Προς το περιεχόμενο

στησιμο νεου pc


etze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, etze είπε

ναι δε γαμιεται

ετσι θα γινει

image.png.057ed27531b7a62376bd24dc39cc5d23.png

image.png.13700c6364e0f17916abcffe7d9e650a.png

 

να παραγγειλω απο foxstore ή θα το μετανιωσω; θα μου τα φερουνε σε κανα μηνα; λεει 4-10 εργασιμες :D 

Παίρνεις το κουτι από το you στην ίδια τιμή.

Τις μνήμες και την ψυκτρα από e-god που θα σου βγουν φθηνότερα.

Και το 20άρικο που περισσεύει το δίνεις για να πάρεις τον 5900x από Πλαισιο ετοιμοπαραδοτο στα 560€ που όσο να ναι δε νομιζω να βαρέσει κανόνι. 

Από κατάστημα με 2 κριτικές που λειτουργεί μέσω σκρουτζ μόνο (vip), εγώ δε θα έπαιρνα.

Αυτό θα έκανα εγώ, δε σημαίνει ότι πρέπει να το κάνεις κι εσύ φυσικά. 😄

Τέλος, αν θυμάμαι καλά η dark rock pro έχει παστα μέσα για μια εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε

Παίρνεις το κουτι από το you στην ίδια τιμή.

Τις μνήμες και την ψυκτρα από e-god που θα σου βγουν φθηνότερα.

Και το 20άρικο που περισσεύει το δίνεις για να πάρεις τον 5900x από Πλαισιο ετοιμοπαραδοτο στα 560€ που όσο να ναι δε νομιζω να βαρέσει κανόνι. 

Από κατάστημα με 2 κριτικές που λειτουργεί μέσω σκρουτζ μόνο (vip), εγώ δε θα έπαιρνα.

Αυτό θα έκανα εγώ, δε σημαίνει ότι πρέπει να το κάνεις κι εσύ φυσικά. 😄

Τέλος, αν θυμάμαι καλά η dark rock pro έχει παστα μέσα για μια εφαρμογή.

χμ

το e-god.gr ειναι legit γενικα ε;

πρωτη φορα το ακουω :D 

https://e-god.gr/product/g-skill-tridentz-neo-32gb-ddr4-3600mhz-f4-3600c16d-32gtznc/

https://e-god.gr/product/be-quiet-dark-rock-pro-4-bk022/

τα εχει αρκετα φθηνοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, etze είπε

χμ

το e-god.gr ειναι legit γενικα ε;

πρωτη φορα το ακουω :D 

https://e-god.gr/product/g-skill-tridentz-neo-32gb-ddr4-3600mhz-f4-3600c16d-32gtznc/

https://e-god.gr/product/be-quiet-dark-rock-pro-4-bk022/

τα εχει αρκετα φθηνοτερα

Έχω ψωνίσει αρκετές φορές απο αυτούς και ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Το ίδιο και το websupplies, και τα 2 αρκετά γρήγορες αποστολές. Σου είπα για το case από you γιατί δεν έχει μεταφορικα στην ίδια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε

Έχω ψωνίσει αρκετές φορές απο αυτούς και ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Το ίδιο και το websupplies, και τα 2 αρκετά γρήγορες αποστολές. Σου είπα για το case από you γιατί δεν έχει μεταφορικα στην ίδια τιμή.

cool cool

θα τα κανω σε λιγο λογικα :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλορίζικο το pc.. Σαν εμένα είσαι και εσύ ξεκίνησα να κοιτάζω 5600x μετά  5800x μετα πήγα σε Intel 11700κ και τώρα σκέφτομαι 11850κ.. Τελειωμο δεν έχουν 😂🤣

Εγω θα σου πρότεινα κάποια asus Rog B550 η κάποια gigabyte aorus για να βάλεις το τέρας 5900χ😁  δεν ξέρω αλλά msi σε μητρική δεν με τραβάει.. Και η ψυκτρα να θα σε κουράσει για να βάλεις τα φαν πάνω θέλει υπομονή!! Μην στραβώσει τπτ.. Έτσι λενε στο youtube  τουλάχιστον.. 

