Προς το περιεχόμενο

Entry level job σε μια από τις Big4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/10/2021 στις 3:44 ΜΜ, Land-decked είπε

ξαναλέω ότι έχει πάρα πολλούς νότιο Ευρωπαίους εκεί. Δεν χωράνε όλοι μας στις "καλές" χώρες τύπου Ολλανδία Βέλγιο Σουηδία... Εγώ όπως η πλειοψηφία έχουμε πτυχίο από την χώρα μας συν κάποιο μεταπτυχιακό και πάλι δεν χωράμε στις καλές χώρες. Τι δουλειά έχει ο Ισπανός στην Ουγγαρία, ο Πορτογάλος στην Πολωνία και ο Ιταλός στην Τσεχία??? Για το χιλιάρικο!!!! Γιατί εκεί μας πήρανε...... 

Τι δηλαδή πιστεύετε όλοι ότι θα πάτε στη Νορβηγία με 7000 μισθό επειδή είσται μάγκες Έλληνες?

Βγάζεις κατάθλιψη.Ψαξου λίγο να αλλάξεις περιβάλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, wotw είπε

Έχοντας ζήσει στη Γερμανία λίγα χρόνια, θα συμβούλευα κάποιον που θέλει να ξενιτευτεί να το κάνει μόνο για τουλάχιστον x3 (τριπλάσιο) του μισθού που παίρνει εδώ. Και αυτό το θεωρώ το απολύτως μίνιμουμ. Αν π.χ. εδώ παίρνεις 1000€ έξω θα πρέπει να ξεκινήσεις με τουλάχιστον 3000€. Οτιδήποτε λιγότερο θα εμφανίσει την κατάθλιψη πολύ γρήγορα.

Επίσης το να πάω να δουλέψω στην Ανατολική Ευρώπη, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Με 2-3 χρόνια εγχώρια προϋπηρεσία στην Αθήνα είσαι στα 1000€++. Και ναι, δυστυχώς η πρώτη και ίσως και η δεύτερη δουλειά, μέχρι να χτίσεις την παραπάνω προϋπηρεσία, είναι "αγροτικό", μην περιμένετε πολλά πράγματα.

ωραια δεκτα ολα αυτα. Ας υποθεσουμε οτι ένας Έλληνας πάει στη Γερμανία, με 3 χρόνια προυπηρεσίας εδώ από Ελλάδα έχει πτυχιο οικονομικών, μεταπτυχιακό και ξέρει άριστα τη Γερμανική γλώσσα. Πόσα χρήματα θα πάρει εκεί ως πρώτο μισθό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

ωραια δεκτα ολα αυτα. Ας υποθεσουμε οτι ένας Έλληνας πάει στη Γερμανία, με 3 χρόνια προυπηρεσίας εδώ από Ελλάδα έχει πτυχιο οικονομικών, μεταπτυχιακό και ξέρει άριστα τη Γερμανική γλώσσα. Πόσα χρήματα θα πάρει εκεί ως πρώτο μισθό?

αντιλαμβανεσαι ποσο μακρυα απτην πραγματικοτητα ειναι η ερωτηση σου? εξαρταται απο δεκαδες παραμετρους, δεν υπαρχει ενα ποσό.. και δεν σχολιαζω καν το οτι να εχεις ενα πτυχιο οικονομικων μπορει να σημαινει καμια 200αρια διαφορετικους ρολους/θεσεις. Καλο ειναι να ξεκολαμε λιγο απτην καφενειακη αντιληψη της κατηγοριας 1990s "τι σπουδασες οικονομικα? οκ πανε ανοιξε λογιστικο γραφειο"

Η μοναδικη απαντηση ειναι "οσα και ο Γερμανος/Γαλλος/Ολλανδος/Βελγος/κλπ με το ιδιο background".

Επεξ/σία από epp
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, epp είπε

αντιλαμβανεσαι ποσο μακρυα απτην πραγματικοτητα ειναι η ερωτηση σου? εξαρταται απο δεκαδες παραμετρους, δεν υπαρχει ενα ποσό.. και δεν σχολιαζω καν το οτι να εχεις ενα πτυχιο οικονομικων μπορει να σημαινει καμια 200αρια διαφορετικους ρολους/θεσεις. Καλο ειναι να ξεκολαμε λιγο απτην καφενειακη αντιληψη της κατηγοριας 1990s "τι σπουδασες οικονομικα? οκ πανε ανοιξε λογιστικο γραφειο"

Η μοναδικη απαντηση ειναι "οσα και ο Γερμανος/Γαλλος/Ολλανδος/Βελγος/κλπ με το ιδιο background".

