Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ γράφουμε εξελίξεις που αφορούν την αύξηση χρέωσης fixed σε παλιότερους πελάτες του προγράμματος save40%

Συνοψίζοντας , το κύριο πρόβλημα είναι οτι δεν υπήρχε ενημέρωση στο οτι η χρέωση σταθερού τιμολογίου μπορεί να έχει διαφορετική τιμή απο την τιμή του συμβολαίου (αν είναι νόμιμο ή όχι θα κριθεί απο το ΣτΚ&ΡΑΕ) και μάλιστα υπήρχε προτροπή μη ενεργοποίησης τους 4 πρώτους μήνες μιας και η NRG δεν εφάρμοζε ρήτρα αναπροσαρμογής.

Εδώ να αναφέρω οτι ,δυστυχώς, κάποια άτομα δεν είχαν γραπτώς αυτή τη διαβεβαίωση και μάλιστα σε κάποιους πελάτες ενεργοποιήθηκε η ρήτρα πριν τους 4 μήνες . (σε κάποιους αναφέρανε οτι άλλαξε σε 2 μήνες, κατανοητό, αλλά δεν υπήρχε κάποια ειδοποίηση)

Λόγω του οτι αρκετοί έκαναν προσφυγή στο ΣτΚ , καλό είναι (μάλλον απαραίτητο για να μην κλειδωθεί) να αποφεύγουμε χαρακτηρισμούς και να μένουμε στα γεγονότα όπου και ο καθένας μπορεί να κρίνει την κατάσταση

Προς το παρών το ιστορικό είναι

3/6 καταγγελία, 24/6 διόρθωση καταγγελίας (είχαν κάνει λάθος)

πέρασε η προθεσμία απάντησης της NRG (10 εργάσιμες)

12/7 ξαναέστειλα ζητώντας και διευκρινήσεις για την αλλαγή υπολογισμού ρήτρας πριν του εξαμήνου χωρίς μάλιστα να γίνει έγκαιρη ειδοποίηση και χωρίς να αναφέρεται το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως

Όποιος έχει νεότερα ποστάρει εδώ

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

And so it begins...

image.jpeg.6db3065c88b7980625cb9f85d339441e.jpeg

Σηκώθηκε το λάβαρο!:P

Braveheart GIF - Find on GIFER

 

Πέρα από το χαβαλέ, σωστή κίνηση το άνοιγμα ξεχωριστού τόπικ. Και καλά αποτελέσματα εύχομαι. Ακόμα κι εγώ που δεν είμαι πελάτης τους, δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα την τακτική που ακολούθησαν τους τελευταίους μήνες με το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Ακόμα κι εγώ που δεν είμαι πελάτης τους, δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα την τακτική που ακολούθησαν τους τελευταίους μήνες με το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

το πρόβλημα αφορά όλα τα προγράμματα της NRG που έχουν τη δυνατότητα ενεργοποίησης σταθερού τιμολογίου , γιαυτό και σκοπός της καταγγελίας είναι μελλοντικά να υπάρχει ξεκάθαρη ενημέρωση για το τι παίζει με το fixed , στην τελική να το βγάλουν απο τη σύμβαση αφού το θεωρούν κάτι ξεχωριστό , όπως και να αναφέρουν την ελάχιστη διάρκεια (6μηνη?) μη μεταβολής αλλά και απαραίτητα να ενημερώνουν έγκαιρα για τυχών μεταβολή της τιμής με δικαίωμα αποχώρησης αζημίως

Ξέχασα να αναφέρω για όσους "εγκλωβίστηκαν" στα 9,90€ να μιλήσουν τώρα στο chat ή email (αν δεν το έχουν ήδη κάνει) και να πατήσουν στη μεταβολή ρήτρας αναπροσαρμογής για να φύγουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε κάποιος να παραθέσει ένα υπόδειγμα του αιτήματος περί αζημίως αποχώρησης λόγω αλλαγής του τρόπου υπολογισμού της ρήτρας ΟΤΣ ;

Είναι σημαντικό να είναι διατυπωμένο σωστά και να περιλαμβάνει και ημερομηνίες.

