Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε για τo νέο φορητό gaming pc της Valve το Steam Deck.

https://www.insomnia.gr/articles/games/valve/to-steam-deck-einai-h-foriti-gaming-consola-ths-valve/page/2/?tab=comments

image.png.3d1e92ffe3781ed95a0dce56e4e05acf.png

η επίσημη σελίδα παρουσιάσης στο steam είναι εδώ

https://www.steamdeck.com/el/?snr=1_4_4__118

και εδώ ένα hand on της κονσόλας

 

Μερικές σκέψεις μου για την νέα αυτή κονσόλα.

Πιστεύω ότι μπορεί να εξελιχθεί στο απόλυτο gaming φορητό εργαλείο αν βρει την αποδοχή που πρέπει, να γίνει δλδ το raspberry pi του gaming και αυτό γιατί ότι μηχάνημα τρέχει linux αυτόματα σημαίνει ότι μπορεί να τρέξει τα πάντα έκει έξω.

Από οποιον emulator έχει κυκλοφορήσει ever για pc ακόμα και dual boot σετάρισμα με οποιδήποτε λειτουργικό υπάρχει από windows μέχρι macos η ότι μπορεί να φανταστεί κανεί ακόμα και του ps5 αν βρεθεί τρόπος. Ας φανταστούμε αυτή την κονσόλα με gamepass και τα pass από τις άλλες εταιρείες όπως Epic, EA συν φυσικά την βιβλιοθήκη μας στο steam και όλα αυτά σε φορητό.

Φυσικά μένει να δούμε την αποδοχή που θα έχει αλλά η ιστορία έχει διδάξει ότι τα ανοιχτά συστήματα έχουν πάντα αποδοχή. Πιστεύω ότι θα γίνει η παιδική χαρά των modder αν  όντος είναι τόσο ανοιχτό όπως όλα δείχνουν. 

Ακόμα όμως και χωρίς όλα τα παραπάνω με μόνο την steam library νομίζω αξίζει η αγορά της για όσους θέλουν να παίζουν οπουδήποτε game από την steam library τους. 

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Παρόλο που ως γνωστόν είμαι fan της Valve και fan των φορητών συσκευών, ακολουθεί κράξιμο:

Κατ' αρχάς, με μία πρώτη ματιά θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ κακός ο σχεδιασμός της κονσόλας. Σε λάθος σημείο τα αναλογικά, σε λάθος σημείο το dpad, γενικά απορώ αν πληρώθηκε άνθρωπος για να σχεδιάσει αυτό το πράγμα. Επίσης πολύ βαριά συσκευή, τι 670 γραμμάρια ρε θεούληδες, υπάρχουν laptops σε αυτό το βάρος πλέον. Επιπλέον είμαι πολύ προβληματισμένος σχετικά με τη θερμική συμπεριφορά που θα έχει η κονσόλα, καθώς και με τα dB που θα πιάνει ο ανεμιστήρας. Ήδη το Nintendo Switch με ενοχλεί όταν ανοίγει ο ανεμιστήρας του, ενώ το κρατάω στα χέρια, πόσο δε μάλλον όταν μιλάμε για μία συσκευή με 20 Watt κατανάλωση. Στα βαριά παιχνίδια θα γίνεται της Πόπης πιστεύω.

Πέρα από το H/W κομμάτι υπάρχει και το S/W που με προβληματίζει:

