Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi ξεπέρασε την Apple κερδίζοντας ταυτόχρονα και τη 2η θέση παγκοσμίως στους κατασκευαστές smartphone


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, michael92 είπε

Η Apple παραμένει στην πρώτη θέση στις ΗΠΑ και δεύτερη στην Ευρώπη (πρώτη είναι η Samsung). Οπότε μιλάμε για τεχνολογική ανάπτυξη του τρίτου κόσμου και όχι για αποκαθήλωση των Apple/Samsung.

Άσχετο αλλα υπάρχει ακόμα τρίτος κόσμος,αν ναι εμείς τι είμαστε  ουτε την πρωτεύουσα μας δεν έχουμε αναπτύξει ακόμα

Tajikistan

China

India

22 λεπτά πριν, imvrios είπε

Τι λάνσαρε η Xiaomi Q1 & Q2 και είχε τόσο φοβερό τρίμηνο; Με πρόσθετο θετικό σημείο για την Xiaomi ότι τα κινητά της είναι συνήθως εισαγωγή των χρηστών στα smart προϊόντα της. Γιατί από τα ίδια τα κινητά έχει ελάχιστο περιθώριο κέρδους.

Για την Apple δεν είναι τόσο ότι έχασε τη δεύτερη θέση, όσο ότι σε αντίθεση με τις άλλες εταιρείες του top 5 η ανάπτυξη της κάθισε. Φυσικά αφενός είχε πολύ δυνατά προηγούμενα τρίμηνα και αφετέρου παραμένει η εταιρεία με τα καλύτερα περιθώρια κέρδους στην κινητή τηλεφωνία.

Φυσικά πρώτη δεν είναι η Samsung αλλά η BBK Electronics ειδικά αν μαζί με Oppo και Vivo αθροίσουμε και τα μερίδια αγοράς της OnePlus και της Realme.

Το poco f3  σε αυτα τα χρήματα   απλα δεν εχει αντίπαλο

Επεξ/σία από tadegr
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Μπράβο στη xiaomi δικαίως έχει αυτή την άνοδο. Ανεβαίνουν επικίνδυνα και vivo oppo realme κρίμα για την Huawei την έφαγαν και έβγαζε και βγάζει υπέροχα κινητά. Σε 2 3 χρόνια η Apple πιστεύω θα είναι εκτός 5αδας θα παίζει εκεί στο 10% market share γιατί οι τιμές έχουν ξεφύγει πραγματικά τα τελευταία χρόνια για κινητά που ακόμα έχουν notch και καλύπτουν την οθόνη. Η Samsung είναι επίσης πανάκριβη δεν ξέρω γιατί την προτιμά ο κόσμος ακόμα. Τα s21 είναι τραγικά κινητά έβγαλε και την sd card και στις υπόλοιπες κατηγορίες δίνει low range soc για high end τιμές. Ένα fe έμεινε και αυτό δεν πέφτει η τιμή του με τον 865 μιας και με τον exynos είναι χιλιόμετρα μακριά στην απόδοση και στην μπαταρία. 

Ρε παιδιά μονο εγω έχω τοσα προβλήματα με το miui? Γεματο bugs ειναι, οι ειδοποιήσεις δεν έρχονται στην ωρα τους κλπ. Τουλάχιστον στην samsung πληρώνεις αλλά εχεις το one ui που παταει το miui. Συν ότι έχει πολυ καλό οικοσύστημα. Περιμένω s21 fe να φύγω από την αηδία το miui.

  • Like 9
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GreekLegend2 είπε

Ρε παιδιά μονο εγω έχω τοσα προβλήματα με το miui? Γεματο bugs ειναι, οι ειδοποιήσεις δεν έρχονται στην ωρα τους κλπ. Τουλάχιστον στην samsung πληρώνεις αλλά εχεις το one ui που παταει το miui. Συν ότι έχει πολυ καλό οικοσύστημα. Περιμένω s21 fe να φύγω από την αηδία το miui.