Γιατί τους το χαλάς; Η ζωή αρχίζει και γίνεται χειρότερη στις περιοχές που μαζεύονται πολλοί Έλληνες. Δεν είναι ανάγκη να έρθουν και άλλοι. Εάν δεν ζεις και εσύ στην Β. Ευρώπη, τουλάχιστον δείξε συμπόνια για εμάς που ζούμε και μην τους το χαλάς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Μοναχο που γνωριζω (οπου συνηθως βεβαια οι μισθοι ειναι ενα κλικ πιο πανω απο τις περισσοτερες περιοχες της Γερμανιας), απο 2κ καθαρα σε σταρταπ και γενικα μικρες εταιριες μεχρι 3κ σε εταιριες BMW, Mercedes, Siemens, Bosch και αντιστοιχου επιπεδου.

Για τις big4 καπου στα 2.5κ, αναλογα και με το τμημα, πχ απο consulting σε audit υπαρχουν μικροδιαφορες.

Επεξ/σία από shikabalas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2021 στις 2:51 ΠΜ, Land-decked είπε

Εγω προσωπικα στα 30+, νιώθω πολυ χαζος γιατι με κοροιδεψαν τα πανεπιστήμια με αυτα που μου εταξαν. Τα πτυχια, τα μεταπτυχιακα, ξενες γλωσσες, πιστοποιησεις κλπ και μετα μιλαμε για μισθους που ο σερβιτορος στο νησάκι το καλοκαιρι βγαζει πιο πολλα... 

Με ολο το σεβασμο αλλα νεος ανθρωπος αντι να κανεις μια ερευνα αγορας να ψαξεις να ρωτησεις επαναπαυτηκες στο τι ειπανε "τα πανεπιστημια"? Οτι τι, τα προσοντα μονα τους θα σου εξασφαλισουν μια καλη ζωη? Λιγο πασοκικα που ακουγονται ολα αυτα σε εναν κοσμο που αλλαζει ραγδαια...

Στις 7/10/2021 στις 12:48 ΠΜ, Land-decked είπε

Οπως και ξερω αλλους που ναι μεν παιρνουν καλα λεφτα στο UK αλλα το αγγουρι ακομα δεν το εχουν βγαλει απτον πατο τους... 10 χρονια στο ματσεστερ και ακομα διακοπες δεν εχει παει..

Για ποιο λογο δεν πανε διακοπες δεκα χρονια? Οι αδειες στην Αγγλια ειναι ιερες και κανενας δεν τολμαει ποτε να τις ακουμπισει. Οι πιο πολλες δουλειες προσφερουν 25-28 μερες αδειας το χρονο. Οι μισθοι ακομα και κοντα στον βασικο,με λιγη οικονομια σε βγαζουν να πηγαινεις διακοπες μια φορα το χρονο. Αν οι γνωστοι σου ειναι μιζεροι αλλο καπελο.

Γενικα σε εχει παρει λιγο απο κατω και τα βλεπεις ολα μαυρα, μηπως μια αλλαγη θα σε βοηθουσε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2021 στις 1:54 ΜΜ, onelonelystar είπε

όλο αυτό για ένα 6μηνο, σωστά? Μετά αφού τους αρέσεις και σε θέλουν, μπορείς να κάνεις διαπραγμάτευση. Εκτός αν δεν θες με τίποτα όλη αυτή την κατάσταση και πας για αλλού.

Update: μου είπε για 3μηνη επέκταση πέραν του 6μηνου γιατί είμαι καλός στη δουλειά αλλά όχι στην επικοινωνία με τους υπόλοιπους. Γελάει ο κόσμος. 

Προφανώς απλα ψάχνω δουλειά να φύγω και νωρίτερα από το μαντρί.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, redcha0s7 είπε

Update: μου είπε για 3μηνη επέκταση πέραν του 6μηνου γιατί είμαι καλός στη δουλειά αλλά όχι στην επικοινωνία με τους υπόλοιπους. Γελάει ο κόσμος. 

Προφανώς απλα ψάχνω δουλειά να φύγω και νωρίτερα από το μαντρί.