Για κάποιον που θα ήθελε να φύγει από την nrg αυτή η αλλαγή του τρόπου υπολογισμού μάλλον είναι το πιο δυνατό χαρτί.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22/6 απέστειλα τη δικη μου καταγγελία στον ΣτΚ (με κοινοποιηση στην nrg).... ακόμα τίποτα.

8/7 e-mail στην Nrg για την ενεργοποιηση της ρητρας αναπροσαρμογης...... ακόμα καμία απάντηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελείωσα μαζί τους, Δευτέρα περιμένω τηλ να μου πουν τι χρειάζεται για να φύγω, και καπάκια κάνω αίτηση efa 

Πληρώνω ότι μου βγάλουν, και απλά θα περιμένω όταν δεήσει ο ΣΤΚ

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω αλλαξαν μονομερως το 4μηνο σε 70 μερες. Μετα απο αυτες τις μερες οποιος δεν ειχε ενεργοποιησει το fixed, υπερδιπλασιασαν το παγιο. Επειδη δεν ειναι προσωπικο το θεμα, δυστυχως, αν και βλεπω την αθετηση λογου (το λεω ευγενικα), παραμενω γιατι κινουμαι στις 10000 kwh ετησιως με αποτελεσμα η nrg να ειναι ακομα συμφερουσα. Αυτη η συμπεριφορα ομως, μας προϊδεαζει οτι η εταιρεια μπορει να συμπεριφερθει με παρομοιο τροπο στο μελλον...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες οι αλλαγες αφορουν και εππαγελματικες στεγες? Τι να ψαξω στον λογαριασμο του πατερα μου για να δω αν αλλαξαν κατι? Εχει nrg στο μαγαζι

Και βασικα, τι αλλαξαν? (σε περιπτωση που μας επηρεαζει η αλλαγη και εμας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Αυτες οι αλλαγες αφορουν και εππαγελματικες στεγες? Τι να ψαξω στον λογαριασμο του πατερα μου για να δω αν αλλαξαν κατι? Εχει nrg στο μαγαζι

Και βασικα, τι αλλαξαν? (σε περιπτωση που μας επηρεαζει η αλλαγη και εμας)

Για επαγγελματικό δεν ξέρω, πάντως να παρακολουθείς τη  χρέωση fixed και τυχών υποσημείωση στο λογαριασμό σου για αλλαγή της χρέωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Είμαι πελάτης στο save 40 (αφμ -------) και επιθυμώ να αποχωρήσω αζημίως λόγω της μεταβολής του υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής που κάνατε.
ΣΑΒ 10:57 AM
Έχουμε λάβει το μήνυμά σας και θα επανέλθουμε το συντομότερο δυνατόν.
7:09 PM
Καλησπερα σας. Για να προχωρήσουμε στην διακοπή της ηλεκτροδότησης της παροχής σας, παρακαλούμε πολύ, όπως μεταβείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση Παρακαλούμε όπως εκτυπωθεί, υπογραφεί, σφραγιστεί και αποσταλεί στην εταιρεία μας μέσω email στο
[email protected]ή ταχυδρομικώς στη διεύθυνση Λεωφ. Κηφισσίας 168 & Σοφοκλέους, Τ.Κ. 151 26, Μαρούσι, για να σταλεί στον ΔΕΔΔΗΕ.
Παρακαλούμε μην παραλείψετε να δηλώσετε την επιθυμητή ημερομηνία διακοπής και την ημερομηνία υπογραφής, καθώς επίσης ένα τηλέφωνο επικοινωνίας για το κλιμάκιο του ΔΕΔΔΗΕ και τη διεύθυνση αποστολής του τελικού λογαριασμού που θα εκδοθεί μετά την ολοκλήρωση της διακοπής της ηλεκτροδότησης της παροχής σας. Για το διάστημα κατά το οποίο το ακίνητο θα παραμείνει μη ηλεκτροδοτούμενο, υπάρχει δυνατότητα απαλλαγής του εν λόγω ακινήτου από δημοτικά τέλη καθαριότητας σύμφωνα με τη διάταξη της παρ.1 του άρθρου 5 του ν.3345/2005, κατόπιν αιτήματος του ιδιοκτήτη του ακινήτου προς την αρμόδια δημοτική αρχή.

