Προς το περιεχόμενο

Μετά τις σπουδές, τι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, Xejolontas είπε

Μείνε μέχρι τα 40 στα αμφιθέατρα και στο comfort zone σου

2nd attempt.

@Xejolontas άρχοντα, εσύ που είσαι άπλας και εδώ και χρόνια εκτός comfort zone, δώσε LinkedIn να δούμε professional backround. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, wotw είπε

2nd attempt.

@Xejolontas άρχοντα, εσύ που είσαι άπλας και εδώ και χρόνια εκτός comfort zone, δώσε LinkedIn να δούμε professional backround. 

Πρέπει να είσαι υδροκέφαλος για να ρωτάς δεύτερη φορά για τα στοιχεία μου, σε ένα ανώνυμο φόρουμ.

Επεξ/σία από Xejolontas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Xejolontas είπε

Μείνε μέχρι τα 40 στα αμφιθέατρα και στο comfort zone σου

Προσωπικά είχα το μεταπτυχιακό στα 24. Απο τα νούμερα που γράφεις δείχνεις πόσο ανίδεος είσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Xejolontas είπε

Πρέπει να είσαι υδροκέφαλος για να ρωτάς δεύτερη φορά για τα στοιχεία μου, σε ένα ανώνυμο φόρουμ.

Στοιχεία που μπορεί να δει ο καθένας στο LinkedIn έτσι και αλλιώς. Απλά εκεί δεν τολμάς να γράψεις αυτά που γράφεις εδώ, στο ανώνυμο φόρουμ. Προφανώς και δεν περιμένω να δώσεις το προφίλ σου εδώ, το έγραψα ξανά μήπως ταρακουνηθείς και καταλάβεις ότι προσβάλεις κόσμο θρασύτατα.

Δεν με πείραξε η άποψη σου για τα πτυχία και μεταπτυχιακά, ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει, αλλά όχι ρε φίλε να προτρέπεις κάποια που ζητάει συμβουλές να μεταναστεύσει και να "κάτσει" σε κάποιον πλούσιο για να φτιάξει τη ζωή της. Αυτό ούτε η κυρά Μαρίκα της γειτονιάς δεν θα το έλεγε. Κάπου ώπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, wotw είπε

Στοιχεία που μπορεί να δει ο καθένας στο LinkedIn έτσι και αλλιώς. Απλά εκεί δεν τολμάς να γράψεις αυτά που γράφεις εδώ, στο ανώνυμο φόρουμ. Προφανώς και δεν περιμένω να δώσεις το προφίλ σου εδώ, το έγραψα ξανά μήπως ταρακουνηθείς και καταλάβεις ότι προσβάλεις κόσμο θρασύτατα.

Δεν με πείραξε η άποψη σου για τα πτυχία και μεταπτυχιακά, ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει, αλλά όχι ρε φίλε να προτρέπεις κάποια που ζητάει συμβουλές να μεταναστεύσει και να "κάτσει" σε κάποιον πλούσιο για να φτιάξει τη ζωή της. Αυτό ούτε η κυρά Μαρίκα της γειτονιάς δεν θα το έλεγε. Κάπου ώπα.

Κάτσε στην comfort zone όπως πολλές χιλιάδες Έλληνες φοιτητές που φοβούνται την δουλειά, την μετανάστευση, την συγκατοίκηση, και προτιμανε το σπίτι των γονιών, το χαρτζιλίκι του παππού και ο φαι της μαμάς. 

Αν σας προσβάλλει αυτό, τότε έχω πράξει τον σκοπο μου να σας ταρακουνήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Κάτσε στην comfort zone όπως πολλές χιλιάδες Έλληνες φοιτητές που φοβούνται την δουλειά, την μετανάστευση, την συγκατοίκηση, και προτιμανε το σπίτι των γονιών, το χαρτζιλίκι του παππού και ο φαι της μαμάς. 