Επειδη δουλευω one ui 3.1 στο tablet s5e που εχω ειναι οντως πολυ αξιολογο ερχονται παντα ειδοποιησεις γενικα παει γρηγορα αλλα οχι οσο το miui. Βεβαια μιλαμε και για αλλες κατηγοριες soc αλλιως παει ο 870 στο poco f3 αλλιως ο 720 σε ενα απλο redmi κινητο αλλιως ο 888 στο mi11. Για τις ειδοποιησεις φτιαχνετε αρκει να μην βαζεις σε βελτιστοποιηση της εφαρμογες που εχουν το θεμα και αργουν να ερθουν ειδοποιησεις. Ειναι αληθεια οτι το miui ειναι αρκετα επιθετικο στο κλεισιμο εφαρμογων δεν ξερω γιατι αλλα φτιαχνετε κρατοντας τις εφαρμογες που θελουμε παντα στη ram.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GreekLegend2 είπε

Ρε παιδιά μονο εγω έχω τοσα προβλήματα με το miui? Γεματο bugs ειναι, οι ειδοποιήσεις δεν έρχονται στην ωρα τους κλπ. Τουλάχιστον στην samsung πληρώνεις αλλά εχεις το one ui που παταει το miui. Συν ότι έχει πολυ καλό οικοσύστημα. Περιμένω s21 fe να φύγω από την αηδία το miui.

οχι βέβαια. Μιλάμε για σκέτο καρκίνο σαν λειτουργικό. Όσοι το θαυμάζουν είναι πάνω από τα φορουμ, αλλάζουν συνέχεια rom και εκδόσεις και ψάχνουν να βρουν τις λύσεις για τα άκυρα προβλήματα που συμβαίνουν.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tadegr είπε

Άσχετο αλλα υπάρχει ακόμα τρίτος κόσμος,αν ναι εμείς τι είμαστε  ουτε την πρωτεύουσα μας δεν έχουμε αναπτύξει ακόμα

Tajikistan

China

India

Το poco f3  σε αυτα τα χρήματα   απλα δεν εχει αντίπαλο

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Human_Development_Index
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GreekLegend2 είπε

Ρε παιδιά μονο εγω έχω τοσα προβλήματα με το miui? Γεματο bugs ειναι, οι ειδοποιήσεις δεν έρχονται στην ωρα τους κλπ. Τουλάχιστον στην samsung πληρώνεις αλλά εχεις το one ui που παταει το miui. Συν ότι έχει πολυ καλό οικοσύστημα. Περιμένω s21 fe να φύγω από την αηδία το miui.

Εγω που εχω δουλεψει και one ui και miui και emui δεν μπορω να πω οτι βρισκω διαφορες περα απο το οπτικο κομματι(που και αυτο πανω κατω ιδιο ειναι). Οσο για αυτο με τις ειδοποιησεις η xiaomi βαζει αυτοματα ολες τις εφαρμογες σε sleep mode για να κερδιζεις μπαταρια. ΑΠλα πας στις ρυθμισεις και απενεργοποιεις τα battery restrictions και τσεκαρεις αν τα notifications ειναι ενεργοποιημενα. Εγω παντως δεν ειχα κανενα θεμα μετα. Οσο για bugs δεν εχω συναντησει κανενα εδω και 2 χρονια που ειμαι με συσκευες xiaomi. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Εγώ πάντως θα το σκεφτώ αρκετά να πάρω Xiaomi, διαβάζω για ειδοποιήσεις που δεν έρχονται, για "βαρύ" λειτουργικό και για προβλήματα μετά απο security patches.Ναι, πουλάει γιατί έχει βγάλει πολλά φθηνά μοντέλα.

Επίσης θέλω το κινητό να κάνει σωστή διαχείριση της Ram, να είναι γρήγορο.

Μέχρι τον Νοέμβριο πιθανότατα να έχω αλλάξει κινητό, θα κλείσει τριετία.Θα προτιμούσα Huawei αλλά όχι χωρίς Google services.