Η nrg μπορεί να διαθέσει την σχετική βεβαίωση προς τον ιδιοκτήτη του ακινήτου, κατόπιν της έκδοσης του τελικού λογαριασμού. Στη διάθεσή σας

10:51 PM
Δεν με καταλάβατε,
Δεν επιθυμώ τη διακοπή ηλεκτροδότησης.
Αυτό που επιθυμώ είναι να συναψω σύμβασης προμήθειας ηλεκτρικού ρεύματος με νέο πάροχο αποχωρώντας αζημιως , χωρίς ρήτρα πρόωρης αποχώρησης , από την nrg.
Ο λόγος του αιτήματος της αποχώρησης αζημιως είναι η αλλαγή του τρόπου υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής σε σχέση με τον τρόπο υπολογισμού που ίσχυε κατά την σύναψη της σύμβασης μου.
Στην διάθεση σας για κάθε διευκρίνιση.

Το θέατρο του παραλόγου !

Επεξ/σία από geopro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Το παίζουν τρελίτσα.

Στο φουλ !!!

Για όσους δεν το γνωρίζουν αυτό είναι ένα μικρο δείγμα της "ποιότητας" της επικοινωνίας από την πλευρά της nrg.

Με κάθε εκπρόσωπο τους ,(είτε υψηλόβαθμο , είτε απλό υπάλληλο) , που μίλησα γραπτώς ή προφορικώς αυτή είναι  η εικόνα τους.

Δύσκολο να το πιστέψει κανείς αν δεν το έχει ζήσει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μαιλ που εστειλα:

 

Ονομάζομαι .... με αφμ.... Η εκπροσώπηση μου απο την nrg ξεκίνησε στις 7/4/2021 στο πρόγραμμα nrg -40% fixed. Προ ολίγων ημερών απεστάλη εκ μέρους σας εκκαθαριστικός λογαριασμός με ρήτρα αναπροσαρμογής 16,91 ευρώ ενώ υπήρχε περίοδος χάριτος 4 μηνών με δικαίωμα ενεργοποίησης του fixed με 4/ευρώ ανα μήνα ώστε να μην πληρώνω ρήτρα αναπροσαρμογής. Σύμφωνα με το άρθρο 6.1 ( 6.1 Για την τιμολόγηση του Πελάτη συμφωνείται ότι θα εφαρμόζεται ο Γενικός Τιμοκατάλογος Προσφερόμενων Προγραμμάτων ή/και ο Κατάλογος Προωθητικών Ενεργειών και Εκπτώσεων, εφόσον ισχύει τέτοιος κι εφόσον ο Πελάτης έχει επιλέξει την ένταξή του σε κάποιο από τα διαθέσιμα προγράμματα, το οποίο συνδυάζεται με κάποια από τις διαθέσιμες κατά το εν λόγω χρονικό σημείο προωθητικές ενέργειες ή εκπτώσεις του Προμηθευτή. Ο Γενικός Τιμοκατάλογος ή/και ο Κατάλογος Προωθητικών Ενεργειών και Εκπτώσεων ισχύουν τουλάχιστον για έξι (6) μήνες από τη σύναψη της Σύμβασης Προμήθειας, μετά δε την ελάχιστη αυτή διάρκεια, δύνανται να τροποποιηθούν σύμφωνα με τους παρόντες Γενικούς Όρους και την κείμενη νομοθεσία. Σε περίπτωση που ο Κατάλογος Προωθητικών Ενεργειών και Εκπτώσεων ρυθμίζει Τιμολόγια Προμήθειας, τα οποία διαφέρουν από τα Τιμολόγια Προμήθειας στον Γενικό Τιμοκατάλογο Προσφερόμενων Προγραμμάτων υπερισχύουν τα οριζόμενα στον Κατάλογο Προωθητικών Ενεργειών και Εκπτώσεων. ) θεωρώ καταχρηστικό να υπάρχει χρέωσης ρήτρας αναπροσαρμογής και μάλιστα σε λιγότερο απο 4 μήνες όπως υποσχεθήκατε ως εταιρία καθώς επίσης θεωρώ καταχρηστικό το γεγονός να μην ενημερωθώ για αυτές τις αλλαγές αλλά και να μου ζητείται εκ μέρους σας χρηματική ποινή αποχώρησης.
 
