Προς το περιεχόμενο

Entry level job σε μια από τις Big4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους και όλες . Νέος εδώ και θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχοντας τελειώσει οικονομικά καί έχοντας και μεταπτυχιακό, άρχισα τις αποστολές βιογραφικού. Μέχρι στιγμής επικοινώνησαν 2 από τις Big 4 μαζί μου. Με την μία έδωσα τα τεστ, έκανα και μια πρώτη συνέντευξη και περιμένω αν θα κληθώ για το λεγόμενο group assessment. Για μισθό που ρώτησα το κράτησαν επτασφράγιστο μυστικό. Με τη άλλη έκανα μια μίνι συνέντευξη μέσω τηλεφώνου, έκλεισα και ένα τεστ για τις επόμενες μέρες και τα όσα μου είπε ήταν νομίζω αποκαρδιωτικά. Αρχικά θα ακολουθήσουν αρκετά τεστ και συνεντεύξεις, αναμενόμενο, και μετά θα πρέπει να μάθω μια ακόμα ξένη γλώσσα. Στο σημείο που μιλήσαμε για τον μισθό , είπα στο άτομο από το hr το πόσα περίμενα και η απάντηση που πήρα ήταν τρελή!!! μικτό μισθός ο βασικός δλδ κοντά στα 500 κατοστάρικα καθαρός και σύμβαση ορισμένων μηνών.  γνωρίζεται πάνω κάτω αν τέτοιοι μισθοί παίζουν παντού, γιατί τίθεται και θέμα βιοπορισμού αν είναι έτσι παντού, αλλά και αν αξίζει να αφιερώσεις χρόνο σε τέτοια εταιρία που ναι μεν είναι όνομα αλλά από λεφά δίνει ψύχουλα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων , και αν κάποιος ξέρει τί παίζει από μισθούς σε όλες αυτές τις εταιρίες ή γενικότερα στην αγορά και δεν επιθυμεί να το πει δημόσια παρακαλείται να μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Να είστε όλοι καλά, δεκτή ΚΑΘΕ πληροφορία. ΕΠΕΙΓΕΙ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σίγουρα φαίνεται καλά στο βιογραφικό αν και τίθεται θέμα του αν αξίζει από την βιοποριστικη αποψη όπως το έθεσες. Εξαθλιωτικος μισθός ακούγεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσύ τι νόμιζες, να σου έλεγαν κύριε Νικ παρακαλώ περάστε καθίστε. επειδή έχετε ένα πτυχίο και ένα μεταπτυχιακό, σας προσλαμβάνουμε αμέσως με 2000 καθαρά αρχικό μισθό. Χαχαχα big 4 και τα @@ μου

αλλά δε φταις μόνο εσύ, φταίνε και τα Πανεπιστήμια που τρέφουν ελπίδες ότι με ένα κωλοχαρτο ανοίγουν όλες οι πόρτες, στα χιλιάδες παιδιά που φτάνουν 30 με εμπειρία 0 και πολλά χαρτιά

 

Επεξ/σία από Xejolontas
  • Like 10
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Σίγουρα φαίνεται καλά στο βιογραφικό αν και τίθεται θέμα του αν αξίζει από την βιοποριστικη αποψη όπως το έθεσες. Εξαθλιωτικος μισθός ακούγεται. 

650 μικτός , άρα 550 πάνω κάτω καθαρά..... και είναι και από τις λίγες που προσλαμβάνουν άνευ εμπειρίας....

5 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Εσύ τι νόμιζες, να σου έλεγαν κύριε Νικ παρακαλώ περάστε καθίστε. επειδή έχετε ένα πτυχίο και ένα μεταπτυχιακό, σας προσλαμβάνουμε αμέσως με 2000 καθαρά αρχικό μισθό. Χαχαχα big 4 και τα @@ μου

αλλά δε φταις μόνο εσύ, φταίνε και τα Πανεπιστήμια που τρέφουν ελπίδες ότι με ένα κωλοχαρτο ανοίγουν όλες οι πόρτες, στα χιλιάδες παιδιά που φτάνουν 30 με εμπειρία 0 και πολλά χαρτιά

 

το ζήτημα της εμπειρίας που δεν υπάρχει ειναι το θέμα για εμένα, διότι όπου και αν κοιτώ θέλουν 2+ χρόνια εμπειρία.....

εντάξει όχι και 2Κ αλλά όχι και τόσο χαμηλά ρε συ, τί θα τρώμε αέρα κοπανιστό?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nik_90_5 είπε

650 μικτός , άρα 550 πάνω κάτω καθαρά..... και είναι και από τις λίγες που προσλαμβάνουν άνευ εμπειρίας....

το ζήτημα της εμπειρίας που δεν υπάρχει ειναι το θέμα για εμένα, διότι όπου και αν κοιτώ θέλουν 2+ χρόνια εμπειρία.....

εντάξει όχι και 2Κ αλλά όχι και τόσο χαμηλά ρε συ, τί θα τρώμε αέρα κοπανιστό?

