Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μη παρεξηγηθώ κιόλας έχει και τα καλά του απλά εγώ ανέφερα τα κακά του στο προηγούμενο μου post τα οποία με ξενερωσαν εμένα τον ίδιο.. θα συνεχίσω να πιστεύω ότι για handled machine ήταν ότι καλύτερο είχα πιάσει πότε στα χέρια μου .. γραφικά και επιδόσεις που δεν έχεις δυστυχώς σε καμία handled μέχρι σήμερα .

απλα τα πλην του ήταν περισσότερα από τα συν του για εμένα και για αυτό το λόγο το έδωσα..

και comfuzio ναι ήταν τα shaders ονομαστικά που σκέψου να το κάνει για 10 παιχνίδια υποστηριζόμενα που έχεις στο deck ποσό σπαστικό είναι .

apex legend πχ 1 gb κάθε φορά..

Επεξ/σία από gastonegr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λέω να πάρω αυτό το dock https://www.skroutz.gr/s/25016139/Anker-PowerExpand-USB-C-Docking-Station-με-HDMI-4K-PD-Ethernet-Γκρι.html φαίνεται να έχει καλά χαρακτηριστικά, είδα και το άλλο του switch αλλά δεν είχαν σκέτο το core, το είχαν με την βάση η οποία όμως δεν κάνει για το steam deck και σαν specs ήταν αρκετά πίσω από αυτό εδώ του link, απλά είναι ένα σεβαστό ποσό για να το αλλάξω μετά με το Official

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Λέω να πάρω αυτό το dock https://www.skroutz.gr/s/25016139/Anker-PowerExpand-USB-C-Docking-Station-με-HDMI-4K-PD-Ethernet-Γκρι.html φαίνεται να έχει καλά χαρακτηριστικά, είδα και το άλλο του switch αλλά δεν είχαν σκέτο το core, το είχαν με την βάση η οποία όμως δεν κάνει για το steam deck και σαν specs ήταν αρκετά πίσω από αυτό εδώ του link, απλά είναι ένα σεβαστό ποσό για να το αλλάξω μετά με το Official

Εγώ είχα πάρει αυτό https://www.skroutz.gr/s/21900444/Aukey-Unity-C71-USB-C-Docking-Station-με-HDMI-4K-PD-Ethernet-Μαύρο.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

και πραγματικά είναι πολύ καλό .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ώπα έφτασε Ελλάδα......... Σήμερα, καλώς ήρθες!

Μου αρέσουν τα μηχανήματα που είναι τόσο παραμετροποιησημα!

Επεξ/σία από sils
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν τα κατάφερα να τρέξω το CB2077, δεν δοκίμασα βέβαια μέσω lutris αλλά μέσω epic & heroic το κατεβάζει μια χαρά, ότι proton και να έβαλα δεν λέει να ανοίξει καν το παιχνίδι ή ο launcher του έστω.
Το έχει καταφέρει κανείς με κάποιο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα έρθει το 256gb αύριο Για ένα καλό build με emulators  κυρίως Wii wiiu switch και κάποια epic games θα μου φτάσει μια 128 SD που κάθεται η να πάρω 256?

Αν χρησιμοποιήσω την 128 όταν γεμίσει μπορώ με μια αντιγραφή επικόλληση να αναβαθμισω..... Ή θα θέλει εγκατάσταση κτλ από την αρχη .

Υπάρχει κανέναbuild καλό με τα απαραίτητα προγράμματα.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 hours ago, comfuzio said:

Τελικά δεν τα κατάφερα να τρέξω το CB2077, δεν δοκίμασα βέβαια μέσω lutris αλλά μέσω epic & heroic το κατεβάζει μια χαρά, ότι proton και να έβαλα δεν λέει να ανοίξει καν το παιχνίδι ή ο launcher του έστω.
Το έχει καταφέρει κανείς με κάποιο τρόπο;

Είμαι σίγουρος οτι έχω δει βίντεο στο yt με το CB2077 να παίζει, μια χαρά κιόλας. Μέσω Windows να ήταν? Δε θυμάμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, comfuzio είπε

Τελικά δεν τα κατάφερα να τρέξω το CB2077, δεν δοκίμασα βέβαια μέσω lutris αλλά μέσω epic & heroic το κατεβάζει μια χαρά, ότι proton και να έβαλα δεν λέει να ανοίξει καν το παιχνίδι ή ο launcher του έστω.
Το έχει καταφέρει κανείς με κάποιο τρόπο;

μόλις έγραψα παραπάνω ότι το έτρεξα με την  μια χωρίς κανένα πρόβλημα. Το experimental proton το έβαλες στις ρυθμίσεις? 