Παρακαλώ για την αποσαφήνιση των ανωτέρων
 
Με εκτίμηση
 
Η απάντησή τους
 

Καλημέρα σας,

 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η χρέωση αναπροσαρμογής, αναφέρεται στην ΟΤΣ όπου είναι το κόστος ηλεκτρικής ενέργειας που αγοράζουν οι προμηθευτές, το οποίο παρουσιάζει διακυμάνσεις και αποτελείται:

 

i. από το άμεσο κόστος ηλεκτρικής ενέργειας που αγοράζουν όλοι οι προμηθευτές, το οποίο παρουσιάζει διακυμάνσεις κατά τη διάρκεια κάθε ημέρας και της περιόδου κατανάλωσης συνολικά.

ii. Από λοιπά κόστη με τα οποία επίσης επιβαρύνονται όλοι προμηθευτές, κατά τη συμμετοχή τους στη χονδρική αγορά ηλεκτρικής ενέργειας

 

Η nrg είναι η μοναδική εταιρεία που μέχρι και τον Ιούλιο του 2019 δε χρέωνε ρήτρα με βάση την ΟΤΣ, απορροφώντας ουσιαστικά όλο το επιπλέον κόστος, μεταφράζοντάς το σε κέρδος για τους πελάτες μας, πέραν των ήδη ανταγωνιστικών προσφορών μας. Η ΟΤΣ προκύπτει από μία καθημερινή διαδικασία και ο υπολογισμός της συμπεριλαμβάνει αρκετούς παράγοντες.

 

Η εταιρεία μας, σας προστατεύει από αυτές τις διακυμάνσεις έχοντας θέσει ένα εύρος τιμών, στο οποίο δεν επηρεάζεται το τιμολόγιό σας. Τα όρια που έχουμε θέσει είναι 42€ - 52€/MWh. Πρακτικά, αν η ΟΤΣ ξεπεράσει τα 52€/MWh η τιμολόγηση σας θα γίνει υπολογίζοντας τη διαφορά μεταξύ της ΟΤΣ και του μέγιστου ορίου μας (52€/MWh).

 

Η ονομαστική διαφορά που προκύπτει από την εφαρμογή της Χρέωσης (Ρήτρας) Αναπροσαρμογής και το μέγιστο όριο των 52€/MWh πολλαπλασιάζεται με την κατανάλωση του λογαριασμού και χρεώνεται, ως συγκεκριμένο ποσό στο τιμολόγιό σας.

Η χρέωση αναφέρεται ως Χρέωση Αναπροσαρμογής στην ενότητα Α. Χρέωση Ηλεκτρικού Ρεύματος. Εφ’ όσον προκύπτει Χρέωση Αναπροσαρμογής για συγκεκριμένη περίοδο κατανάλωσης στο λογαριασμό σας, θα την βλέπετε τόσο σε έναντι, όσο και εκκαθαριστικούς λογαριασμούς.

 

Η Χρέωση (Ρήτρα) Αναπροσαρμογής σε € υπολογίζεται με βάση την κατανάλωση του λογαριασμού σας.

 

Το αποτέλεσμά της μπορεί να είναι χρεωστικό ή πιστωτικό, ανά περίοδο κατανάλωσης.

Προκύπτει από τον μαθηματικό τύπο Y = A x (DAM+IDM+IMB) + B  και όρια €42 - €52 / MWh, όπου:

 

Υ = το κόστος προμήθειας έκαστης μεγαβατώρας σε ευρώ (€/MWh) για την τιμολογούμενη κάθε φορά χρονική περίοδο,

Α = συντελεστής προσαύξησης 1,18, 

(DAM+IDM+IMB) = Το άθροισμα της Αγοράς Επόμενης Ημέρας (DAM), της Ενδοημερήσιας Αγοράς (IDM) και των Αποκλίσεων (IMB) για την περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη που τιμολογείται σε έκαστο λογαριασμό (ΕΝΑΝΤΙ ή/και ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ) σε €/MWh,