  1. Πόσα από τα games του Steam θα είναι playable στο μηχανάκι; Ναι, με ψήνει να αφήσω το gaming PC μου στην άκρη, αλλά έχω κοντά 2k games στο Steam, θα τρέχει η πλειοψηφία της library μου σε SteamOS, ας πούμε το 90-95% των games μου; Γιατί άμα είναι να μην τρέχουν ούτε τα μισά, τότε δεν βλέπω λόγο αγοράς για εμένα προσωπικά. Το «βάλε Windows και παίξτα» δεν είναι σοβαρή τακτική από μέρους της Valve και κακώς αφήνουν τέτοιο ενδεχόμενο ανοιχτό.
  2. Για ακόμα μία φορά δημιουργείται ένα πρόβλημα που έχω επισημάνει ξανά λόγω της ενοποίησης πισιού και κονσόλας: τα PC games είναι φτιαγμένα να παίζονται με mouse και keyboard από την μαμά τους. Ναι είναι θετικότατη η προσθήκη των touchpads και σε γενικές γραμμές έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από το Steam Controller που ήταν παρόμοιας φιλοσοφίας, αλλά εγώ παίζω κατά βάση isometric party-based RPG's σε πισί. Για τέτοια games και για adventures είναι μια χαρά τα touchpads ως προς το να γίνονται emulated mouse & keyboard, αλλά σε πιο προχωρημένα genres (strategy, MOBA κλπ) δεν γίνεται αυτό, πρέπει να γίνουν modified τα games από τους devs τους για να μπορούν να παιχτούν.

Τέλος υπάρχει και το θέμα της μαμάς εταιρείας στη μέση που είναι γνωστή για τα abandoned project της. Θα εκπλαγώ πολύ ευχάριστα αν η συσκευή είναι relevant ή αν πάρει V2 σε καμιά διετία.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε Malthador, αυτα τα points με τρώνε και εμένα (βάρος-θερμότητα-throttling-θόρυβος-παιχνίδια με mouse), σαν να ήσουν στο μυαλό μου. Ενα μέρος των προβληματισμών μου το ανέφερα και στο switch thread.

Δε σου κρύβω ότι το θεμα του compatibility με το steam os δεν το είχα σκεφτεί και ιδιαίτερα και είχα μείνει με την εντύπωση ότι θα τρέχουν όλα τα games από το library ή τελοσπάντων το μεγαλύτερο ποσσοτό τους. - μεγάλο θέμα είδικα για πολλά oldies τα οποία έχω στο λογαριασμό και μου αρέσει να ασχολούμαι συχνα στο steam.

Oh well ίσως ξάνω το preorder μόλις ανοίξει και αν με τα πρώτα σοβαρά reviews και teardowns δεν ικανοποιηθώ θα ακυρώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει και η λυση βαζω windows  αντι του steam OS ,  οποτε εκει δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα .. εχεις και game pass  και ειδικα τωρα που το cloud  ειναι σε browser  και μια χαρα ολα...

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ και γω με τη σειρά μου να καταλάβω το selling point του μηχανήματος. Δε θα πω ότι αδυνατώ καθώς το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον σαν concept αλλά δυσκολεύομαι αρκετά ειδικά δε όταν διαβάζω συγκρίσεις με το switch. 

Αντιλαμβάνομαι τη "γλύκα" της φορητότητας καθώς τη βίωσα από πρώτο χέρι με το switch αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς υποτίθεται θα παίζω εκεί. Το switch προσφέρει αρχικά τα μεγάλα ΑΑΑ της Nintendo συν λιγοστά ΑΑΑ multiplatform και σαν κερασάκι έχει τα indies και το emulation σε CFW.

Θα μπορεί το Steam Deck σε μια 3ετία να παίζει με ικανοποιητικό τρόπο όλα τα μεγάλα ΑΑΑ που θα υπάρχουν στο steam/gamepass/epic store κτλ? Αν ναι είναι πολύ ενδιαφέρον project. Αν όχι τότε υπάρχει θέμα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Υπαρχει και η λυση βαζω windows  αντι του steam OS ,  οποτε εκει δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα .. εχεις και game pass  και ειδικα τωρα που το cloud  ειναι σε browser  και μια χαρα ολα...

Ναι αλλά τι αυτονομία θα έχει με windows, ποσο χρόνο θα χρειάζεται το boot, θα υποστηρίζει το suspend - resume του steam OS. Καλά μας λένε ότι υπάρχει η δυνατότητα της αλλαγής os αλλά με ποια συμπεριφορά και ποια compromisations........