Αυτά.. 

Ανέβασε και φοτο να το δούμε έτοιμο!! 

Επεξ/σία από vagelis2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον, τα παρηγγειλα ολα

1445 ευρω βγηκανε και 1094 η 3080

τωρα μια οθονη θελει να βρω και ειμαι τζετ :D 

27" 2K @ 144hz , εχετε να προτεινετε τιποτα στα 300-400 ευρω;

edit: Dell S2721DGFA λεει τιποτα; ειναι εκει στα 390-410 ευρω και φαινεται αρκετα τιμιο

να ρωτησω και κατι αλλο. οι ram ειναι intel XMP 2.0 ready 

τα 3600mhz που διαφημιζουν τα πιανουν με αυτη τη μαλακια ενεργοποιημενη απο το bios?

παιζει να φαω κανα πακετο και να καταληξω να τρεχω ram στα 2400 πχ επειδη διαλεξα amd? :P 

edit: ακυρο βρηκα αυτο στη σελιδα της g.skill

https://www.gskill.com/product/165/326/1562839473/F4-3600C16D-32GTZN-Overview

image.png.38267ba97ff3c8b7f2f60ba421ccaa9b.png

Επεξ/σία από etze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια! Άργησα να το δω αλλά αν σε προλάβαινα, θα σου έλεγα να πήγαινες σε 5800x/5600x και να έδινες τη διαφορά στην οθόνη. Αυτά θα παλιώσουν σε μερικά χρόνια αλλά μια καλή οθόνη θα σου έμενε. Εκτός αν πας σε 4Κ (πολύ) μελλοντικά και πάρεις άλλη.

Αν δεις ότι η GPU ανεβάζει πολύ θερμοκρασίες, το κουτί σηκώνει 2 ανεμιστηράκια 120mm πάνω από το τροφοδοτικό για να τη δροσίζουν. Σύμφωνα με Gamers Nexus, θα δεις διαφορά στη GPU αλλά μπορεί να ανέβει λίγο η θερμοκρασία στη CPU, εφόσον όμως μιλάμε για games θεωρώ ότι αξίζει.

Εγώ πήρα ίδιο κουτί/μητρική/επεξεργαστή και του έβαλα τρεις Be Quiet Pure Wings 2 (2x 140mm, 1x 120mm) μπροστά, δύο Arctic P12 πάνω στο τροφοδοτικό και έβαλα τα stock fans πίσω και πάνω. Δεν το έχω στήσει πλήρως ακόμα, αλλά αν θες κάνω δοκιμές με θερμοκρασίες κλπ. από βδομάδα και σου λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2021 στις 12:29 ΜΜ, foukas είπε

Με γεια! Άργησα να το δω αλλά αν σε προλάβαινα, θα σου έλεγα να πήγαινες σε 5800x/5600x και να έδινες τη διαφορά στην οθόνη. Αυτά θα παλιώσουν σε μερικά χρόνια αλλά μια καλή οθόνη θα σου έμενε. Εκτός αν πας σε 4Κ (πολύ) μελλοντικά και πάρεις άλλη.

Αν δεις ότι η GPU ανεβάζει πολύ θερμοκρασίες, το κουτί σηκώνει 2 ανεμιστηράκια 120mm πάνω από το τροφοδοτικό για να τη δροσίζουν. Σύμφωνα με Gamers Nexus, θα δεις διαφορά στη GPU αλλά μπορεί να ανέβει λίγο η θερμοκρασία στη CPU, εφόσον όμως μιλάμε για games θεωρώ ότι αξίζει.

Εγώ πήρα ίδιο κουτί/μητρική/επεξεργαστή και του έβαλα τρεις Be Quiet Pure Wings 2 (2x 140mm, 1x 120mm) μπροστά, δύο Arctic P12 πάνω στο τροφοδοτικό και έβαλα τα stock fans πίσω και πάνω. Δεν το έχω στήσει πλήρως ακόμα, αλλά αν θες κάνω δοκιμές με θερμοκρασίες κλπ. από βδομάδα και σου λέω.