Στις 20/5/2022 στις 3:28 ΜΜ, comfuzio είπε

Κατάφερα και πέρασα τον epic launcher και εγκατέστησα το Cyberpunk 2077 αλλά δεν μου το τρέχει, το έκανα και add as non steam game και του έβαλα compatibility αλλά και πάλι δεν ανοίγει.
Έχω βάλει και τον heroic launcher, έκανα πάλι login αλλά όταν πάω να βρω το CB δεν ανοίγει την σελίδα του για εγκατάσταση, το έχει καταφέρει κανείς; 

Διάβασα ότι έχει και ειδικό steam deck mode

νόμιιζα ότι προσπαθείς να το βάλεις μέσω steam γιατί εγώ στο steam το είχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Είμαι σίγουρος οτι έχω δει βίντεο στο yt με το CB2077 να παίζει, μια χαρά κιόλας. Μέσω Windows να ήταν? Δε θυμάμαι...

Και εγώ τα έχω δει αλλά κανένα τους δεν λέει τι και πως το κάνανε να τρέχει.
Αν είναι μέσω windows δεν το λένε και δεν το δοκίμασα καθώς δεν έχω πάρει ακόμα sdcard για να κάνω windows otg με το rufus.
 

35 λεπτά πριν, chek2fire είπε

μόλις έγραψα παραπάνω ότι το έτρεξα με την  μια χωρίς κανένα πρόβλημα. Το experimental proton το έβαλες στις ρυθμίσεις? 

νόμιιζα ότι προσπαθείς να το βάλεις μέσω steam γιατί εγώ στο steam το είχα 

Ναι το δοκίμασα με ότι proton υπάρχει με ότι tool υπάρχει, δεν λέει να ανοίξει για κανέναν λόγο.
όχι δεν το έχω μέσω steam αλλά από epic που το είχε σε καλή τιμή.

Γενικά κακή τακτική της valve αν είναι να παίζουν μόνο του store τους και όλοι τους επαινούν για το πόσο εύκολο το έχει κάνει η valve για τα άλλα stores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, comfuzio said:

Και εγώ τα έχω δει αλλά κανένα τους δεν λέει τι και πως το κάνανε να τρέχει.
Αν είναι μέσω windows δεν το λένε και δεν το δοκίμασα καθώς δεν έχω πάρει ακόμα sdcard για να κάνω windows otg με το rufus.
 

Ναι το δοκίμασα με ότι proton υπάρχει με ότι tool υπάρχει, δεν λέει να ανοίξει για κανέναν λόγο.
όχι δεν το έχω μέσω steam αλλά από epic που το είχε σε καλή τιμή.

Γενικά κακή τακτική της valve αν είναι να παίζουν μόνο του store τους και όλοι τους επαινούν για το πόσο εύκολο το έχει κάνει η valve για τα άλλα stores.

Μην τρέξεις Windows από sd, εκτός ότι έχουν τραγικά IOPS και θα σέρνεται, την γ@μ@ς και στα writes, θα ψοφήσει σύντομα...
Καλύτερα partition και dualboot από τον SSD. Και φορμάρεις την SD σε btrfs (αν θυμάμαι καλά), βάζεις driver και τη βλέπουν και τα Windows, και μάλιστα νομίζω παίζουν τα παιχνίδια από SD και στο SteamOS και στα Windows χωρίς να τα έχεις διπλότυπα. :D Όλα αυτά απ' ό,τι έχω δει έτσι; Δεν έχω ακόμα το Deck μου... 😕Κατά τ' άλλα, ναι, είπαμε ανοιχτό τέρμα είναι, κάνεις ό,τι θες, αλλά μην περιμένεις να τα βελτιστοποιούν και για άλλων τα stores, κανείς δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Οπότε δε θα χαρακτήριζα καλή ή κακή την "τακτική" αυτή...

edit: Ναι btrfs, καλά θυμάμαι:
 