4 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Θα μπορεί το Steam Deck σε μια 3ετία να παίζει με ικανοποιητικό τρόπο όλα τα μεγάλα ΑΑΑ που θα υπάρχουν στο steam/gamepass/epic store κτλ? Αν ναι είναι πολύ ενδιαφέρον project. Αν όχι τότε υπάρχει θέμα.

Ισως τα νέα ΑΑΑ games να τα παίζει σε Low settings σε βάθος το πολύ τριετίας. Από τις συνεντεύξεις που είδα μιλάνε για 720p medium-high στο σύνολο τις υπάρχουσας τώρα steam συλλογής και εννοείται όχι κάποια παιχνίδια τύπου cyberpunk. Τωρα για τα indies θεωρώ ασφαλή μία πενταετία ικανοποιητικού gameplay.

Σαν πακέτο με την υφιστάμενη συλλογή steam δεν είναι άσχημα με δεδομένο ότι μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες παιχνίδια, απλά ένας pc gamer σύντομα θα καίγεται να παίξει και κάτι καινούριο......και εκεί το πράγμα θα αρχίσει να χωλαίνει. Eντάξει και στο switch  πλέον βλέπουμε την αδυναμία του harware αλλά με δεδομένο ότι απο πίσω το κάνει backup η ninty ξέρεις ότι θα παίξεις όλα τα παιχνίδια της κονσόλας για μία 7ετία σίγουρα. Αυτό δε νομίζω να το κάνει η valve γιατι έχει άλλη φιλοσοφία.

Επεξ/σία από gust
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To  συζήτησα με φίλο μου που έβαλε κάτι πολύ ενδιαφέρον στο τραπέζι.

Η Valve προσπαθεί να μπει στην αγορά φορητών, που πλέον ταυτίζεται με το Switch. Το e-shop του Switch έχει σημαντική επικάλυψη με το Steam, οπότε πουλάει τα ίδια πράγματα και ίσως καλύτερα. Η Valve προσπαθεί να καλύψει το κοινό που χάνει προς αυτή την κατεύθυνση.

Αξίζει να το προσεγγίσει κανείς από αυτή την κατεύθυνση αλλά δε πείθομαι τελείως. Ναι, από πλευράς χειρισμού το χειριστήριο είναι, αν όχι η βασική νόρμα, ισάξιο του ποντικιού. Από εκεί και πέρα και ενεργειακά και σχεδιαστικά δε με πείθει (συμφωνώ γενικά με το Malthador), ενώ και οι προηγούμενες απόπειρες της Valve προς τις κονσόλες, ή γενικότερα hardware, έπεσαν στο κοινό κυρίως με ευθύνη της Valve. Επιπλέον ανοίγει ένα επιπλέον μέτωπο που κατά την κρίση μου είναι δευτερεύον. Έχει απέναντι τα κλειδάδικα και το EGS, εναλλακτικά σημεία πώλησης από κολοσσούς, ο ανταγωνισμός με console online stores είναι δεδομένος, τώρα ασχολείται με φορητά. Δεν πείθομαι, ενώ 600 γραμμάρια συσκευή δεν είναι καθόλου βολική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gust είπε

Ισως τα νέα ΑΑΑ games να τα παίζει σε Low settings σε βάθος το πολύ τριετίας. Από τις συνεντεύξεις που είδα μιλάνε για 720p medium-high στο σύνολο τις υπάρχουσας τώρα steam συλλογής και εννοείται όχι κάποια παιχνίδια τύπου cyberpunk. Τωρα για τα indies θεωρώ ασφαλή μία πενταετία ικανοποιητικού gameplay.

Σαν πακέτο με την υφιστάμενη συλλογή steam δεν είναι άσχημα με δεδομένο ότι μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες παιχνίδια, απλά ένας pc gamer σύντομα θα καίγεται να παίξει και κάτι καινούριο......και εκεί το πράγμα θα αρχίσει να χωλαίνει. Eντάξει και στο switch  πλέον βλέπουμε την αδυναμία του harware αλλά με δεδομένο ότι απο πίσω το κάνει backup η ninty ξέρεις ότι θα παίξεις όλα τα παιχνίδια της κονσόλας για μία 7ετία σίγουρα. Αυτό δε νομίζω να το κάνει η valve γιατι έχει άλλη φιλοσοφία.

