπορούν να σου απαντήσουν τι έχουν στο μυαλό τους.

Επεξ/σία από onelonelystar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

Η θέση είναι για junior, ή εσύ θεωρείς ότι είσαι junior dev και δεν θα μπορείς να βγάλεις εις πέρας τα projects?

Η θεση ειναι για junior καθως μου αναφερουν πολυ απλες λειτουργειες. Και ειμαι και junior.

31 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

Στη συνέντευξη τι είπατε? θεωρείς πως θα αντιμετωπίσεις αρκετές δυσκολίες που δεν θα βρίσκεις λύση?

Οχι σε αυτα που αναφερουν θεωρω οτι μπορω να βγαλω περα και να μην εχω θεμα. Γιατι αναφερθηκαν πολυ απλα πραγματα.

31 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

Προφανώς κάτι είδαν και τους έπεισες..

Απ οσο καταλαβα εχουν αναγκη για αλλο ατομο γιατι αυτος που ειχε στησει οτι ειχε στησει το παρατησε και εφυγε και τους αφησε στα κρυα του λουτρου.

Αρα δεν ξερω κατα ποσο ειναι οτι ειδανε το βιογραφικο μου και ειπανε "Α ξερει την τεχνολογια και μας κανει" οσο οτι μαλλον ο πελατης τους κραζει και ψαχνουν διεξοδο αμμεσα.

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

με βάση αυτά που λες εγώ θα έλεγα να πας να δοκιμάσεις. Υπάρχει και το stackoverflow :)

Ναι και εγω θελω να δοκιμασω τα ορια μου απλα ανησυχω μηπως δεν μπορεσω να τα φερω εις περας.

Ευχαριστω για την γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα υπαρχει καποιος να κανει review τι γραφεις; Θα σε χωσουν σε μια τρυπα και οτι βγαλεις εβγαλες;

Στη θεση σου θα πηγαινα και οτι δυσκολιες έβρισκα θα ελιωνα στο ψαξιμο πρωτου ρωτησω εναν αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Δεν θα υπαρχει καποιος να κανει review τι γραφεις; Θα σε χωσουν σε μια τρυπα και οτι βγαλεις εβγαλες;

Στη θεση σου θα πηγαινα και οτι δυσκολιες έβρισκα θα ελιωνα στο ψαξιμο πρωτου ρωτησω εναν αλλο.

Κυριολεκτικα οταν ρωτησα αν θα ρωταω καποιον για οτι κανω μου ειπανε ΟΧΙ. Δεν περασα καν τεχνικη συνεντευξη και αυτο με τρομαξε ακομα παραπανω.

ΑΛΛΑ ημουν ξεκαθαρος οτι ειμαι junior

Θα κανω οτι μου κατεβει.

Που για junior δεν ξερω αν ειναι οτι καλυτερο.

Στο ψαξιμο το λιωνω ηδη ΑΛΛΑ αν ειναι να μου ζητανε να κανω κατι σε 3 ωρες και θελει 30 ωρες ψαξιμο προφανως θα τα βρω σκουρα εγω και αυτοι δεν θα κανουν την δουλεια τους

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doped είπε

Στο ψαξιμο το λιωνω ηδη ΑΛΛΑ αν ειναι να μου ζητανε να κανω κατι σε 3 ωρες και θελει 30 ωρες ψαξιμο προφανως θα τα βρω σκουρα εγω και αυτοι δεν θα κανουν την δουλεια τους

Καλα πανω απο τη μια ωρα ψαξιμο + δοκιμες τοτε ρωτας stackverflow ή εδω. Δεν εχεις να χασεις τιποτα, γραψε χιλιομετρα και φτιαξε προυπηρεσια. 
 