 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Μην τρέξεις Windows από sd, εκτός ότι έχουν τραγικά IOPS και θα σέρνεται, την γ@μ@ς και στα writes, θα ψοφήσει σύντομα...
Καλύτερα partition και dualboot από τον SSD. Και φορμάρεις την SD σε btrfs (αν θυμάμαι καλά), βάζεις driver και τη βλέπουν και τα Windows, και μάλιστα νομίζω παίζουν τα παιχνίδια από SD και στο SteamOS και στα Windows χωρίς να τα έχεις διπλότυπα. :D Όλα αυτά απ' ό,τι έχω δει έτσι; Δεν έχω ακόμα το Deck μου... 😕

image.png.83945e1d6698b2496edf2344a5f4014a.png

Δεν το έχω ψάξει παραπάνω για να πω την αλήθεια αλλά η ίδια η valve αυτό έχει στην σελίδα της και ο πιο εύκολος τρόπος νομίζω για δοκιμή είναι με μια φθηνή sdcard 256gb πχ και windows otg το σκέφτομαι έτσι για δοκιμή για αρχή και μετά να την έχω για όταν χρειαστεί να υπάρχει windows για συγκεκριμένα πράγματα.

Άσε δε που αν έχεις και dock νομίζω μπορείς να έχεις εξωτερικό SSD αντί της sdcard.
Τα windows δεν νομίζω να μπορούν να δουν btrfs μόνο exfat φαίνεται να είναι κάπως κοινό ανάμεσα στα 2.
Και δεν θα ήθελα να κάνω partition τον nvme γιατί αν θέλω μετά πχ να στείλω τα windows θα είναι πόνος να αλλάξω τα partitions ή να κάνω factory reset και ξανά πάλι όλα από την αρχή ^^


Αργά η γρήγορα πιστεύω θα τα λύσουν αυτά τα προβλήματα και δεν θα χρειάζεται καν το να έχεις windows.
Πρόσφατα είχα μιλήσει με τους dev του crossover για υποστήριξη του ms office, μου είπαν ότι έχουν και οι ίδιοι steam deck και το λατρεύουν και ότι θα μπει μάλλον το office 2016 και εκεί. Αλλά όχι κάποιο νεότερο. Τους ρώτησα αρχικά γιατί πήγα να βάλω στο manjaro το office 2021 pro plus και με αυτό το .iso του 2021 μου πέρασε το 2016...λογικά ο configurator τους ζητάει μάλλον τα αρχεία του 2016 και ας είναι άλλο .iso και ήθελα να δω το Script αν μπορώ απλά να άλλαζα να τραβάει το 2021 αφού σε όλα τα άλλα πήγε μια χαρά. Μου είπαν ότι δεν παίζει και δεν θα παίξει ποτέ το 2019 και 2021 οπότε μόνο το 2016 office θα μπορούμε να έχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, comfuzio said:

image.png.83945e1d6698b2496edf2344a5f4014a.png

Δεν το έχω ψάξει παραπάνω για να πω την αλήθεια αλλά η ίδια η valve αυτό έχει στην σελίδα της και ο πιο εύκολος τρόπος νομίζω για δοκιμή είναι με μια φθηνή sdcard 256gb πχ και windows otg το σκέφτομαι έτσι για δοκιμή για αρχή και μετά να την έχω για όταν χρειαστεί να υπάρχει windows για συγκεκριμένα πράγματα.

Άσε δε που αν έχεις και dock νομίζω μπορείς να έχεις εξωτερικό SSD αντί της sdcard.
Τα windows δεν νομίζω να μπορούν να δουν btrfs μόνο exfat φαίνεται να είναι κάπως κοινό ανάμεσα στα 2.
Και δεν θα ήθελα να κάνω partition τον nvme γιατί αν θέλω μετά πχ να στείλω τα windows θα είναι πόνος να αλλάξω τα partitions ή να κάνω factory reset και ξανά πάλι όλα από την αρχή ^^


Αργά η γρήγορα πιστεύω θα τα λύσουν αυτά τα προβλήματα και δεν θα χρειάζεται καν το να έχεις windows.
Πρόσφατα είχα μιλήσει με τους dev του crossover για υποστήριξη του ms office, μου είπαν ότι έχουν και οι ίδιοι steam deck και το λατρεύουν και ότι θα μπει μάλλον το office 2016 και εκεί. Αλλά όχι κάποιο νεότερο. Τους ρώτησα αρχικά γιατί πήγα να βάλω στο manjaro το office 2021 pro plus και με αυτό το .iso του 2021 μου πέρασε το 2016...λογικά ο configurator τους ζητάει μάλλον τα αρχεία του 2016 και ας είναι άλλο .iso και ήθελα να δω το Script αν μπορώ απλά να άλλαζα να τραβάει το 2021 αφού σε όλα τα άλλα πήγε μια χαρά. Μου είπαν ότι δεν παίζει και δεν θα παίξει ποτέ το 2019 και 2021 οπότε μόνο το 2016 office θα μπορούμε να έχουμε