Το Bold είναι το θέμα μου. Αν δε παίζει κάποια σημερινά παιχνίδια είναι δεδομένο ότι δε θα παίζει πολλά παιχνίδια σε βάθος 3ετίας. Το να παίζω 2D indies δε νομίζω ότι κοστολογείται 450€ τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
44 minutes ago, gust said:

Δε σου κρύβω ότι το θεμα του compatibility με το steam os δεν το είχα σκεφτεί και ιδιαίτερα και είχα μείνει με την εντύπωση ότι θα τρέχουν όλα τα games από το library ή τελοσπάντων το μεγαλύτερο ποσσοτό τους. - μεγάλο θέμα είδικα για πολλά oldies τα οποία έχω στο λογαριασμό και μου αρέσει να ασχολούμαι συχνα στο steam.

Έχουν φτιάξει μια πλατφόρμα, την Proton, που ουσιαστικά λειτουργεί σαν Windows emulator για το SteamOS. Δεν θα πω ψέματα, δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω τι αποτελέσματα μπορεί να έχει, αλλά άλλες υλοποιήσεις που έχω δοκιμάσει (Wine π.χ.) δεν με άφησαν ικανοποιημένο.

Θα δούμε μόλις πέσουν τα πρώτα reviews.

37 minutes ago, enable_your_mind said:

Υπαρχει και η λυση βαζω windows  αντι του steam OS ,  οποτε εκει δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα .. εχεις και game pass  και ειδικα τωρα που το cloud  ειναι σε browser  και μια χαρα ολα...

Again, δεν είναι λύση αυτή. Θα έχει από λίγα έως πάρα πολλά μειονεκτήματα αυτό για να το προτείνουν σαν official solution.

Εκτός κι αν βγουν και πουν ότι «υποστηρίζουμε επίσημα Windows στο Steam Deck, οπότε ότι πρόβλημα προκύψει εδώ είμαστε». Που δεν νομίζω να το πουν.

33 minutes ago, Mitroglou7 said:

Θα μπορεί το Steam Deck σε μια 3ετία να παίζει με ικανοποιητικό τρόπο όλα τα μεγάλα ΑΑΑ που θα υπάρχουν στο steam/gamepass/epic store κτλ? Αν ναι είναι πολύ ενδιαφέρον project. Αν όχι τότε υπάρχει θέμα. 

Λογικά ναι, θα τα παίζει. Η RDNA 2.0 προς τα εκεί δείχνει, ότι θα υπάρχει συμβατότητα. Από εκεί και πέρα, 720p resolution έχει, σε low settings θα τα βάζουμε και προφανώς δεν θα τρέχουν με RT κλπ, αλλά θα τρέχουν ικανοποιητικά στις 7", όσο να 'ναι.

26 minutes ago, Tobajara said:

To  συζήτησα με φίλο μου που έβαλε κάτι πολύ ενδιαφέρον στο τραπέζι.

Η Valve προσπαθεί να μπει στην αγορά φορητών, που πλέον ταυτίζεται με το Switch. Το e-shop του Switch έχει σημαντική επικάλυψη με το Steam, οπότε πουλάει τα ίδια πράγματα και ίσως καλύτερα. Η Valve προσπαθεί να καλύψει το κοινό που χάνει προς αυτή την κατεύθυνση.