και Β = η τιμή 11 €/MWh (ή 0,011 €/kWh η πράξη υπολογισμού είναι 11/ 1000)

 

Αν το αποτέλεσμα του υπολογισμού ξεπεράσει τα 52€/MWh, η τιμολόγηση σας σε αυτό το σκέλος θα γίνει υπολογίζοντας τη διαφορά μεταξύ του αποτελέσματος της φόρμουλας υπολογισμού της Ρήτρας Αναπροσαρμογής και του μέγιστου ορίου μας (52€/MWh). Το αποτέλεσμα της διαφοράς, πολλαπλασιάζεται επί την κατανάλωση της περιόδου αναφοράς για να προκύψει το σχετικό ποσό στον λογαριασμό σας.

Αντίστοιχα, αν το αποτέλεσμα του υπολογισμού είναι μικρότερο από τα 42€/MWh, η τιμολόγησή σας σε αυτό το σκέλος θα γίνει υπολογίζοντας τη διαφορά μεταξύ του αποτελέσματος της φόρμουλας υπολογισμού της Ρήτρας Αναπροσαρμογής και του κατώτατου ορίου μας (42€/MWh). Το αποτέλεσμα

της διαφοράς, πολλαπλασιάζεται επί την κατανάλωση της περιόδου αναφοράς του λογαριασμού σας για να προκύψει σχετικό πιστωτικό ποσό στο λογαριασμό σας

 

Η DAM (πρώην ΟΤΣ) δημοσιεύεται καθημερινά στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας, www.enexgroup.gr.

 

Η υπηρεσία Fixed ενδέχεται να έχει συχνές διακυμάνσεις με βάση τις αντίστοιχες διαμορφώσεις της αγοράς ενέργειας και με την χρέωση της υπηρεσίας να είναι σύμφωνα με την τρέχουσα εμπορική πολιτική της nrg. Όμως, είναι πάντοτε ανταγωνιστική εν συγκρίσει με τη χρέωση της ΟΤΣ.

 

Παραμένουμε στην διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνηση,

 

Με εκτίμηση,

 

 

 

Customer Experience Consultant

 

ΥΓ. Παιδία δημοτικού θα απαντούσαν πιο συγκεκριμένα.... 

Επεξ/σία από geopap-7-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geopap-7- είπε

Η υπηρεσία Fixed ενδέχεται να έχει συχνές διακυμάνσεις με βάση τις αντίστοιχες διαμορφώσεις της αγοράς ενέργειας και με την χρέωση της υπηρεσίας να είναι σύμφωνα με την τρέχουσα εμπορική πολιτική της nrg. Όμως, είναι πάντοτε ανταγωνιστική εν συγκρίσει με τη χρέωση της ΟΤΣ.

αυτό το κρατάς μιας και δεν αναφέρεται πουθενά στο συμβόλαιο, ρώτα και την αλλαγή τρόπου υπολογισμού ρήτρας για αποχώρηση αζημίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

αυτό το κρατάς μιας και δεν αναφέρεται πουθενά στο συμβόλαιο, ρώτα και την αλλαγή τρόπου υπολογισμού ρήτρας για αποχώρηση αζημίως

Για τον τρόπο υπολογισμού εννοώντας ότι με χρεώσανε πριν τους 4 μήνες φαντάζομαι εννοείς, και όχι για τον μαθηματικό τύπο υπολογισμού. Σε τηλ επικοινωνία το κοριτσάκι επέμενε ότι είναι απόφαση της εταιρίας. Της έλεγα ότι εφόσον δεν υπάρχει ενημέρωση και υπάρχουν τιμολογιακές αλλαγές όπως και στις τηλεπικοινωνίες είναι καταχρηστικό και έχω το δικαίωμα να  ζητώ αποχώρηση αζημίως. Της ανάφερα ότι θέλω να επικοινωνήσω με το ανάλογο  τμήμα γιατί αυτή "αρνιόταν" να με εξυπηρετήσει απ' ότι καταλάβαινα παρα μόνο ότι θα καταγράψει εκείνη το  παράπονο/δυσαρέσκεια μου και θα επικοινωνήσουν μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...