Έτοιμο το αυτόματο tool δεν έχουν και καλά κάνουν και δε το βιάζονται εδώ που τα λέμε, ήδη έχουν δώσει πολύ support για unsupported OS και μην ξεχνάςότι μετά βίας έχουν εξυπηρετήσει λίγα λεπτά κρατήσεων στην Αμερική, φαντάζεσαι να αρχίσουν να σκάνε και επιπλέον RMΑ από άσχετους? Από κει και πέρα ό,τι θες κάνεις με τα partitions, δεν σε περιορίζει κάτι για dual boot.

Για το btrfs θα σου πρότεινα να δεις το video...
Προσωπικά θα αξιοποιήσω τα Windows και για επαγγελματικούς λόγους άρα δε θα φύγουν. Απλά θα πιάνουν όσο πιο λίγο χώρο γίνεται και θα κοιτάνε τη μSD.

Το Office 2021 επισήμως δεν εγκαθίσταται πλέον με ISO, τραβάει αρχεία online μέσω .xml configuration. Δε θα πω περισσότερα όμως γιατί θα φάω ban 😛

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που δεν έχω πειράξει τίποτα μέχρι τώρα και παίζω απλά παιχνίδια δεν έχω κανένα παράπονο ή πρόβλημα. 

Παίζω Dark Souls 3 και Elderborn και προβλέπω να τελειώνω πολλά παιχνίδια που είχαν μείνει πίσω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, comfuzio said:

Ναι το δοκίμασα με ότι proton υπάρχει με ότι tool υπάρχει, δεν λέει να ανοίξει για κανέναν λόγο.
όχι δεν το έχω μέσω steam αλλά από epic που το είχε σε καλή τιμή.

Γενικά κακή τακτική της valve αν είναι να παίζουν μόνο του store τους και όλοι τους επαινούν για το πόσο εύκολο το έχει κάνει η valve για τα άλλα stores.

So, αγόρασα προχτές το Borderlands 3 από το EGS που το έδινε τζάμπα και το έβαλα σήμερα. Ακολούθησα ευλαβικά αυτό το guide για να περάσω τον launcher στο Deck και χρησιμοποιήσα το τελευταίο stable Proton (όχι το experimental). Το game τρέχει νεράκι κλειδωμένο στα 45 καρέ, μόνο κάτι βουτιές έκανε στα 30 στο πρώτο bossάκι, αλλά βαριέμαι τώρα να το ψάξω περαιτέρω. 

Γενικά αν ένα game τρέχει στο Steam, δεν βρίσκω για ποιο λόγο να μην τρέχει το ίδιο game μέσα από άλλο launcher. Το Proton στο game κουμπώνει, όχι στον launcher, γνώμη μου είναι ότι κάτι δεν έχεις κάνει σωστά στην εγκατάσταση του EGS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Malthador είπε

So, αγόρασα προχτές το Borderlands 3 από το EGS που το έδινε τζάμπα και το έβαλα σήμερα. Ακολούθησα ευλαβικά αυτό το guide για να περάσω τον launcher στο Deck και χρησιμοποιήσα το τελευταίο stable Proton (όχι το experimental). Το game τρέχει νεράκι κλειδωμένο στα 45 καρέ, μόνο κάτι βουτιές έκανε στα 30 στο πρώτο bossάκι, αλλά βαριέμαι τώρα να το ψάξω περαιτέρω. 

Γενικά αν ένα game τρέχει στο Steam, δεν βρίσκω για ποιο λόγο να μην τρέχει το ίδιο game μέσα από άλλο launcher. Το Proton στο game κουμπώνει, όχι στον launcher, γνώμη μου είναι ότι κάτι δεν έχεις κάνει σωστά στην εγκατάσταση του EGS.

Αυτά τα βήματα έχω κάνει και γω πλην του sdcard μιας που δεν έχω ακόμα μια. Σαν launcher μια χαρά μου ανοίγει και κάνει εγκατάσταση ότι του πω αλλά ως εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...