Αν σας προσβάλλει αυτό, τότε έχω πράξει τον σκοπο μου να σας ταρακουνήσω.

Έγραψες στο λάθος άτομο. Πραγματικά έπεσες σε ακριβώς το αντίθετο από ότι περιγράφεις. Και στο αντικείμενο που σπούδασα και απέκτησα πτυχία (παράλληλα με δουλειά), δουλεύω, και εξωτερικό έχω ζήσει / δουλέψει και συντηρούμαι μόνος μου εδώ και καμιά 10+ χρόνια έχοντας κάνει αρκετές ανειδίκευτες δουλειές. Είμαι κάτω των 35 αν αναρωτιέσαι και δεν ξέρω τι σημαίνει η λέξη comfort zone 😉

Σου είπα τι με πείραξε και δεν το συμπεριέλαβες καν στην απάντηση σου.

Σχετικά με την μόρφωση-εκπαίδευση, άσε με να βλέπω μόνος πως έχουν προοδεύσει αυτοί με τα πτυχία και αυτοί χωρίς.

ΥΓ.  Έφυγες εξωτερικό, πρόκοψες, συγχαρητήρια! Σταμάτα όμως να ακούς Ραπτόπουλο... 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, wotw είπε

Έγραψες στο λάθος άτομο. Πραγματικά έπεσες σε ακριβώς το αντίθετο από ότι περιγράφεις. Και στο αντικείμενο που σπούδασα και απέκτησα πτυχία (παράλληλα με δουλειά), δουλεύω, και εξωτερικό έχω ζήσει / δουλέψει και συντηρούμαι μόνος μου εδώ και καμιά 10+ χρόνια έχοντας κάνει αρκετές ανειδίκευτες δουλειές. Είμαι κάτω των 35 αν αναρωτιέσαι και δεν ξέρω τι σημαίνει η λέξη comfort zone 😉

Σου είπα τι με πείραξε και δεν το συμπεριέλαβες καν στην απάντηση σου.

Σχετικά με την μόρφωση-εκπαίδευση, άσε με να βλέπω μόνος πως έχουν προοδεύσει αυτοί με τα πτυχία και αυτοί χωρίς.

ΥΓ.  Έφυγες εξωτερικό, πρόκοψες, συγχαρητήρια! Σταμάτα όμως να ακούς Ραπτόπουλο... 😉

Μη το παίρνεις προσωπικά

Εγώ στον μέσο Έλληνα 20ρη φοιτητή αναφέρομαι, εσύ τα κατάφερες και μπράβο σου. Έχουμε 10+ χρόνια κρίση και μνημόνιο και ακομα φοβάται την δουλειά, την μετανάστευση, την συγκατοίκηση κλπ 

Εγώ μόνο έχω 2 φίλους που ήταν άριστοι μαθητές, τώρα στα 30 είναι ακόμα σε διδακτορικό. Άνθρωποι οι οποίοι θα μπορούσαν με το μυαλό τους να βγάλουν πολλά λεφτά και να έχουν μια ζωή πολύ καλύτερη. Όμως προτίμησαν την ζεστασιά του πατρικού σπιτιού, και να παπαρολογουν στα πανεπιστήμια... Που και υποψήφιοι διδάκτορες-καθηγητες η ζωή τους δεν θα καλύτερεψει.

Α και όταν είπα στην κοπέλα να βρει πλούσιο γαμπρό, ήταν τρολαρισμα, ένας τρόπος να δει την ζωή αλλιώς..

Επεξ/σία από Xejolontas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη, εγω ξέρω αρκετους που έκατσαν στη θαλπωρη του σπιτιου τους, έκαναν τα διδακτορικά τους (απλο δεν ειναι ποτέ να γινει ένα διδακτορικό αλλά ας αφησουμε αυτη τη κουβέντα) και έπιασαν δουλειά στα 35 τους.