Ο κάθε manager ή team leader θα βρει ότι παπαρια θέλει για να σου την πει. Για να σε έχει σε εγρήγορση.

Προσφατα δούλευα σε τηλεφωνικό κέντρο, όπως όλοι έπαιρνα τηλέφωνο Ελλάδα για να μιλήσω με την οικογένειά μου, όταν δεν είχαμε δουλεια. Μια μέρα λοιπόν με πιάνει ο μάνατζερ και μου λέει έλα να σου πω. Πηγαίνουμε στο δωμάτιο meeting και αφού μου είπε για κάποια θέματα δουλειας, μου λέει το εξής απίστευτο. Μην παίρνεις τηλέφωνο στην Ελλάδα γιατί χρεώνεις την εταιρία!!!! Σε μια εταιρία που λόγο δουλειάς τηλεφωνούσα σε Αμερική σε Ινδία και στη Νιγηρία!!!! Που όλες οι γραμμές είναι voip και όλες είναι δωρεάν!!!!! Φυσικά εγώ κούνησα το κεφάλι και είπα οκ, ενώ από μέσα μου σκεφτόμουν, μα καλά για τόσο μαλακά με έχουν???

Αυτό δείχνει ότι δεν γίνονται οι πιο άξιοι μάνατζερς, αλλά τα πιο πιστά σκυλακια. Και πολύ συχνά είναι κατι γκόμενες που μόνο για να πλένουν τουαλέτες είναι καλές.  

Επεξ/σία από Land-decked
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, redcha0s7 είπε

Update: μου είπε για 3μηνη επέκταση πέραν του 6μηνου γιατί είμαι καλός στη δουλειά αλλά όχι στην επικοινωνία με τους υπόλοιπους. Γελάει ο κόσμος. 

Προφανώς απλα ψάχνω δουλειά να φύγω και νωρίτερα από το μαντρί.

Σου εύχομαι να βρεις κάτι καλύτερο και να φύγεις αύριο. 

Αλλά μην αγνοείς το feedback. Τα soft skills είναι σημαντικά σε όλους και μπορούμε να τα εξελίξουμε ακόμα και αν είναι κόντρα στον χαρακτήρα μας. Μπορεί βέβαια να έχει και άδικο και να έψαχνε μια μλκια να πει, αλλά κρατά το στο πίσω μέρος του μυαλού σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Land-decked είπε

Ο κάθε manager ή team leader θα βρει ότι παπαρια θέλει για να σου την πει. Για να σε έχει σε εγρήγορση.

Προσφατα δούλευα σε τηλεφωνικό κέντρο, όπως όλοι έπαιρνα τηλέφωνο Ελλάδα για να μιλήσω με την οικογένειά μου, όταν δεν είχαμε δουλεια. Μια μέρα λοιπόν με πιάνει ο μάνατζερ και μου λέει έλα να σου πω. Πηγαίνουμε στο δωμάτιο meeting και αφού μου είπε για κάποια θέματα δουλειας, μου λέει το εξής απίστευτο. Μην παίρνεις τηλέφωνο στην Ελλάδα γιατί χρεώνεις την εταιρία!!!! Σε μια εταιρία που λόγο δουλειάς τηλεφωνούσα σε Αμερική σε Ινδία και στη Νιγηρία!!!! Που όλες οι γραμμές είναι voip και όλες είναι δωρεάν!!!!! Φυσικά εγώ κούνησα το κεφάλι και είπα οκ, ενώ από μέσα μου σκεφτόμουν, μα καλά για τόσο μαλακά με έχουν???

Αυτό δείχνει ότι δεν γίνονται οι πιο άξιοι μάνατζερς, αλλά τα πιο πιστά σκυλακια. Και πολύ συχνά είναι κατι γκόμενες που μόνο για να πλένουν τουαλέτες είναι καλές.  

Κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα... άμα με θεωρεί μαλακά... θα βρει άλλο χαπατο όμως δεν ανησυχω

7 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Σου εύχομαι να βρεις κάτι καλύτερο και να φύγεις αύριο. 

Αλλά μην αγνοείς το feedback. Τα soft skills είναι σημαντικά σε όλους και μπορούμε να τα εξελίξουμε ακόμα και αν είναι κόντρα στον χαρακτήρα μας. Μπορεί βέβαια να έχει και άδικο και να έψαχνε μια μλκια να πει, αλλά κρατά το στο πίσω μέρος του μυαλού σου. 