μη σε τρομαζει το αγνωστο, ολοι μα ολοι ετσι ξεκινησαν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

late for the party (σχεδόν ένας μήνας οπότε πολύ πιθανό να έχεις επιλλέξει) εμένα πάντως δεν μου ακούγεται καθόλου καλή προοπτική.
Είσαι junior και θα πας να αναλάβεις ένα project που το χει παρατήσει κάποιος, όσο βασικές/εύκολες λειτουργίες να έχουν μείνει ακόμη να γίνουν κάποια στιγμή κάποιο bug θα βγει και εκεί ούτε το insomnia ούτε το stackoverflow θα μπορεί να σε σώσει. Επίσης το θεωρώ πολύ λάθος το να μην κάνουν review σε κάποιον junior. Απο το review θα μάθεις περισσότερα, και θα μπορέσεις να συζητήσεις και τυχόν απορίες, ενώ στο SO θα είσαι απλά copypasta. Οπότε ουσιαστική εξέλιξη δεν νομίζω ότι θα έχεις. 
Τέλος μου χτυπάνε πολλά alert καμπανάκια το ότι 'πάρε όποιον βρεις, στην αναβροχιά καλό και το χαλάζι' - αν λες ότι δεν πέρασες ούτε τεχνική συνέντευξη-. Αυτός ο πελάτης πολύ πιθανόν να ζητήσει αλλαγές ή νέα features, θα μπορέσεις να το βγάλεις περά? Γιατί εμένα μου ακούγονται λίγο ότι θα είναι οι τυποι: Αντε Γιώργο πως πάει αυτό? Ο πελάτης το περιμένει την άλλη βδομάδα.

Οπως και να χει μακάρι να βγω λάθος σε περίπτωση που την επέλεξες :) 

Στις 14/7/2021 στις 9:49 ΜΜ, Predatorkill είπε

μη σε τρομαζει το αγνωστο, ολοι μα ολοι ετσι ξεκινησαν. 

Ωραίο σαν φιλοσοφικό και συμφωνώ σαν στάση ζωής αλλά στην προκειμένη περίπτωση όχι. Όλοι έχουμε βρεθεί στα μαύρα σκοτάδια πολλές φορές στην καριέρα μας (και ακόμη περισσότερες ως junior) και μερικές φορές η μόνη λύση είναι να έρθει κάποιος και να σου δείξει που είναι ο διακόπτης στο δωμάτιο (αφού έχεις φάει 2-3 ώρες να τον βρεις)

Επεξ/σία από ALLisCHAOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ALLisCHAOS είπε

Ωραίο σαν φιλοσοφικό και συμφωνώ σαν στάση ζωής αλλά στην προκειμένη περίπτωση όχι. Όλοι έχουμε βρεθεί στα μαύρα σκοτάδια πολλές φορές στην καριέρα μας (και ακόμη περισσότερες ως junior) και μερικές φορές η μόνη λύση είναι να έρθει κάποιος και να σου δείξει που είναι ο διακόπτης στο δωμάτιο (αφού έχεις φάει 2-3 ώρες να τον βρεις)

Η καλυτερη λυση γι αυτο ειναι ενας μεντορας, τραβα βρες τον ομως. Υπαρχουν καποια sites βεβαια που το κανουν επι πληρωμη πχ https://www.codementor.io

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τί είναι καλύτερο για ένα Junior; Να πάει κάπου που να υπάρχει ένας ακόμα αλλά Senior ή σε οργανωμένη ομάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ακράδαντα ότι το software development είναι ομαδικό άθλημα που παίζεται πολύ καλύτερα από καλά οργανωμένες, στελεχωμένες και εξοπλισμένες ομάδες. Οτιδήποτε λιγότερο από αρχίζει να "βάζει νερό στο κρασί", οπότε όσο πιο κοντά σε αυτό το ιδανικό μπορεί να φτάσει κανείς (ιδιαίτερα junior) τόσο πιο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, wotw είπε

Τελικά τί είναι καλύτερο για ένα Junior; Να πάει κάπου που να υπάρχει ένας ακόμα αλλά Senior ή σε οργανωμένη ομάδα;

Να πάει κάπου όπου θα υπάρχει τουλάχιστον ένας άνθρωπος πιο έμπειρος από αυτόν για να τον καθοδηγήσει ώστε να εμπλουτίσει τις γνώσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...