Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμένο Auris - Νέος έμπορος. Να ανησυχώ;


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα σήμερα σε μια αγγελία ένα Toyota Auris του 07 στα €6300 και πήγα να το δω από κοντά. Το αμάξι ήταν πένα, δεν παρατήρησα εκδορές εξωτερικά ή σκουριές σε μεντεσέδες, στοκαρίσματα κτλ. που να προδίδουν τρακάρισμα. Ο έμπορος μου άνοιξε και το καπό να δω σε τι καλή κατάσταση είναι ο κινητήρας, ο οποίος πραγματικά άστραφτε. Ήταν μάλιστα πρόθυμος να μου το δώσει να το πάω και μια κοντινή βόλτα, πράγμα που κάναμε και όντως δεν φαινόταν να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

 

Εκεί που λίγο προβληματίστηκα όμως είναι όταν τον ρώτησα για την πληρωμή, επέμεινε στα μετρητά ή bank transfer καθώς όπως είπε ήταν καινούργιος και δεν είχε ακόμη μηχάνημα POS για πιστωτικές/χρεωστικές. Του ζήτησα μια κάρτα του και μου είπε ότι δεν είχε ακόμη. 

 

Πιστεύετε ότι αυτό θα πρέπει να με κάνει να ψυλλιαστω; Έχω ακούσει διάφορα πρόσφατα για εμπόρους αυτοκινήτων που εισάγουν αμάξια από Βουλγαρία και τους πειράζουν χλμ για να τα μοσχοπουλήσουν. Και μετά γίνονται καπνός. Έχει κανείς κάποια εμπειρία να μοιραστεί σχετικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6300 για αμαξι 15 χρονών δεν το λες και ευκαιρια (πλέον σπάνια αξίζουν μεταχ γενικός) κατ τα αλλα ποια έκδοση ειναι (κινιτηρας) και πόσα περπάτησε (κατω απο 150,000 απλα δεν παιζει και αυτό αν γινόταν χρήση σκ μόνο και τπτ διακοπές και όχι καθημερινό αμάξι) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το ίδιο (8/2008) στην πλούσια έκδοση στις 4.000€ πέρσι το Φλεβάρη από ιδιώτη, ακριβώς πριν το μπαμ με τον ιό.

Βέβαια ήθελε μαζέματα (δίσκο-πλατώ, λάστιχα, βιολογικό, φανάρι και κάτι πταίσματα φανοποιίας που δεν τα έχω φτιάξει ακόμη) αλλά τα έκανα όπως ήθελα εγώ.

Γνώμη μου είναι ότι είναι πολλά τα 6.300€ και μάλιστα από μαντρά.

Βρες δικό σου μηχανικό, και κάνε έλεγχο σε ΚΤΕΟ για να τσεκάρεις τα χιλιόμετρα. Εγώ το πήρα με 152.000 και οι ενδείξεις του ΚΤΕΟ συμφωνούν με το βιβλίο service, όπως και η εικόνα του εσωτερικού. Αλλά και πάλι δε μπορώ να είμαι 100% σίγουρος.

Για μένα κάνε υπομονή να βρεις κάτι καλύτερο, τουλάχιστον σε τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι το χρειάζομαι σχετικά άμεσα, γιατί το τωρινό μου αμάξι έχει αρχίσει και ζητάει. Για να κάνω μαζεματα σ αυτό θέλω μια 600€ όπως μου το κοστολογήσε ο μάστορας που το πάω. 

Όσο για Auris, ψάχνω πολύ καιρό αλλά δεν βρίσκω κάτι φθηνότερο, που να μην έχει κάνει πάνω από 200.000 χλμ. Κοιτάζω από τον Απρίλιο κι όλες οι τιμές εκεί παίζουν. 5.500-7.000, για μοντέλα του 07-08 στα 1400-1600 (έχω ακούσει ότι το 1300άρι καίει λάδια). 

Πάντως το συγκεκριμένο αμάξι πήγαινε μια χαρά στο δρόμο, πραγματικά φαινόταν οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε μια γνωμη απο εναν μηχανικο της εμπιστοσυνης σου και αν πει ok παρτο.

Το "νεος εμπορος" - "παλιος εμπορος" να σου πω την αληθεια δεν μου λεει και τιποτα.

Ουτως ή αλλως εγγυηση καινουριου δεν περιμενεις,στο μεταχειρο ελεγχεις οσο καλυτερα μπορεις και ευχεσαι να μην προκυψει τιποτα που δεν ειναι αναμενομενο (αναλωσιμο δηλαδη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Ο πλυμένος κινητήρας δεν είναι πάντα καλό σημάδι,μπορεί να θέλει να κρύψει διαρροές.