Τα Honor που θα βγαίνουν με Gooogle services αργούν να βγούν.Ισως πάω σε φθηνό Realme με τον Snapdragon 720.Ισως το μόνο που δεν θα μου αρέσει εκεί να είναι οι λίγες επιλογές ρυθμίσεων, αν είναι δηλαδή κοντά σε stock android.Η πχ σε Samsung που η σειρά S είναι σχετικά ακριβή, πχ το S20 FE 5G με τον Snapdragon 855, η το πιο φθηνό Α52 4G με τον 720.

Είναι πολύ καλά κινητά τα xiaomi για την τιμή τους αλήθεια. Το αγοράζεις, ξεκλειδώνεις boot loader, περνάς pixel experience rom και είσαι αρχηγός 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ntsikos είπε

Είναι πολύ καλά κινητά τα xiaomi για την τιμή τους αλήθεια. Το αγοράζεις, ξεκλειδώνεις boot loader, περνάς pixel experience rom και είσαι αρχηγός 

Υπάρχει και το Poco X3 Pro, πολύ καλό VFM στα 200+ με τον Snapdragon 860.

Μπα όχι, δεν ασχολούμαι με root κλπ.Το πολύ πολύ να έβαζα Gcam.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη και χρυση η Xiaomi, αλλα εχει θεματα.

Εχω χρόνια κινητα της αλλα και μεγάλη γκαμα συσκευων απο το οικοσυστημα της.

Το MiUi ποτε δε μου αρεσε αλλα δε με πολυενδιεφερε γιατι δεν το εβλεπα σε μεσες ακρες (Nova Launcher). Αλλα οπως ειπα, σε μεσες ακρες. Καποια κομματια του και παρεμβάσεις της Xiaomi στα ενδότερα του Android δε μπορεις να τα αποφυγεις. Γενικα ειμαι πολυ ανεκτικος σε μικρα bugs... οταν ομως αυτά μεγαλώνουν και οδηγουν σε crash εφαρμογων (επειδη εκαναν απλα botched implementation το night mode) τοτε αρχιζει και υπάρχει πρόβλημα. Προβλημα το οποιο εντεινεται και απο το πολυ αργο response της εταιριας στην διορθωση των αστοχιών.

Καπως ετσι, χρυσοπληρώσα φετος την Samsung για να βρω την ησυχια μου και να μην εχω αλλες εκπληξεις. Εκτιμω τις χαμηλες τιμές της Xiaomi, αλλα στην τελικη αγοράζω ενα smartphone και οχι την τιμη αυτου. Οποτε θελω να δουλευει αξιοπιστα.

Γενικα η Xiaomi θα χτυπουσε no.1 αν απλα δεν εκανε τιποτα και εδινε stock android (το οποιο ειναι πολυ σκέτο, αλλα καλυτερο απο τον αχταρμα του MiUi).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ιδέα μου ή βγαίνουν αρθα που αντικρούουν το ενα το άλλο. Σε φαση πρωτη η apple και η Xiaomi δεν είναι ουτε στην πενταδα και μετά από λίγο άρθρα που λένε 2η η Xiaomi και πιο πάνω απο την apple?

 

3 ώρες πριν, d4mage είπε

Μέχρι να πάρεις το πρώτο iPhone. Είχα 3 κινητά της.

Έπιασα καλύτερα λεφτά και ένα πρωί πήγα στο iStorm, είχα ξεχάσει την ύπαρξη του skroutz. Από τότε φίλε μου άλλαξαν όλα. 😄

Μπορείς να βάλεις και vanced στο apple.

Πάντως πέρα από την πλάκα δεν βολεύει σε όλους το iphone. Αν αποφασίσει μια εφαρμογή να μην είναι διαθέσιμη σε μια χώρα τότε δεν υπάρχει τρόπος να την περασεις σε αντίθεση με το android. Αν και βέβαια από ότι διαβάζω πάνε να κλείσουν το android με το νέο φορμάτ που δεν είναι apk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Υπάρχει και το Poco X3 Pro, πολύ καλό VFM στα 200+ με τον Snapdragon 860.

Μπα όχι, δεν ασχολούμαι με root κλπ.Το πολύ πολύ να έβαζα Gcam.

θα προτενες αυτο η το poco f3 τι παραπανω εχει το τελευταιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...