Προς το περιεχόμενο

Μετά τις σπουδές, τι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, epp είπε

..λιγο ελεος.. περα απτα ορια του σεξισμου η "ιδεα" σου.

 

Γενικα οι σπουδες γερμανια ειναι καλη επιλογη αν εχεις φυσικα καποιες οικονομιες στην ακρη ή δουλευεις παρτ τάιμ ταυτοχρονα (δεν μπορεις φουλ τάιμ μαζι με σπουδες). Αν θυμαμαι καλα στην Γερμανια , η νοσηλευτικη ειναι σε Fachhochschule (FH). Επισης μπορεις να κοιταξεις για καποιο μεταπτυχιακο που θα βοηθησει να αλλαξεις την κατευθυνση σου προς human resources. Απο δυο παραδειγματα που ξερω απο γνωστες μου, ειχαν κανει καποιο μαστερ σε κατευθυνση Education management, HR Management κλπ. και απο παιδαγωγικο ειχαν μπει σε θεσεις σχετικες με HR, Learning & development κλπ. Τελος υπαρχει φυσικα και η επιλογη να κανεις αιτησεις σε junior επιπεδου θεσεις που σε ενδιαφερουν ή σε graduate programs ή σε internships. Εγω προσωπικα θα εκανα πρωτα αυτο , δηλαδη αιτησεις σε θεσεις πρακτικης/θεσεις εργασιας/graduate θεσεις και αν δεν εβγαινε κατι θα κοιτουσα μεσω σπουδων.

Η κοπέλα σπούδασε, τέλος πλέον ΚΑΠΟΥΤ.

Στα 25 σου οφείλεις να έχεις δουλειά και λεφτά. 

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Xejolontas είπε

Η κοπέλα σπούδασε, τέλος πλέον ΚΑΠΟΥΤ.

Στα 25 σου οφείλεις να έχεις δουλειά και λεφτά. 

 

στα 25 σου μπορεις να δουλευεις και να συνεχίζεις να σπουδαζεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Xejolontas είπε

Η κοπέλα σπούδασε, τέλος πλέον ΚΑΠΟΥΤ.

Στα 25 σου οφείλεις να έχεις δουλειά και λεφτά. 

 

Ποιος το λέει αυτό; 

Ο καθένας ορίζει τη δική του ζωή. Δεν υπάρχει κάποιος απόλυτος κανόνας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Xejolontas είπε

Πολύ καλή ιδέα, το κάνει το 1% και αν...

βασικά πολλοι το κανουν/κανουμε. εσυ αλήθεια στα 25 σου που ησουν επαγγελματικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, velociraptoras είπε

βασικά πολλοι το κανουν/κανουμε. εσυ αλήθεια στα 25 σου που ησουν επαγγελματικά?

Πρώτη δουλειά μετά το πτυχίο μου,σε πολυεθνικη στο εξωτερικο. Μικρός μισθός περίπου στο χιλιάρικο, ζούσα με συγκάτοικους (άλλους 2 και εγώ έμενα στο σαλόνι). Τελικά με βοήθησε πολύ η επιλογη μου να ΜΗΝ συνεχίσω με μεταπτυχιακό κλπ , όπως έκαναν αρκετοί.. και τώρα στα 30+ ακόμα σπουδάζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xejolontas είπε

Πρώτη δουλειά μετά το πτυχίο μου,σε πολυεθνικη στο εξωτερικο. Μικρός μισθός περίπου στο χιλιάρικο, ζούσα με συγκάτοικους (άλλους 2 και εγώ έμενα στο σαλόνι). Τελικά με βοήθησε πολύ η επιλογη μου να ΜΗΝ συνεχίσω με μεταπτυχιακό κλπ , όπως έκαναν αρκετοί.. και τώρα στα 30+ ακόμα σπουδάζουν...

Εντάξει τώρα με έπεισες. Δε θα κάνω μεταπτυχιακό.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Εντάξει τώρα με έπεισες. Δε θα κάνω μεταπτυχιακό.

Κάνε βρε αγόρι μου, να έχεις λίγο ακόμα κωλοχαρτο όταν σου τελειώσει

Όσο τρεναρετε την έξοδο σας στην αγορά εργασίας, τόσο χειρότερα για σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Xejolontas άρχοντα, δώσε LinkedIn να δούμε πτυχίο και προϋπηρεσία να μας μπουν τα γυαλιά στα μάτια ρε μπρο.

Επεξ/σία από wotw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xejolontas είπε

Πρώτη δουλειά μετά το πτυχίο μου,σε πολυεθνικη στο εξωτερικο. Μικρός μισθός περίπου στο χιλιάρικο, ζούσα με συγκάτοικους (άλλους 2 και εγώ έμενα στο σαλόνι). Τελικά με βοήθησε πολύ η επιλογη μου να ΜΗΝ συνεχίσω με μεταπτυχιακό κλπ , όπως έκαναν αρκετοί.. και τώρα στα 30+ ακόμα σπουδάζουν...

και τι σε ενοχλει αν σπουδαζουν στα 30? εφοσον βγαζουν μόνοι τους τα χρηματα τους ποιο το πρόβλημα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Κάνε βρε αγόρι μου, να έχεις λίγο ακόμα κωλοχαρτο όταν σου τελειώσει

Άρα όλα τα μεταπτυχιακά είναι κωλοχαρτα. Μάλιστα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ ξευτερια μου κάντε μεταπτυχιακα όσα γουστάρετε. Εδώ καλά καλά δεν εκτιμάνε το πτυχίο οι εργοδότες, ούτε καν στο ρωτάνε στις συνεντεύξεις, και εσείς φορτώνετε κι άλλα κωλοχαρτα. Και όταν θα βγήκε στην αγορά εργασίας θα τους κοιτάτε σαν εξωγήινους. Θα σας ρωτάνε, επαγγελματική εμπειρία έχετε? Και θα κοιτάτε το ταβάνι...