δεν ήταν απλά καθαρός. Κολάρα νερού πχ που τσέκαρα ήταν καινούργια, εύκαμπτα. Μπαταρία, δοχείο λαδιού, όλα τα καλώδια ήταν κομπλέ. Δεν ήταν ξεραμένα ή σκισμένα. τώρα δεν ήμουν βέβαια σε θέση να κάνω και πιό ενδελεχή έλεγχο... Συμπλέκτης επίσης ιδανικός στην οδήγηση. Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Book service έχει;

Ο μαντράς είναι διατεθειμένος να σε αφήσει να το πας σε δικό σου μηχανικό, αλλά και να ελέγξεις τα χιλιόμετρα σε ΚΤΕΟ (κάνεις έναν απλό έλεγχο απ' ότι θυμάμαι, δεν είναι ανάγκη να πληρώσεις το 45άρι για full έλεγχο);

Το 1.33 με τον 1NR-FE να το αποφύγεις, όντως έχει θέμα με κατανάλωση λαδιού (εκτός κι αν έχει γίνει επισκευή απ' την Toyota, αλλά θα πρέπει να έχεις αποδείξεις).

Πάντως ο 1.4 είναι κηδεία για τα 1250 κιλά του αυτοκινήτου (το Starletάκι είναι πιο γρήγορο, φαντάσου), αλλά και για τον 1.6 έχω διαβάσει ότι δε φαίνονται για κανένα λόγο τα 124/132 άλογα που έχει. Βέβαια μην ακούσεις τους γνωστούς-αγνώστους εδώ που θα σου πουν ότι κάτω από 150 άλογα είναι επικίνδυνο το αυτοκίνητο, δεν κάνουμε όλοι την ίδια χρήση.

Κι εγώ όταν έψαχνα δεν έβρισκα κάτω από 5.000-6.000€ (σκέψου ότι γύρω στις 4.000€ ζητούσαν για την προηγούμενη Corolla), αλλά έκανα υπομονή και βρέθηκε.

Όσο για τον πλυμένο κινητήρα που λέει ο UK, δεν έχει άδικο, αλλά μπορεί ο μηχανικός σου να μετρήσει συμπίεση και να δεις τι γίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια που αναφέρεις τον μηχανικό, το πρόβλημα είναι ότι η μάντρα είναι στην άλλη άκρη της Αθήνας από εκεί που μένω-το ίδιο και ο μηχανικός μου. Κ δεν του είναι έυκολο να έρθει να το δει. Τι λες να κάνω γι' αυτό το θέμα; να βρω κάποιον μηχανικό εκεί κοντά στο μαγαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα σε αυτά τα λεφτά δεν θα βρεις και κάτι ανώτερο. Εγώ θα σου πρότεινα να το πας σε ένα μηχανικό και να παζαρεψεις και λίγο την τιμή. Ίσως επειδή είναι μετρητά την κατεβάσει λίγο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hikeru είπε

Κοίτα σε αυτά τα λεφτά δεν θα βρεις και κάτι ανώτερο. Εγώ θα σου πρότεινα να το πας σε ένα μηχανικό και να παζαρεψεις και λίγο την τιμή. Ίσως επειδή είναι μετρητά την κατεβάσει λίγο. 

παζάρεψα μπας και την κατεβάσει. το μόνο που είπε θα μου κάνει ¨δώρο¨ είναι τα έξοδα μεταβίβασης (165 €)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, damoclesword είπε

μια που αναφέρεις τον μηχανικό, το πρόβλημα είναι ότι η μάντρα είναι στην άλλη άκρη της Αθήνας από εκεί που μένω-το ίδιο και ο μηχανικός μου. Κ δεν του είναι έυκολο να έρθει να το δει. Τι λες να κάνω γι' αυτό το θέμα; να βρω κάποιον μηχανικό εκεί κοντά στο μαγαζί;

Ο μηχανικός σου δε νομίζω ότι με το μάτι θα βγάλει σοβαρό πόρισμα.

Το αυτοκίνητο κανονικά πρέπει να το δει στο χώρο του, να το βάλει στο ανυψωτικό, να μετρήσει συμπιέσεις στους κυλίνδρους κ.λπ..

Αλλά η απόσταση όντως είναι πρόβλημα, δεν παίζει να δεχτεί ο έμπορας να το πας εκεί. Βασικά κανείς δεν παίζει να το δέχεται.

Αν το έχεις αποφασίσει κατά 99% και δε σε αφήσει, τουλάχιστον πάρε τον μηχανικό σου να δει ό,τι περισσότερο μπορέσει (ένας έμπειρος θα δει και αν έχει τρακάρει το αυτοκίνητο).

Πάντως πρέπει να το δει για να σου πει πόσα να κόψεις στο παζάρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ο πλυμένος κινητήρας δεν είναι πάντα καλό σημάδι,μπορεί να θέλει να κρύψει διαρροές.

αυτο. επεσες στην 1η βασικη λουπα του μαντρα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...