Αξίζει να το προσεγγίσει κανείς από αυτή την κατεύθυνση αλλά δε πείθομαι τελείως. Ναι, από πλευράς χειρισμού το χειριστήριο είναι, αν όχι η βασική νόρμα, ισάξιο του ποντικιού. Από εκεί και πέρα και ενεργειακά και σχεδιαστικά δε με πείθει (συμφωνώ γενικά με το Malthador), ενώ και οι προηγούμενες απόπειρες της Valve προς τις κονσόλες, ή γενικότερα hardware, έπεσαν στο κοινό κυρίως με ευθύνη της Valve. Επιπλέον ανοίγει ένα επιπλέον μέτωπο που κατά την κρίση μου είναι δευτερεύον. Έχει απέναντι τα κλειδάδικα και το EGS, εναλλακτικά σημεία πώλησης από κολοσσούς, ο ανταγωνισμός με console online stores είναι δεδομένος, τώρα ασχολείται με φορητά. Δεν πείθομαι, ενώ 600 γραμμάρια συσκευή δεν είναι καθόλου βολική.

Η Valve έχει ένα μαγαζί που τρέχει στον αυτόματο και της αποδίδει πολλά εκατομμύρια κέρδη. Οπότε κάνει κάθε τόσο καμιά πειραματική κίνηση με την πιθανότητα να βγάλουν και από εκεί πολλά εκατομμύρια. Αυτές οι κινήσεις εκ των προτέρων ξέρουμε ότι δεν είναι κινήσεις που θα αγγίξουν το ευρύ κοινό.

Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει ούτε ένας που θα σκέφτεται να αγοράσει Switch και θα μπει στην διαδικασία να σκεφτεί για Deck. Αντίστοιχα, δεν θα υπάρξει ούτε ένας που θα μαζεύει λεφτά για gaming PC (ή για PS5/SeX) και θα προτιμήσει το Deck. Θέλω να πω είναι υπερβολικά στοχευμένο το κοινό της κονσόλας αυτής και δυστυχώς η ιστορία μας δείχνει ότι η Valve θα το αφήσει σε λίγα χρόνια.

Να πω ένα θετικό πάντως, τόσο το Steam Link, όσο και το Steam Controller ήταν στιβαρές, εργονομικές κατασκευές που λειτουργούσαν σωστά σε αυτό που προσπαθούσαν να κάνουν. Αυτό τους το δίνω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Smartphones 5ετιας εχουν καλυτερη αναλυση απο αυτο που πανε να πλασαρουν στην αγορα.

Ουτε καν 1080p,ημαρτον...

Μπαταρια 2-8 ωρες που απο οτι καταλαβαινουμε πιο πολυ στις 2 ωρες θα τεινει εκτος και εαν παιζεις κανα tetris.

Η χωρητικοτητα ειναι ανεπαρκης για το μεγεθος των παιχνιδιων,καλα για το micro sd τι να πουμε.

Αντε να παιξεις τα ΑΑ και AAA απο εκει,το πιο πιθανο ειναι να κολησει το μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως το βλεπω και σαν υποκαταστατο ενος notebook .Βασικα σε αυτα τα χρηματα δεν βρισκεις καλυτερα specs σε κανενα Laptop. 

Επειδη αναφερθηκε το Proton να αναφερω οτι περα απο τα παιχνιδια που εχουν anti cheat ( και για αυτο ωστοσο αναφερθηκε η valve οτι δουλευει με τις εταιριες και  κατα πασα πιθανοτητα θα ερθουν και αυτα μεχρι την κυκλοφορια ) ολα τα αλλα παιζουν κανονικοτατα. Μαλιστα καποια απο αυτα εχουν καλυτερο performance απο οτι στα windows. 

Το hardware ειναι εντυπωσιακο σε αυτο το power limit . Ενα κλικ πιο πανω απο Ps4, με μολις 15watt,  με μικροτερο target resolution.Στο δε cpu ο zen ειναι πολλες φορες καλυτερος απο τα σαπιο jaguar του Ps4.  Αv1 support , cloud gaming και θα βοηθησει και το fsr της amd αν θες να παιξεις σε μεγαλυτερες αναλυσεις/οθονες. Το rdna 2  που εχει, ανετα παιζει ολα τα υπαρχοντα και μελλοντικα games . Ουσιαστικα η αναλογια ειναι αυτη ενος series s σε σχεση με το Performance/resolution. Οπως θα τρεχει αυτο τα games καπως αναλογα θα τα πηγαινει και το steam  deck. Περισσοτερα nintendo games ακομα και απο το switch μεσω emulator 

Απο περιφερειακα τα παντα υποστηριζονται , ενα απλο usb-c deck και εχεις ενα κανονικο pc σε οποιαδηποτε οθονη. Dual boot με windows και ειναι ετοιμο. 