Μονο που η δουλειά που έπιασαν δεν ηταν το 800 ευρω αλλά εργασίες ικανές να τους εξασφαλίσουν για μια ζωή.

Ασφαλως και οταν αποφασιζεις να μην εργαστείς αλλά να σπουδάσεις, έχεις κάποιο σχέδιο και επισης έχεις και την οικονομικη δυνατοτητα να το κάνεις.

Ο Νικος που έχει εκαθαριστικο 18000 ευρω το χρονο, ΔΕΝ μπορει να αντέξει να τρέφει το παιδι του μέχρι τα 35.

Του Γιωργου που βγάζει 50΄000 το χρόνο, μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Μη το παίρνεις προσωπικά

Εγώ στον μέσο Έλληνα 20ρη φοιτητή αναφέρομαι, εσύ τα κατάφερες και μπράβο σου. Έχουμε 10+ χρόνια κρίση και μνημόνιο και ακομα φοβάται την δουλειά, την μετανάστευση, την συγκατοίκηση κλπ 

Εγώ μόνο έχω 2 φίλους που ήταν άριστοι μαθητές, τώρα στα 30 είναι ακόμα σε διδακτορικό. Άνθρωποι οι οποίοι θα μπορούσαν με το μυαλό τους να βγάλουν πολλά λεφτά και να έχουν μια ζωή πολύ καλύτερη. Όμως προτίμησαν την ζεστασιά του πατρικού σπιτιού, και να παπαρολογουν στα πανεπιστήμια... Που και υποψήφιοι διδάκτορες-καθηγητες η ζωή τους δεν θα καλύτερεψει.

Α και όταν είπα στην κοπέλα να βρει πλούσιο γαμπρό, ήταν τρολαρισμα, ένας τρόπος να δει την ζωή αλλιώς..

Οκ, χαίρομαι ιδιαίτερα για το ύφος αυτής της απάντησης!

Συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτά που λες τώρα. Ιδιαίτερα στην πατρίδα Θεσσαλονίκη, πολλοί (και με σεβαστά προσόντα) δεν ξεκολλάνε επειδή είναι η "όμορφη φτωχομάνα", "Θεσσαλονίκη άλλη καμιά", "σαν την Χαλκιδική δεν έχει" κτλπ.

Προφανώς το ίδιο ισχύει και για την εξίσου όμορφη (για πολλούς) Αθήνα. Μην ξεχάσω και τους καλοκαιράκηδες. Μπορεί να έχουν φτάσει στα 35 και να μένουν ακόμα στο πατρικό, αλλά τι είναι όλα αυτά μπροστά στη θαλασσίτσα και τον ήλιο μας;

 

Επεξ/σία από wotw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, wotw είπε

Μπορεί να έχουν φτάσει στα 35 και να μένουν ακόμα στο πατρικό, αλλά τι είναι όλα αυτά μπροστά στη θαλασσίτσα και τον ήλιο μας;

Eρωτηση επειδη το βλεπω συχνα΄.

Ποιο το προβλημα με οσους ειναι 30-35 και μενουν ακομα σπιτι με τους γονεις τους?

Μας ενοχλουν κοινωνικά? Μας δεσμευουν σε κάποια ενοχλητικη κατάσταση?

Απορία το έχω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Eρωτηση επειδη το βλεπω συχνα΄.

Ποιο το προβλημα με οσους ειναι 30-35 και μενουν ακομα σπιτι με τους γονεις τους?

Μας ενοχλουν κοινωνικά? Μας δεσμευουν σε κάποια ενοχλητικη κατάσταση?

Απορία το έχω!

Δεν μας ενοχλούν πουθενά. Ο καθένας έχει την ελευθερία να κάνει ότι θέλει. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι και φυσιολογικό. Γι'αυτό βλέπεις να κατακρίνεται συχνά.