Dell S2721DGF πηρα

ποσο καλυτερο monitor πια;

απο τα reviews που εχω διαβασει φαινεται ισως το καλυτερο στο price range των 300-500 ευρω 

γενικα οι θερμοκρασιες της gpu λενε ειναι πολυ κομπλε, για cpu διαβασα πως ειναι λιγο τσιμπημενες αλλα θα δουμε

εγω αυριο θα το στησω, δεν εχει ερθει ακομα ο nvme και η παστα που παρηγγειλα (ειναι σε ενα δεμα αυτα)

για αρχη θα ειμαι με stock coolers στο κουτι και βλεπουμε, εχω a/c σπιτι

σε λιγους μηνες μπορει να αγορασω κανα δυο extra fans να τα κουμπωσω, θα δω πως θα παει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω μια νουμπικη ερωτηση

το πλαστικο απο το thermal pad στο 2ο m2 slot να το αφαιρεσω;

δεν εχω 2ο m2 προς το παρον και η μαλακια εχει κολλα απο κατω

παιζει να καει τιποτα το πλαστικο απο τις θερμοκρασιες κλπ; δεν εχει κατι να ακουμπαει αμεσα αλλα ξερω γω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2021 στις 9:15 ΜΜ, etze είπε

να ρωτησω μια νουμπικη ερωτηση

το πλαστικο απο το thermal pad στο 2ο m2 slot να το αφαιρεσω;

δεν εχω 2ο m2 προς το παρον και η μαλακια εχει κολλα απο κατω

παιζει να καει τιποτα το πλαστικο απο τις θερμοκρασιες κλπ; δεν εχει κατι να ακουμπαει αμεσα αλλα ξερω γω

οχι βρε αστο ως εχει μην φοβασαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, στηθηκε το pc ολα καλα

σας ευχαριστω ολους και ολες για τη βοηθεια

εδω και ενα link απο userbenchmark

https://www.userbenchmark.com/UserRun/45371846

εχω και κατι αλλα benchmarks στο θεμα με τις rtx 30xx

μια ακομα ερωτηση θελω να κανω

ο 5900x παιζει σε μυστηριες θερμοκρασιες, οταν ανοιξα το pc και για καμια ωρα μου εκανε κατι ακραια σκαμπανεβασματα του στυλ 47-62c μεσα σε 3-4 sec. μετα ετρεξα κανα δυο benchmarks, περασε και η ωρα και τωρα απ'οτι παρατηρω ειναι 39-43c και σχετικα πιο σταθερα.

παιζει να φταιει η παστα γι'αυτο; δηλαδη παιζει να θελει λιγο χρονο να ζεσταθει και να απλωθει καλα ωστε να αποδιδει 100% ; arctic mx4 2019 edition εβαλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, etze είπε

λοιπον, στηθηκε το pc ολα καλα

σας ευχαριστω ολους και ολες για τη βοηθεια

εδω και ενα link απο userbenchmark

https://www.userbenchmark.com/UserRun/45371846

εχω και κατι αλλα benchmarks στο θεμα με τις rtx 30xx

μια ακομα ερωτηση θελω να κανω

ο 5900x παιζει σε μυστηριες θερμοκρασιες, οταν ανοιξα το pc και για καμια ωρα μου εκανε κατι ακραια σκαμπανεβασματα του στυλ 47-62c μεσα σε 3-4 sec. μετα ετρεξα κανα δυο benchmarks, περασε και η ωρα και τωρα απ'οτι παρατηρω ειναι 39-43c και σχετικα πιο σταθερα.

παιζει να φταιει η παστα γι'αυτο; δηλαδη παιζει να θελει λιγο χρονο να ζεσταθει και να απλωθει καλα ωστε να αποδιδει 100% ; arctic mx4 2019 edition εβαλα 

Χαλαρωσεεεε , ετσι ειναι στην αρχη (τα αναβολικα που τους δινει η AMD φταινε) , μια χαρα σε ειπα εισαι.😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...