Ότι έτρωγες και πριν, από μαμά 

Ενοίκιο δε θα πληρώνεις, στους γονείς θα είσαι 

Όσο για την εμπειρία, απλα και ωραία θα τους πεις ψέματα, αλλά σκέψου το καλά το σενάριο πριν τους το πεις

 

 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Ότι έτρωγες και πριν, από μαμά 

Ενοίκιο δε θα πληρώνεις, στους γονείς θα είσαι 

Όσο για την εμπειρία, απλα και ωραία θα τους πεις ψέματα, αλλά σκέψου το καλά το σενάριο πριν τους το πεις

 

 

πως θα πεις ψεματα για την εμπειρία ρε συ? δεν θα ζητήσουν αποδεικτικά ότι ήσουν ασφαλισμένος? και να σου πουν κάνε μου αυτό το πρακτικό να δω τί θα τους πεις, το ξέχασα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Εσύ τι νόμιζες, να σου έλεγαν κύριε Νικ παρακαλώ περάστε καθίστε. επειδή έχετε ένα πτυχίο και ένα μεταπτυχιακό, σας προσλαμβάνουμε αμέσως με 2000 καθαρά αρχικό μισθό. Χαχαχα big 4 και τα @@ μου

αλλά δε φταις μόνο εσύ, φταίνε και τα Πανεπιστήμια που τρέφουν ελπίδες ότι με ένα κωλοχαρτο ανοίγουν όλες οι πόρτες, στα χιλιάδες παιδιά που φτάνουν 30 με εμπειρία 0 και πολλά χαρτιά

 

Ε καλά και εσύ πας στο άλλο άκρο. Είναι γνωστό ότι είμαστε η Κίνα του IT στην Ευρώπη. Η νοοτροπία είναι ότι είμαστε και τυχεροί που έχουμε δουλειά οπότε ο μισθός θα είναι ο λιγότερος που μπορεί να δώσει η εκάστοτε εταιρεία. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nik_90_5 είπε

πως θα πεις ψεματα για την εμπειρία ρε συ? δεν θα ζητήσουν αποδεικτικά ότι ήσουν ασφαλισμένος? και να σου πουν κάνε μου αυτό το πρακτικό να δω τί θα τους πεις, το ξέχασα?

Αν δεν τους πεις ψέματα, θα πρέπει να τους πεις και ευχαριστώ που σου δίνουν την δυνατότητα να δουλέψεις για αυτούς. Που συνεπάγεται 2 πράγματα, ότι αύξηση θα πάρεις μετά από κάμποσα χρόνια και αν, και ότι θα είσαι το παιδι για όλες τις δουλειές, με την έννοια ότι τώρα μάθαινες και πρέπει να κάνεις λίγο απολλα.

Επίσης να ξέρεις ότι για όλα τα παραπάνω, τα νεύρα σου πρέπει να είναι ατσαλένια. Η ψυχολογική πίεση που υπάρχει στις εργασίες σε γραφεία πολυεθνικών είναι τεράστια. Ακόμα και να μην έχεις πολύ δουλειά, το κλίμα είναι τέτοιο που σε εξουθενώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, smpt είπε

Όταν λέμε big4 εννοούμε τραπεζες η κάτι αλλο;

τις 4 μεγάλες ελεγκτικές/λογιστικές/συμβουλευτικές εννοώ.

2 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Αν δεν τους πεις ψέματα, θα πρέπει να τους πεις και ευχαριστώ που σου δίνουν την δυνατότητα να δουλέψεις για αυτούς. Που συνεπάγεται 2 πράγματα, ότι αύξηση θα πάρεις μετά από κάμποσα χρόνια και αν, και ότι θα είσαι το παιδι για όλες τις δουλειές, με την έννοια ότι τώρα μάθαινες και πρέπει να κάνεις λίγο απολλα.

Επίσης να ξέρεις ότι για όλα τα παραπάνω, τα νεύρα σου πρέπει να είναι ατσαλένια. Η ψυχολογική πίεση που υπάρχει στις εργασίες σε γραφεία πολυεθνικών είναι τεράστια. Ακόμα και να μην έχεις πολύ δουλειά, το κλίμα είναι τέτοιο που σε εξουθενώνει.

το ψέμα δεν είναι όμως ρε συ κάπως ριψοκίνδυνο? τώρα για την πίεση εντάξει δεν νομίζω να έχω θέμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nik_90_5 είπε

τις 4 μεγάλες ελεγκτικές/λογιστικές/συμβουλευτικές εννοώ.

το ψέμα δεν είναι όμως ρε συ κάπως ριψοκίνδυνο? τώρα για την πίεση εντάξει δεν νομίζω να έχω θέμα

 

 Ότι δούλευες στο λογιστικό γραφείο του θείου σου και έκανες φορολογικές δηλώσεις? Σιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

 Ότι δούλευες στο λογιστικό γραφείο του θείου σου και έκανες φορολογικές δηλώσεις? Σιγα

ρε συ ούτε ένα  gap year δεν έχω πανεπισ-στρατο-πανεπ. είμαι... και τώρα ου ψάχνω παίζει ή τρελή εκμετάλλευση ή τρελές απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nik_90_5 είπε

ρε συ ούτε ένα  gap year δεν έχω πανεπισ-στρατο-πανεπ. είμαι... και τώρα ου ψάχνω παίζει ή τρελή εκμετάλλευση ή τρελές απαιτήσεις.

Άρχισε να στέλνεις βιογραφικά στο εξωτερικο

Κι εγώ έτσι έκανα

Τώρα η ζωή μου είναι 10 επίπεδα καλύτερη αποτι πριν

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Xejolontas είπε

Άρχισε να στέλνεις βιογραφικά στο εξωτερικο

Κι εγώ έτσι έκανα

Τώρα η ζωή μου είναι 10 επίπεδα καλύτερη αποτι πριν

μετράει αρνητικά που έχω πτυχία μονάχα από την Ελλάδα ή δεν τους νοιάζει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πάρε την δουλειά πρώτα και μετά αποφασίζεις αν θα πας. Μάζεψε εμπειρία και αν σε ενδιαφέρει να ανέβεις σε μισθό κοιτάς σε άλλη εταιρεία ή ψάχνεις για έξω. Μέγα λάθος να πεις ψέματα για προϋπηρεσία.   

  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...