Ο μόνος σοβαρός λόγος για μεταπτυχιακό είναι για το δημόσιο, για τα μόρια. Και πριν πεταχτεί κάνεις και πει ότι θα μηδενίζω όλα, υπάρχουν και μεταπτυχιακα εξειδικευμένα που σου δίνουν προστιθέμενη αξία. Αυτά όμως είναι η εξαίρεση,τα περισσότερα είναι σκατοχαρτα και ο λόγος ύπαρξης είναι για να βγάζει λεφτά το Πανεπιστήμιο ( καθώς είναι επί πληρωμή) και να έχουν περισσότερες ώρες οι καθηγητές.

Αλλά αυτό που με εξοργίζει με τον μέσο Έλληνα φοιτητή, είναι ο φόβος του να βγει από την comfort zone. Συνεχίζει τις σπουδές μόνο επειδή φοβάται να δει πως είναι η ζωή έξω από τις αίθουσες

Επεξ/σία από Xejolontas
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xejolontas είπε

Οκ ξευτερια μου κάντε μεταπτυχιακα όσα γουστάρετε. Εδώ καλά καλά δεν εκτιμάνε το πτυχίο οι εργοδότες, ούτε καν στο ρωτάνε στις συνεντεύξεις, και εσείς φορτώνετε κι άλλα κωλοχαρτα. Και όταν θα βγήκε στην αγορά εργασίας θα τους κοιτάτε σαν εξωγήινους. Θα σας ρωτάνε, επαγγελματική εμπειρία έχετε? Και θα κοιτάτε το ταβάνι...

Ο μόνος σοβαρός λόγος για μεταπτυχιακό είναι για το δημόσιο, για τα μόρια. Και πριν πεταχτεί κάνεις και πει ότι θα μηδενίζω όλα, υπάρχουν και μεταπτυχιακα εξειδικευμένα που σου δίνουν προστιθέμενη αξία. Αυτά όμως είναι η εξαίρεση,τα περισσότερα είναι σκατοχαρτα και ο λόγος ύπαρξης είναι για να βγάζει λεφτά το Πανεπιστήμιο ( καθώς είναι επί πληρωμή) και να έχουν περισσότερες ώρες οι καθηγητές.

Αλλά αυτό που με εξοργίζει με τον μέσο Έλληνα φοιτητή, είναι ο φόβος του να βγει από την comfort zone. Συνεχίζει τις σπουδές μόνο επειδή φοβάται να δει πως είναι η ζωή έξω από τις αίθουσες

μαλλον δεν καταλαβαίνεις τι σου λέμε. μετα το πτυχίο εννοείται πρεπει να εργαστείς ειτε σε αυτό που σπουδασες ειτε σε κάτι άλλο. δε θα σε συντηρουν οι γονείς για πάντα.  παράλληλα όμως μπορεις να συνεχίσεις να σπουδάζεις κανοντας μεταπτυχιακό ή να σπουδάσεις καποιο άλλο αντικείμενο. η θεματοθέτρια θελει να σπουδασει κατι άλλο γιατι δεν της αρέσει η γερμ. φιλολογία. τελος δεν ειναι ολα τα μεταπτυχιακά επί πληρωμή. τωρα το ποσο σημαντικό ειναι ενα μεταπτυχιακό για κάποιον ασε τον ιδιο να γνωριζει. αυτα που δεν εχουν ουσία συνηθως τα κανουν οσοι θελουν να μπουν στο δημοσιο κι οχι μονο τα κάνουν αλλά ξοδευουν ακομα περισσότερα  για τις εργασίες και τη διπλωματική τους. 

2 ώρες πριν, Xejolontas είπε

Κάνε βρε αγόρι μου, να έχεις λίγο ακόμα κωλοχαρτο όταν σου τελειώσει

Όσο τρεναρετε την έξοδο σας στην αγορά εργασίας, τόσο χειρότερα για σας

ο καθένας μαςξέρει τι είναι καλύτερο γι αυτον, και σε τι μπορεί να ανταποκριθεί καθε φορά. πολλές φορές υπάρχουν πράγματα που δε σου επιτρέπουν να κυνηγησεις οπουδηποτε μια καριέρα, εσυ οπως μας λες εφυγες εξωτερικό, εχτισες την καριέρα σου χωρις μεταπτυχιακά και τωρα εισαι πετυχημένος επαγγελματικά (ή μηπως όχι?), κάποιος άλλος μπορει να εχει άλλα σχέδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Xejolontas είπε

Κάνε βρε αγόρι μου, να έχεις λίγο ακόμα κωλοχαρτο όταν σου τελειώσει

Όσο τρεναρετε την έξοδο σας στην αγορά εργασίας, τόσο χειρότερα για σας

Μεστός ο λόγος σου με σοβαρά επιχειρήματα. Μάλλον ένα μεταπτυχιακό θα σε βοηθούσε τελικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -Dimitris- είπε

Μεστός ο λόγος σου με σοβαρά επιχειρήματα. Μάλλον ένα μεταπτυχιακό θα σε βοηθούσε τελικά.

Μείνε μέχρι τα 40 στα αμφιθέατρα και στο comfort zone σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...