Προσωπικα σημερα μολις ανοιξουν τα orders θα κανω reserve το 256gb version, 4 ευρω και το ακυρωνεις οποτε θες. Μεχρι τον Δεκεμβριο θα το παρακολουθω και αν δεν βγει καποιο χοντρο προβλημα λογικα το χτυπαω. Μονο ο σχεδιασμος δεν μου αρεσει αλλα ειναι το λιγοτερο και θα το συνηθισω  πιστευω. 

42 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Smartphones 5ετιας εχουν καλυτερη αναλυση απο αυτο που πανε να πλασαρουν στην αγορα.

Ουτε καν 1080p,ημαρτον...

 

PPI παντως εχει μεγαλυτερο απο οποιαδηποτε οθονη , σε αυτες τις ιντσες ειναι μια χαρα το 720p.

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, optimus prime said:

Smartphones 5ετιας εχουν καλυτερη αναλυση απο αυτο που πανε να πλασαρουν στην αγορα.

Ουτε καν 1080p,ημαρτον...

Είναι κουραστικό αυτό το επιχείρημα με την ανάλυση, το λένε όλοι οι άσχετοι, το λέμε και εδώ που ξέρουμε πέντε πράγματα παραπάνω.

Δεν χρειάζεται μεγαλύτερη ανάλυση στις 7 ίντσες για gaming. Τα smartphones κάνουν άλλο πράγμα σε άλλη απόσταση, γι' αυτό χρειάζονται μεγαλύτερη ανάλυση. 

Εδώ το εξηγεί και ο Dave:

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eλα ρε συ τωρα σταματα αυτην την καραμελα οτι δεν χρειαζεται μεγαλυτερη,ετσι λενε και για τα μονιτορ τα 17 ιντσα οτι το 1080p ειναι αρκετο και για τα 27 ιντσα οτι 1440p ειναι παλι αρκετο.

Μπουρδες για να παραμυθιαζουν τον κοσμο ειναι.

Aντε πηγαινε πληρωσε 500 ευρω για να παιζεις 720p σε 60hz με τα παιχνιδια σου σε micro sd.

Κοροιδια ΕΙΝΑΙ.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, optimus prime said:

Eλα ρε συ τωρα σταματα αυτην την καραμελα οτι δεν χρειαζεται μεγαλυτερη,ετσι λενε και για τα μονιτορ τα 17 ιντσα οτι το 1080p ειναι αρκετο και για τα 27 ιντσα οτι 1440p ειναι παλι αρκετο.

Μπουρδες για να παραμυθιαζουν τον κοσμο ειναι.

Συγνώμη, δεν μπορώ να το κάνω πιο λιανά ότι για φορητό gaming στις ΕΠΤΑ (7) ίντσες προηγούνται άλλα πράγματα (μπαταρία, θερμική συμπεριφορά, τιμή, βάρος) απ' ότι η ανάλυση.

Όποιος ασχολείται με φορητό gaming καταλαβαίνει, όποιος δεν ασχολείται ας ζητάει 8K ανάλυση στις 7 ίντσες, γιατί όχι.

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Αντίστοιχα, δεν θα υπάρξει ούτε ένας που θα μαζεύει λεφτά για gaming PC (ή για PS5/SeX) και θα προτιμήσει το Deck.

Για gaming laptop όμως? Σίγουρα η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη με laptop αντίστοιχης ιπποδύναμης (παρόλο που εντάξει το laptop λειτουργεί περισσότερο και ως κανονικό pc σε σχέση με αυτό).

edit Κάτι αντίστοιχο είδα έχει γράψει και ο @noFEARgr

Επεξ/σία από stevenfins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...