Ναι φίλε εννοείται κρατάω και κάποια από το feedback..δεν είμαι τέλειος εννοείται.

 

Καλύτερα εμπειρία σε big 4 στα 26 με μινιμουμ ευθύνες πάρα στα 40 με παιδιά και υποχρεώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Land-decked είπε

Ο κάθε manager ή team leader θα βρει ότι παπαρια θέλει για να σου την πει. Για να σε έχει σε εγρήγορση.

Προσφατα δούλευα σε τηλεφωνικό κέντρο, όπως όλοι έπαιρνα τηλέφωνο Ελλάδα για να μιλήσω με την οικογένειά μου, όταν δεν είχαμε δουλεια. Μια μέρα λοιπόν με πιάνει ο μάνατζερ και μου λέει έλα να σου πω. Πηγαίνουμε στο δωμάτιο meeting και αφού μου είπε για κάποια θέματα δουλειας, μου λέει το εξής απίστευτο. Μην παίρνεις τηλέφωνο στην Ελλάδα γιατί χρεώνεις την εταιρία!!!! Σε μια εταιρία που λόγο δουλειάς τηλεφωνούσα σε Αμερική σε Ινδία και στη Νιγηρία!!!! Που όλες οι γραμμές είναι voip και όλες είναι δωρεάν!!!!! Φυσικά εγώ κούνησα το κεφάλι και είπα οκ, ενώ από μέσα μου σκεφτόμουν, μα καλά για τόσο μαλακά με έχουν???

Αυτό δείχνει ότι δεν γίνονται οι πιο άξιοι μάνατζερς, αλλά τα πιο πιστά σκυλακια. Και πολύ συχνά είναι κατι γκόμενες που μόνο για να πλένουν τουαλέτες είναι καλές.  

Συγνώμη, αλλά που ακριβώς είναι το τόσο παράλογο σε αυτό που σου είπε; Στο να μην χρησιμοποιείς τα τηλέφωνα της εταιρίας για προσωπικές κλήσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Συγνώμη, αλλά που ακριβώς είναι το τόσο παράλογο σε αυτό που σου είπε; Στο να μην χρησιμοποιείς τα τηλέφωνα της εταιρίας για προσωπικές κλήσεις; 

Δεν είναι παράλογο το να του πει μην κάνεις προσωπικές κλήσεις με το τηλέφωνο της εταιρείας, παράλογο είναι να σου πει ψέματα ώστε να σε κάνει να σταματήσεις λες και είναι στο δημοτικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Συγνώμη, αλλά που ακριβώς είναι το τόσο παράλογο σε αυτό που σου είπε; Στο να μην χρησιμοποιείς τα τηλέφωνα της εταιρίας για προσωπικές κλήσεις; 

https://youtu.be/e9dZQelULDk

Ε δε θα μου κόψουν και το τηλέφωνο

Ασταδιαλα πια

 

Επεξ/σία από Land-decked
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,ξερω οτι το θεμα εχει ξεφυγει αλλα ειχα προταση απο 2 big 4 στην ελλαδα(Deloitte και EY) για το τμημα του audit και ηθελα να ρωτησω γενικα τι λεφτα παιζουν απο entry level μεχρι manager?Ειναι η πρωτη δουλεια μετα το πτυχιο.

Σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Weedzardsnd είπε

Καλησπερα σας,ξερω οτι το θεμα εχει ξεφυγει αλλα ειχα προταση απο 2 big 4 στην ελλαδα(Deloitte και EY) για το τμημα του audit και ηθελα να ρωτησω γενικα τι λεφτα παιζουν απο entry level μεχρι manager?Ειναι η πρωτη δουλεια μετα το πτυχιο.

Σας ευχαριστω!

Μακριά.. your sanity and work life balance are more important.

 

Θα σου δώσουν κάτι κάπως παραπάνω από βασικό πουλώντας προοπτικές εξέλιξης και τα logo τους.

 

Και μετά από ένα μήνα θα συνειδητοποιήσεις ότι έχεις μπλέξει σε ένα βαρέλι που δεν έχει πάτο.

 

Από την άλλη άμα σου αρέσει να δουλεύεις ατελείωτα είναι το μέρος για σένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...