Και εξηγώ. Αν δεν απογαλακτιστείς νωρίς πως θα αντιμετωπίσεις την πρώτη δυσκολία που θα συμβεί; Θα τρέξεις πίσω στη μαμά και τον μπαμπά; Προσωπική ζωή δεν θέλεις να έχεις μέχρι τα 35 σου; Μήπως ούτε θέλεις να νιώσεις την ικανοποίηση να τα καταφέρνεις μόνος στα 35; Αν όχι τότε, πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, wotw είπε

Δεν μας ενοχλούν πουθενά. Ο καθένας έχει την ελευθερία να κάνει ότι θέλει. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι και φυσιολογικό. Γι'αυτό βλέπεις να κατακρίνεται συχνά.

Και εξηγώ. Αν δεν απογαλακτιστείς νωρίς πως θα αντιμετωπίσεις την πρώτη δυσκολία που θα συμβεί; Θα τρέξεις πίσω στη μαμά και τον μπαμπά; Προσωπική ζωή δεν θέλεις να έχεις μέχρι τα 35 σου; Μήπως ούτε θέλεις να νιώσεις την ικανοποίηση να τα καταφέρνεις μόνος στα 35; Αν όχι τότε, πότε;

Γιατι να μην ειναι απογαλακτισμένος κάποιος που μενει με τους γονείς του;

Δε κοιμάται στο κρεβάτι τους. Μπορει να μην τον παιρνει οικονομικά να μείνει μόνος του.

Δεν εζησαν ολοι σε εποχές του 90 και 2000 που ένας 18άρης με δουλειά σε καφέ νοικιαζε γκαρσονιέρα. Ούτε υπάρχει πλέον το χρημα ωστε να παει κάποιος φοιτητής σε άλλη πόλη ή στην Αγγλία και να μείνει εκει για δουλειά (επισης γινοταν εντονα το 2000)

Οι περισσότεροι που βρισκονται σε τετοια ηλικία και μένουν ακομα με γονεις, ειναι συνηθως εργαζόμενοι με κάποιον δεσμό που προσπαθουν να μαζέψουν κανα φράγκο για να συζήσουν (ειχε ανέβει και δημοσιογραφικη έρευνα στο παρελθον για το φαινομενο). Δεν έχουν όλοι δικά τους σπίτια και για να κρατησεις ένα διάρι αυτη την εποχή, θέλεις έναν δυνατο μισθό.

Ούτε ειναι ευκολο να φυγεις εξωτερικό πλέον. Τουλάχιστον όχι τοσο ευκολο όσο το κάνουν κάποιοι να φαινεται ειδικά αν δεν έχεις χρημα.

Εν πάσει περιπτωση ελάχιστοι μένουν κατ επιλογην στους δικους τους σε τετοιες ηλικίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό να μένεις με τους γονείς.

Είναι όμως ένα πρώτο σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά. Νομίζω όλοι λίγο πολύ έχουμε ένα πατρικό, μια μάνα που μας μαγειρεύει και μας προσέχει, φίλους κοντινούς, καμία δουλειά του ποδαριού και κάνα Πανεπιστήμιο για πτυχία κλπ 

Το πουλάκι όταν μεγάλωσει, δε μένει στη φωλιά, ανοίγει θα φτερά του και πετάει. Σκέφτομαι πόσο φτωχή θα ήταν η ζωή μου σε "εμπειρίες" περισσότερο, αν έμενα στην οικογενειακή σιγουριά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης να γράψω κάτι άλλο.

Θεωρω τεράστια κατάντια να πας να ζησεις στο Λονδινο πχ σε μια τρυπα με 4-5 ακομα και να βγάζεις 1200 λιρες, εκ των οποιων τις 600 θα πρέπει να τις δινεις στο κρεβάτι που νοικιάζεις, για να μη σου πει κανεις τιποτε, επειδη μενεις στο πατρικο σου βγάζοντας 600-700 ευρω το μηνα.

Τουλάχιστον στη β περιπτωση ζεις. Στη 1η επιβιώνεις απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...